Sayfa 199/1012 İlkİlk ... 99149189197198199200201209249299699 ... SonSon
Arama sonucu : 8092 madde; 1,585 - 1,592 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by genotropin Yazıyı Oku
    Hazine eurobondu var. Bankalar veya aracı kurumlar aracılığıyla alabilirsiniz.

Yıllık 30.000 tl altında faiz elde ederseniz beyan söz konusu değil. 30 bin tl üzerinde elde ederseniz 30 bin de dahil, artan oranlı vergilendirmeye göre yüzde 35 e varan vergi ödemeniz gerekebilir.
    2018 için beyan alt limiti 34 bin tl... 2019 unki 2018 aralık son hafta açıklanıyormuş.

2.  Alıntı Originally Posted by gk1986 Yazıyı Oku
    Sayın dudu, sanırım benim üsteki yazıma istinaden söylediğinizi düşünüyorum (en azından tutar uyuşuyor), ben de ilk araştırmalarımda itfayı beklersek vergi olmuyor diye düşünüyordum ama itfayı beklersek sadece kur farkının vergilendirilmemesi avantajı oluyor. Normal alım-satım durumunda yani itfadan önce satarsak kur farkını da işin içine katmamız gerekiyor. Ama itfada parayı nominal olarak geri aldığımızda sadece kur farkını göz önünde bulundurmama avantajı var gibi bilgiler edindim.

http://www.finansgundem.com/yazarlar...-yazisi/466718

Buradan öyle anlaşılıyor en azından ama doğru olmama ihtimali de var.
    geçen hafta banka müdürüyle (şubede bu konuda en bilgili o imiş?) eurobond üzerine bir konuşma yaptık. şu itfada vergilendirme konusunda net bir cevap alamadım. vergi uzmanıyla görüşmemin daha sağlıklı olacağını söyleyip topu taca attı.

bir sorum da çocuk adına eurobond alımı mümkün mü idi.. bu soru eurobond başlığında tartışılıp net bir cevap verilememişti.. bankadan da başta net bir cevap alamadım. araştırıp size dönelim dendi. sonrasında gelen cevaba göre mümkün olduğu söylendi. kesinleşince bu bilgiyi kendi başlığında paylaşacağım.

burada bir başka soru işareti de çocuk yatırım hesabından alınan bu eurobondlardan elde edilecek gelirin vergilendirmesi. velisinin gelir beyanına mı dahil edilecek yoksa velisi tarafından müstakil olarak mı beyan edilecek?

3.  Alıntı Originally Posted by blue70 Yazıyı Oku
    Bu dolar mevduatta pazarlik olmuyormu?%5 dusuk degilmi?gecen aylarda mevduat %10 du...
    Hangi banka dolara %10 verdi?

Yazılarım yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir
    Yazılarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir...

4.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    %28 basit faiz oranı yatırdığınız 100 lira 200 gün sonra bile 100 lira üzerinden faiz kazanıyor. Satmadığınız sürece içinde birikmiş bileşik faizi alamazsanız.
    100.00TL %28’den bono 200 gün vergi sonrası net basit faiz yıllık (%10
    vergi oranı sonrası)* %25,2’ye geliyor 13.808 TL net getiriyor. 200
    kere %28’den çevirdiğinizde net getiri (%10 vergi oranı sonrası)
    yıllık %27,02 oluyor. Net getiri 200 günlük 14.802 TL oluyor. 200 gün
    için net %1 fark ediyor.
    100.000TL tutarında 200 günlük bonoyu %27’den kırdırdığınızda, 548TL
    net ilave getiriniz oluyor. Bu sefer 100.548TL’yi %27’den 200 kere
    bileşik faizden çevirdiğinizde %10 stopaj sonrası 14.316 getiri elde
    ediyorsunuz. Buna 548TL’yi ilave ettiğimizde 14.863TL oluyor. 200 gün
    sonra faiz düşmesi nedeniyle %1 avantajını hemen aldığınız için ve
    kalan kısmı %27’den 200 kere çevirdiğiniz için 200 gün sonraki getiri
    14.802TL’den 14.863TL’ye geliyor. Benim hesaplarıma göre kayıp değil
    kazanç oluyor. Yada hata mı yaptım..

SM-A520F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,379
     Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    geçen hafta banka müdürüyle (şubede bu konuda en bilgili o imiş?) eurobond üzerine bir konuşma yaptık. şu itfada vergilendirme konusunda net bir cevap alamadım. vergi uzmanıyla görüşmemin daha sağlıklı olacağını söyleyip topu taca attı.

bir sorum da çocuk adına eurobond alımı mümkün mü idi.. bu soru eurobond başlığında tartışılıp net bir cevap verilememişti.. bankadan da başta net bir cevap alamadım. araştırıp size dönelim dendi. sonrasında gelen cevaba göre mümkün olduğu söylendi. kesinleşince bu bilgiyi kendi başlığında paylaşacağım.

burada bir başka soru işareti de çocuk yatırım hesabından alınan bu eurobondlardan elde edilecek gelirin vergilendirmesi. velisinin gelir beyanına mı dahil edilecek yoksa velisi tarafından müstakil olarak mı beyan edilecek?
    Bu sorular icin kendi basliginda bir post koydum.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,379
     Alıntı Originally Posted by lanxcelot Yazıyı Oku
    Evet. Vergi cenneti bir çok ülke var. En yakını kktc. Karayipler’de bir çok ülkede vergi çok düşük veya yok. Dubai de de öyle. Türkiye’de de Şubesi olan Yatırım bankaları aracılığı ile bu ülkelerde hesap açılabiliyor.

Ayrıca eğer vatandaşı değilseniz ve o ülkede yaşamıyorsanız gelir vergisine tabi olmadığınız ülkeler mevcut bildiğim kadarıyla.

LOWER TAXES
    The foreign earned income exclusion means that if you live outside the US 330 or more days over a period of 12 consecutive months, you don’t owe federal income taxes on income (up to $100,800 for 2015) earned outside the US.

So if you, say, blog about your foreign adventures, or do any other kind of work outside the US, you can earn quite a bit of income and pay $0 in federal income tax.

Now, there are some caveats to consider here.

First, it doesn’t include self-employment tax.

Second, you may owe tax in the foreign country you’re living in.

Third, it doesn’t include dividend income (as it’s unearned income).

Whether or not you actually end up writing a check to the country you live in is altogether another subject, but I can only say that I actually talked to some expats (that blog) living in Thailand that pay no income taxes in the US or Thailand. So that’s just something to keep in mind. I’m neither condoning nor admonishing that.

The dividend income not being included also isn’t really a big deal, as dividend income is already a very tax-efficient source of unearned income. A single filer can earn up to $48,350 in qualified dividend income and still owe $0 in federal income tax (as that’s within the 15% tax bracket). Plus, no FICA to worry about.

As such, one could structure their life to earn a healthy six-figure income (through both earned and unearned income) and pay almost nothing in taxes. It’s not lost on me that I could live in, say, Thailand and pay somewhere around 3% or so of my total income (earned and unearned) in taxes – out the door.

Also, if you’re living abroad and renting, no property tax to worry about. That takes care of that.

https://www.mrfreeat33.com/three-rea...ividend-expat/

Kel Jason bir ameriklai olarak olayi cozmus galiba

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,379
     Alıntı Originally Posted by gk1986 Yazıyı Oku
    Sayın dudu, sanırım benim üsteki yazıma istinaden söylediğinizi düşünüyorum (en azından tutar uyuşuyor), ben de ilk araştırmalarımda itfayı beklersek vergi olmuyor diye düşünüyordum ama itfayı beklersek sadece kur farkının vergilendirilmemesi avantajı oluyor. Normal alım-satım durumunda yani itfadan önce satarsak kur farkını da işin içine katmamız gerekiyor. Ama itfada parayı nominal olarak geri aldığımızda sadece kur farkını göz önünde bulundurmama avantajı var gibi bilgiler edindim.

http://www.finansgundem.com/yazarlar...-yazisi/466718

Buradan öyle anlaşılıyor en azından ama doğru olmama ihtimali de var.
    Değer Artış Kazançlarının Vergilendirilmesi

Bireysel yatırımcı olarak (tam mükellef gerçek kişi) 2017 takvim yılı içerisinde Eurobond alım satımı gerçekleştirmeniz durumunda faiz gelirlerinde olduğu gibi kazançlarınız Geçici 67 uygulaması dışında tutularak kişisel gelir vergisi beyanınıza konu edilmesi gerekiyor.

Vergilendirmede öncelikli olarak Eurobond getirileri döviz cinsinden gerçekleştiği için vergi matrahının tespitinde alım ve satım tarihlerindeki kurların tespit edilerek TL'ye çevrilmesi gerekiyor. Bir bakıma kur farkları da vergilendirilerek alım satım matrahınızın içerisinde bulunuyor. Bu konudaki tek istisna Eurobond'un itfasında söz konusu. İtfa sırasında oluşan kur farkı vergi matrahına dahil edilmemektedir.

https://kpmgvergi.com/Blog/Pages/Ful...px?article=872

8.  Alıntı Originally Posted by bjkay Yazıyı Oku
    100.00TL %28’den bono 200 gün vergi sonrası net basit faiz yıllık (%10
    vergi oranı sonrası)* %25,2’ye geliyor 13.808 TL net getiriyor. 200
    kere %28’den çevirdiğinizde net getiri (%10 vergi oranı sonrası)
    yıllık %27,02 oluyor. Net getiri 200 günlük 14.802 TL oluyor. 200 gün
    için net %1 fark ediyor.
    100.000TL tutarında 200 günlük bonoyu %27’den kırdırdığınızda, 548TL
    net ilave getiriniz oluyor. Bu sefer 100.548TL’yi %27’den 200 kere
    bileşik faizden çevirdiğinizde %10 stopaj sonrası 14.316 getiri elde
    ediyorsunuz. Buna 548TL’yi ilave ettiğimizde 14.863TL oluyor. 200 gün
    sonra faiz düşmesi nedeniyle %1 avantajını hemen aldığınız için ve
    kalan kısmı %27’den 200 kere çevirdiğiniz için 200 gün sonraki getiri
    14.802TL’den 14.863TL’ye geliyor. Benim hesaplarıma göre kayıp değil
    kazanç oluyor. Yada hata mı yaptım..

SM-A520F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Olayı biraz somutlaştırmak adına ben de şunu sorayım:
    Elimde 28 faizli Aktifbank bonoları var. 205 gün daha %28'den net faizlenecek.
    Elimdeki bonoları yaklaşık 20 gündür(faizin 27.50'ye düşmeden önceki son gün)dür alıp satmadım.
    Şimdi bunları 28'den satıp 27 den tekrar almak mı mantıklı olur? Yoksa başka bir şeye(dolar vs.) değiştirmedikçe tutmak mı mantıklı?

Sayfa 199/1012 İlkİlk ... 99149189197198199200201209249299699 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •