Sayfa 22/213 İlkİlk ... 1220212223243272122 ... SonSon
Arama sonucu : 1700 madde; 169 - 176 arası.

Konu: Dowes

1.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Her kredinin "sadece %7'si değil" kefil olunan. Tüm kredilerden batacak olan tutarların ilk %7'si... Yani benim 1 milyon kredim yarın batarsa devlet tamamını ödeyecek. Bankalar "ben yakalanmam. batan kredilerim de ilk %7'ye girer" diye düşünebilir. KGF kefaleti zaten "ek bir kefalet". Bankalar zaten verecekleri kredilerde ek garanti almış oluyorlar.
    üstad, o açıklamadan benim anladığım- batacak ilk %7 krediye kefilim gerisine karışmam değil.. bu verilecek kredilerde batsa batsa en fazla %7 batar, verdiğim kefalet gereği o %7 max batağı ödesem bana (yani kamu maliyesine) zararı en fazla şu kadar olur, o da genel bütçe dinamiklerini bozmaz' şeklinde idi..

ilk %7'ye kefilim, gerisine karışmam şeklinde bir kefalet olamaz bence, papaz kaçtı mı oynuyoruz ??

2.  Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    üstad, o açıklamadan benim anladığım- batacak ilk %7 krediye kefilim gerisine karışmam değil.. bu verilecek kredilerde batsa batsa en fazla %7 batar, verdiğim kefalet gereği o %7 max batağı ödesem bana (yani kamu maliyesine) zararı en fazla şu kadar olur, o da genel bütçe dinamiklerini bozmaz' şeklinde idi..

ilk %7'ye kefilim, gerisine karışmam şeklinde bir kefalet olamaz bence, papaz kaçtı mı oynuyoruz ??
    Sn Karakemal

ilk %7 ifadesi daha mutlak ve kesin bir tanım içeriyor. Zira devlet ben sadece 250 milyar liralık kefaletten maksimum %7 lik batan kısmını öderim diyor. Bu ifade mantıksal olarak ilk batan %7 yi öderim demek şöyleki; (burada ilk ifadesini zamansal değerlendirmekten ziyade, banka tüm KGF dışı teminatları bozdurduktan sonra yinede açık kalmışsa o bölüm ilk olarak nitelendirilebilir.)

Toplam KGF kredisi 250 milyar TL olsun

A bankası 50 milyar TL kullandırmışsa A bankası 3.5 milyar TL batık yaratırsa devletten bu rakamın tamamını alacak, örneğin 5.5 milyar TL batırırsa yine 3.5 milyar TL alacak kalanını ,yani 2 milyarını kendi zararına yazacak

B bankası 10 milyar TL kullandırmışsa B bankası 700 milyon TL batık yaratırsa devletten bu rakamın tamamını alacak , örneğin 2 milyar TL batırırsa yine 700 milyon TL alacak kalanını yani 1.30 milyar TL yi kendi zararına yazacak.

Burada bankalar anladığım kadarıyla şu anda kuvvetli teminatlar ile elde ettikleri %3 batık oranını teminatları kendi hesapladıkları bir risk modeline göre batığı %7+%3 e çekecek şekilde gevşetecekler. Bunu hesaplamak kolay bir işmi onu bilemiyorum. Ama bankacılar sonuçta akıllı insanlar bir orta yol bulacaklardır.

Burada zurnanın zırt dediği yer bence bu %7+%3 lük risk genleştirme modelinde kamu bankalarının model üzerinde daha gevşek bir çarpan kullanma riskleri. Bu risk işte zurnanın zırt dediği yer. Belirli bir süre sonra bu zurna çalmaya başlayacak bizde nasıl çaldığını duyup ona göre dans edeceğiz. Artık halay mı çekeriz, horon mu teperiz , tepiniriz, o zurnadan çıkacak sese bağlı.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

3.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    KGF kredilerinin ne kadarının kamu bankalarından ,ne kadarının özel bankalardan kullandırıldığına dair bilgi piyasa ile paylaşılıyor mu?.

Ayrıca zayıf ek teminat yada ek teminat içermeyen kredilerin toplam kredilere oranı bir şekilde (bankacılar arasındaki gözlemlerden) tahmin edilebilir mi?
    Bankacılar bu tip bilgileri dışarı vermezler. Ben sadece tekil bazda kredi kullanımına bakarak tahminde bulundum. Kamuyla paylaşılması ihtimali sıfıra yakın tipte bilgiler bunlar.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

4.  Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku

Bilemiyorum. Ben böyle yorumladım.

Kurallara AYKIRIDIR.

5. Sn JonDowes, fon topiği bulamadım burada size sorayım dedim. Nakit yönetimi konusunda tecrübesizim. www.tefas.gov.tr adresindeki fonları inceliyorum. Fonların çoğu mevduata ve tahvile göre daha iyi getiri veriyor gibi gözüküyor. Ama ne çevremde nede bu forum camiasında pek tercih eden yok. Kendi tespit edeceğim risk profilime göre , eurobond,tahvil ve değerli maden içeren geçmişi istikrarlı bir kaç fon seçip yatırım yapmak istiyorum.

Sorum şu neden fon yatırımı popüler değil? Sonuçta para piyasalarında benden çok daha uzman kişiler benim paramı, benim seçtiğim risk seviyesinde, benim adıma yönetecek. Kulağa çok iyi geliyor ama kaçırdığım bir şeyler var sanırım.
    Mesela bist 25 temettü veren diye bir fon var. Sadece istikrarlı ve temmetü veren hisselere yatırım yapan uzun vade hedefleyen bir fon. Neden tercih edilmiyor?

Saygılar, cevabınız için şimdiden teşekkürler.

6.  Alıntı Originally Posted by Realtor Yazıyı Oku
    Sn JonDowes, fon topiği bulamadım burada size sorayım dedim. Nakit yönetimi konusunda tecrübesizim. www.tefas.gov.tr adresindeki fonları inceliyorum. Fonların çoğu mevduata ve tahvile göre daha iyi getiri veriyor gibi gözüküyor. Ama ne çevremde nede bu forum camiasında pek tercih eden yok. Kendi tespit edeceğim risk profilime göre , eurobond,tahvil ve değerli maden içeren geçmişi istikrarlı bir kaç fon seçip yatırım yapmak istiyorum.

Sorum şu neden fon yatırımı popüler değil? Sonuçta para piyasalarında benden çok daha uzman kişiler benim paramı, benim seçtiğim risk seviyesinde, benim adıma yönetecek. Kulağa çok iyi geliyor ama kaçırdığım bir şeyler var sanırım.
    Mesela bist 25 temettü veren diye bir fon var. Sadece istikrarlı ve temmetü veren hisselere yatırım yapan uzun vade hedefleyen bir fon. Neden tercih edilmiyor?

yatirimcinin yasina gore riskliden muhafazakara dogru kayan fonlar var , ama fon isletim ucreti sabit fonlara gore daha yuksek oluyor (ABD icin konusuyorum). Ayni dagilimi yatirimcinin kendisi de 2 ayri fon alark tutturmasi mumkun.

Nacizane fikrim, emeklilik yasiniza kalan sureye gore bir fon dagilimi belirleyin, mesela 20 li yaslarda %75 BIST , %25 Birinci degisken fon , sonra her ay ya da 3 ayda bir getirisi yuksek olan fondan dusuk olan fona aktarim yaparak bu 75-25 oranini koruyun

30 lu yaslarda %60-40, 40li yaslarda 50-50 ve en son 50 li yaslarda 25-75 ve en son emeklilik zamaninda (56 ve uzeri) %100 1. degisken fon ile devam edebilirsniz

7.  Alıntı Originally Posted by Realtor Yazıyı Oku
    Sn JonDowes, fon topiği bulamadım burada size sorayım dedim. Nakit yönetimi konusunda tecrübesizim. www.tefas.gov.tr adresindeki fonları inceliyorum. Fonların çoğu mevduata ve tahvile göre daha iyi getiri veriyor gibi gözüküyor. Ama ne çevremde nede bu forum camiasında pek tercih eden yok. Kendi tespit edeceğim risk profilime göre , eurobond,tahvil ve değerli maden içeren geçmişi istikrarlı bir kaç fon seçip yatırım yapmak istiyorum.

merhaba,

Fonların getirilerini, içerdikleri yatırım araçlarının yükseldiği dönemlerde incelerseniz, fonlar da iyi gözükür. Ancak bizdeki fonlar pek de yaratıcı şekilde yönetilmiyor. Başarılı fon yöneticisi fazla yok. Dolar fonu diyelim, siz kendiniz dolar mevduatı yaptığınızda daha fazla getiri elde ediyorsunuz. Tahvil aynı. Hisse çok değişken, iyisi de var kötüsü de. Ancak ortalama yatırımcıdan daha iyi sonuç veren fon sayısı az. Buna bir de fonların %1-3 arası yıllık kesintilerini ekleyince, net getiri de tatminkar olamıyor. Seçtiğiniz birkaç fonun 2-3 yıllık geçmiş sonucuna bakarak bunu teyit edebilirsiniz.

Bu genel nedeni. Özelde ise, Türk yatırımcısının "ben kendim alacağım satacağım zamanı seçeceğim" demesi etkili. Bu tercihi yapmayanlar mevduat yapıyorlar. Ara sıra dolara girip çıkıyorlar. Fonları seçen az ancak BES kaynaklı olarak fon büyümeleri devam ediyor.

Yeri gelmişken üniversitede bitirme tezim "Türkiye'de yatırım fonları ve performans karşılaştırma ölçütleri" idi. Ancak tezi verip okulu bitirdikten sonra bir daha BES hariç fonlara da bakmadım. Yukarıda saydığım nedenlerin her ikisi de benim için geçerli olduğu için.

Kurallara AYKIRIDIR.

8.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    merhaba,

Fonların getirilerini, içerdikleri yatırım araçlarının yükseldiği dönemlerde incelerseniz, fonlar da iyi gözükür. Ancak bizdeki fonlar pek de yaratıcı şekilde yönetilmiyor. Başarılı fon yöneticisi fazla yok. Dolar fonu diyelim, siz kendiniz dolar mevduatı yaptığınızda daha fazla getiri elde ediyorsunuz. Tahvil aynı. Hisse çok değişken, iyisi de var kötüsü de. Ancak ortalama yatırımcıdan daha iyi sonuç veren fon sayısı az. Buna bir de fonların %1-3 arası yıllık kesintilerini ekleyince, net getiri de tatminkar olamıyor. Seçtiğiniz birkaç fonun 2-3 yıllık geçmiş sonucuna bakarak bunu teyit edebilirsiniz.

Bu genel nedeni. Özelde ise, Türk yatırımcısının "ben kendim alacağım satacağım zamanı seçeceğim" demesi etkili. Bu tercihi yapmayanlar mevduat yapıyorlar. Ara sıra dolara girip çıkıyorlar. Fonları seçen az ancak BES kaynaklı olarak fon büyümeleri devam ediyor.

Yeri gelmişken üniversitede bitirme tezim "Türkiye'de yatırım fonları ve performans karşılaştırma ölçütleri" idi. Ancak tezi verip okulu bitirdikten sonra bir daha BES hariç fonlara da bakmadım. Yukarıda saydığım nedenlerin her ikisi de benim için geçerli olduğu için.
    Cevabınız için teşekkürler. www.tefas.gov.tr ; bu siteyi fırsatınız olduğunda incelermisiniz rica etsem ? Mevcut fonların geçmiş performanslarını beş yıla kadar çok detaylı inceleyebiliyorsunuz. Enflasyon üstünde getiri sağlayan birçok fon gözüküyor ve geçmiş beşyıldaki performans istikrarını görebiliyorsunuz. Fon yönetim bedeli dahil birçok faktöre göre kıyaslama yapabiliyorsunuz. Ben nakitimi kendim takip edemeyeceğim için ya özel bankacılıkta bir temsilci ile çalışacağım yada iyi yönetildiğine ikna olduğum bir fona gireceğim. Bizzat işinde başarılı bir özel bankacılık yetkilisi tanımadığıma göre fon seçeyim diyorum ama tefas.gov.tr de incelediğim fonlar 'gerçek olamayacak kadar iyi' duruyor. Mesela özel sektör tahvilleri mevduat getirisinin oldukça üzerinde. Karma fonlar var çoğunun getirisi başarılı duruyor. Durum bu kadar iyi olsa bu forumda mutlaka aktif tartışılırdı fakat forumda bu fonların adı bile geçmiyor. Okuyan arkadaslardan özel bankacılık alanında çalışan, alanında başarılı, bizzat tanıdıkları biri varsa mesaj olarak paylaşırlarsa sevinirim. Saygılar.

Sayfa 22/213 İlkİlk ... 1220212223243272122 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •