Sayfa 2352/7020 İlkİlk ... 135218522252230223422350235123522353235423622402245228523352 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 18,809 - 18,816 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Ey Kaptan! Canim Kaptanim! korkulu yolculugumuz sona erdi
    Butun tehlikeleri atlatti gemi, kavustuk istegimize kavustuk,
    Liman suracikta, bak, can sesleri geliyor, sevinc icinde halkimiz,
    Gozler dumduz ilerleyen teknemizde, teknemiz gururlu, korkusuz;
    Ama ey yurek! yurek! yurek!
    Ey kanayan kırmizi damlalar,
    Orada- guvertede Kaptanim yatiyor,
    Buz gibi olmus, olmus.

Ey Kaptan! Canim Kaptanim! ayaga kalk, canlari dinle, dinle;
    Ayaga kalk -bayrak senin icin cekildi- senin icin dolup tasiyor kiyilar,
    Herkes seni cagiriyor, yerinde duramiyor kalabalik, herkes seni gormek istiyor;
    Gel Kaptan! Sevgili babacigim!
    Koluma daya basini, koluma daya!
    Bu bir dus, bu bir yalan, boyle guvertede,
    Senin buz gibi olman, olmen.

Kaptanim ses vermiyor, dudaklari soluk, cansiz,
    Babam kolumun dokunusunu duymuyor, nabzi atmiyor artik,
    Gemi demirledi, guvenli, gorev sona erdi, tamam,
    Korkulu yolculugundan, sanli gemi, amacina ulasmis olarak donuyor;
    Sevinin ey kiyilar, calin ey canlar!
    Ama ben uzuntulu adimlarla,
    Kaptanimin yattigi guvertede dolasiyorum,
    Buz gibi olmus, olmus.

Walt Whitman

2. "Hayvanlara uzun uzun bakiyorum da ben de onlar gibi hayvanlasip yasayabilirim diyorum, hepsi kendi aleminde oylesine huzur icinde hallerinden sizlanmazlar, kan ter dokmemekteler, karanlikta gozleri acik uzanmiyorlar ve aglamiyorlar gunahlarina, Tanriya olan borclarini konusup midemi bulandirmiyorlar, hepsi hosnut, hicbirinin mal tutkusuyla gozu donmemis, hicbiri ne oburunun ne de binlerce yil once yasamis kendi turunden birinin onunde diz cokmuyor, hicbiri dunyanin ne en mutsuzu, ne de en saygin degeridir." Walt Whitman

"I think I could turn and live with animals, they are so placid and self-contain’d,I stand and look at them long and long. They do not sweat and whine about their condition, They do not lie awake in the dark and weep for their sins, They do not make me sick discussing their duty to God, Not one is dissatisfied, not one is demented with the mania of owning things, Not one kneels to another, nor to his kind that lived thousands of years ago, Not one is respectable or unhappy over the whole earth."

3. "Onun gibi bir pisligin bile bir koruyucu melegi var. / Che anche uno straccione come quello ha il suo angelo custode. / Even a filthy beggar like that has got a protecting angel."

Eli Wallach ve Clint Eastwood. (Iyi,Kotu, Cirkin - Il buono, il brutto, il cattivo - The Good, the Bad & the Ugly, 1966) Yonetmen: Sergio Leone

4. "45'ligi olan bir adam, tufegi olan bir adamla karsilastiginda 45'ligi olan adam, olu bir adamdir. / Quando un uomo con la pistola incontra un uomo con il fucile, quello con la pistola e' un uomo morto. / When a man with .45 meets a man with a rifle, you said, the man with a pistol’s a dead man."

5. "Birlikteydik. Gerisini unuttum. / Eravamo insieme, tutto il resto del tempo l'ho scordato. / We were together. I forget the rest. / Wir waren zusammen. Ich vergessen den Rest. / Nous étions ensemble. J'ai oublié le reste. / Estabamos juntos. El resto del mundo se me olvidó.” Walt Whitman

Safak (Sunrise: A Song of Two Humans - Aurora, 1927) F.W. Murnau

City Girl (1930) F.W. Murnau

6. Lionsgate, Sylvester Stallone'un basrolunde oldugu Rambo 5 Last blood'un fragmanini yayinladi.

7. Fransiz yazar ve sair (Marquis de Valromey, Comte de Châteauneuf) Honoré d'Urfé’nin olum yildonumu (1 Haziran 1625)

“Askin odulu asktir… Sevilmek icin sevmek gerekir. / The price of love is only love, ... one must love if one desires to be loved. ”

8. Viktorya donemi Ingiliz tarih ressami Henrietta Mary Ada Ward'in dogum yildonumu (1 Haziran 1832)

Flora Emma Sarah Ward su un Cavallo a Dondolo (Flora Emma Sarah Ward on a Rocking Horse, 1857)

Sayfa 2352/7020 İlkİlk ... 135218522252230223422350235123522353235423622402245228523352 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •