Sayfa 242/277 İlkİlk ... 142192232240241242243244252 ... SonSon
Arama sonucu : 2212 madde; 1,929 - 1,936 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. 162,90’dan tekrar TUPRS’a giriş yaptım, umarım ters köşelik bir durum ortaya çıkmaz.

2. Son işlemim muhtemelen başarısız olacak gibi duruyor şimdilik. Hayırlısı.

3.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Son işlemim muhtemelen başarısız olacak gibi duruyor şimdilik. Hayırlısı.
    163,00’ten neredeyse maliyetine satıp 162,20’den geri aldım biraz extra marj yapalım diye. 2 dakika sonra bayağı güzel extra marj yaptığımı gördüm, tabii ki aşağı yönlü.. Var bir terslik bugün bizde.. Akıl tutulması oldu resmen..
    Son düzenleme : deva-i dert; 26-02-2024 saat: 18:25.

4.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    163,00’ten neredeyse maliyetine satıp 162,20’den geri aldım biraz extra marj yapalım diye. 2 dakika sonra bayağı güzel extra marj yaptığımı gördüm, tabii ki aşağı yönlü.. Var bir terslik bugün bizde.. Akıl tutulması oldu resmen..

Alırken kurallara uygun görünüyordu durum ve 5 dakikalık dönüş sinyali vermişti ve aynı zamanda mevcut yatay destek noktalarından birine denk gelmişti. Yani alım için ters bir durum yoktu görüntüde. Ancak çok kısa zamanda (yaklaşık 2 dakika içerisinde), henüz alım yaptığım periyot bitmeden al sinyalim sat sinyaline dönüverdi birden ve atıl kalıp işlem yapmadım o anda. Böylece manuel ve kısa periyotlarda trading yapmanın olumsuz sonuçlarından birini bugün yaşamış oldum. Algoritmik trading olmuş olsa muhtemelen yine alım fiyatının biraz altında satış gerçekleşirdi ancak marj biraz daha ufak olurdu. % 1 civarı ters yönde kalmış olduk. En azından % 0,50-0,60 civarı daha az terste olurduk ve muhtemelen nakitte kalırdık. Yarın ola hayrola, ancak TUPRS'ta teknik görüntü an itibariyle sıkıntılı görünüyor bana göre. Her ne kadar bilanço zamanı yaklaşmış olsa da İzmit Rafinerisindeki Fuel Oil Dönüşüm Tesisinin periyodik bakım için 1 Mart'ta 3 aylığına kapatılacak olması da fiyatı aşağı baskılayan unsurlardan birisi olabilir. Herkes bunun yeterince fiyatlandığını düşünüyor belki, ama bazıları kapanış olmadan kısa zaman önce çıkarız diye satışlarını tamamlamamış da olabilir, eğer bundan dolayı çıkmayı planlayanlar varsa. Sonuçta bu bakımdan dolayı kapanmadan ötürü 196 Milyon dolar civarı bir favök kaybı beklediğini şirket açıklamıştı. Bu da en son yıllıklandırılmış favök değerinin % 8,31'ine tekabül eden bir rakam (elbette hesaplamayı bugünkü kura göre yaptım). Bu bile tek başına bazıları için satış nedeni olabilir. Ayrıca rafineri marjlarında da kısmi bir daralma oldu son günlerde, bunun da etkisi yadsınamaz. Yahut belki enflasyon muhasebesi sonucu gelecek bilanço tatmin edici de olmayabilir. Görmeden yorum yapmak da kolay değil. Sadece kendi kendime söylenmeler bunlar.

Trader için durum farkeder mi? Hem evet, hem hayır. Aldıktan sonra fazla yukarı marj yapamıyorsan, evet fark eder.. Sürekli aşağı giden fiyatlarda tepki hareketlerini yakalayamazsan para kazanmak pozisyon alarak mümkün değil elbette. Short'lama da yapmadığımıza göre..

Sonuçta bilançodan ziyade fiyat hareketlerine odaklanmış durumdayım, bu doğru. Ancak trend ile para kazanmanın yolu da yukarı yönlü hareket için bir katalizörün ortaya çıkması. O yoksa sadece intraday trading yapabilirsin, doğru yerlerden alım ve doğru yerlerden satım yapmayı becerebilirsen tabii ki.. Yaklaşık 1 aydır oturmuş görünen bir kaç farklı türdeki trading mantığımı reflekssiz kalarak ihlal etmiş oldum son işlemimde. Umarım yarın pozitif bir açılış olur da, oluşan bu negatifliği gideririz. Sonuçta ufak bile görünse kayıp kayıptır.
    Son düzenleme : deva-i dert; 26-02-2024 saat: 19:20.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

5. Üstadım sizin önceki yönteminizde öne çıkan hisseleri, öne çıkan sektörlerle birleştirince sonuç daha kolay ve tatmin edici oluyor kanımca. Nitekim sizin sepette yer alan ve sektörler itibariyle de öne çıkan oylum ve ardyznin güzel getirileri olacak gibi duruyor. Sizce de daha az stresli ve daha ziyade güvenli değil mi?

6.  Alıntı Originally Posted by hakkıcan Yazıyı Oku
    Üstadım sizin önceki yönteminizde öne çıkan hisseleri, öne çıkan sektörlerle birleştirince sonuç daha kolay ve tatmin edici oluyor kanımca. Nitekim sizin sepette yer alan ve sektörler itibariyle de öne çıkan oylum ve ardyznin güzel getirileri olacak gibi duruyor. Sizce de daha az stresli ve daha ziyade güvenli değil mi?
    Trading'e dönmemin sebebi enflasyon muhasebesinde çıkacak sonuçlar konusunda önceden öngörü yapmanın zorluğu ve düzeltme sonrası alışılmışın dışında yeni değerleme rasyolarının oluşumunda piyasanın ne şekilde tepki vereceğini kestirmekte zorlanıyor oluşumdu. Bu tercihin bir bedeli olacaktı elbette, ama belirsizlikle yol almaktansa daha önceden de zaten aşina olduğum yöntemlerle, özellikle fiyat takibi konusunda görece biraz daha fazla emek ve stres içeren bir tarzla bir süreliğine yola devam etmekti seçtiğim yöntem.. Sonuçta yine anlamlı kazançlar elde etmeyi başardım, ama daha az süre ekran takibi ve daha az stresle belki daha iyi sonuçlar da alınabiliırdi, bunda hemfikirim..

Piyasanın bir oturmasını ve nasıl tepki verdiğini gözlemlemem gerekiyor. Henüz ortak bir bilgi seti ve ortak bir akıl oluşmuş değil, kafa karışıklığı devam ediyor. En basitinden dün açıklanan AKCNS bilançosu: Son çeyrek zarar yazdı..Detay incelemedim bile.. Düzeltmelerin etkisi mi, işlerin bozulması mı bu sonucu doğurdu? Son çeyrek brüt net kâr marjı beklentinin çok ötesinde daralma göstermiş. Ayrıca buna ilaveten bir yığın Ertelenmiş Vergi Gideri çıkmış ve Net Kârı komple uçurmuş son çeyrekte... Vergi Öncesi Kâr 232 Mliyon TL kabaca.. Vergi Sonrası kabaca 496 milyon TL zarar oluşmuş son çeyreklik verilerde. Bu düzeltmelerden ötürü.. Şimdi bunu önceden öngörebilecek babayiğit var mıydı piyasada? İkinci soru piyasa bunu ucuz mu pahalı mı görecek? Sektördeki işlerin mevsimsel olarak rutin gittiğini varsaysak bile, bu bilanço size bir sonraki bilançonun nasıl geleceği hakkında net ipuçları veriyor mu?

Burada NFK ile bambaşka, FAVÖK ile bambaşka, VÖK ile bambaşka, Net Kâr ile bambaşka sonuçlar ortaya çıkıyor, şirketleri göreceli mukayese ettiğinde. Çünkü gelir tablosunun her bir ara ölçüm biriminde/şeklinde şirketten şirkete değişebilecek ve öngörülemeyecek farklılıklar oluşuyor... İNA ile işin içinden çıkılabileceğini düşünen kişiler var bu durumda. Ben onunla da aynı fikirde değilim. Piyasa büyük çoğunlukla göreceli rasyolarla çalışır, en sofistike İNA yöntemlerinin bile analistlerin subjektifliğini taşıdığını biliyorsan başka subjektif ve hareket etmesi daha kolay yöntemlere kaçmak piyasanın işine gelir. Ama henüz ortak bir akıl keşfedilmiş değil olaya nasıl bakılacağı hakkında. İzle-gör politikası gütmeyi, bu arada da daha önce de sıklıkla uygulayıp hatırı sayılır kazançlar elde ettiğim ama görece daha yorucu yolları denememin kendi açımdan daha az belirsizlik içerdiğini düşündüm. Ama 'her tercih bir vazgeçiştir' derler. Bizdeki durum da bundan farksız şimdilik.

Saygılarımla.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

7. Açılış hareketinden istifade ile TUPRS’tan çok ufak bir zararla çıkış yaptım. Biraz daha beklesem ufak bir kâr ile de çıkılabilirmiş. Sağlık olsun. Tahta değiştirmeyi ve tekrar THYAO’ya geçmeyi planladığım için böyle bir karar aldım.

8. Bu arada endeks negatif pozisyonda. Şu an pozisyon almayacağım hemen.

Sayfa 242/277 İlkİlk ... 142192232240241242243244252 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •