Sayfa 2468/7020 İlkİlk ... 146819682368241824582466246724682469247024782518256829683468 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 19,737 - 19,744 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Alman devrimci sosyalist politikaci ve kadin haklari savunucusu Clara Zetkin'in dogum yildonumu (5 Temmuz 1857)

"Kadin, erkegin basarisiz bir kopyasi degildir; insan olarak mucadele ve insa icin ozel ozelliklere ve yeteneklere sahiptir. Bu kadar uzun sure zincirli kalmis enerjisinin serbestce gelisiminin, mucadelede ve yaratici calismalardaki basarisinda buyuk katkisi olacaktir."

"Woman is not only not an unsuccessful copy of man, as a female being she possesses her special characteristics and value for struggle and construction, and the free development of long chained-up energy will help in the struggle and the work of construction."

2. Amerikan Gizli Servisi, 5 Temmuz 1865 tarihinde, sahte para cetelerini cokertmek icin, Hazine Bakanligi'na bagli olarak kuruldu.

3. Fransiz yonetmen, aktor, sair, ressam ve oyun yazari Jean Cocteau'nun dogum yildonumu (5 Temmuz 1889)

"Sanat, zaman gectikce guzellesen cirkin seyler uretir. Moda ise zaman gectikce cirkinlesen guzel seyler uretir."

"Yazarsam rahatsiz ediyorum. Film cevirirsem rahatsiz ediyorum. Resim yaparsam rahatsiz ediyorum. Resmimi gosterirsem rahatsiz ediyorum, gostermesem de rahatsiz ediyorum! Rahatsiz etme bende gelismis bir beceri."

Bak yarisina ulasiverdi omur,
    Evimin daminda bir at ustundeyim;
    Iki yandan da bir manzara gorunur,
    Ama apayri giyindikleri mevsim.

Bag kutukleriyle boynuzlu yeryuzu
    Al bir karaca. Ipteki camasirlar
    Gulup el ederek karsilar gunduzu;
    Kisim da serefim de burada baslar.

Gene soyle bana beni sevdigini,
    Venus. Her vakit seni soylemeseydim,
    Siirlerimle kurmasaydim bu evi,
    Onu bos sayip damdan dusuverirdim.

"Sair hep dogruyu soyleyen bir yalancidir. / Il poeta è un mentitore che spesso dice la verità. / The Poet is a liar who always tell the truth. / Le poète est un menteur qui dit toujours la vérité."

4. Fransiz oyun ve senaryo yazari Marcel Achard'in dogum yildonumu (5 Temmuz 1899)

"Kadinlar sessiz erkekleri sever. Onlarin kendilerini dinlediklerini sanirlar. / Les femmes aiment les hommes silencieux; elles croient qu"ils écoutent. / Women like silent men. They think they're listening."

“Kadinlar duyduguna inanir, erkekler gordugune. / Le donne amano quello che sentono, gli uomini quello che vedono.”

5. Antik tarih ve mitolojiden sahnelerde uzmanlasmis Fransiz ressam Paul-Joseph Blanc'nin olum yildonumu (5 Temmuz 1904)

Ruggero salva Angelica (Ruggiero and Angelica, 1876)

6. Fransiz siyasetci, eski Basbahan ve eski Cumhurbaskani Georges Pompidou'nun dogum yildonumu (5 Temmuz 1911)

"Kendini ulusuna hizmet etmeye adayan siyasetciye devlet adami denir. Ulusun kendisine hizmet etmesi gerektigini dusunen devlet adamina ise siyasetci."

7. Japon asilli Amerikali aktivist, feminist, denemeci, sair, hikaye yazari, editor ve eski Ingilizce profesoru Mitsuye Yamada'nin dogum gunu (5 Temmuz 1923)

Tuhaf bir sey olmali
    azinlik olmak
    diyordu adam.
    Cevreme bakindim
    hicbir azinlik goremedim.
    O zaman dedim ki
    Eveet...
    gercekten oyle olmali.

It must be odd
    to be a minority
    he was saying.
    I looked around
    and didn't see any.
    So I said
    Yeah...
    it must be.

8. Avusturyali siir ve nesir yazari, roman yazari Barbara Frischmuth'un dogum gunu (5 Temmuz 1941)

"Uyum saglamayi, sanki icinde bulundugum cesitli iliskiler sisteminin isleyisini kavrayacak ve benimseyecekmis gibi yasamayi deniyordum. Elden geldigince az hata yapmak istiyordum, her ne kadar, hep bazi hatalar yaptigimiı biliyor olsamda."

"Ich versuchte mich anzupassen, so zu leben, als würde ich das Funktionieren des Systems der verschiedenen Beziehungen, in denen ich stand, durchschauen und akzeptieren.Ich wollte so wenige Fehler wie möglich machen, obwohl ich wusste, dass ich immer welche machen würde."

Sayfa 2468/7020 İlkİlk ... 146819682368241824582466246724682469247024782518256829683468 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •