Sayfa 267/268 İlkİlk ... 167217257265266267268 SonSon
Arama sonucu : 2202 madde; 2,129 - 2,136 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1.  Alıntı Originally Posted by mühendis ankara Yazıyı Oku
    Takip ettiğim kadarıyla, sizin al-sat mantığınız çok düzgün işliyor, bugün de göstergesi, tebrikler.

Arada bir-iki ufak tefek hatalı karar olsa da, hem nazarlık oluyor, hem de en az zararla zarar-kes yapabiliyorsunuz. Ben de dahil, birçok kişi zarar-kes yapamıyoruz, FOMO'dan dolayı. Pandemide olsun, daha sonra da birçok defa olsun, piyasayı öldürüp, öldürüp sonra götürdükleri çok oldu. O yüzden birçok insan FOMO'dan dolayı zararda bir umutla bekliyor işte.

Aslında, trenddir esas olan, siz bunu iyi uyguluyorsunuz. Trend ne ise ona uymak lazım, ama bizim piyasamız normal işleyen bir piyasa değil, dinamikleri (hem piyasayı kontrol eden kurumlar, hem oyuncular açısından) farklı işleyen bir piyasa, bu zor piyasada ayakta kalabiliyorsunuz, tekrar tebrikler.
    Her kararımız, her işlemimiz isabetli değil hocam.. Ancak arada vermiş olduğumuz hatalı kararlara rağmen portföyü yeni zirvelerine bir şekilde taşımayı başardık. Nasibimizde varmış, kararların çoğunluğunda isabet etmişiz. Nasibimizde olmasa, hatalı kararlar da aldıracak türlü sebepler oluyor. Dışarıyı boş ver, kendi içimizdeki sesler bile çoğu zaman birbiriyle çelişiyor, hangisinin sezgi, hangisinin soğukkanlı akıl olduğuna karar veremediğimiz anlar oluyor. Net kurallar koyup onları takip edebilmek çok da kolay bir şey değil. Şartlar değişmekle kalmıyor, duygular da, sezgiler de işin içine giriyor.. Bir de 'bu sefer farklı' diye sizi her zaman dürtükleyen ve yanlış kararlar almanıza sebep olan bir ses var içimizde yankılanan. Bazen ona kulak tıkamayı başaramadığımız oluyor.

Sonuçta nasibimizde olanı kadar alıyoruz, olmayanı gelse bile gidiyor bir şekilde.
    25

Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    ...
    Sonuçta nasibimizde olanı kadar alıyoruz, olmayanı gelse bile gidiyor bir şekilde.
    Katılıyorum, nasibimiz neyse bize düşen odur. Bize de gayret etmek, gerisini Allah'a havale etmek kalıyor.
    Nasibiniz bol ve bereketli olsun hocam.

3. A'nın sesini dinledik, yine güzel bir sonuç verdi.. Bu sefer (şimdilik de olsa) sabah seansında gün içi gördüğü en yüksek yerden sattırdı hem de. B küskün, inatçı, haksız çıkmanın üzüntüsünü yaşıyor. Ama içten içe de 'görürsünüz ben haklı çıkacağım, siz pişman olacaksınız" diye söyleniyor.

B diyor ki, "endeks en büyük indikatördür", "endeksteki pozitif başlayan havayı yaşamak dururken erken çıkış yaptınız."

A ise cuma gününü hatırlatıp bugünün de benzer bir hareket olabileceğini düşünüyor ve "sonuçta öyle de olsa böyle de olsa gün sonu kapanış disiplinine uyalım" diyor.
    25

4. Heikin ashi ile day trading yapılmaz diyen trader arkadaşlarım var. Onlara katılmıyorum. Gerçek fiyatı anlık göstermediği için scalping işinde belki sıkıntı çıkarabilir, ama day trading'de periyotlarını 5-10 dakikalık birimlere indirdiğinde pekala heikin ashi ile gayet güzel day trading yapılabiliyor. Hem de fevkalade güzel sonuçlar veriyor. Görsel trend takibi var, iz süren stop-loss'u zaten içinde barındırıyor. Bir day trader için daha iyisi nedir? Temel farklılık belki day trader'ların önemli bir kısmı küçük periyotlarda bir break out (kırılım), destek-direnç ya da formasyon bulup ona göre işlem açıyorlar. Heikin ashi'de ise sürekli bir reversal trading (trend dönüşü trading'i) söz konusu.

Pek çok trader reversal trading'in kâr marjı konusunda break out trading (kırılım trading'i)'den daha üstün olduğunu bilir. Takıldıkları nokta reversal konusunda hiç bir zaman yüzde yüz emin olmayacağımızdır. Bu doğru bir argüman. Ama unuttukları başka bir argüman ise break out olayında da hiç bir zaman yüzde yüz emin olmayacağımızdır. Yığınla fake break out örnekleri önümüzde duruyorken hem de.

** Trend dönüşünde kasıt içinde işlem yapılan periyotlardaki dönüşler.. Daha büyük periyotlarda trend mevcut yönünde (aşağı ya da yukarı) devam ediyor olabilir.
    25

5. Bir fiyatta dönüş teyidi için kafası karışık olan arkadaşlar için çok basit bir şey söyleyeyim. İçinde işlem yaptığınız periyotlarda oluşan dip ve tepelerin durumuna bakınız.

Fiyatta bir düşüş eğilimi varsa bir önceki barın dibinden ve tepesinden daha yüksek bir dip ve daha yüksek bir tepe oluşturamıyorsa son bar, düşüşün bittiğine dair bir teyid yoktur elimizde. Bazı mum barlar görüntüsü itibariyle umut vericidir. Ama yukarıdaki şart oluşmadıysa dönüş teyidi yoktur.

Şu anki grafik an itibariyle görüntü elbette. Önemli olan kapanış halinde şeklin nasıl oluştuğu. Mevcut halde henüz endeks dönüş olacak olsa bile bunun teyidini vermiş değil mevcut mum yapısı ile. Çünkü dip daha düşük, tepe daha düşük. Diyelim gün yine buna benzer bir şekilde kapandı, fiyatlar biraz aşağı ya da yukarı gitse bile istenen şartlar oluşmadı, dip zaten daha düşük ama en azından daha yüksek bir tepe de oluşmadı ise net bir şekilde dönüş teyidi bugün için yok demektir. O zaman bir sonraki güne bakarız. Bir sonraki gün bugünkünden daha yukarı bir dip ve bugünkünden daha yukarı bir tepe yapabilecek mi? Yapsa bile aşağıda saatlik barlarda gösterdiğim 2 bölge arasından (günlük barın deyatylı hali diyelim saatliklere) daha yukarı kırılım sağlayabilecek mi? Bu duruma odaklanmak gerekli. Yarın bugünkünden daha yüksek bir dip ve tepe oluşursa bunun bir dönüş sinyali olabileceğine dair umutlanabiliriz. Ama yukarı yönlü trendin oluşması bu bölgede konsolidasyona mı gireceğine yoksa üstteki direnci kırıp daha yukarısına mı yöneleceğine bağlı.

25

6. Tombul kuşta dikkatimi çeken şey bir kaç gündür devam eden ve tahtayı ciddi anlamda bozan yoğun İş Yatırım/İş Bankası satışlarıydı. Bugün, hala İş Grubu sat tarafında ise de, şimdilik en azından geçen günlerdeki gibi yoğun satış görüntüsü yok.. Kalan saatlerde ne olur, ellerindeki satış emirleri bitti mi, bilemiyoruz. BOFA'nın ufak da olsa alım tarafında olması da an itibariyle pozitif. Akşamı bekle/gör durumu var benim açımdan.. Hem endeks için, hem THYAO için.
    25

7. Hareketli ortalamalarla ilgili soran soru arkadaşlar için şunu belirteyim. Kendi takip sisteminiz önemli, bir trade kurgusu oluşturacaksanız. İsterseniz 3 günlük, isterseniz 5 günlük isterseniz 20 günlük ortalama kullanın, yeter ki bir al-sat mantık kurgunuz olsun ve buna sadık kalın. Sayılar büyüdükçe işlem sayınızın azalacağını ama marjların da küçüleceğini unutmayın.

Eğer sorularınız bunun için değil de, piyasanın nerelerden en çok tepki verdiği ile ilgili ise 50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamaların piyasanın en çok tepki verdiği hareketli ortalamalar olduğunu unutmayın. Rakamların anlamı ya da anlamsızlığı değil burada önemli olan, piyasanın genelinin neye inandığı ve neye tepki verdiği önemli. Bana kalsa ben 200 yerine 250 seçerim tam bütün bir yılı daha iyi yansıtması açısından, zira bir yılda ortalama 248-251 civarı iş günü oluşuyor, yani o kadar bar oluşuyor grafiklerde, bu nedenle 200 yerine 250 günlük ortalama bir yılın ortalamasını daha iyi yansıtacağı için bana göre daha anlamlı. Ama piyasa 200 günlüğü takıyorsa, ayak diretmenin ve illa ben 250 kullanacağım demenin bir anlamı yok benim açımdan.
    25

8. THYAO saatlikte düşen kırılımı olabilecek bölgeye geldi, ancak orada güç kaybetti biraz. Orada tekrar üst üste denemeler olup hacimli bir şekilde kırabilirse yukarı yönlü hareket için beklentimde pozitiflik artar. Kapanış daha çok önem arz etmeye başladı benim için, hem endeks hem de THYAO bazında.
    25

Sayfa 267/268 İlkİlk ... 167217257265266267268 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •