Sayfa 27/78 İlkİlk ... 1725262728293777 ... SonSon
Arama sonucu : 621 madde; 209 - 216 arası.

Konu: Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

1.  Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    İlginç olan ise; birkaç sayfa önce paylaştığım sadece iki araştırmada da (Türkçe araştırma sayısı az, İngilizce araştırma ise oldukça fazla), düzenli temettü ödedikleri için yatırımcılar tarafından resmen ödüllendirilmeleri. Gerçek hayatta, aradaki farkı kapatıyor oluşları.

Konu hakkında İngilizce arama : https://www.google.com.tr/search?sou....0.bbzPvpbkfQ0

Konu hakkında Türkçe arama : https://www.google.com.tr/search?ei=....0.KuftYI8fN3A
    Cevap vereyim cevap Sorguladığında ortaya çıkıyor.

Bu yapılan testin doğru olduğuna ve/veya gerçekçi objektif olduguna inanabiliyormusunuz hesabı biraz önce sizlerde yaptınız videoyu izlediniz. BU testin doğru olması için İKİZ ŞİRKET bulmanız gerektiğini bu ikiz şirketlerin performanslarına göre bu ölçümün yapılması gerektiğini gösteriyor.

Ayrıca dediğim gibi kasasında birikmiş dağıtılmayı veya yatırım yapılmayı bekleyen milyonlarca parası kasada duran bir şirket ile kasasında çok az parası kalmış şirketin daha yukarıya gittiğini temettü politikasına nasıl bağlayabiliriz. Bu şirketlerin piyasa defeter değerleri normalin çok üzerine çıkması gerekmiyor mu ? Warren buffet bu şirketlerin hiçbirisi satın alamaz PAHALI diye.

Piyasa değeri bize şirketin değerini verir şirketin değeri = öz sermaye Temettü dağıtılınca öz sermaye eklenmesi gereken nakit patron ve yatırımcılara gidiyor. Eğer temettü hisseleri daha fazla yukarı giderse öz sermayesi 30,000 TL olan şirketin değeri atıyorum 50,000 TL görünecek gerçek değeri ve her temettü dağıtığında bu ara açılacak cunku gerçek değerinden daha fazla değerlendiğini idda ediyor yapılan test o halde 50 yıl boyunca temettü dağıtan şirket öz sermayesine göre piyasa değeri ucuk kaçık bir noktada olmalı. Peki 50 yıldır bu duzenle temettü dağıtan bu şirketin öz sermaye 30,000 TL iken şirketin piyasa değeri 500,000 TL göründüğü halde o şirketi bizler sizler nasıl alabileceğiz. Şirketin fiyatı gerçek değerini yansıtmıyor ki.

Eğer böyle oldugunu varsayarsak temettü hisseleri gerçek değerinin çok üstünde pahalı şekilde satın alıyoruz anlamı çıkar.

Bu anlamda bizi temettü dağıtmayan hisselere götürür çünkü temettü dağıtmayan bir hisse ucuz kalmıştır bu şirket ilerde temettü dağıtırsa tıpkı diğer temettü şirketlerı gıbı öz sermayesının %bilmem kacı daha yukarı bır fıyattan işlem göreceğini düşünerek onları olmamız gerekir!
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2.  Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku

Hisse A için, prim yaptıkça karı alırım görüşünüz çelişiyor. Bu konuda halen aynı şekilde mi düşünüyorsunuz?
    Tek tek almayayım dedim. Aynı sekılde düşünüyorum cunku bu hesaplamayı videoda söylediğim gibi 50 kere fılan tekrarladım.

Hisse A Hisse B den daha fazla temettü alıyor. BUda doğal olarak gelecekteki yatırımdan gelen karın düşmesini sağlıyor

Hisse A daha ne kadar temettü almışsa (yaratmışsa) hisse B de aynı oranda temettü alırsa

SONUÇ SÖYLE CIKACAKTIR: Hisse A daki para bitince yada lot bitince hisse B nin hisse fiyatıda 0 TL olacaktır.

0 İse değeri olmayan şirket demek aslında bu şu demek şirket halka açık kısmın tümünü kendi varlıklarını sata sata fabrikayı dahi satarak temettü ödemeye calısmıstır bu sebeple halka açık kısımın hisse fiyatı 0 a düşer çünkü şirketın halka açık hiçbir mal varlıgı kalmamış olur hepsini satmıştır.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

3.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Cevap vereyim cevap Sorguladığında ortaya çıkıyor.

Bu yapılan testin doğru olduğuna ve/veya gerçekçi objektif olduguna inanabiliyormusunuz hesabı biraz önce sizlerde yaptınız videoyu izlediniz. BU testin doğru olması için İKİZ ŞİRKET bulmanız gerektiğini bu ikiz şirketlerin performanslarına göre bu ölçümün yapılması gerektiğini gösteriyor.
    Konu hakkında İngilizce arama : https://www.google.com.tr/search?sou....0.bbzPvpbkfQ0

Burada çıkan sonuçları bir inceleyebilseniz. Linklerde paylaşılan bilgilerin %90'ı simülasyon sonucu değil, birebir gerçek temettü veren ve vermeyen hisselerin performans karşılaştırmaları. Excel hesaplamaları gibi teorik değil tamamen pratik, gerçek Dünya sonuçları.

4.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Tek tek almayayım dedim. Aynı sekılde düşünüyorum cunku bu hesaplamayı videoda söylediğim gibi 50 kere fılan tekrarladım.

Hisse A Hisse B den daha fazla temettü alıyor. BUda doğal olarak gelecekteki yatırımdan gelen karın düşmesini sağlıyor

Hisse A daha ne kadar temettü almışsa (yaratmışsa) hisse B de aynı oranda temettü alırsa

SONUÇ SÖYLE CIKACAKTIR: Hisse A daki para bitince yada lot bitince hisse B nin hisse fiyatıda 0 TL olacaktır.

0 İse değeri olmayan şirket demek aslında bu şu demek şirket halka açık kısmın tümünü kendi varlıklarını sata sata fabrikayı dahi satarak temettü ödemeye calısmıstır bu sebeple halka açık kısımın hisse fiyatı 0 a düşer çünkü şirketın halka açık hiçbir mal varlıgı kalmamış olur hepsini satmıştır.
    Bakın, atladığınız çok büyük bir konu var. Hisse A : temettü ödemiyor. Sizin önermeniz olan "Hisse temettü vermesin, yıllık prim üzerinden kar alırım" simülasyonunu yapıyor.

Kırmızı ile renklendirdiğim kısmı tekrar düşünmeniz dileğiyle..

5. Not yaratılan net temettü mıktarı kolnunuda göremedim

6.  Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    Bakın, atladığınız çok büyük bir konu var. Hisse A : temettü ödemiyor. Sizin önermeniz olan "Hisse temettü vermesin, yıllık prim üzerinden kar alırım" simülasyonunu yapıyor.

Kırmızı ile renklendirdiğim kısmı tekrar düşünmeniz dileğiyle..
    atlamıyorum biliyorum ne dediğiniz fakat bu hesaplamanın sizin AB AB2 hesaplamalarınızın farklı sekıllerde 50 kere üstünde geçtim.

matematik değişmeyecek Yaratılan temettü kolonunu ekleyın belki hatalar daha net görünür.

düşünseniz temettüleri ekleyınce öteki üstünken temettüleri yaratmış gibi yapınca öteki üstün gelebilir mi mantıken matematik gereği gelemez.

Dediğim gibi A ve B de yaratılan temettü kolonunu ekleyın iki hissede ilk yıllardan itibaren vergi hariç hesaplarsanız aynı temettü miktarını yaratmalı. eğer dersenki bana A hissesinin lotu tamamen bitiyor daha erken bitiyor dersen B hissesine daha az temettü ödediğini göreceksin.

aslında teorik olarak buffetin soyledıgı gibi. LOT azalsa dahi hatta bitme noktasına gelse dahi benim için calısan daha fazla para olacak.

7. Benim yatmam gerekiyor. Siz hesaplamanızın üzerinde farklı farklı seçenekleri deneyin derim. gerçekten hisse fiyatlarını değiştirin vergileri düşmeden tekrar hesaplayın tam sayı gırerek tekrar yapın hesaplama değişmeyecek.

Vergiyi işin içine katmazsanız kafanız karışmamış olur

iyi geceler.

8.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Benim yatmam gerekiyor. Siz hesaplamanızın üzerinde farklı farklı seçenekleri deneyin derim. gerçekten hisse fiyatlarını değiştirin vergileri düşmeden tekrar hesaplayın tam sayı gırerek tekrar yapın hesaplama değişmeyecek.

Vergiyi işin içine katmazsanız kafanız karışmamış olur

iyi geceler.
    Siz de bir tablo yapın bakalım, ben sizin elemanınız değilim ki. Gereken çalışmayı yaptım . Yan yana koyalım, bakalım matematik ne diyecek?
    Son düzenleme : flexy; 15-04-2018 saat: 04:10.

Sayfa 27/78 İlkİlk ... 1725262728293777 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •