Sayfa 317/547 İlkİlk ... 217267307315316317318319327367417 ... SonSon
Arama sonucu : 4370 madde; 2,529 - 2,536 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku

1-küresel satışları artırmak,
    2-biyoteknoloji
    Küresel satışları arttirmaya canla başla uğraştığına yeni ruhsatlar almaya çalışmasından anliyoruz.

Benim merak ettigim biyoteknoloji.
    Geçmiş faaliyet raporlarinin hepsini okudum tek tek tubitakla ortak çalışma ile biyoteknolojik ilac calismalari yapiyor bildigim kadariyla ancak 2018 yilinda 14 proje varmis suan sadece 1e düşmüş yani diğer çalışmalar sonlanmis ama ortada biyoteknolojik ilaç yok tubitakla normal ilaclar üzerine calisiyorlarsa bilemiyorum. Ya da ürünlerin biyobenzerini ( biyoteknolojin esdegerine biyobenzer deniyor sanirim) buldular ancak orjinal ilacin patentinin dolmasini bekliyorlar. Ya da calismalar olumsuz sonuclandi.

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Sevgili maslak1,

benim 1.nolu yatırım düsturum patrona güvendir. Yani patrona güvenmiyorsam, bunlar fırsatını bulduğunda bizi soymaya çalışır diyorsam, o hisse ağzıyla kuş tutsa, uzaya füze atsa yine de almam..portföyüme sokmam.

Naçizane tavsiyem de budur, eğer her hamleden huylanıyorsan, çakallık arıyorsan, sat gitsin...uğraşıp durma.

Göbeğinden devlete, onun sağladığı arge desteğine muhtaçsan; üstüne üretiminin hemen hepsini devlete satıyorsan...ufak tefek çakallık yapmazsın..yasal zeminin sana sağladığı yan yollara sapabbilirsin...ama öyle kayda değer bir usulsüzlük vs yapmazsın..bunu yapmak için deli ya da geri zekalı olman gerekir...ph nin ve ekibinin geri zekalı ya da deli olduğunu düşünmüyorum.

Ha, küçük yatımcıya yeterli bilgi vermeme, şirketin faaliyetleri konusunda ketum davranma, tenemttü politikası vs bunlar tali konulardır...bu konularda eleştirebiliriz, ama bunlar patronu ve üst yönetimi güvensiz yapmaz, hırsız hiç yapmaz.

benim nezdimde deva yönetimi, yatırımcının toz konıdrmadığı, durmadan güzellme yaptığı sasa nın, hektaş ın, kontrol matiğin, kimpur un, tukaşş ın patronundan/yönetiminden daha dürüst/daha güvenilirdir.

Güven sorunu olanlara sadece şunu hatırlatayım. 2006 da şirket imtiyazlı olarak devralındğında...her yıl temettü alarak şirketin kanını emebilirlerdi...büyümez, edebildiği kar da bu temettüye giderdi...ama yönetim 15 yıl, şirket kendi ayakları üzerinde rahatça durabilip, finanasal açıdan çok sağam hale gelene dek bu yola başvurmadı.

unutmayın, devletin ortak olduğu, tr nin en büyük şiretlerinden türk telekom bu temettü politikası ile az daha batırılıyordu..herkesin gözü önünde yaşandı bunlar..yani isteseler devanın da çok rahatlıkla bu şekilde içi boşaltılabilirdi.
    değerli ortak,

doğru şeyler söylüyorsun. konunun tarihi olarak evrilmesi de belirttiğin gibi olmuştur. bistte olanları kuş bakışı olarak görebilen ortaklardan biri olduğun için senin devaya yatırımcı olarak bekliyor olman diğer yatırımcılar için değerlidir.

şöyle de bir hesabım var: son 3 yılda yıllık ortalama aldığı temettü 6-7 mio usd olabilir. şirketin, bist dışı satışta muhtemelen değeri (benim muhakemem) 2 milyar usd edebilir. bist dışı satıştaki adil değere göre % yarımı bile bulmayan bir temettü verimi demek.. 6-7 milyon usd temettü için beklediğine inanmak iş bilmemezlik olurdu.. yani kocaman bir fırsat maliyetleri var.. ana amaçları şudur: şirketi büyütmek, "küresel" bir firma haline getirmek.. bkz PH ortaklara faaliyet raporlarındaki hitabı.. yapmaya çalıştıkları işler de ona göredir.

sevgiler,

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

Güven sorunu olanlara sadece şunu hatırlatayım. 2006 da şirket imtiyazlı olarak devralındğında...her yıl temettü alarak şirketin kanını emebilirlerdi...büyümez, edebildiği kar da bu temettüye giderdi...ama yönetim 15 yıl, şirket kendi ayakları üzerinde rahatça durabilip, finanasal açıdan çok sağam hale gelene dek bu yola başvurmadı.
    Üstelik 2009 2010 2011de bedelli sermaye arttirimlari ile şirketin içini dahada doldurmuşlar.. (%83 kendilerinin olduğu icin aslan payini kendileri ödemiş) sonuc olarak sadece 2020den itibaren %10luk imtiyazi kullanmislar ilk bedelliden 11 sene sonra.. 11 sene yönetim kuruluna maaş dışında bir gelirleri yok yani hep vermişler 2020de yeter artik biraz cebimizede kar alalim dediler herhalde. Bundan sonraki süreçtede sirket yönetimin gözünde iyice sağlam kuvvetli hale gelmiş olursa C grubu paylarada hakettiği temettuyu vereceklerdir (%83unu zaten kendileri almiş olacak)

4. şirkete güzelleme yapmak gerçekten harika, ama hisse fiyatı dövize enflasyona karşı ezilmiş, yatırımcı dostu olmayan, kap a bilgi vermeyen , hissedarların faaliyet raporundan yeniden değerleme yaptığı pazar araştırması yaptığı bir şirket. kesinlikle bilgi vermiyor umrunda olmadığımız bir kağıt. amacı baskı mı kurmak hisse fiyatına unutturmak mı bir anda mı birşeyler dökecekler ortaya bin türlü belirsizlik.

5.  Alıntı Originally Posted by defineci Yazıyı Oku
    şirkete güzelleme yapmak gerçekten harika, ama hisse fiyatı dövize enflasyona karşı ezilmiş, yatırımcı dostu olmayan, kap a bilgi vermeyen , hissedarların faaliyet raporundan yeniden değerleme yaptığı pazar araştırması yaptığı bir şirket. kesinlikle bilgi vermiyor umrunda olmadığımız bir kağıt. amacı baskı mı kurmak hisse fiyatına unutturmak mı bir anda mı birşeyler dökecekler ortaya bin türlü belirsizlik.
    Gizli hazinenin pesindeyiz : ))))

6. Sayın Cautionary, Sayın Maslak1 ;

Dün Yurtdişi ilaç satış fiyatı ile ilgili kafalarda soru işareti kalmıştı şirkete mail attım gelen cevap :

Yurtdışına yapılan satışlarda ilaç fiyatları Türkiye'den bağımsız olarak belirlenmektedir. Saygılarımızla.

7.  Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    Sayın Cautionary, Sayın Maslak1 ;

Dün Yurtdişi ilaç satış fiyatı ile ilgili kafalarda soru işareti kalmıştı şirkete mail attım gelen cevap :

Yurtdışına yapılan satışlarda ilaç fiyatları Türkiye'den bağımsız olarak belirlenmektedir. Saygılarımızla.
    teşekkürler, bu konu da netleşmiş oldu.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

8. ihracat..

kimi sektörler bakımından genel durum:

"...........En büyük kayıp, yüzde 36,4 ile çelikte görülürken; kimya, tekstil, hazır giyim ile çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri sektörlerinde de dramatik düşüşler söz konusu......................."

https://www.ekonomim.com/ekonomi/ihr...-haberi-708842

Temmuz sonu ilaçtaki durum:

"........2023 yılının yedi ayında Türkiye ihracatı %0,7 oranında küçülme gösterirken, ilaç ihracatı %26,2 artış ile 1.284,7 milyon ABD Doları seviyesine ulaşmıştır. ........."

https://www.ieis.org.tr/static/share...t_analizi_.pdf

Sayfa 317/547 İlkİlk ... 217267307315316317318319327367417 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •