Sayfa 321/1002 İlkİlk ... 221271311319320321322323331371421821 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,561 - 2,568 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1.  Alıntı Originally Posted by yuji Yazıyı Oku
    Fon yapılan işlemleri günlük paylaşıyor mu, nasıl öğrendiniz bunları
    Bende Bayglobal uygulaması var sayın Yuji, oradan günlük portföye hangi hisseyi alıp hangisini çıkardığıni anlık olarak görüyorum.

M2006C3MG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Biz zarar azalır mı diye beklerken sürekli yeni bir şeyler çıkıyor daha da artıyor, hisse yoğunlar, değişkenler, yabancı fonlar nereye baksan durum berbat, düştükçe alacağım diye inat ettim zarar iyice arttı.
    Dün doların çıkışından istifade yabancı ve kıymetli madenlerin bir kısmını satmak gerekiyormuş. %10 kadar düşen hisse yoğunlar da aynı yere gelene kadar aylarca süründürür artık.
    Duruma göre ne var ne yok satıp güvenli fonlara geçmek gerekiyor herhalde, anlaşılan yılın ilk yarısı bize huzur yok.
    üstadım önce sağlık diyerek olabildiğince yatırımcı piskolojimizi iyi yönetmemiz lazım. ben de bi aralar turkishbulls sinyallerine göre pozisyon azaltıp artırmayı denedim. bazan iyi, bazan kötü oldu, arkadaşlar da söylemişlerdi ama denedim tatmin olmadım. fonlarla ilgili yatırım tavsiyesi olmayan naçizane çıkarımım şöyle: öncelikle değişken fonlardan uzak duruyorum. peki neden? en basitinden opb'yi düşünelim, portföyün yaklaşık yüzde 30'u hisse, yüzde 30'u döviz cinsi tahvil, kalanı da kısa vade tl tahvil. ben böyle yapacaksam neden değişken fon alayım? kendim aynı şekilde ayrı ayrı yüzde 30 hisse fon, yüzde 30 eurobond fonu ve kalanıyla da uygun bir ppf alır beklerim. bir de dünkü sarsıntıda her ne olursa olsun portföylerde altının olmazsa olmaz oduğu anlaşıldı. sadece atarak ve örnek olarak söylüyorum, dün itibarıyla yüzde 40 hisse, yüzde 40 altın ve yüzde 20 şeklinde ppf'den oluşan bir portföyüm olsaydı çok fazla üzülmezdim. üzülmek bir yana baktım öğle üzeri altın, dünkü şekil süper gigiyor, ziraat bankasındaki altın fonumun yarısını satıp param da bu sabah hesabımda olduğundan bu gün yüksek ihtimal düşüş olacağı belli olduğundan geri alıp pazartesi sabahı fonumu hesabıma geçirmiş olurdum. ya da baktım dün ciddi düşüş var, yüzde 20'lik ppf'min yarısıyla elimde mevcut olan hisse fona alış verip, bu günkü yükselişi de görünce öğleden sonrayı, zaten aynı fondan elimde olduğundan fonları yer değiştirtmek suretiyle bu sabah elime kaç adet hisse fon geçiyorsa elimdekilerden o kadar adeti satarak bir günde iyi bir kazançla işlem yapıp, gelen paramı da salı günü tekrar ppf'ye koyuverirdim. son bir bakış açısı daha: geçen yıl hiç bir işlem yapmadan yıl boyu yüzde 50 altın fonu, yüzde 50 de uygun bir veya iki adet hisse fonu taşısaydık altın fonları ortalama yüzde 73, başarılı hisse fonları da yüzde 53 civarı getiri olduğundan yıllıkta yüzde 63 civarı kazanç elde edermişiz. ben bu kapsamda fonlara bakış açımı değiştirmeye çalışıyorum. bol kazançlar dileğiyle

3.  Alıntı Originally Posted by supremegod Yazıyı Oku
    Sayın black mirror, bende bayglobal uygulaması var. Oradan takip ediyorum. Şu anda ellerinde MIGROS, HEKTAS, GARAN, TKFEN kaldı ve hepsinde ciddi zarardalar, bilginiz olsun

Tesekkurler sn supremegod. Fonlar bu sekilde kotu niyetli kisiler tarafindan hedef olmaz mi acaba ? Eli guclu birisi fona karsi pozisyon alip fonu zor duruma sokabilir seklinde dusunuyorum. Dinamik serbest fon boyle bir sey olsa gerek zararina bile satis yapiyorlar. Oldukca dinamik bir fon

GZN portfoyunde neler kaldi acaba, gorebiliyor musunuz ?

4.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    üstadım önce sağlık diyerek olabildiğince yatırımcı piskolojimizi iyi yönetmemiz lazım. ben de bi aralar turkishbulls sinyallerine göre pozisyon azaltıp artırmayı denedim. bazan iyi, bazan kötü oldu, arkadaşlar da söylemişlerdi ama denedim tatmin olmadım. fonlarla ilgili yatırım tavsiyesi olmayan naçizane çıkarımım şöyle: öncelikle değişken fonlardan uzak duruyorum. peki neden? en basitinden opb'yi düşünelim, portföyün yaklaşık yüzde 30'u hisse, yüzde 30'u döviz cinsi tahvil, kalanı da kısa vade tl tahvil. ben böyle yapacaksam neden değişken fon alayım? kendim aynı şekilde ayrı ayrı yüzde 30 hisse fon, yüzde 30 eurobond fonu ve kalanıyla da uygun bir ppf alır beklerim. bir de dünkü sarsıntıda her ne olursa olsun portföylerde altının olmazsa olmaz oduğu anlaşıldı. sadece atarak ve örnek olarak söylüyorum, dün itibarıyla yüzde 40 hisse, yüzde 40 altın ve yüzde 20 şeklinde ppf'den oluşan bir portföyüm olsaydı çok fazla üzülmezdim. üzülmek bir yana baktım öğle üzeri altın, dünkü şekil süper gigiyor, ziraat bankasındaki altın fonumun yarısını satıp param da bu sabah hesabımda olduğundan bu gün yüksek ihtimal düşüş olacağı belli olduğundan geri alıp pazartesi sabahı fonumu hesabıma geçirmiş olurdum. ya da baktım dün ciddi düşüş var, yüzde 20'lik ppf'min yarısıyla elimde mevcut olan hisse fona alış verip, bu günkü yükselişi de görünce öğleden sonrayı, zaten aynı fondan elimde olduğundan fonları yer değiştirtmek suretiyle bu sabah elime kaç adet hisse fon geçiyorsa elimdekilerden o kadar adeti satarak bir günde iyi bir kazançla işlem yapıp, gelen paramı da salı günü tekrar ppf'ye koyuverirdim. son bir bakış açısı daha: geçen yıl hiç bir işlem yapmadan yıl boyu yüzde 50 altın fonu, yüzde 50 de uygun bir veya iki adet hisse fonu taşısaydık altın fonları ortalama yüzde 73, başarılı hisse fonları da yüzde 53 civarı getiri olduğundan yıllıkta yüzde 63 civarı kazanç elde edermişiz. ben bu kapsamda fonlara bakış açımı değiştirmeye çalışıyorum. bol kazançlar dileğiyle
    Çok doğru söylüyorsunuz üstad önce sağlık tabi ama son 3 aydır insanda sağlık bırakmadılar, paramız enflasyona karşı fazla erimesin dedik, sepet yapalım dedik sepetin altı delindi resmen, bir ileri bir geri diye şikayet ediyorduk şimdi ona bile razı olacak hale geldik. Ben de değişken fonlarla ilgili aynı şekilde düşünüyorum hiç faydası yok, adamlar bizden iyi yönetir, gerektiğinde ağırlığı arttırır veya azaltır diyorduk ama görüyorum ki öyle olmuyor. Altın ve dolar fonuna ağırlık vereceğimize yerli ve yabancı hisse fonlarda ısrar ettik, sonuç hiç iyi olmadı. Buradan dönüş yapıp zararına satmak hiç istemiyorum aslında ama önümüzde bir de fed kararı var, o bitse yeni bir şey çıkacak. Fonlarda al sat yapmakta çok zor oluyor, çoğu zaman tutmuyor. Bu dönemde en iyisi ppf de kalıp düşüş oldukça gram altın ve dolar almak herhalde, fonlar artık psikolojimizi bozmaktan başka işe yaramıyor.

5.  Alıntı Originally Posted by Black Mirror Yazıyı Oku
    Tesekkurler sn supremegod. Fonlar bu sekilde kotu niyetli kisiler tarafindan hedef olmaz mi acaba ? Eli guclu birisi fona karsi pozisyon alip fonu zor duruma sokabilir seklinde dusunuyorum. Dinamik serbest fon boyle bir sey olsa gerek zararina bile satis yapiyorlar. Oldukca dinamik bir fon

GZN portfoyunde neler kaldi acaba, gorebiliyor musunuz ?
    Evet ben de aynısını düşünmüştüm ama hiçbir sakınca bulmuyorlar galiba. Kuşlu siteden de bazen ne aldıklarının ve ne sattıklarını paylaşıyorlar

6.  Alıntı Originally Posted by supremegod Yazıyı Oku
    Evet ben de aynısını düşünmüştüm ama hiçbir sakınca bulmuyorlar galiba. Kuşlu siteden de bazen ne aldıklarının ve ne sattıklarını paylaşıyorlar

Tesekkurler , bakacagim.

Merkez kur %1,35 azalış. 14,2324 den 14,0395 e.

7. [QUOTE=Black Mirror;5808055]Bu zararlar nasil cikacak bilmiyorum. Hisse yoguna bulasmayayim , bir risk gelirse kacamiyorlar dedim. IPB , GZM ve GZN aldim. Portfoyun %30 bunlarda. Yine degisen bir sey olmadi serbestlik ve turev avantajini kullanamadilar.

Bir kokular geliyor gerginlik onceden belli. Ona gore viopta hedge pozisyonu al (Ben ky olarak yapamiyorum, anlamam, zor isler). Bana know-how pazarla. Ama yok neredeyse tum fonlar hic birsey olmayacak , savas cikmayacak seklinde pozisyon almislar.

17-20 aralik cok ani oldu. Orada kacabilecek ortam yoktu. O zarari anlarimda bu rusya-ukrayna isinde bi gerilim oldugu belli. Hedge pozisyonu kullanmak akillarina gelmeliydi."

----------------------

Aslında resmen adamların işgali yanlarına kaldı. Bütün piyasalar normale döndü. Şimdi de Zelenski'nin Putin'e "masaya oturup uzlaşalım" dediği konuşuluyor.

8. Uzlasmak masaya oturmak bu kadar kolay mi acaba ? Bilmiyorum. Yaptirimlar daha dun geldi hemen kaldiriyoruz yaptirimlari oldu bitti denebilir mi ? Zaten Rusya kolay kolay geri cekilmez.

Yuzu batiya , natoya donuk bir lider istemiyor Putin. Zelenskiy birakiyorum ben tamam secime gidelim diyebilir mi ? Secime gidilse putin kendine yakin bir aday cikaracak zelensky karsisina. Tahminim Zelensky kazansa putin geri adim atmayacak. Putinin cikaracagi aday kazansa bu sefer secimlerde manipule,mudahale var denecek falan filan.

Haftasonu bi yerden yine bir sorun cikacak tahminim. Bu is kolay kolay durulmaz gibi geliyor bana.

Piyasalar oyle bi fiyatladiki sanki putin ukraynadan geri cekildi. Hicbirsey yasamadik.

Sayfa 321/1002 İlkİlk ... 221271311319320321322323331371421821 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •