Sayfa 337/455 İlkİlk ... 237287327335336337338339347387437 ... SonSon
Arama sonucu : 3633 madde; 2,689 - 2,696 arası.

Konu: ZOREN - Zorlu Enerji

1. Bence sorun yonetimde ve yatirimci toplantilarinda . Zes e zoryene e ilgi yok .

2. Zoren, döviz ile borçlanmayı bırakıp, özkaynakları ile yatırıma başlamalı ve borçları azaltma stratejisi uygulamalıdır.
    Şirket sürekli yatırım yapıyor, ama borçlarında artık azalma olmalı ve yatımcıları artık meyvelerini yemelidir.

Şirket 20 yıldır bedelli sermaye arttırımı yapıyor. 2002 yılında 80 milyon TL olan sermaye yıllar içinde düzenli olarak bedelli artırılarak bugün 2,5 milyar TL ye çıkarılmış.
    Tamam bir yatırım yaparsın ilk yatırımı borçla yaparsın ama bir kaç yıl sonra o tesis faaliyete geçtikten sonra borçlarını ödemeye başlar ve kar etmeye başlar. Sonra da o tesisin borçları bir şekilde biter. Peki bu şirket 20 yıldır ne yapıyor?
    Sadece 2005 yılında cüzi bir miktar temettü vermiş. Bir hissedar olarak bu işin mantığını anlayamıyorum.

Artık bedelli sermaye arttırımından vaz geçmeli ve şirket karı ile borçlar azaltılmalı.

Zorlu holdingten döviz alacağı vardı. Ne oldu o alacak? Alabildi mi? Holding neden ZOREN üzerinden borçlanıyor?

Önümüzdeki hafta içerisinde muhtemelen konsolide bilanço açıklanacak. Benim tahminin 2,5 milyar FAVÖK açıklayacak. Bu oranda büyük bir kar, finansal giderler nedeniyle yok olup gidiyor ya da gidecek gibi.

SPK nın bu işin üzerine gitmesi ve Zoren hesaplarının incelemeye alınması gereklidir. Bu şirket üzerinden para transferi mi yapılıyor?
    “Finans piyasasında, türev işlemleri (vob, forex) kitle imha silahlarıdır.” -mustican
    "Akıllı kimdir? Herkesten öğrenen. Kuvvetli kimdir? Hırslarını yenen. Zengin kimdir? Halinden memnun olan."

3. Sirket zaten ic karartiyor yaptigi dolambacli islerle grafik bakalm dedk hem dolar hem tl temelden daha beter cıktı . Iyi gorunmuyor . 1.50 yi haftalik destek yapmazsa gecmis olsun .

4.  Alıntı Originally Posted by Şakir Yazıyı Oku
    Sirket zaten ic karartiyor yaptigi dolambacli islerle grafik bakalm dedk hem dolar hem tl temelden daha beter cıktı . Iyi gorunmuyor . 1.50 yi haftalik destek yapmazsa gecmis olsun .
    Ben bu fiyatlardan nasıl fiyatlanıyor diye biraz inceledim. 2000 yılında yapılan halka arzı biraz inceledim.
    http://arsiv.ntv.com.tr/news/5555.asp

Halka arz edilirken 147 megavat elektrik gücü varmış.şirket o zaman kaç dolar piyasa değeri ile halka arz olmuş tam olarak hesaplayamadım. Ama sanırım bugün ki Usd bazındaki piyasa değeri civarında olması gerekiyor. Hatta daha fazla olabilir.

Bugün yurt içi ve yurt dışı santraller ile bu 1000 megavat kapasitesine ulaşmış. Borçlar kontrol edilebilse yılda 1-2 TL temettü hayal değil. Yani zoren in şu anki fiyatı olan 1,5 lirayı her yıl temettü olarak verebilir. O yüzden eğer bir fırıldak çevrilmiyorsa büyük bir potansiyel taşıyor diyorum.

2021 yılı ciro tahminim 10 milyar TL
    2022 YILI ciro tahminim ise 20 milyar TL dir.

2022 yılı faaliyet kar beklentim 4,5 milyar TL' dir.

Bu kar şu an zorenin piyasa değerinin üzerindedir.
    Gün gelecek her yıl şu anki fiyat kadar temettü almak hayal değil.
    Son düzenleme : mustican; 27-02-2022 saat: 05:27.

5.  Alıntı Originally Posted by mustican Yazıyı Oku
    Ben bu fiyatlardan nasıl fiyatlanıyor diye biraz inceledim. 2000 yılında yapılan halka arzı biraz inceledim.
    http://arsiv.ntv.com.tr/news/5555.asp

Halka arz edilirken 147 megavat elektrik gücü varmış.şirket o zaman kaç dolar piyasa değeri ile halka arz olmuş tam olarak hesaplayamadım. Ama sanırım bugün ki Usd bazındaki piyasa değeri civarında olması gerekiyor. Hatta daha fazla olabilir.

Bugün yurt içi ve yurt dışı santraller ile bu 1000 megavat kapasitesine ulaşmış. Borçlar kontrol edilebilse yılda 1-2 TL temettü hayal değil. Yani zoren in şu anki fiyatı olan 1,5 lirayı her yıl temettü olarak verebilir. O yüzden eğer bir fırıldak çevrilmiyorsa büyük bir potansiyel taşıyor diyorum.

2021 yılı ciro tahminim 10 milyar TL
    2022 YILI ciro tahminim ise 20 milyar TL dir.

2022 yılı faaliyet kar beklentim 4,5 milyar TL' dir.

Bu kar şu an zorenin piyasa değerinin üzerindedir.
    Gün gelecek her yıl şu anki fiyat kadar temettü almak hayal değil.
    Dedikleriniz dogru bende diyorum ki akenerji ile beraber gidip.gelmesine ne diyorsunuz . Enerjsa aksen gibi deglde.neden akenerji . Ozellkle.2020 nisan pandemide 1 e 3 hareketi var ayni anda sebep.neydi . O sebep ne ise tekrarlanmasi durumunda hissede prim yapar . Odas akenerji zoren

6. Ciro da artar favok de ancak sonuc ayni dongude devam . Mesela 2017 den beri favok artisina bakin hizla artiyor ama satin alinan bir durum yok . Sorun bu zaten . Ciro da favok de sorun yok . Borc artiyor ama varlik da artiyor . Zes gibi 81 ilde hizmet veren arac sarji var . Holdingden alacagi var zoryen halka arz olsa 1 milyar dolar para birakir . Yani borcun bir hukmu yok bence

Ama bukdr ciro favok artisina kayitsz kalmasi enterasan .her cikisi firsat bilip mali ky ye yigip bedelli itelemeside enteresan .

7. Petrol fiyatlarının artması nedeniyle (ayrıca ithal kömür ile çalışan santrallerde Rusya gerginliği nedeniyle tedarik sıkıntısı olabilir) yenilenebilir enerjinin önemi artmaktadır.

Elektrik fiyatlarında KDV oranının %18 den %8 e düşmesi oldukça olumlu bir adım. Enerji şirketleri için de olumlu.
    “Finans piyasasında, türev işlemleri (vob, forex) kitle imha silahlarıdır.” -mustican
    "Akıllı kimdir? Herkesten öğrenen. Kuvvetli kimdir? Hırslarını yenen. Zengin kimdir? Halinden memnun olan."

8.  Alıntı Originally Posted by Şakir Yazıyı Oku
    Ciro da artar favok de ancak sonuc ayni dongude devam . Mesela 2017 den beri favok artisina bakin hizla artiyor ama satin alinan bir durum yok . Sorun bu zaten . Ciro da favok de sorun yok . Borc artiyor ama varlik da artiyor . Zes gibi 81 ilde hizmet veren arac sarji var . Holdingden alacagi var zoryen halka arz olsa 1 milyar dolar para birakir . Yani borcun bir hukmu yok bence

Ama bukdr ciro favok artisina kayitsz kalmasi enterasan .her cikisi firsat bilip mali ky ye yigip bedelli itelemeside enteresan .
    halka açıklık oranı %20 görünüyor. bedellide parayı holding koyuyur. bence ky lik iş yok. sadece sineği sıkıp yağını çıkarıyorlar sanki. az daha sabredeceğim.

Sayfa 337/455 İlkİlk ... 237287327335336337338339347387437 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •