Sayfa 378/759 İlkİlk ... 278328368376377378379380388428478 ... SonSon
Arama sonucu : 6068 madde; 3,017 - 3,024 arası.

Konu: BLCYT - Bilici Yatırım

batik65 Guest
     Alıntı Originally Posted by izci Yazıyı Oku
    Bilanço akşam açıklanmıştı. Ertesi günün sabahından bahsediyorum. 1.74-1.75 i görünce 1.78 e aktif alış gönderdim. (5 K.)
    1.78 alışa geldi, Hemen tekrar 1.74-1.75 oldu. Yine 1.78 e aktif alış gönderdim ve (5 K.) sonuçta yine 1.78 alışa getirdim. Tekrar birkaç kere denedim. Aldıkça veriyorlardı. Bıraktım almayı sonra. Sonraki günlerde aşağılardan verdim. Biraz zarar yazdı.
    Demek verseymişim size verecekmişim

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Anadolu
    Gönderi
    5,046
     Alıntı Originally Posted by batik65 Yazıyı Oku
    Demek verseymişim size verecekmişim
    Hatırladınız mı o anları. Hani Oynaklık vardı. birden 1.74 satış ve birden 1.78 alış oluyordu. O zaman belli etti düşeceğini. Bilanço ertesi günde eğer prim yapmıyorsa, bilin ki hissenin işi bitmiştir.

batik65 Guest
     Alıntı Originally Posted by izci Yazıyı Oku
    Hatırladınız mı o anıları. Hani Oynaklık vardı. birden 1.74 satış ve birden 1.78 alış oluyordu.
    Hatırlamam mı 80'in üzerine çekseydiniz mallarımın bir kısmını kucağınızda bulurmuşsunuz çok kararlıydım...

batik65 Guest
    Öylede hissedeyken pek sağlıklı düşünemiyor insan, bir hisseyi alıyorum, %5 karı gördüm satacağım diyorum, ama bunu hiç yapamıyorum ancak zarar realiZe etmeyi beceriyorum, bakın ındes en son örneği gerçi realize olmadım ama yakındır galiba

5.  Alıntı Originally Posted by Shiva Yazıyı Oku
    Ciro yaklaşımınız harika. Çok beğendim. Ancak İşaretlediğim kısma katılmıyorum.
    Çünkü elimde bunu olumsuzlayan çok yakın tarihli bir veri var.
    İlk çeyrek brüt kar marjı %35,9, Euro %10 arttığına göre brüt kar marjının da aynı oranda artmasını beklemeliyiz yani %40-45 olmalı Ç2'de desek yanlış olmaz sizin yaklaşımınıza göre (yanlış anlamadıysam). Ancak maalesef Ç2 brüt kar marjı artmak yerine bir puandan az fazla düşerek %34,7 olmuş. Brüt kar marjını %35 kabul etmek güvenli tarafta kalmak açısından benim için daha makul olur.

Siz geçen seneyle bu seneyi kıyas yaptığınızda brüt kar marjındaki iyileşmeyi
    Euro artışı ile ilişkilendiriyorsunuz. Ancak bana göre marjdaki bu düzelme verimlilik kaynaklı.
    Öyle olmasaydı Ç1 ile Ç2 arasında brüt kar marjlarında pozitif yönde bir fark görmeliydik.
    Bu yok maalesef. Şirket brüt kar marjını %35'lere çekmeyi başarmış gibi görünüyor yine de.

Hatalı gördüğünüz yerleri söylemenizden büyük keyif alırım.
    Teşekkür ederim. Saygılar sunarım.
    anlamadığınız yer şu; bu sene ilk çeyrekte euro artışı %7 ikinci dönem % 10 yani 10-7=3 puan yani sizin hesabınıza göre çok uzak değil. 2 dönem arası net euro artış farkını hesaplayın.
    bu sene 2 çeyrek arasında neden 3 puanlık kar artışı olmamış diye sorarsanız satışlara yeni ürün eklemişler. elyaf fakat bu elyaf kar ettirmemiş. 7 milyonluk satışa 25 bin gibi komik kar. bu marjı aşağıya çekmiş. ben de zaten bunun için brüt karda 10 milyon indirim yaptım.

6. Şimdi anladım. İtibarınızı verdim. Güzel bir nokta yakalamışsınız.
    Elyafı çıkartınca zaten brüt kar marjı da aynen 3 puan artıyor. Tuhaf ama gerçek

7. Arkadaşlar ilk çeyrek sonunda tam 66 milyon tl değerinde döviz borcu vardı döviz artınca hepimiz korkup çıkış yaptık...ama bu çeyrekte görüldüğü gibi zarar etmediği gibi birinci çeyrek ile aynı da kar yapmıştır...zaten satışlarının bir kısmı (bu kısım ne kadardır bilmiyorum) döviz bazlıdır...bu yüzden de döviz arttıkça kendisi de kar yapıyor...

dün akşam bilançoları incelerken gelirlerinin büyük bir kısmı fason üretimden geldiğini gördüm...yani pazar sorunu olmadan getirilen hammaddeyi ve belki de elerinde bulunan hammadde ile istenen üretimi yapıyor..bu üretimi de yaparken büyük bir ihtimalle euro bazlı yapıyor..bu yüzden de dövizin çıkışı sıkıntı yaratmıyor...

üretilen ürünlere bakıldığında şirket neredeyse tam kapasite çalışıyor...şirketin en güzel yanı da 2017 de 75 milyonu bulan döviz borcunun bu çeyrekte artık 46,6 milyon tl lere kadar düşmüş olmasıdır..şirket kararlı olursa bu borcu kolaylıkla sıfırlayabilir...

yaptığı 5,5 milyon karın tam iki katından fazlasını yani 12 milyon tl sini kur farkı gideri yazmış...işte döviz borcunun bitmesi ile bu giderin de ileride kara yansıyacak olması şirkette çeyrekte 17 milyon ,yıllıkta ise 68 milyon tl kar yazmasını sağlayabilir...

böyle bir şirketin gelecekteki fiyatı fk 10 a göre 680 milyon tl dir..( endeksin baskı olmadığı vakitlerde ve ekonominin güllük gülistanlık olduğu vakitlerde ) ki şirket zaten şu anda kendisini 500 milyon tl değerinden sigortalatmıştır...yani şirket yansa kül olsa sigorta şirketinden tam 500 milyon tl alacaktır...

şirket döviz borcunu da bitirecek olursa o vakit gerçek potansiyeline ulaşacaktır...gittikçe azalan döviz borcu insanı umutvar ediyor...orta ve uzunda iyiye giden bir şirket...bu şirket orta ve uzunda üzmeyecektir diye inanıyorum...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

8. Günaydın açılış güzel fakat olması gerektiğini gibi değil dikkat edin

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 378/759 İlkİlk ... 278328368376377378379380388428478 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •