Sayfa 379/997 İlkİlk ... 279329369377378379380381389429479879 ... SonSon
Arama sonucu : 7975 madde; 3,025 - 3,032 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1. bence asgari ücret 100 dolar altına denk gelirse
    cari sorun biter...
    10 dolar hedefim var ama ekonomik şahlanışla dünyayı ezmek istemediğimden 100 diyorum.

hemde ara
    belki evrimsel olarak halk fotosentezi de keşfeder
    ithal et/gıda sorunumuzda biter

kur artışıyla sorun bitse 90 larda biterdi..
    accuk analitik olunsa tarih tekerrüründen kurtulunur derim

Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Bir şey daha, geçen yıl kilosunu 13 Dolara aldığım eti bu yılda aynı fiyatlardan alıyorum kaybım var mı ?
    buddism e geçersek et sorunu kendiliğınden çözülür..
    anca gıdak yeriz..

2.  Alıntı Originally Posted by EKaya Yazıyı Oku
    bence asgari ücret 100 dolar altına denk gelirse
    cari sorun biter...
    10 dolar hedefim var ama ekonomik şahlanışla dünyayı ezmek istemediğimden 100 diyorum.

hemde ara
    belki evrimsel olarak halk fotosentezi de keşfeder
    ithal et/gıda sorunumuzda biter

kur artışıyla sorun bitse 90 larda biterdi..
    accuk analitik olunsa tarih tekerrüründen kurtulunur derim

buddism e geçersek et sorunu kendiliğınden çözülür..
    anca gıdak yeriz..
    Bu foruma da böyle bi yorum yakışır

3.  Alıntı Originally Posted by puntoyel Yazıyı Oku
    Bunlar tam olarak nedir. N kolay bono şu an %14,25 değil mi? Yukarıdakiler neye ait?
    2 adet bono var Aktif de.. Aktif bono : Bankanın çıkardığı %10 stopajlı(vergilendirilen) bono.. Banka ile pazarlık ederek oran alırsın.. İstediğiniz miktarda alabilirsiniz.. Vadesi gelmeden bozarsanız sadece ana parayı alırsınız.. Nkolay bono : İnternet şubesinden de alabileceğiniz vadesi gelmeden satabileceğiniz ve kaybınız olmadan, bozduğunuz günden getiri alırsınız.. Bu da %10 stopajlı.. Ama limit 500k e kadar.. Yani paranızın 500.000tl si ile alabilirsiniz.. 15.09 diye söylenen eğer normal mevduat gibi yapısal idi %15 stopajla(6 aya kadar) yapacağınız işleme denk gelen oran.. Yani normal mevduatla kıyaslamınız için bir kolaylık yapmışlar..

4. Dolar artıp Domatesin kilosu 20 lira olursa tüm sorun çözülür dolarda olan arkadaşlar da bize sadaka verir gül gibi geçiniriz 😃

5.  Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Bir şey daha, geçen yıl kilosunu 13 Dolara aldığım eti bu yılda aynı fiyatlardan alıyorum kaybım var mı ? Daha eskilere gidersek mesela 2 yıl öncesine eti bugün o günkü fiyata göre Dolar bazında ucuza bile alıyorum. Pozisyonuma şimdi daha bir anlam katmış oldum mu yoksa siz hala anlam veremiyor musunuz ? Saygılar.
    Bu et konusunda şöyle bir problem var. Eğer birikimini dolar ile yapıyorsan ama kazancın TL ise ve bu TL kazancı her ay dövize çevirip biriktiriyorsan aslında 13 dolara yediğin eti TL kazancından dövize çevirerek ileri tarihte harcadığın için aslında daha pahalıya yiyorsun.

Bu denklem sadece dolar kazancı olanlar için geçerli, TL kazancı olup birikimini hemen dolara çevirip tasarruf edenler için değil. Sonuçta hazıra dağ dayanmaz, mutlaka kazancımızın belirli bir bölümü ile giderlerimizi karşılamalıyız.

İhracat yapanlar ve döviz geliri elde edenler (DTH'dan aldığı usd faizi aylık geçimi için yeterli olup üstüne para artanlar v.b.) için umutabi'nin söylediği durum aynen geçerlidir.

Bir de unutulmaması gereken enflasyonun dövizin getirisinin çok ötesine geçtiği uzun süreli (örneğin 2002-2013 dönemi gibi) erime dönemleri ortaya çıkabilir. Ama dünyanın şu anki parasal sıkılaşma döngüsünde böyle bir periyot önümüzdeki 2-3 yıl çok olası gözükmüyor. O nedenle geriye sadece döviz birikimlerinden et harcaması yapmak ile TL/veya varsa döviz kazancından et harcaması yapmak detayını iyi irdelemek kalıyor.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

3.28 gibi hesapladim

Alıntı Originally Posted by ajfa Yazıyı Oku

keza dolarda da %4, fakat neti %3,45'e denk geliyor.

bu bankadan bankaya farkeder mi?
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

kupon varmi ve super otesi bir faizi var sanki- allah allah
    arastirmak lazim

Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    Odeabank'ın 10 yıl vadeli eurobond'unun faizi %8.38 şu an ve bu getiri vergi dilimine girmediğiniz sürece net/kemiksiz getiri. Dolar mevduat karşılığı %9.85'lere geliyor.

Son donem ozel sektor tahvil lerde bile pek cok olumsuz durum olusmusken, yabanci parali tahvil de durum daha ciddi de olabilir, pek cok firma eurobond ana para ve faizi - gunu geldiginde bile odeyemedi, mahkemelik hale geldi nitelikli yatirimcilar ile

Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    * Çoğu kişi biliyordur ama yine de yazalım, eurobondlarda devlet garantisi yoktur. Banka/şirkete borç verirsiniz, ödeyebilirse öder. Ödeyememe yada batma durumunda yapabileceğiniz birşey yok.

Sayfa 379/997 İlkİlk ... 279329369377378379380381389429479879 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •