Sayfa 409/1013 İlkİlk ... 309359399407408409410411419459509909 ... SonSon
Arama sonucu : 8100 madde; 3,265 - 3,272 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1. usa 1 batarsa,biz en az 5 batarız

umarım 5'te kalırız, bu kadar da iddialıyım..!!

2.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    USD/TL'DE aşağı yön iki şekilde gerçekleşebilir.

1) USA batar.
    2) Biz çıkarız.

Seçenekleri tek tek tartıp olasılıklarını hesaplayarak yön aşağı mı olur yoksa yukarı mı devam eder diye tahminde bulunulabilir..

Misal;

Soru 1, USA batar mı? Batarsa nasıl?

Soru 2, Biz çıkar mıyız? Çıkarsak nasıl? Araba mı üreteceğiz, telefon mu, uçak mı? Yoksa petrol mü bulacağız? Turizmde mi atılım yapacağız? Yeni özelleştirmeler mi yapacağız? (kaldığını zannetmiyorum) Nedir bizi çıkaracak olan?

Bu iki sorunun da muhtelemel cevabı "hayır" olduğu sürece dolar düşmez.
    iki ihtimalde her türlü vadede imkansız görünüyor bu durumda bu dolar nasıl düşecek? Her zaman dediğim gibi ABD batacak diyenler TR den atıp tutmaktadır. ipsalanın ötesine geçmemişler kahvehane ağzıyla atıp tutuyor.

Alıntı Originally Posted by axo1 Yazıyı Oku
    usdtry ithal ekonomisi nasıl bitecek ülkemizde üretilen malın %60 ı ithal sanayiciye üretim yapma ve tüketiciye de dolarla gelen malı alma mı denilecek bilgisayar. cep telefonu .............
    Üretim açısından eksiklik bahsettiğiniz noktada zaten..yıllarca ucuz döviz sebebiyle üretim ithalata bağımlı hale geldi..hadi şimdi bu ithalatı bitirelim, beş gün sonrada ihracaata başlayalım..

Oldu, yok öyle üç kuruşa beş köfte..

Şu an bile doların değerlenmesi ile sanayi aşağı doğru ivmelenmekte..Yani ister istemez dolar böyle gittiği müddetçe sanayi üretimimiz azalacak..bu ne demek şirketler küçülecek..

Eeee şirketler küçüldü tamam bitti, maşallah diyebilirmiyiz..

Alınan borçlar ne olacak peki...neyle ödenecek..fasulyeyle mi?

Öyle çilesiz felan olmaz bu iş..neyse uzatmayayım..

Cep tlf. bilgisayar vb. işine ise hiç girmeyeyim..

Diğer konu ABD'nin deflasyon riski..

Doğrudur..olacaktır bencede..Eylül çok erken ama..

Ancak şimdilik Trump'ı bir görmek lazım..

Tanrını yarattığı en büyük istihdamcıyı..

Fakat bu arada Japonya, AB, İngiltere vb..ne yapıyorlar...

Para çoğaltıyorlar..ne için..tekrar deflasyona girmemek için..

O yüzden uzunca bir süre çirkin kızların en güzeli dolar olacak..

Ayrıca lokomotif durursa Dünya bundan bağımsız olamaz..

Euro Yen vb.. tavana vuramaz kısaca..

TL mi......

4.  Alıntı Originally Posted by KIZILAGA Yazıyı Oku
    Dolar eylül gibi tepe yapacak.Ondan sonra uzun yıllar o tepeyi göremeyecek.
    neye göre kime göre :D

5.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    önümüzdeki dönemde dolarda bir tepe olursa o tepenin mahiyetine bağlı biçimde gelişir olaylar.

tahayyül edemediğimiz derecede yüksek rakamlar (mesela 7-8 civarları) olmazsa , mevcut siyasi riskler ve ekonomideki kötü durum nedeniyle dolar/tl de yukarı yönün devam etmesi bana daha mantıklı geliyor. 3-5 aylık projeksiyonlardan bahsetmiyorum, zira gerekirse para basarak yada ek borçlar alarak kuru baskılama yoluna gidebiliyorlar kısa vadede.

bilindiği gibi aşırı dış borç, cari açık, kronik işşizlik ve liyakate önem verilmemesi nedeniyle ehil olmayan kadroların ülkeyi yönetiyor olması en temelde gelişmiş batıya karşı bir dezavantaj oluşturuyor. gelişmişlik düzeyimiz açısından referansımız batılı ülkeler olduğuna göre, yani diğer bir deyişle amazon kabileleri veya ortadoğudaki diğer ülkeler olmadığına göre, onlar (batılı ülkeler, özellikle abd,almanya, ingiltere vb) kadar sağlam innovasyon kültürü, adalet/hukuk sistemi ve dengeli bir ekonomi oluşturmadığımız sürece yukarıda saydığım dezavantajların yükü daha da ağırlaşacak.
    Asıl sorunların özeti bunlar !!

Diğerleri günü birlik sorun ve çözümleri- çok da önemli değiller..

Lenovo K53a48 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    ben ülkemin rasyonel insanlar tarafından yönetilmesini isterim, kendi gücünü ve potansiyelini bilerek gelecekte dunya sahnesinde istediğini yaptırabilir pozisyonda olması için çalışmasının, terlemesinin ve akıllı olmasının gerekliliğine inanırım.

ancak ....
    ülkede kaba kuvvet ve bağırmayla istedikleri gibi at oynatabilleceğini zanneden mevcut zihniyet dünyanın kuvvetli ülkeleriyle aynı tarzda ilişki kuramadıkları için, sürekli yenildikleri için bu hezimetleri unutturabilecek kavramlar icat ediyorlar: üst akıl, karanlık mahfiller, şer odakları...gibi kavramlar.

oysa yapılması gereken rasyonel aklın hakim kılınması ve din merkezli yapılanmalardan uzak durulması değilmidir ?evet, ancak bu reçeteyi istemiyor ülkedeki bazı odaklar.

o yuzden teflon tava gibi hiç bir sorumluluk üstlenmeden başkalarını suçluyorlar. dost/düşman kavramları tarhin başlangıcından beri var. buna uygun biçimde bunu realite kabul ederek ve zırt pırt ağlamadan hareket etmeleri gerekirken tam tersini yapıyor ve durmadan aglıyorlar.

elbette işin sosuda şu: "abd doları güçlü çünkü ordusu güçlü" yada "abd deki üniversitelerin %99 u süprüntü" tarzı temelsiz/manasız/ezber çıkarımlar sunmaktan başka bir şeyde yapamıyorlar.

işin doğrusu şu: abd deki universitelerin önemli bir bölümü zaten dunyanın en iyileri içinde. ayrıca abd dolarının güçlü olması bir çok alanda üstünlüğün sonucudur, sadece ordunun güçlü olmasına bağlanamaz, hatta denilebilir ki ordusunun güçlü olmasının en önemli nedeni de aslında ülkedeki rasyonel sistem ve bilimde tartışmasız birinciliğidir. dolayısıyla ordusunun veya doların gücü bir sonuçtur, diğer alanlardaki (ekonomik sistemi, seküler yapısı, rasyonel akıl, bilim/teknoloji, universiteler vb) tartışmasız üstünlüğünün bir sonucu..
    ABD de kac universite var

3000

Benim okul MBA de 30. uydu. Rusvet girla isteyen giriyordu okula. Artik daha asagidaki okullari siz dusunun

Ben gozumle gordum icinde yasadim diyorum ama inandiramiyorum

Televizyon seyreden ve Amerikan filmleriyle beyinleri yikanmis 3. dunya ulke insanlarini kaale almayin

zaman kaybi

Amerika hala dunyanin lideridir ve en guclusudur ama hizla kan kaybetmektedir. Hemde baya hizla....

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Bütün bunlar tamamda..

Dışarıda ''fear trade'' oluştuğunda..Kaçış başlıyor..

En zayıf halkalardan biriyiz çünki..

Mesela Trump Çin'le köprüleri atsa..

Bir dizi tedbir, sınır vergileri vb. açıklasa..

Olur mu bilmiyorum ama ortalık karışır..

Evet/hayır, seçim felan tuzu biberi olur..

NOT:Birde ABD'nin kamu borç/GSMH'sı %105 miş, artıyormuş..

Daha gidecek çok yolu var..%105'ler biz gibi ülkeler için sıkıntı..

Japonya için aynı oran %250..batıyor mu?
    Nasil daha cok yolu var?

Dunyada daha kotusu bir Japonya var baska yok

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    iki ihtimalde her türlü vadede imkansız görünüyor bu durumda bu dolar nasıl düşecek? Her zaman dediğim gibi ABD batacak diyenler TR den atıp tutmaktadır. ipsalanın ötesine geçmemişler kahvehane ağzıyla atıp tutuyor.
    Ben ipsala nin baya otesindeyim ve ABD batacak diyorum

Sayfa 409/1013 İlkİlk ... 309359399407408409410411419459509909 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •