Sayfa 429/1027 İlkİlk ... 329379419427428429430431439479529929 ... SonSon
Arama sonucu : 8215 madde; 3,425 - 3,432 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1. 240 Min

2. Haha işte bizde diyoruz ki, o senin enflasyonun.

Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Mb der ki enflasyon 12.15 ben zaten veriyorum 16.50 daha ne istiyorsunuz !...

3. Otomobil fiyatlarına dövizin artışı tam olarak yansimamis zam kademeli olarak devam edecekmiş diyor bloomberg deki abiler
    Bir ülkede yalakalığın getirisi, dürüstlüğün getirisinden fazla ise, o ülke batar. Montesquieu

4. USDTRY Teknik Analizi (Işık FX)

USDTRY
    Yurtiçi tarafta geçtiğimiz haftanın ilk gününde TCMB'den flaş hamleler geldi. TCMB
    Başkanı Murat Çetinkaya'nın hafta sonunda ana fonlama kanalı olarak yeniden
    politika faizinin kullanılacağı ve faizlerde sadeleştirmeye gideceklerine ilişkin
    söylemlerini doğrular şekilde, 1 Haziran'dan itibaren faiz koridorunda sadeleştirmeye
    gitmek için Politika Faizi, Gecelik Borç Alma ve Gecelik Borç Verme Faiz
    Oranı'nda, 7 Haziran'dan itibaren ise Geç Likidite Penceresi Borç Verme Faiz
    Oranında artırıma gidileceği açıklandı. Bildirimin gelmesi ile birlikte kur tarafında
    sert satışlar gerçekleşirken, Salı günü İtalya'daki sorunlar nedeniyle
    gelişmekte olan ülke para birimlerinde görülen negatiflik kısmen yukarı yönlü
    volatil hareketlere neden oldu. Ancak, buna rağmen kaybolan yatırımcı güveninin
    yeniden kazanıldığı ve TCMB'nin hareket kabiliyetinin genişlediği şeklindeki söylemler
    yeniden TL lehine fiyatlamaların önünü açtı. ABD'de geçtiğimiz hafta açıklanan
    ekonomik veriler karmaşık gelirken, özellikle büyüme ve enflasyon konusundaki
    sıkıntılı gerçekleşmeler, FED'in Haziran ayı faiz artırım beklentisinin
    dahi düşüşe geçmesi Dolar Endeksi üzerinden kur tarafında da fiyatlandı. Hafta
    sonuna doğru ise Türkiye'de açıklanan Dış Ticaret Dengesi'nin, Cari açıktaki kronik
    bozulmayı destekler nitelikte açık vermesi, ticaret savaşları ve jeopolitik
    gelişmeler gibi sistematik risk unsurları artışı ile kur tarafında yeniden yukarı
    yönlü ataklar görüldü. Haftanın son işlem gününde ABD'de çok önemli ekonomik
    veriler takip edildi. Tarım Dışı İstihdam 223 Bin ile, Ortalama Saatlik Kazançlar
    yüzde 0.3 oranında artış göstererek, İşsizlik Oranı ise yüzde 3.8'e gerileyerek
    tahminlerden iyi gerçekleşme gösterdi. Bu haftanın başında enflasyon verileri
    takip edilecekken, Perşembe günü yeniden toplanacak olan TCMB/Para Politikası
    Kurulu'ndan ek faiz artırımları çıkıp çıkmayacağı da kritik olacak. ABD
    tarafında da bazı önemli ekonomik veriler izlenecek olmasına rağmen önümüzdeki
    hafta yapılacak olan FED/FOMC toplantısına yönelik beklentiler ön plana çıkabilir.
    Yine iki ülke arasında Suriye konusunda yeniden başlayacak olan görüşmeler
    ve diğer önemli haber akışları takip edilmeli. Teknik olarak baktığımızda ise,
    23 Mayıs'ta başlayan düşen kanalın 4.5390 bölgesinin Cuma günü kırılması ile yeniden
    yukarı yönlü seyir oluştu. Şuan için 4.6510 direnç bölgesine yakın fiyatlamalar
    görmekteyiz. USD lehine işlemlerin devamı halinde 4.6725, 4.6960, 4.7365
    ve 4.7475 bölgeleri direnç olarak takip edilebilir. Kur'da 4.6510 altında kalıcılıkta
    görülebilecek satış ağırlıklı işlemlerde ise izlenebilecek destek noktaları
    4.6040, 4.5900, 4.5690 ve 4.5390 seviyelerinde bulunmakta.

5. USDTRY Teknik Analizi (Ziraat Yatırım)

USD/TRY: Bu sabah TÜİK Mayıs ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna
    göre Mayıs ayında enflasyon %1,62 olarak gerçekleşti. Beklenti %1,58 idi. Böylece
    yıllık enflasyon %12,15 olarak gerçekleşti. Çekirdek enflasyon ise yıllık %12,64
    ile geçen ayki %12,24'ün üzerinde gerçekleşti. Veri sonrasında TL'de değer
    kazanımları gözlemliyoruz. Verinin beklentilere yakın gerçekleşmesi ve Cuma günü
    kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen not açıklamalarının fiyatlamalara
    girmiş olması kurdaki geri çekilmenin sebebi olabilir. Bu kapsamda, olası geri
    çekilmelerde ise 4,60 seviyesinin altında 4,55/50 destek bölgesi hedef olabilir.
    Olası yükselişlerde 4,66/4,72 direnç bölgesinden satış görülebilir. Diğer taraftan
    Merkez Bankası'nın Perşembe günü yapacağı faiz toplantısı kurların seyri
    açısından önemli olacaktır. Yurtdışında bugün TSİ 17'de ABD'de Nisan ayına ait
    fabrika siparişleri ve nihai halini göreceğimiz dayanıklı tüketim mal siparişleri
    açıklanacak. Mart'ta %1,6 artış sergileyen fabrika siparişlerinin Nisan ayında
    %0,5 azalış kaydetmesi beklenmekte. ABD'de ikinci çeyreğe ilişkin veriler genel
    olarak güçlü gelmeyi sürdürüyor.

Bir tane adam vardı Show Tv deydi galiba adam ölmek üzere oln vatandaşa diyordu ki "Acı var mı acı " Memleket bataklığa saplanmış buradakiler "Acı var mı acı diye "soru soruyor...........Neyse dolar çift hane de görüşelim diyeceğim o da sonbahar kış ayına denk gelecek miş

7.  Alıntı Originally Posted by cevdet _060 Yazıyı Oku
    Faiz artarsa enflasyon tüketim artar üretim ve yatırımlar azalır. Enflasyonun artması demek ithal olsun olmasın bir çok ürüne zam demektir. ithal ürünlerin çoğu dolar üzerinden fiyatlanır. Yurtdışı iş yapan şirketlerin döviz borcu katlanır. Yani kısacası faiz artışı da doları kısmen geçici olarak durduracaktır. Şu an öyle zannediyorum ki seçimi kazanmak uğruna birçok şirketin, özel sektörlerin döviz borcu öteleniyor. yani ödemelerin de durdurulduğunu düşünüyorum. Şu aslında panikteler ama çok rahatız kontrolümüzde diyerek milleti rahatlatıyorlar .Asıl bu işlerin çılğı seçimden sonra ağustos-eylül gibi çıkacak

ya fed geri zakalı mı, adamlar yüzyıldır enflasyonu dizginlemek için faiz arttıryor
    faiz arttığında enflasyon artıyorsa, sarmal içine girersin her arttırdığında enflasyon coşar gider
    2001 krizinde %3000 faizleri görüp enflasyonu %70 lerden 2002 yılında %30 lara nasıl indirebildiler..?

8.  Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Mb der ki enflasyon 12.15 ben zaten veriyorum 16.50 daha ne istiyorsunuz !...
    Eloğlu taa Baltimore'dan bizim enflasyonu yüzde 40 olarak belirlemiş... enflasyonu pinpon topu ile 10% göstermemizi kabul eder mi... doğal olarak en az enflasyon kadar faiz istiyorlar

Sayfa 429/1027 İlkİlk ... 329379419427428429430431439479529929 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •