Sayfa 451/637 İlkİlk ... 351401441449450451452453461501551 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 3,601 - 3,608 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1. sabancı özellikle teknosada da hızlı büyüyerek açtığı aynı lokasyonlar daki bazı mağazalarını kapatıp , mağazaları teknoloji ürünleri ve elektronik ürünler yerine oyuncak, çanta vs. gibi ürünler ile doldurdu.. açıkçası brissa bulunduğu sektörden dolayı benim gözdem lakin sayın dudu nun bahsettiği hususlar da bende aynı rahatsızlıkları yaşayarak , yapılan yatırımın gerçekten şirketi zorladığı, yatırımcıyı temettü dolayısıyla üzdüğünü düşünüyorum. Goodyear gözüme daha iyi gelmeye başladı.. fakat şuda varki özelikle 5 10 yıl sonra aksaray yatırımı tamamlandığında özellikle mevcut izmit tesisinin arsasının satış yada başka şekilde değerlendirmeyi bu sıkıntılı dönemi atlatmak için öne çekebilirler diye düşünüyorum.

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Ana hissedarın bunu yapması da garip değil mi aslında, sonuçta şirketinin uzun vadeli sağlığı ve sürdürülebilirliği çok daha kritik.
    Marshmallow deneyini onlara da mı anlatalım yani?

3. ısyat aldım temettüsü için , ama gözüm uluse de.yani ya isyat bölündüğü yere gelince satıp uluse biriktireceğim yada uluse burası kaçmaz diyeceğim noktaya kadar düşecek mesela 11-12 o zaman ısyatı beklemeden satıp dalarım.uzun zaman düşündüm. protföy mü büyüsün , temettü mü alayım.ısyat tamamen temettü yüzünden.cezbeden nokta temettü oranı ve ileriki yıllarda da bu oran bence çok düşmeyecek en azından banka faizinden çok kazandıracak. ve genelde enflasyon kadarda portföy büyüklüğüne ulaşmış yıllıkta.bir cezbeden tarafta hissenin nominal değerde olması nerdeyse.çünkü böylece küçük taksitlerle güzel temettü alınır ve psikolojik olarak ta etkiler.mesela hiç çocuğunuza 100 tl bayram harçlığı yerine yaklaşık 100 lot ısyat alabilirsiniz , ancak 1 lot tupras alamazsınız.buradaki fiyatın küçük olması kumbara hisse olmasını da kolaylaştırıyor bence.Ancak başlangıçta iyi bir miktar yatırma şansı olur ise beyaz yakalı için 10 yıl sonra güzel bir düzenli maaş şansı verir.mesela belli bir miktar ile başlayıp her yıl maaşınızın %10 u kadar alsanız muhtemelen birkaç emekli maaşı alabilrsiniz (bugünkü değere göre)
    bu hisse çok doğru değil evet ama sanki daha doğru bir hisse buluncaya kadar park etmek için ideal.Daha doğru hisseden kasıt doğru alım yerine gelince.bir çok hisse güzel ama şu an endex 120 e çok yakın ve ciddi primli ve bence çok ucuz olmadığı sürece uzun vadeli biriktirmek için başlangıç yapılacak zaman değil çünkü pahalı başlıyorsunuz benim ısyat seçme sebebim tamamen bu. daha iyi kazanç sağlayacak hisselerin fiyatı uygun alım yerine gelinceye kadar bunda kalmak . gözlemlediğim hisseler : çimento şirketleri ve uluse . uygun yere geldiğinde portföy bunlara kayar.
    bilmiyorum sizin fikriniz nedir ?

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Biz olaya uzun vade yatırımcı olarak farklı bir noktadan bakıyoruz...Türkiye'de 2010 sonrası temettü yatırımcılığı konsepti gelişti, öncesinde 100 borsacıdan 90 ı temettü nedir bilmezdi belki de, şimdi algı çok farklı...hisse net 20 senelik bir portal, uzun vade yatırım konseptine dayalı başlıklara bakın(açıldığından beri bu forumda aktif olarak yazı yazan ve hala aynı nick ile devam eden 3-5 üyeden birimdir herhalde)...2010 öncesi böyle bir başlık bile yok neredeyse...bırakın uzun vade yatırımı, temel analiz bile dikkate alınmazdı pek...2010 sonrası çok şey değişti türk hisse senedi piyasalarında.

bunda 2001 ve 2008 deki derin krizlerin türk hisse senedi yatırımcı profilini değiştirmesi, vadeli işlemler piyasalarının devreye girmesinin de etkisi var...yani artık risk alan, küçük birikimlerle çok para kazanmaya çalışan yatırımcı vadeli işlemler, varantlar vs diğer enstrümanlara kaydı...artık hisse senetlerindeki küçük yatırımcılar oransal olarak çok daha bilinçli eskiye göre.

Bunu ara ara yazıyorum...ama sanırım pek anlatamıyorum derdimi...eskiden endekste %10-20 satış olsa, primli temettü hissleri %30 düşerdi belki, şimdi öyle olmuyor...artık bu hisselerin volatilitesi çok daha düşük..çok daha sağlıklı hareket ediyorlar.

az cümle...bu nedenle temettü hisselerinin verimi, uzun vade yatırım vs analiz yapacaksanız 2010 öncesini unutun...eğer benchmark alacaksanız 2013 yılı, yani 5 yıl öncesi iyi bir başlangıç olabilir.
    Temettü yatırımcılığına iten aslında küresel anlamda düşük faiz ortamının getirdiği bir düzen olduğunu düşünüyorum .

14-15 sene önceyi hatırlıyorumda 30 oranlarda faiz vardı ve bonoda vergi yoktu .

burslarını biriktirip bono aldığımı hatırlarım .

Ne zamanki 15-16 düştü dedim bu çok az dedim alternatif arayıp BİST’e girdim .

O zaman dediğiniz gibi temettü kavramı yok uzun vadede yok ,

Kısa vade orta vade hisse alıp satmak tercih ediliyor .

Tüyo bazlı işlemler daha ağırlıktı sanırım .

Ama insanları kandırma daha azdı sanırım tüyolarda 2008 krizinden önce aldığım hisseyi krize rağmen %30 -35 kazandırmıştı hissem onu satıp 1.15 kuruşa toaso aldım 1.5 sattım karı görünce .

2008 krizini gördüm şirkette borsa ilgilenen bayağı kişi vardı hepte oldu . Bazıları ttkom halka arzına ile giriş yaptı tabi kriz oldu aman ha bir daha tövbe dediler.

Delimisin dediler maaşla hisse aldığımda 0.60 krşa düşer para pul olur vs tabi birazda darbe aldım kısmen borsadaydım krizde risk almayı hiç bir zaman sevmem %35-40 düştüğü halde üzdü ama 3 te 4 te birine indirenlerden olsa idim belki hiç bu satırları yazmazdım ,

Ben hiçbir zaman temettü yatırımcısı olamam sanırım çünkü o kadar sermayem yok ve olmaz sanırım .

Ben trend takib yapıp trade etmeyi çalışırım .

Dip taraması yapan hisseyi almayı tercih edip 2 2.5 katı ortalama olarak 2-3 sene içinde satmayı hedeflerim .

Hızlı olursa bu çok kısa da sürebiliyor tabi temettü yatırımcısı olsam çok daha farklı durumda mu olurdum bilmiyorum. Ama pek sanmıyorum

4 ten garanti alıp 6.20 ye satıp 3.5 -4 arasında tekrar arclk. Toaso alıp 7 den sattım arclk 10 lira verdim .

Bu arada bahsedilen hekts ben 2010 da keşfettim 0.70 0.80 krştu . İki katında ayrıldık

Tüpraş 25 -50 denemesi oldu bunlar aklımda kalanlar kchol 4 12 vardı .

Daha sonra dip taraması bunlarda olmadığı için farklı hisselere geçtim

Sasa 1.15 2014 yılında trade ederken satış haberi ile satmam geçmişteki hata idi .

50 bin lotluk olan küçük yatırımım şimdi farklı bir olurdu

Ama dip taraması hisse ararken tahtası kapanan bankada brüt haberi gelmeden 10 dakika önce satılan 100 bin lota yakın hissede verilmiş sadakamız varmış dedirtti .

Yani pirzola da yiyebilirsin ıspanakta . Her zaman bal börek olmaz değil mi

Temettü konusunda Kapalıçarşı’da bir kuyumcu var 2001 krizinden beri Koç ve Oyak Grubu hissesi tutar .

toaso dan 2010 yılında milyon civarında temettü aldığını söyledi

Bana 60000 tl ile her yıl 6000 tl almak istermezsin demişti isterim dedim o zaman Tofaş’ı satma niye satıyorsun diye tavsiye etti .

Maliteyi sıfırla ve aldığın hisseyi hiç satma hep al krizlerde duble al .

Ama hiç satma sadece temettü yetsin bunu yapman içinde ciddi

Temettü için bol sıfırlı portföy lazım en az 7 sıfırlı dedi

Bu arada cautionary 2009 dan beri yazarım hatta yatırım psikolojisi ile yazılarım da vardı eskiden yani bende eski kaşarlardan sayılırım Kriz zamanı üye olmuştum siteye .

Ama şunu biliyorum ki faizler 25-30 olsun kimse yine temettü ile
    İlgileneceğini düşünmüyorum şahsen o oran çok azalır gibi geliyor

Sadece konjoktür gereği şu anda revaçta olan temettü algısı yine yükselen faiz ile bir anda gözden düşebilir .

Ben bunun olacağını düşünüyorum

Uzun vade yatırım tek eşlidir. Trader ise her Çiçek'ten bal alan arı gibidir

5.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bu sorunun gelecegini tahmin etmistim.
    Mart 2008 krizin dibi degil
    Froto grafiginde goreceksiniz ki kriz fiyata daha sonra yansimis buyuk olcude.
    Ayrica 2013-2017 arasindaki rezil donemde de endeksimiz 5 centten 2 cente kadar geldi.. o da bir kriz idi hem de kronik bir kriz.
    Syg,
    Kriz zamanları yanıltıcı olabilir demek istedim .

Cent bazında bakacak olursak dolar bazlı şirket karlarına da bakmamız gerekmez mi syılmaz belirttiği gibi ben mi yanılıyorum

6.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    ...

Ama şunu biliyorum ki faizler 25-30 olsun kimse yine temettü ile
    İlgileneceğini düşünmüyorum şahsen o oran çok azalır gibi geliyor

Sadece konjoktür gereği şu anda revaçta olan temettü algısı yine yükselen faiz ile bir anda gözden düşebilir .

Ben bunun olacağını düşünüyorum

Bahsettiğim değişim-dönüşüm konusunda faiz de önemli bir faktör dediğiniz gibi...Ama şunu unutmayalım, şu anda bile mevduat gibi garantili bir enstrümanda %15 e yakın faizler alınabiliyor(brüt)...Bu oranlar 2009 dan bu yana en yüksek oranlar...ona rağmen temettü-uzun vade yatırımcılığı 2010 a göre çok daha popüler.

Ben hala esas faktörün, sanayi hisselerindeki şahlanış olduğunu düşünüyorum...az dalgalı, al-unut ve sürekli biriktir mantığı temettü veren sağlam hisselerin hemen hepsinde çok kazançlı bir iş oldu.

Bir şeyin cazibesi bu kadar artmışsa, riskler de fazlalaşmıştır doğal olarak...bundan sonra uzun vade yatırım işi son 8 yıldaki kadar kolay olmayacak, yeni küskünlerden olmamak için kontrollü-bilinçli hareket etmek gerekecek.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,362
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bahsettiğim değişim-dönüşüm konusunda faiz de önemli bir faktör dediğiniz gibi...Ama şunu unutmayalım, şu anda bile mevduat gibi garantili bir enstrümanda %15 e yakın faizler alınabiliyor(brüt)...Bu oranlar 2009 dan bu yana en yüksek oranlar...ona rağmen temettü-uzun vade yatırımcılığı 2010 a göre çok daha popüler.

Ben hala esas faktörün, sanayi hisselerindeki şahlanış olduğunu düşünüyorum...az dalgalı, al-unut ve sürekli biriktir mantığı temettü veren sağlam hisselerin hemen hepsinde çok kazançlı bir iş oldu.

Bir şeyin cazibesi bu kadar artmışsa, riskler de fazlalaşmıştır doğal olarak...bundan sonra uzun vade yatırım işi son 8 yıldaki kadar kolay olmayacak, yeni küskünlerden olmamak için kontrollü-bilinçli hareket etmek gerekecek.
    Ben artik temettu yatirimciliginin Tr'de bir daha demode olacagini hic ama hic dusunmuyorum.
    Nominal faizler hic onemli degil. Onemli olan reel faizdir..
    O da belli zaten. Reel faiz yillardir pek yok.
    Sirketler her turlu faiz ortaminda yatirimlarini yaparlar, uretirler ve fiyatlamasini da ona gore yaparlar, urettikleri urunlerinin.
    Buyuyen, ozvarliklarini artiran bir sirketin odedigi %3-5 temettu onun bonusudur.. reeldir son kurusuna kadar yenebilir.. ama bankadan aldigimiz aylik faizin ne kadarinin reel oldugunu oturup her ay hesaplamak gerekir...

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8. Bugün tüm dünya borsalarına paralel bizim borsada da satışlar olacaktır..uzun vade portföy için pusuda bekliyor olacağım...fırsat çıkarsa değerlendiriirm.

Sayfa 451/637 İlkİlk ... 351401441449450451452453461501551 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •