Sayfa 47/830 İlkİlk ... 3745464748495797147547 ... SonSon
Arama sonucu : 6634 madde; 369 - 376 arası.

Konu: FROTO - Ford Otosan

1. Selam
    Uzunvade ve alonzo
    Teşekkürler bilgiler için
    2026 yı her türlü hedef koydum
    Sabırla bekleyeceğim
    Yatırım bitecek, karlar artacak sonra gider miyiz kalır mıyız bakarız

2.  Alıntı Originally Posted by alanzo Yazıyı Oku
    Romanya fabrikası ömrü hayatında kar etmiş bir fabrika değil. Daewo da alırken, Ford Eu da bu fabrikayı satın alırken tabiki hesabını kitabını yaptı aldı. Ama bu güne kadar hesaplar hep yan yattı. İş hayatında profesyonel dediğiniz insanları çok büyütmeyin. Aynı şey değil ama , Ford a benim son dönemde 2 mühendisimi aldılar. Ben asla dişe dokunur iş emanet edemediğim adamlara proje liderliği verdiler. Genel müdür İtü den tanıdığım biri. Yani uçacak kaçacak biri değil. Ford usa genel olarak iyi hesap yapamayan adamlarla dolu. 2020 de vw ile ortak arge merkezi açtılar, 2022 de 2,4 milyar usd (ford payına düşen) zarar beyan ederek kapadılar. Bu sene ve geçen sene malzeme satınalmasından 6 milyar usd zarar ettiklerini açıkladılar (teslanın maliyet azaltmada rekor kırdığı seneler ). Hülasa Ford uluslararası firma zarar yazmaz filan yok. Bilakis geçen yılın sonunda günah çıkarttıkları bir toplantı yazısını paylaştım. Yazıda senelerce yattıklarını , iyileştirme yapmadıklarını, firmanın çok hantallaştığını , sadece ford ismi ile satış yaptıklarını bizzat ceo ve cfo itiraf etmiş. Bunlar Froto için geçerlimi. Kısmen evet, kısmen değil. Ben Romanya sonuçlarını beğendim . Yeni model girmeden kar etmesede zararda etmemiş. Yeni Model son çeyrekte giriyor. Türkiye de vw modeli devreye giriyor. Türkiyede yine transit connect devreye giriyor. Ben o kadar karamsar değilim.
    Güxel tespitler sn alanzo
    Haklısınız
    Ford motor u abd de olsam almazdım mesela.Sonuclar benim için de ümit verici.
    Şimdi buraya koc la ilgili sahada gördüğüm ona yakın hata yazarım bunu iletmeme ragmen dönüş bile yapmadılar ki Koç un yöneticilerine ulaşmadım aileden ya da üst düzeye ulaşmak düşünüldüğünden daha kolay olmasına ragmen hissesi yok diye bende vazife edinmedim.
    Haliyle tespitlerinize katılıyorum ford otosan ı tutmamdaki en büyük sebep jeopolitik konum.Yoksa abd borsasında 3 tane şirket sp 500 endeksini 5 yıllıkta geciyor orda olsam ne alırdım mantıgıyla oluşturdugum portföy temettüler de cabası.Vergiyi verir buraya da parayı sokmazdım af geliyor ne bulursan getir kardeş mantıgıyla vergisiz vs siz parayı buraya sokardım.Ford otosan benim için kurtarıcı rol model oldu daima.
    İsmen ikinci şirket olarak basladım orda da huzur hakkı cıkarmıslar.Türkiye de adam gibi işletme bulmak çok zor.Olmayan yerde Ford a tutunduk.Haydi benim aile işi var olmadı parayı orda değerlendiririm fonların hali ortada şirketlerin hali ortada yatırımcı ilişkileri ortada.
    Koç Türkiye de haliyle daha kurumsal daha ayakları yere saglam basan daha global hareket ediyor.Ford otosan da işleri Koç a verdikleri için işlere karısmadıklarını görüyorum Ford motor un.O bizim için şans ancak büyük kararlar da müdahale ettiklerini düşünüyorum.
    Gecmişte de Ford motor zarar acıklamıştı bir dönem de yönetim değişti torun Ford lardan biri müdahele ederek düzeltti işleri…
    Ford motor da rekabet daha kızısmış pazarında.Dönüşümlerini hızlı ve hatasız yapmalılar ki bu işi sürdürebilsinler.
    Bilmiyorum bu aralar çok kızgınım.Hata yapılmasını kaldıramıyorum.
    Ali de gitti fb yle ugrasıyor boş boş işler.
    Romanya da güzel işler bekliyoruz diyerek temenni beklentimizi devam ettirelim.
    Syg

3. Sn.alanzo açıkcası bilgilendirmeler için teşekkür ederim ama konudan bağımsız 2 noktaya katılamayacağım.

Şirketinizi bilmiyorum ama sizin dişe dokunur iş emanet edemediğiniz kişiler belki fordun bir noktasında çok iyi işler çıkarabilir. Bu sizin ve mühendislerin kötü olduğu anlamına gelmez. İkinci noktada yöneticiler konusunda yine onlarda kötü olabilir ama bizim ülkede avrupa veya amerika gibi bir tahammül sınırı yok sanırım. 1 yıl zarar etse 2 yıl kafasını koparırlar hemen. Sizde biliyorsunuzdur Türkiye şartlarında kurumsallık bir yere kadar....

Piyasa Ford bilançosunu beğenmedi ama tüm yatırım şirketleri fiyat hedefini yüksekten veriyor. Bende bunu anlamış değilim. Çok güzel yerlere gidecektir ama süreç çok buhranlı olacak... Biraz sanır ve dayanma gücü lazım.
    Yazdıklarım Yatırım tavsiyesi değildir.Kendi düşüncelerimi içerir.
    YATIRIM , harcadıktan sonra kalanı biriktirme değil , Birikimi ayırıp kalanı harcamaktır...

4.  Alıntı Originally Posted by Yıldız Tozu Yazıyı Oku
    Sn.alanzo açıkcası bilgilendirmeler için teşekkür ederim ama konudan bağımsız 2 noktaya katılamayacağım.

Şirketinizi bilmiyorum ama sizin dişe dokunur iş emanet edemediğiniz kişiler belki fordun bir noktasında çok iyi işler çıkarabilir. Bu sizin ve mühendislerin kötü olduğu anlamına gelmez. İkinci noktada yöneticiler konusunda yine onlarda kötü olabilir ama bizim ülkede avrupa veya amerika gibi bir tahammül sınırı yok sanırım. 1 yıl zarar etse 2 yıl kafasını koparırlar hemen. Sizde biliyorsunuzdur Türkiye şartlarında kurumsallık bir yere kadar....

Piyasa Ford bilançosunu beğenmedi ama tüm yatırım şirketleri fiyat hedefini yüksekten veriyor. Bende bunu anlamış değilim. Çok güzel yerlere gidecektir ama süreç çok buhranlı olacak... Biraz sanır ve dayanma gücü lazım.
    Mutlaka çalışırlarsa başarılı olurlar ama sanıyorum birini çıkardılar bir sene sonra . Tüm kalbimle dilerim başarılı olmalarını. Benim örnek vermek istediğim şey , aslında hata yapmaz diye düşündüğümüz insanların bilakis çok hata yapabildiği idi. Onun daha belirgin i, ford otosan da üst düzey birinin genel müdür olamadım diye ayrılıp , bir kaç otomotiv yan sanayide genel müdürlük pozisyonlarında başarısız olduğu ve sırasıyla işten çıkarılmasıydı. Ayrıca Ford motor co ceo su itiraf ediyor: Biz çok hantal bir firmayız, senelerce yattık birşey yapmadık diye. Şimdi bu yüzden değişimler yerini bulmuyor zarar etmeye devam ediyoruz diye söylüyor.
    Bunun yanında , Froto, ford motor için çok büyük şans. Avrupa da Ford otosan sayesinde tutunuyorlar.

5.  Alıntı Originally Posted by alanzo Yazıyı Oku
    Mutlaka çalışırlarsa başarılı olurlar ama sanıyorum birini çıkardılar bir sene sonra . Tüm kalbimle dilerim başarılı olmalarını. Benim örnek vermek istediğim şey , aslında hata yapmaz diye düşündüğümüz insanların bilakis çok hata yapabildiği idi. Onun daha belirgin i, ford otosan da üst düzey birinin genel müdür olamadım diye ayrılıp , bir kaç otomotiv yan sanayide genel müdürlük pozisyonlarında başarısız olduğu ve sırasıyla işten çıkarılmasıydı. Ayrıca Ford motor co ceo su itiraf ediyor: Biz çok hantal bir firmayız, senelerce yattık birşey yapmadık diye. Şimdi bu yüzden değişimler yerini bulmuyor zarar etmeye devam ediyoruz diye söylüyor.
    Bunun yanında , Froto, ford motor için çok büyük şans. Avrupa da Ford otosan sayesinde tutunuyorlar.
    Ford gibi büyük şirketlerde sistem vasat kişileri bile uzun süre hiç sorun olmadan iadere edebilir.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by temettuverimi Yazıyı Oku
    Ford gibi büyük şirketlerde sistem vasat kişileri bile uzun süre hiç sorun olmadan iadere edebilir.
    Ford gibi buyuk sirketlerin vasat insanlari işe almasi zaten sorunun kendisi degil midir? Hadi işe alirken bi sekilde gözden kacti, uzun süre onlari idare etmek ne demek?

7. Ford otosan cevik dönüşümse hızlı olan bir şirket.Biz de yatırımcılar olarak gördüğümüz aksaklıkları eksiklikleri şirkete holdinge ifade etmeliyiz.İşlerinin bir parçası da paydaşlarının fikirlerini dinlemek.Tabiatıyla yanlış herkes yapar kronik yanlış olmasın yeter.Biz de yanlış düşünürsek de döneriz o fikirden baktık bariz yanlış var dönmüyorlar öpücük kondurur cıkarız.
    Sn Alanzo her zaman yatırımcının tetikte olmasını ifade ediyor.
    Bu da dogru aldım unuttum yok raporlara bakacagız.

8. Aygaz baslıgında eleştirmiştim Aygaz ı kızmışlardı bana.Ben de eski yatırımcısıyım Aygaz ın.az da olsa miktar olarak tutmustum.
    Ne dedim sendeo bunun içinde olmaz ayrı olması lazım hadi oldu diyelim koçtaş aygaz bayilerinde tabelanın yarısı aygazla yan yana olmalı kargo görünmeli su her markette yok damacanada iyi değiller mobil uygulamaları yok sonra yaptılar kredi kart ödemesi yok sendeo izmirin büyük bir yerinde bayi olarak yok.Aygaz siye gösterdikleri bayiler almıyor kargo işini aygaz tüpçülük ölmüş vaziyette.
    Yönetim bilmiyor mu demek ki bilmiyor.
    Sendeo pürsu ayrılmalı sendeo ayrı halka arz edilmeli pürsu tat gıdanın içine verilmeli marketlerde yayılmalı soda işine girmeli aygaz entek devriyle ki onu da önceden düşünmüş not almıştım aygaz devredilerek tüpraş çatı enerji şirketine dönüştürülmeli aygaz ın içinde enerjisa gibi dagıtım üretim yapan bir şirket daha peyda edilmeliydi ya da entek bu yönde kullanılmalıydı geliştirilmeliydi hatta dısarıda rüzgar güneş üretmeliydi.
    Şimdi bunu geliştirmek için çok bilmeye gerek yok bunlar vizyondur.bu vizyonu ortaya koymak için tutku ve iştah olmalıdır.Finansal şeklini profosyoneller yapmalıdır.
    Romanya işi olmadan önce biz burda binek işini konusmadık mı?Hatırlayınız keşke olsa dedim sonra istedik keske olsa diye sonra haber düştü vs vs biz kendimizi yatırımcı olarak boş görmeyelim biz de hep beraber kafası çok çalışan insanlarız.Çünkü parayı seviyoruz;)

Sayfa 47/830 İlkİlk ... 3745464748495797147547 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •