Sayfa 475/1023 İlkİlk ... 375425465473474475476477485525575975 ... SonSon
Arama sonucu : 8183 madde; 3,793 - 3,800 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

Talking

Dolar 4.05 altinda kaldigi surece asagi yonlu baski devam edecektir bir sure daha. Dunde yazdigim gibi kurun 4 altina gelmesi icin her seyi ama her seyi yapacaklar. Cunku Turkiye gunluk politikalar ile yonetilen bir ulke, gelecek kimin umrunda ki. Faiz artirimi gelecek ama gerekirse marjinal seviyede olacak.

Meydanlarda dolar 4 un altina dustugunde "EY Kur lobisi, bizi yikamazsiniz yikamayacaksiniz, Siz kimsiniz ya" denecek. Sonrasinda denecek ki "Daha biz secilmeden kur 4 altina geldi, insallah biz gelince 3.50 ye dusecek."

Tipki Erdogan gibi konustum degil mi

2.  Alıntı Originally Posted by thermofluid Yazıyı Oku
    Erken secim karariyla mevcut yonetim ekonomi konusundaki elini acik etti. Ekonominin gidisatin surdurulebilir olmadigini gordugu icin secim one cekildi. Aksi takdirde oylarin zaman gectikce eriyecegi belli. Secim sonrasi oy kaygisi olmayacagindan aci fatura cikacagi kesin. Vakit varken onlem almak lazim.
    mantikli ama nasil onlem? bir kriz olsa ne boyutta olur? ben bankalarin bile para sikintisi cekecegi bir kriz beklemiyorum acikcasi, ayrica borsada hisse senedim var, bir kriz ciksa ne olur nasil onlem almak lazim, tecrubesi olan birisi paylasirsa sevinirim.

SM-C7000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Yatirim tavsiyesi icermemektedir. Her yatirim karari duyumlarla degil sahsi arastirmalar ile alinmalidir.

Alıntı Originally Posted by CPA Yazıyı Oku
    mantikli ama nasil onlem? bir kriz olsa ne boyutta olur? ben bankalarin bile para sikintisi cekecegi bir kriz beklemiyorum acikcasi, ayrica borsada hisse senedim var, bir kriz ciksa ne olur nasil onlem almak lazim, tecrubesi olan birisi paylasirsa sevinirim.

Borsa icin zarari minimize edecek hedge mekanizmalari dusunulebilir. Ilgili basliklardaki forumdaslara sorabilirsiniz. Teknik detaylara hakim olmadigim icin sizi yanlis yonlendirmek istemem.

Doviz konusunda da yillik %3-4 getiriden vazgecip dovizi yurtdisindaki hesabima tasiyorum. Yunanistan'da kriz zamanlari atm'den para cekimi 50-60 Euro ile sinirlandirilmisti. MB'deki net rezervlerin durumu belli.

http://finans.mynet.com/haber/detay/...iliyor/102118/

Ben bilgim dogrultusunda cevaplayayim. Bankacilik sistemi faize cok duyarlidir. Faizlerin artmasini en son isteyecek kurumlardir . TCMB mecbur faizleri artiracak ama etkileri agustos eylul gibi gorulmeye baslanacak.

FED 2 ya da 3 faiz artirimi daha yapacak. Bu neden onemli. Cunku bankalar gun sonunda FED in belirlemis oldugu faiz oranindan borclaniyorlar. Faizlerin artmasi demek likitidenin azalmasi ve karliligin dusmesi demek.

Bunun disinda Libor kredisi (ABD disinda dolar faizi) artiyor, daha da artacak. Bankalar yurtdisindan kredi almak istediklerinde teminat gosteriyorlar. Eger bu krediler odenmez ise devlet guvencisenden bu borclar devlete kalacak.

Olurda Halkbankta ceza ya da yaptirim olursa bu da pastanin uzerinde ki krema olacak. Domino etkisi ile butun bankalari etkileyecek.

5.  Alıntı Originally Posted by alenichev Yazıyı Oku
    Ben bilgim dogrultusunda cevaplayayim. Bankacilik sistemi faize cok duyarlidir. Faizlerin artmasini en son isteyecek kurumlardir . TCMB mecbur faizleri artiracak ama etkileri agustos eylul gibi gorulmeye baslanacak.

FED 2 ya da 3 faiz artirimi daha yapacak. Bu neden onemli. Cunku bankalar gun sonunda FED in belirlemis oldugu faiz oranindan borclaniyorlar. Faizlerin artmasi demek likitidenin azalmasi ve karliligin dusmesi demek.

Bunun disinda Libor kredisi (ABD disinda dolar faizi) artiyor, daha da artacak. Bankalar yurtdisindan kredi almak istediklerinde teminat gosteriyorlar. Eger bu krediler odenmez ise devlet guvencisenden bu borclar devlete kalacak.

Olurda Halkbankta ceza ya da yaptirim olursa bu da pastanin uzerinde ki krema olacak. Domino etkisi ile butun bankalari etkileyecek.
    bankada ornek katilim hesabinda param olsa krizde aldigim faiz artar mi?

Yatirim tavsiyesi icermemektedir. Her yatirim karari duyumlarla degil sahsi arastirmalar ile alinmalidir.

6. ayrica dolar mi altin mi daha iyi, altina devlet mudahale edemez ancak dolar ile ilgili dusunceleri belli

bankada ornek katilim hesabinda param olsa krizde aldigim faiz artar mi?

ayrica dolar mi altin mi daha iyi, altina devlet mudahale edemez ancak dolar ile ilgili dusunceleri belli

Likitide azalirsa para ihtiyacindan dolayi faizler artar ama krizde artan faizlerin pek bir anlami olmaz zaten. Faiz bir kazanc ve kar amaci tasimaz. Faiz bir kalkandir. Paranin degerini korumak icin insa edilmistir. Turkiyede reel faizler emsallerine gore dusuk oldugu icin zaten su anda kriz yasiyoruz.

Devletin paraya el koymasi icin ekstrem seyler olmasi lazim. Turkiye en son Iran orneginde oldugu gibi sabit kur rejimine gecemez. Iran bunu yapabilir, cunku kapali bir ekonomileri var ve daha onemlisi dogalgaz, petrol, enerji kaynaklari var. Kisaca sabit kur rejimine gectiginde kasanda para olmasi lazim. Turkiye bunu yapamaz. Yaptigi anda piyasada ki butun dovize talep artar ve inanilmaz rakamlara ulasir. TCMB nin elinde doviz olmadigi icin mudahele edemez. 2001 krizinin baslica sebebi buydu zaten.

8. Dolar 4 üzerinde Brent petrol 75 dolara dayanmış vaziyette. yakında petrol ürünlerine okkalı bir zam yapmak zorundalar. Dolar ve petrol makasından ezilen piyasalar daha nereye kadar dayanacak göreceğiz. Şimdi anlaşıldımı neden erken seçime gittikleri. Elde avuçta ne kaldıysa onuda seçime harcarlar seçim sonrası verdiklerini 10 kat zamlarla inlete inlete alırlar. tabi seçim öncesi piyasalar gümülemez ise. Normalde erken seçim kararı piyasaları çok kötü çarpması gerekirken AK KOYUN tayfası hemen rüzgara göre şekil alıp bu kararı ekonomiye faydalı algısı ile piyasayı yukarı taşımaya başladı ama YABANCI bir çıkmaya başladığında BALATALARI SIYIRIP KARA DUMAN salmaya başlarlar. İş te o zaman ekonominin ne kadar kötü olduğunun farkına varırız.

Sayfa 475/1023 İlkİlk ... 375425465473474475476477485525575975 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •