Sayfa 479/1312 İlkİlk ... 379429469477478479480481489529579979 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 3,825 - 3,832 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by temel analizci Yazıyı Oku
    Satıcılar satmaktan vaz geciyor daha yukarıdan satmak için
    Daha yukarıdan satmak için değil de, alacağı şeyin (mesela altın) fiyatı değişince satacağı şeyi eski fiyattan satmak istememesi diye açıklayabiliriz.

Ailemde ev satan kişi bunu bizzat yaşadı.
    İlana koyduğunda altın 600 TL. Ona göre fiyat biçiyorsun. Müşteri çıktığında altın 700.
    Müşteri mırın kırın yapıyor, pazarlık şansını deniyor, bekleyince fiyatın düşeceğini falan sanıyor.
    Adam fiyatın düşmeyeceğini idrak edip kesin karar verene kadar altın 750.
    Kredisi boku püsürüğü onaylanana kadar 800.
    Tapuda randevu al, günü gelsin, satışı yap, eve gel, aha 850 oldu.
    Alıcılar anlayamıyor fakat bu yüksek enflasyon ortamı satıcıları çıldırtan bir süreç.
    Millet sanıyor ki satıcı keyiften fiyat yükseltiyor.

Letgoya hoparlör ilanı koydum. 180 lirayken almayıp favorisine ekleyen adam şimdi 260 olan fiyata "200 olur mu" diye mesaj atıyor.
    Olmaz abicim olmaz.
    Şimdi 260'a almazsa 1 ay sonra 300 üzerinden pazarlık yapacak, haberi yok saftiriğin.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,942
    Kısaca müteahitiin milyona satacağı villayı, verdiği emlakçı milyona satmak istemiş, aradaki farkı da cukkalayacakmış, alıcı ev sahibini bulup 3,900e anlaşmış...

https://www.youtube.com/watch?v=pKcPvDQtfUA
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3. Antalya piyasasını yakından takip ederim ancak öyle 2 katı falan bir artış zinhar ben görmedim. Sabırsızlıkla sahibinden Mart emlak endeksini bekliyorum. Ak koyun kara koyun belli olacak
     Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    ege kıyılarına gidipte apartmanda oturmayacaktır herhalde insan
    şöyle önünde 100 metre kare bahçesi olsun 70 metrekareye oturan dubleks olsun dedin mi en ucuzu 1 milyon oda eski ve tadilat istiyordur.
    antalyada zaten ruslar 2 ayda ev fiyatlarını 2 ye katlamışlar
    anadoludan kastı sanırım yozgat çankırı bayburt gümüşhanedir.
    Mi 9T Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Aynen böyle birşey başıma geldi 110 kira ile kendini amaorti eden daire, içinde kiracılar var. Sözleşme var. Ev bakmaya gittiğimde içerde biri var. Ben misafirliğe geldim. Kiracılar çalışıyor falan diyor. Neyse, akşam evin önünden geçiyorum ışık yanmıyor. Ben iyice kıllandım. Kredi çıktı ben bilerek imzalamadım, beklettim. Sonra aradan süre geçti araştırmalar vs. sonucu kiracının gerçek olduğunu ancak vardiyalı çalıştıkları bilgisine ulaştım. Bu sefer krediyi imzalamaya gittim hazır kredi iptal olmuş. Hergün satıcı alıyor acil senedim var diye. Tanıdık emlakçıya gittik, bize bi sözleşme falan imzalattı. O arada adama Eft yaptım.Acil senetleri için. Kaporayı daha önce vermiştim zaten. 7 güne kredi geri çıktı. Bi şekilde evi aldım ama çok sancılı geçti 1 ay. Kiracılar hala oturoyor ve gününde de kirayı ödüyor.
     Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Sn. achiles çok iyiniyetli yönden cevaplamış. Bense kötü niyetliler yönünden bakayım. 28 yıldır çok ev aldım , sattım. Sonuçta zarardayım. Yani bugünkü hesaplarla zarardayım. 2 yıl önce ise dolar zengini gibiydim. İyi ki evleri satmışım diyordum.

Emlakçılar hatta bazı uyanık ev sahipleri ilana veya bire bir görüşmede konuşmalara '' bu ev şu kadar kira getiriyor, 2 yıl sonra yakınına metro - havaalanı- üniversite vb. yapılacak. Acil ihtiyacım olmasa satılacak yer değil '' benzeri ifadeler yerleştirirler. İşi bilen müşteri için hiç bir önemi yoktur. Araştırmadan asla almaz hatta pazarlık bile yapmaz. Ama alıcı orada ikamet etmiyor , yabancıysa , bölge hakkında araştırması yoksa aldatılabiliyor.

Bir de misal 1500 lira kira değerindeki bir daireye anlaşmalı 2500 liralık kontrat la kiracı koyuyorlar. Kontrata bakan alıcının gözü boyanıyor. Kontrat dolunca kiracı çıkıyor, yeni kiracı 1500 e otururum diyor. Satıcı için 10 ay 10 bin lira fark olsa da zaten evin fiyatını şişirdiğinden yine kazançlı oluyor. Bu durumda mahalledeki- semtteki emsal dairelerin kiralık ilanları en doğru sonucu verecektir.

Mi 9T Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,716
     Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Sn. achiles çok iyiniyetli yönden cevaplamış. Bense kötü niyetliler yönünden bakayım. 28 yıldır çok ev aldım , sattım. Sonuçta zarardayım. Yani bugünkü hesaplarla zarardayım. 2 yıl önce ise dolar zengini gibiydim. İyi ki evleri satmışım diyordum.

Emlakçılar hatta bazı uyanık ev sahipleri ilana veya bire bir görüşmede konuşmalara '' bu ev şu kadar kira getiriyor, 2 yıl sonra yakınına metro - havaalanı- üniversite vb. yapılacak. Acil ihtiyacım olmasa satılacak yer değil '' benzeri ifadeler yerleştirirler. İşi bilen müşteri için hiç bir önemi yoktur. Araştırmadan asla almaz hatta pazarlık bile yapmaz. Ama alıcı orada ikamet etmiyor , yabancıysa , bölge hakkında araştırması yoksa aldatılabiliyor.

Bir de misal 1500 lira kira değerindeki bir daireye anlaşmalı 2500 liralık kontrat la kiracı koyuyorlar. Kontrata bakan alıcının gözü boyanıyor. Kontrat dolunca kiracı çıkıyor, yeni kiracı 1500 e otururum diyor. Satıcı için 10 ay 10 bin lira fark olsa da zaten evin fiyatını şişirdiğinden yine kazançlı oluyor. Bu durumda mahalledeki- semtteki emsal dairelerin kiralık ilanları en doğru sonucu verecektir.
    sn. ressam, değerli görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. bahsettiğiniz hususlara dikkat edeceğim. emsal araştırması da yapmak lazım.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,716
     Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Birisi yatırımcı, diğeri tüccar.

Dediği doğru olduğu halde satıp nakte dönmesi, sermayesini kurtarması/kar etmesi/çarkı döndürmesi/yeni başka projeye girmesi gerekiyordur.

O da kazanır, alan da, dediği doğruysa. Yoksa müteahhitlik diye bir kavram olmazdı.

Bir arkadaş, gözümün önünde bu sene 15 tane araba aldı sattı, dediğine göre 2.5 milyon kazandı. Arabaların çoğu Passat'tı.

Ona satanlar kazandı, dolar aldı hisse aldı, ev aldı v.s., o kazandı ticaret yaptı, ondan alanlar da kazandı, hep arttı.

Tabi bu bir bakış açısı. Aslında kazanan sadece bizimkisi oldu, çünkü aslında para değer kaybetti, fiyat artmadı, ilk satan koruyabildiyse değerini korudu, bizimkinden alan da, almadan önceki süreç de önemli tabi ama iyi değerlendirdiyse o da değerini korudu.

Borsa da aynı, kimisi alıyor satıyor sürekli dinamik, kimisi de hep alıyor, hep arttırıyor, ne zaman bu işe başladığı ne tuttuğu önemli, ama endeks bazında bakarsak, komple zararda tutan.

Bu arada, yukarıda yazmış bir arkadaş, evi 2001 de 20.000 dolara aldım şu an 300.000 TL diye. 2001 in 20.000 doları şu anın 32.400 doları, yani 475.000 TL yapar. Altın alsaydık, ya da en güzeli o reel faizin çok yüksek olduğu yıllarda faiz alıp, düşünce dolara dönseydik, yok bu hesapta, sadece yıllık dolar faizi var kabaca ABD enflasyonu kadar.

Uzun vadeli bir halüsinasyon bu, çaktırmadan servetleri eritme sanatı, ABD deki gibi veraset vergisi olsa bir de, tamam artık.

Benim bu son 2 yılda anladığım tek şey, dinamik ve esnek olmak lazım, ticaret yapmak alıp/satmak (alabilmek/satabilmek) lazım. Yoksa her şey salınım halinde, artıyor, düşüyor reel anlamda. Emtialar da muhtemelen zirve yaptı buralarda, düşecek, dünya tekrar bir faiz/tahvil döngüsüne girecek.

Saygılar
    sn. Achiles, değerli görüşünüzü paylaştığınız için teşekkür ederim.

7. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

8. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Sayfa 479/1312 İlkİlk ... 379429469477478479480481489529579979 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •