Sayfa 510/1032 İlkİlk ... 104104605005085095105115125205606101010 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 4,073 - 4,080 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Temim'in "bir yerlerde duran" 15 milyar $'nı oradan alıp buraya getirmesi sonrası değişen jeoekonomik konjonktürü iyi okumak lazım abi...Sonuçta bu büyüklükteki paranın sirkülasyonunda küresel baronların muhakkak izni vardır ve bir yerlerde bir şeyler konuşulmuştur ...Sanki İdlib, ama bunları yazabilmek için henüz çok erken...
     Alıntı Originally Posted by şahna Yazıyı Oku
    oyunun sonunda idlip rusa
    akdeniz doğalgazı abd eliyle TR üzerinden AVRUPAYA
    Geride D.Akdeniz havsasıyla ilgili bilgilendirmeler yapmıştık, ki boru hattının birleşmesine 100 km.den bile az bir mesafe kalmıştı...Konu bütünlüğü bozulmasın diye tekrar edelim...

http://www.hisse.net/topluluk/showth...98#post2557698

İşbu hattı İdlib-Afrin üzerinden bağlama çalışmaları gibi görüyorum yaşanan son gelişmeleri...Çünkü jeolojik olarak en kolay yol bu...Diğer kısımlar coğrafi yönden sıkıntılı, engebelerle dolu...Ama dediğim gibi emin değilim...Zoru görünce Afrin'i bize emanet etmek zorunda kalanlar aynı zamanda bu hesabı da yapmıştır abi...Dikkat edin 'zoru görünce" dedim özellikle...Çünkü Zeytin Dalı Harekâtı'nın dönüm noktası, girilemez denilen Burseya Dağı'ndaki beton koruganların güdüm kiti ilave edilmiş nüfuz edici bombalarla vurulduğunun tüm Dünya'ya gösterildiği andır...O koruganları yaptıran da Fransa'dır...Ve son tahlilde zor haritayı da bozar abi...Nitekim, minik KGBli Putin dostumuz (!) bile tahmin etmiyordu Afrin merkezine bu kadar sürede girileceğini...Trendciğimin dediği gibi, bu memleketi fazla da hafife almamak lazım...Manyak milletiz sonuçta, ne yapacağımız belli olmaz...Merkel, Putin, Erdoğan görüşmesinden sonra biraz biraz netleşir mevzular...

Sonuçta Almanya demek küresel çete demek...Son dönemde başta enerji ihaleleri olmak üzere TR pastasından en büyük payı alan ülkeden bahsediyoruz...Demiryollarına ilişkin mevzu da bu kapsamda gelişmeler...İslahiye-Afrin hattından geçip Halep'e ve oradan da tüm Suriye'ye yayılan demiryolu hattını ele geçirdik bu son harekât ile...Yoksa Afrin'den bize ne ?...

Bu stratejiyi kuran Devlet-i Alî'ye bir kez daha şapka çıkarıyorum abi...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

2.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Müthiş gelişme:

Türkiye, Rusya, İran ve Esad Rejimi ABD'ye karşı birleşti. Erdoğan Putin tel görüşmesinin ardından Esad İdlib'i dün vurmaya başladı. Türk gözlem noktalarının bir kaç km ötesindeki DAEŞ hedefleri vuruldu.4 ülke Suriye'de ABD'yi temizleyecek.
    https://twitter.com/irfanspmz/status...85317776850945

Vay vay vay !...

Trump'ın hamlelerine karşı bir hamle olduğunu düşünmüyorum bu son gelişmelerin...Asıl mevzu İsrail gazının güvenle (ve dahi en az maliyetle) alıcılarına ulaştırılması...Ve bu, aynı zamanda evanjelik manyakları da memnun eden bir gelişme...Bence danışıklı dövüş gibi bir durum var...Bu gelişmeler sanılanın aksine HALKB konusunda daha da umutlandırıyor beni valla...Trend yine kayboldu...Eskiden de böyleydi, tam mevzunun en derin yerinde tüyer bir yerlere...Benden bugünlük bu kadar...Pestilimi çıkardılar bütün gün diğer başlıkta...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

3. İş Bankası iştiraki Softtech, ABD ve Çin'deki iştiraklerinin ardından İngiltere'yi radarına aldı. Şirket, gelecek 5 yılda dış pazarlardaki fırsatları değerlendirme hedefi koydu.
    Yatmadan önce...Ekranlara düşen bu son haber çok önemli...Bali'nin açıklamaları sırasında ve sonrasında tahtaya (ISCTR) basılan milyon lotlar yaşanan savaşın boyutlarını yeterince gözler önüne sermekte...Bakmayın kakara kikiri yazdıklarımıza; şakası yok bu işin...Safra kesesi gibi alır atarlar adamı durduğu yerden...Tek bir yanlış hamleye bakar...

4. yetkisizcim harika analizlerini okuyorum ve gerçekten de çok güzel beyin fırtınaları yaptığını görüyorum, eline beynine sağlık

pilavlı Hocam, bunlar düşük hacimli panik satışlarıdır, kısa vadede sizin gibilerin psikolojisini bozuyor işte

eric von menstein, yaptığım yorumlarda gördüklerimi özetliyorum ve olması gerekenlerden bahsediyorum, gerisi piyasaya kalmış, "kollektif akıl" yerine geçen piyasa ne yönde karar verirse gidişat da o yönde oluyor senin de bildiğin üzere
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

5. BİST'in toplam piyasa değeri 700 milyar tl civarında şu anda, 108 milyar dolar eder, ortalama halka açıklık oranı %32 olduğuna göre borsada işlem gören tüm hisselerin ederi 35 milyar dolardır, yabancı takas oranı %62 dir şu anda, demek ki an itibariyle yabancı yatırımcıların elindeki tüm BİST pozisyonlarının toplam değeri 22 milyar dolar ediyor, bu meblağ tırışkadan bir meblağdır çünkü BİST'te yatırım yapmış olan onbinlerce fon/BY vs arasında bölünüp sonunda adam/kurum başına hiç de ciddi olmayan bir rakam ortaya çıkıyor, demek istediğim şey şudur: bu seviyeler göz önüne alındığında artık piyasada gerçek satıcının kalmamış olması icap eder. Ancak bakıyoruz hala ciddi bir satış baskısı var gibi gözüküyor. Ama öte yandan bakıyoruz işlem hacimleri taban yapmış durumda, örneğin HALKB'de bugünkü işlem hacmi sadece 15 milyon lot oldu ki 90 milyon tl yani 14 milyon dolar eder. Bu gelişme de benim tezimi destekliyor. Sonuç şudur: BİST artık tamamen impalsif (dürtüsel) hareket ediyor. Piyasada alıcı olmadığı için ufak bir satış baskısı fiyatları büyük bir marjla aşağı çekebiliyor. O yüzden, panik yapmayalım diyorum.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

6. 5.5 sene önce 17 Mayıs 2013 tarihinde BİST100 endeksi 93.500 civarında tavan yaptığında BİST'in toplam piyasa değeri 650 milyar tl civarındaydı, o zamanki dolar kuru 1.8 olduğundan kabaca 300 milyar dolar ediyordu. Halka açık olan kısmın değeri 100 milyar dolar ediyordu ve bunun %75'i yabancı fonlardaydı yani 75 milyar dolarlık kısım. Şimdi bu rakam 22 milyar dolara inmiş durumda yani dolar bazında %70 değer yitirmiş. Böyle bir değer kaybı yaşanmışken hala yabancıların satışa istekli olması bana pek mantıklı gelmiyor. Piyasada şahit olduğumuz düşük hacimlerin eşliğinde yüksek marjlı düşüşler tahtalarda yeterli alıcıların olmamasından kaynaklanıyor.

7. Bir tahtada her zaman satıcılar yer alırken alıcılar her zaman yer almayabiliyor. Zorunlu satıcılar her zaman mevcuttur. Kredili mal taşıyanlar, paraya ihtiyacı olanlar, psikolojileri bozulup da satıp çıkmak isteyenler, hissenin daha da düşeceğini tahmin edip alttan yerine koymak isteyenler, açığa satanlar, çok kısa vade sat-al yapanlar vs vs işte bu gruplar tahtadaki zorunlu satıcılardır. Bunlar sahneye çıktığında satışları karşılayacak yeterli alıcı olmaz ise, işte o zaman hisse çok düşük hacimle de olsa yüksek marjlı bir düşüş gösterebiliyor, aynen bugün banka hisselerinde olduğu gibi.

8. 576 senesinde Bizans imparatoru namına (Batı) Göktürkler'e elçi olarak giden Valentinus, Türk Şad tarafından hayli azarlanır: “Bir ağzında on dili olan ve tüm bu dillerde yalan söyleyen siz Romalılar değil misiniz?... Yalan bir Türk’e hiç yakışmaz ve ondan uzaktır.” (Menandros).
    https://twitter.com/TFOsmanKaratay/s...46332412813313
    -------------------------------------------------------------------------------------

Şimdi...Mevcut konjonktüre satranç dilinden devam edecek olursak...Tehditkâr bir hücum planının hedefinde olunduğu taktirde yapılması gereken, soğukkanlılığı kaybetmeden dirençli bir savunma planı kurmaktır genellikle...Sıradan bir at hamlesi gibi görünen açılışlardaki asıl maksat, karşısındaki oyuncunun agresifliğe ne derece meyilli olduğunu tespit etmek; sonraki hamlelerle de rakibin taktiksel ve atak (veya karşı atak) fırsatlarını değerlendirme kapasitesini analiz ederek, yapısal ve konumsal benzerlikler taşıyan devam yolları, hamlelerinin doğallığı ve sezgisel yatkınlığını test etmektir ...

Sonuç olarak hayat bizatihi bir musîkidir ve burada yazdıklarımız çoğunlukla Sib Minör akorundan şeyler...Yani duyumsal olarak en yumuşak ve mat etkiye sahip akordan...Kuzu'nun tabiriyle uhulet ve suhulet ...Şüphesiz ki repertuvarımızda bunun Sib Majör'ü de var, lakin yeri burası değil...Seneler önce yapılmış olan bu satranç hamleleri en demode olanlardı o eski mekanlarda...Gelecek kuşaklar adına bir arpa boyu yol gidememişiz ya, yanarım ona yanarım ...Yazıklar olsun bize...Şu yalan dünyadan göçüp gitmeye ramak kalmış, daha dikili bir ağaç yetiştirememişiz memleketin hayrına...Musallada yatarken herkes hakkını helal etse ne yazar...Rabbimin lütfettiği şeylerden kimseyi nasiplendiremedikten sonra...

Bilgiyi saklamak nedir abi ?...Biz gerçeğiz, apaçığız...Ve dahi Rabbimize hamdolsun ki, yağmurun yağdığı yere tarlasını taşıyanlardan olmadık hiç bir zaman...

Sayfa 510/1032 İlkİlk ... 104104605005085095105115125205606101010 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •