Sayfa 513/1032 İlkİlk ... 134134635035115125135145155235636131013 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 4,097 - 4,104 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1. Varlık Fonu'nun yeni başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan
    12 Eylül 2018 Çarşamba | Anadolu Ajansı

varlık fonu.jpg
    Türkiye Varlık Fonu'nun yapısı değişti ve fonun başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu.

Cumhurbaşkanlığı'nın, Resmi Gazete'nin bugünkü salısında yayımlanan iki kararı ile, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi'nin yönetimi belirlendi.

Kararlara göre, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olurken, Başkan Vekilliği'ne de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak getirildi.

Cumhurbaşkanlığı'nın, "Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi'nin Yapısına ve İşleyişine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Değişiklik Yapılmasına Dair Karar"ında, "Şirketin Yönetim kurulu Başkanı Cumhurbaşkanıdır" denildi.

Aynı kararda, "Yönetim kurulu üyelerinden birisi Cumhurbaşkanınca başkan vekili olarak görevlendirilebilir. Yönetim kurulu üyeleri ve genel müdür ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nde aranan şartları" taşıyacağı karar altına alındı.

Resmi Gazete'nin aynı saypısında yayınlanan bir başka Cumhurbaşkanlığı kararında da, "Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi Yönetim Kurulu'nun ekli listede belirtilen başkan vekili ve üyelerden oluşmasına ve Genel Müdürlüğe Zafer Sönmez'in atanmasına karar verilmiştir" denildi.

Kararın ekli listesine göre, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak olurken, yönetim kurulu üyeliklerine de; Salim Arda Ermut, Hüseyin Aydın, Rifat Hisarcıklıoğlu, Prof. Dr. Erişah Arıcan, Fuat Tosyalı ve Zafer Sönmez getirildi

Medya haberidir

2. Sayın trendhound güzel yorumlarınız için

3. Tekrardan Saolun. Güzel fikir paylaşımı yapıyor sunuz

4.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Dostum, maliyet düşürmek benim uygulamadığım bir stratejidir. Ben bu hususta yıllar önce dersimi aldım ve bana maliyeti çok büyük oldu. Prensip olarak zarardaki kağıtta ek alım yapılmamalıdır. Ben bunu bilir, bunu söylerim. Bu mevzu ile ilgili HALKB forumunda aylar önce yaptığım yorumu aşağıya kopyalıyorum:

TH: Jesse Livermore adını duymuşsunuzdur. Gelmiş geçmiş en büyük borsa spekülatörlerindendi. 1800'lerin sonu 1900'lerin başında müthiş paralar kazandı.Reminiscenses kitabında zaten bu adamın hayatı işleniyor. Jesse'nin ünlü bir treydi vardır, pamukta açtığı treyd. Pamuk çıkacak diye alış yaptı Şikago türev borsasında ama pamuğun fiyatı düşmeye başladı.O düştükçe Jesse almaya devam etti. Pamuk fiyatının çıkacağına kendini o kadar inandırmıştı ki elinde ne varsa ne yoksa pamuğa yatırdı ama pamuk fiyatı düşmeye devam etti.Bildiğiniz maliyet düşürme taktiği işte,hani KY'lerin o bayıldığı taktik.Adamın her yeri pamuk oldu, tüm parasını pamuğa gömdü ama gelgelelim pamuk fiyatı inat edip bir türlü yükselmedi. Ve adam battı. Borsa hayatı boyunca bir kaç kez batan bir adamdır. Jesse sonra "Maliyet düşürmek kadar ölümcül başka bir borsa stratejisi yoktur" dedi ve bir daha maliyet düşürme cihetine asla gitmedi. Türev piyasada pamuk fiyatlarına bakarken Jesse'nin bu anısı aklıma geldi ve yazayım dedim.
    E tamam da anahtar kelime orada "BATTI"... Batisa yol acmayacak sekilde maliyet dusurmek bana cok cok mantiksiz gelmiyor... Tabi ki dogru veya optimal bir yatirim stratejisi degil ama dedigim gibi extreme circumstances hesabi.. 11 dolardan halka arz olan kamu bankasi dusmus 90 cente - ortada ne kriz var ne turev varligi var sadece bitmek bilmeyen ve coktan fiyatlanmis (buyuk ihtimalle de sulh yoluyla cozumlenecek) bir ceza dedikodusu var...

5.  Alıntı Originally Posted by Yalniz Mehmet Yazıyı Oku
    Varlık Fonu'nun yeni başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan
    12 Eylül 2018 Çarşamba | Anadolu Ajansı

varlık fonu.jpg
    Türkiye Varlık Fonu'nun yapısı değişti ve fonun başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu.

Cumhurbaşkanlığı'nın, Resmi Gazete'nin bugünkü salısında yayımlanan iki kararı ile, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi'nin yönetimi belirlendi.

Kararlara göre, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olurken, Başkan Vekilliği'ne de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak getirildi.

Cumhurbaşkanlığı'nın, "Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi'nin Yapısına ve İşleyişine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Değişiklik Yapılmasına Dair Karar"ında, "Şirketin Yönetim kurulu Başkanı Cumhurbaşkanıdır" denildi.

Aynı kararda, "Yönetim kurulu üyelerinden birisi Cumhurbaşkanınca başkan vekili olarak görevlendirilebilir. Yönetim kurulu üyeleri ve genel müdür ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nde aranan şartları" taşıyacağı karar altına alındı.

Resmi Gazete'nin aynı saypısında yayınlanan bir başka Cumhurbaşkanlığı kararında da, "Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi Yönetim Kurulu'nun ekli listede belirtilen başkan vekili ve üyelerden oluşmasına ve Genel Müdürlüğe Zafer Sönmez'in atanmasına karar verilmiştir" denildi.

Kararın ekli listesine göre, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak olurken, yönetim kurulu üyeliklerine de; Salim Arda Ermut, Hüseyin Aydın, Rifat Hisarcıklıoğlu, Prof. Dr. Erişah Arıcan, Fuat Tosyalı ve Zafer Sönmez getirildi

Medya haberidir
    Kurul uyelerine teker teker baktim ve cok etkilenmedim isin dogrusu.. Ama Yigit Bulut zirtapozunun tirpan yemesi guzel gelisme..

6.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Aynen öyle Hocam. Sana basit bir bakkal hesabı yapayım. Tahtadaki dominant oyuncular asgari 1.5 milyar dolarlık bir cezayı fiyatlamış olmalılar, ki Citi'nin beklentisi de aynen bu mertebede. Geçmişteki emsalleri pek çok dillendirdim. Ceza kesilirken 3 faktör göz önüne alınıyor, a) bankanın piyasa değeri, b) bankanın aktifleri, c) ambargoya aykırı şekilde yapılan işlemlerin tahmini parasal boyutu. Emsallere baktığımızda (a) faktörü %10 gibi gerçekleşmiş, (b) faktörü yüzde yarım gibi gerçekleşmiş, (c) faktörü ise %5'i aşmamış. Bunları HALKB'ye uygularsak (a) ya göre 100 milyon dolar, (b) ye göre 300 milyon dolar, (c) ye göre 500 milyon dolar azami ceza kesilebilir. Bu 3 değeri toplayıp 3 e bölüp ortalamasını alalım ki 300 milyon dolar eder. Benim en baştan bu yana beklentim, 300-400 milyon dolar gibi üzerinde uzlaşılmış bir ceza alınabileceği yönündeydi ve hala da öyle düşünüyorum. Eğer olur da beklediğim türden bir ceza gelirse, aradaki fark olan 1.2 milyar doları hisse fiyatına derhal yansıyacaktır. Bu fark kabaca 7.5 milyar tl yapar, hisse başına 6 tl demektir. Mevcut spot fiyat olan 6 tl ye buradan gelen "yeniden değerleme farkını" eklersek 12 tl ortaya çıkar. İşte olası bir mali cezanın benim beklentim dahilinde çıkması durumunda hissenin bir çırpıda gelmesi gereken seviye burasıdır yani 12 tl. Şimdi bunun sağlamasını yapayım: Birkaç ay sonra özkaynaklar 30 milyar tl olacak ki hisse başına 24 tl demektir. 12 tl ye çıkmış bir HALKB hissesi, hala defter değerinin %50'sinden işlem görüyor demektir ve böyle bir iskonto da mevcut konjonktürde makul sayılmalıdır. Demek ki yaptığım bakkal hesabı 3 aşağı 5 yukarı doğru olmalı. TH'ye göre olması gereken işte budur.
    Trendcim sen tatildeydin galiba bu konuda yazdim ben: Basina yansiyan derin kulis haberlerine gore parasal ceza yok (cunku OFAC listesinde kimseyle yapilmis hicbir transaction yok) ama HSBC gibi 2 sene probation durumu olacak deniyor.. Atilla / Brunson takasi ve bu mevzunun cozulmesi konusunda sona yaklasilmisken ISrailde tutuklanan Elif mi Ebru muydu neydi Israilde gozaltina alinan bir bayanin salinmasi icin Trump'dan yardim istiyor NATO zirvesinde... Trump da hemen Netenyahuyu ariyor ve Kadin serbest birakiliyor.. Bu sefer Trump Erdogani ariyor bizim papazi birak diyor.. Erdogan da ya biz papaz bu isle ilgili degildi ki ben senden iyilik istedim sadece diyor.. Trump tabi laftan sozden anlamiyor ve Beyaz Saray Disislerinden vs habersiz once Pence sonar da Trump ve baskanin yetkisinde olan yaptirimlari baslatiyor ve is buralara kadar geliyor..

Erdogan hakli ama Trump oyle konulari aklinda dahi tutacak yetenek veya donanimda biri degil.. O yuzden keske NATO zirvesinde cok kanka olmasalardi da Halkb mevzusu simdiye cozulmus olsaydi diyor insan icinden...

7.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Hımm...İran'ın üstü burada da çizildi...Ambargoların eli kulağında ve Çavuşoğlu'nun dünkü açıklamaları sonrası biz de İran'ı sattık sanki...Astana out Cenevre in durumları...
    Başkanın sözcüsü Kalın'ın dünkü açıklamalarından sonra net olarak bu durum ortaya çıkmıştır...Kimsenin haberi olmadan görüşmeleri canlı yayınlayıp Rusya ile TR arasında bir gedik açmaya, var olanları da genişletmeye çalıştılar...Ama son bölüme girmeden önce Erdoğan'ın kulağına söylendi bu gördüğüm kadarıyla ve umumi bir barıştan söz etti son bölümde...Her zaman diyorum abi, bu coğrafyada bizim için en büyük tehdit bu ******** devlet...Biz bunlar için her türlü yaptırımı göze aldık, hatta hala ve hala Trump'ın önünde duran 1-2 devletten biriyiz, bu a.q. evlatları en ufak fırsatı değerlendirmekten geri durmuyorlar...

Bence Astana bitti abi...Gerçi Erdoğan eskisi gibi basma kalıp politika yürütmüyor epey öğrendi bu çark etme işlerini ama yine de bünye olarak kinci bir adam...Bunun altında kalmaz...Bir kenarda dursun bu tespitimiz...

Zaten köprüden önceki son çıkış tabiri de bunu söylemekte kanımca...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

8. Bu arada...Merkel'in geçenlerde yaptığı "Balkanlardaki Çin yatırımları serbest ticaretin ruhuna uygun değil, çok daha büyük ve nihai bir politik stratejinin parçası" şeklindeki değerlendirmesinin Rusya, Almanya ve Türkiye'yi giderek aynı paydada buluşturduğunu ve bu kapsamda son dönemde Cumhuriyet Gazetesi başta olmak üzere Halk TV, Sözcü gibi kadim muhalefetin giderek "liberal sol" görüntüsü vermeye başlamalarının da tesadüf olmadığını hatırlatmakta fayda görüyorum ...

İç dinamiklerde oldukça önemli gelişmeler yaşanmakta ve Cumhur İttifakı üzerine değişik kaynaklardan saldırı var...Bahçeli deli dolu bir adam, ne yapacağı hiç belli olmaz...Özellikle meclis açıldıktan sonra iç siyaset daha belirleyici olacak şimdiden söyleyim abi...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

Sayfa 513/1032 İlkİlk ... 134134635035115125135145155235636131013 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •