Sayfa 526/742 İlkİlk ... 26426476516524525526527528536576626 ... SonSon
Arama sonucu : 5931 madde; 4,201 - 4,208 arası.

Konu: MNDRS - Menderes Tekstil

1. 6lardan numunelik lot almıstım bu düşüşlerde ekleme yaptım 2 çeyrek daha izlemek gerekli bence panik yapacak bir durum yok temel olarak firma sağlam ytd ...

2. 65 milyon satışları kesilirse düşüşün sona ereceğini,sürerse düşüşün devam edeceğini düşünüyorum,ta ki satış bitene ve olumlu bir açıklamaya kadar...12 aylık bilançoyu bekleyeceğiz sonra...

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,024
    Bence patron biraz daha satıp kıbrısa kumarhaneye gidecek. Sonra pavyona. Umarım ben kumarbaz değilim diye açıklama yapar.

4.  Alıntı Originally Posted by tarik1234 Yazıyı Oku

**artık arsa değil hala arsaymış gibi işlem göstermeleride ayrı bir gariplik
    değerleme firması arsa olarak değerlemesi zaten başlıbaşına hata iş bitmiş vermişsin artık arsa değil belli tamamalanma oranına gelmiş hala arsa olarak değerlemekde zaten yanlış
    ekim 2023 bitecekse sene sonu en az %60-%70 tamamlanma oranına gelmiş olacak arsa olmaz bina olarak değerlemeleri gerekir

**yahu yatırımcısınız hadi ben yeniyim kaç daire kaç dükkan kaç m2 alacaksınız belli değil bize süpriz yapacaklar
    1 ay içinde konu ile ilgili kap açıklaması gelir ben başvurdum

Öncelikle firma yeterince şeffaf değil ne kadar kurumsal olduğu da tartışılır sonuçta bir patron hissesi ve bu tür firmaların kendine has riskleri var (buna kısaca patron riski diyebiliriz.) Konuya gelirsek şirketin arsa payı karşılığı yaptığını açıkladığı inşaat sözleşmesinin detaylarını açıklamamasının arkasında nasıl bir gerekçe var bilemiyorum. Ticari sır kapsamında mı değerlendiriyorlar olsa da halka açık bir şirketin yatırımcılarına karşı daha şeffaf olması gerekir. Belki Spk'nın dürtmesi ile bu sözleşmenin detayları kamuya açıklanabilir.

İkinci husus bahse konu kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde projenin muhasebeleştirilmesi ve finansal tablolarda gösterimi konusuna çok vakıf değilim ayrı bir uzmanlık gerektiriyor. Kişisel olarak yorumum (yanılıyor olabilirim) bahse konu proje alanı tapu kayıtlarında henüz arsa vasfında görünüyordur. Tapu kayıtlarında henüz arsa vasfında görünen bir gayrimenkulü değerleme firmasının raporuna istinaden (tamamlanmamış bir projeyi) şirket aktifinde bina olarak göstermek mevzuat açısından doğru olmayabilir. Ne zaman ki proje tamamlanır ve projeden arsa karşılığı şirket payına düşen bağımsız bölümler şirket mülkiyetine geçecek şekilde kat mülkiyetine uygun olarak tapu kayıtlarında tescil edilir o zaman değerleme firmasının raporuna istinaden şirketin bu gayrimenkulleri ne şekilde tasarruf edeceğine uygun olarak (satış yada kiralama) stoklarda yada yatırımcı amaçlı gayrimenkuller olarak finansal tablolara alınır. Tabi buna rağmen yatırımcıların bilgilendirilmesi için projenin güncel durumuna ilişkin bir değerleme raporunun yıl sonu itibariyle hazırlanması gerekir ben böyle bir rapor göremedim. Petkim'in İzmir Aliağa'da bir arazisi var son dönemde fiyatlar o kadar hızlı artıyor ki adamlar 3 ayda bir değerleme yaparak aradaki farkı kar olarak gelir tablosuna yansıtıyor. Ancak değerleme raporunu Kap'ta açıklamıyorlar

5. Son olarak bahse konu projenin arsası Osman Akça Tar. Ürün. İth. İhr. San. ve A.Ş'den şirketin bu firmadan olan alacağına mahsuben alınmış yine 2017 yılında İzmir'de Folkart Towers A Blok 42. kattaki 10 adet bağımsız bölüm grubun bir başka şirketinden olan alacağına mahsuben alınmış. Anladığım kadarıyla grubun diğer şirketleri patlak vaziyette borçlarını nakit ödemek yerine "abi para yok arsa verelim, daire verelim" şeklinde kapatıyorlar. Şimdi bu Osman Akça tar. A.Ş.'nin borcunun vadesi 31 Aralık 2022 de doluyor yıl sonuna doğru bunlar yine "abi para yok bu sefer tarla verelim" şeklinde bir mahsuplaşma yaparlar mı? Yada holdingin yatırımcısına ciddi zarar vererek yaptığı bu hisse satışları nakit yaratmaya yönelik işlemler mi yakında belli olur.

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,024
     Alıntı Originally Posted by erdgass Yazıyı Oku
    Son olarak bahse konu projenin arsası Osman Akça Tar. Ürün. İth. İhr. San. ve A.Ş'den şirketin bu firmadan olan alacağına mahsuben alınmış yine 2017 yılında İzmir'de Folkart Towers A Blok 42. kattaki 10 adet bağımsız bölüm grubun bir başka şirketinden olan alacağına mahsuben alınmış. Anladığım kadarıyla grubun diğer şirketleri patlak borçlarını nakit ödemek yerine "abi para yok arsa verelim, daire verelim" şeklinde kapatıyorlar. Şimdi bu Osman Akça tar. A.Ş.'nin borcunun vadesi 31 Aralık 2022 de doluyor yıl sonuna doğru bunlar yine "abi para yok bu sefer tarla verelim" şeklinde bir mahsuplaşma yaparlar mı? Yada holdingin yatırımcısına ciddi zarar vererek yaptığı bu hisse satışları nakit yaratmaya yönelik işlemler mi yakında belli olur.
    Ben bilançonun tamamıyla makyajlı olduğuna hisse fiyatını yükseltmek için yapıldığına inanıyorum. Patron hissesi sonuçta. Al hasan pekeri vur buna. hiç farkları yok. Borsa yatırımcısı kümesteki kazdır, tüyleri bitene kadar yolunur.

Önceden şöyle açıklama olsa idi daha yüksekten satardı.
    veya Borsa dışında kurumsallara satardı
    veya diğer ihtimaller

Şimdi yazacaklarım MNDRS den bağımsız, geçmişte manipülatörlerin başka hisse operasyonlarında anlattıkları üzerinden uydurma senaryo yazıyorum.

Mevcut durum:

1-Manipülatör hisseyi yukarı taşımak istiyor ama bilinçli yatırımcılar mal vermiyorlar.
    Mal almak için yardıma ve daha çok hisseye ihtiyaçları var.

2-Çapkın Patronun ise şirket için kaynağave ayrıca şahsen serbestçe kullanabileceği nakite ihtiyacı var.

3-Hisseleri bir kişi ya da gruba borsa fiyatının üzerinde devredip farkını nakit çanta ile alacağını varsayalım.
    15 Liradan manipülatörle uzlaşı fiyatı olsa

4- Sonra tahtada Patron insafsızca hisseleri satışa geçse. Bu arada Hem patronun sattıklarını hem de dökülen küçük yatırımcıların sattıklarını alsa.

5- 9 lira ortalama ile satışlar tamamlansa . Mahsuplaşmada 15-9=6 lira anlaşma farkı çapkın patrona çantada ödense. Borsada ne kadar aşağıdan verirse çantanın içine dolacak miktar o kadar artar. (Niye alttan vermeye çalışıyor)

6- Bu arada dökülen küçük yatırımcılardan extra toplanan hisselerin maliyeti komplesi 9 lira olacak

7- Operasyonun mal toplama kısmında Patrondan 30 milyon 15 maliyetle, 10 milyonda küçük yatırımcıdan 9 maliyetle malı toplar.

8- Duraklama ve sonbahar yapraklarını toplama devri

9- Yükseliş devri

10 - Devir-teslim devri

Burada yazdığım yorum Menderes tekstilden bağımsız geçmişte anlatılan manipülasyon hikayeleri üzerinden kurulmuş hayali bir senaryodur

8.  Alıntı Originally Posted by decamercion Yazıyı Oku
    Ben bilançonun tamamıyla makyajlı olduğuna hisse fiyatını yükseltmek için yapıldığına inanıyorum. Patron hissesi sonuçta. Al hasan pekeri vur buna. hiç farkları yok. Borsa yatırımcısı kümesteki kazdır, tüyleri bitene kadar yolunur.
    Bu konuda iyi niyetle düşünürsek net bir yargıya varmak mümkün değil, diğer taraftan yatırımcısına ciddi zarar verecek şekilde adeta yangından mal kaçırırcasına yapılan son hisse satışları patronun iyi niyetli biri olmadığını gösteriyor. Bu satış işleminin arka planında nasıl bir gerekçe var bilemiyorum netleştiğinde ancak bir yorum yapabiliriz. Finansalların makyajlı olmasına gelince geçmiş birkaç yılın bilançosuna bakınca aslında her dönem şirket favök yaratmış ama yaşanan kur şokları döviz açık pozisyonu sebebiyle finansman giderleri dönem zararına sebep olmuş. 2022 yılında ne oldu da bilançolar güzelleşti diye düşünürsek enerji işkolu malum yekdem üzerinden usd ile satıyor artan kur ile orantılı ciddi bir hasılat ve brüt kar artışı var burada bir sorun yok. Tekstil işkolunda artan döviz kurlarına bağlı son dönem ciddi ivme ile artan ihracat geliri var orada da bir makyajlama olduğunu düşünmüyorum. Geriye tarım işkolu kalıyor burasını anlamak biraz zor grup şirketleri ile çok fazla ticari işi var burada iş patronun iyi niyetine kalmış görünüyor ancak ben bilançoların makyajlı olduğuna dair bir sonuç çıkaramadım.

Sayfa 526/742 İlkİlk ... 26426476516524525526527528536576626 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •