Sayfa 527/742 İlkİlk ... 27427477517525526527528529537577627 ... SonSon
Arama sonucu : 5931 madde; 4,209 - 4,216 arası.

Konu: MNDRS - Menderes Tekstil

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,024
    Hissede yıl sonuna kadar 23 liraya götürecek bir grubun olduğunu biliyorum. Bildiğim için 4 liradan beri bana al diyen kişiye inat almadım. Benzer grup 19 liradan thy aldı 100 liraya götüreceği söyleniyordu, 120 ye götürdüler. Ancak thy de butür şeyler olmadı olamazda zaten. Ama burda yukarıdaki senaryo olasıdır. Hiç kimse bu kdr aptal olamaz, taban taban hisse satmak akıllı insan işi değil. Amaaaa metrese yat alacaksa orası başka!

2. Hisse sat ağırlığı azalt sonda holding sahip olduğu dandik bir firmayı şirkete sat böylece temettüyü al halka 0 dağıt vs bi kendilerini akıllı sanan tipler , bilanço makyajlı ama olumsuz yönde aktif çok daha büyük 2023 eminimki akça holdingten bir şirketi alacağız ki para diğer ortaklara dağıtılmadan patrona dönsün Menderes hep borçlu kalsın hisse iskontolu olsun verdiğimi alttan alayım bi Zeki kendileri

2023 İÇİNDE SMYRNA SERACILIK TİCARET A.Ş KALAN %21 yada osman akça aş hisse alımı yapılması kuvvetle muhtemel

halka açıklığı yükseltip temettü dağıtması bu fiyatlardan mantıksız
    normal koşullarda 2023 itibari ile dağıtmaya başlamalı borç azalacak karlılık finansal giderler azaldığından artacak üstüne destek konut satışları

Alıntı Originally Posted by erdgass Yazıyı Oku
    Öncelikle firma yeterince şeffaf değil ne kadar kurumsal olduğu da tartışılır sonuçta bir patron hissesi ve bu tür firmaların kendine has riskleri var (buna kısaca patron riski diyebiliriz.) Konuya gelirsek şirketin arsa payı karşılığı yaptığını açıkladığı inşaat sözleşmesinin detaylarını açıklamamasının arkasında nasıl bir gerekçe var bilemiyorum. Ticari sır kapsamında mı değerlendiriyorlar olsa da halka açık bir şirketin yatırımcılarına karşı daha şeffaf olması gerekir. Belki Spk'nın dürtmesi ile bu sözleşmenin detayları kamuya açıklanabilir.

İkinci husus bahse konu kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde projenin muhasebeleştirilmesi ve finansal tablolarda gösterimi konusuna çok vakıf değilim ayrı bir uzmanlık gerektiriyor. Kişisel olarak yorumum (yanılıyor olabilirim) bahse konu proje alanı tapu kayıtlarında henüz arsa vasfında görünüyordur. Tapu kayıtlarında henüz arsa vasfında görünen bir gayrimenkulü değerleme firmasının raporuna istinaden (tamamlanmamış bir projeyi) şirket aktifinde bina olarak göstermek mevzuat açısından doğru olmayabilir. Ne zaman ki proje tamamlanır ve projeden arsa karşılığı şirket payına düşen bağımsız bölümler şirket mülkiyetine geçecek şekilde kat mülkiyetine uygun olarak tapu kayıtlarında tescil edilir o zaman değerleme firmasının raporuna istinaden şirketin bu gayrimenkulleri ne şekilde tasarruf edeceğine uygun olarak (satış yada kiralama) stoklarda yada yatırımcı amaçlı gayrimenkuller olarak finansal tablolara alınır. Tabi buna rağmen yatırımcıların bilgilendirilmesi için projenin güncel durumuna ilişkin bir değerleme raporunun yıl sonu itibariyle hazırlanması gerekir ben böyle bir rapor göremedim. Petkim'in İzmir Aliağa'da bir arazisi var son dönemde fiyatlar o kadar hızlı artıyor ki adamlar 3 ayda bir değerleme yaparak aradaki farkı kar olarak gelir tablosuna yansıtıyor. Ancak değerleme raporunu Kap'ta açıklamıyorlar
    Sn Erdgass yazılarını okuyun çok iyi temel analiz yapar.Bende Menderes hissesi yok Sn Meteor için yazıyorum Sn Erdgass kendisi çok iyi temelcidir.Benim tarzım değil Menderes fakat bence kafanıza talih kuşu konmuştur sabırla bekleyin bence.

4. Bornovadaki inşaat bitip belediyeden kat karşılığı tapular çıkmadan kimse neyin ne olduğunu anlayamaz. Değerleme kısmını yazan arkadaşlar şu anda değerlemeye tabi bir olay yok. Elde inşaat halinde olan bir yer var neyini değerleyecek. Ayrıca firma kendi makine, arsa ve fabrikalarını düzenli bir şekilde değerlemeye tabi tutuyor, bilançoda yazıyor bunlar. En basiti 2021 yılında yüzde yüz oranında kendi üstünde olan herşeyi değerlendirmiş. Bu şirket RES şini büyütüyor, ayrıca enerji depolama işine giriyor. Bu yazdıklarımdan dolayı tutun ya da satın gibi bir mana çıkmasın. Hisse satışı bitince o paraları nereye harcayacaklarını bir yazsınlar güneşli olur buralar.
    Yazdıklarım Yatırım Tavsiyesi niteliğinde değildir.Herkes kendi kararını kendisi versin.

5.  Alıntı Originally Posted by erdgass Yazıyı Oku
    Öncelikle firma yeterince şeffaf değil ne kadar kurumsal olduğu da tartışılır sonuçta bir patron hissesi ve bu tür firmaların kendine has riskleri var (buna kısaca patron riski diyebiliriz.) Konuya gelirsek şirketin arsa payı karşılığı yaptığını açıkladığı inşaat sözleşmesinin detaylarını açıklamamasının arkasında nasıl bir gerekçe var bilemiyorum. Ticari sır kapsamında mı değerlendiriyorlar olsa da halka açık bir şirketin yatırımcılarına karşı daha şeffaf olması gerekir. Belki Spk'nın dürtmesi ile bu sözleşmenin detayları kamuya açıklanabilir.

İkinci husus bahse konu kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde projenin muhasebeleştirilmesi ve finansal tablolarda gösterimi konusuna çok vakıf değilim ayrı bir uzmanlık gerektiriyor. Kişisel olarak yorumum (yanılıyor olabilirim) bahse konu proje alanı tapu kayıtlarında henüz arsa vasfında görünüyordur. Tapu kayıtlarında henüz arsa vasfında görünen bir gayrimenkulü değerleme firmasının raporuna istinaden (tamamlanmamış bir projeyi) şirket aktifinde bina olarak göstermek mevzuat açısından doğru olmayabilir. Ne zaman ki proje tamamlanır ve projeden arsa karşılığı şirket payına düşen bağımsız bölümler şirket mülkiyetine geçecek şekilde kat mülkiyetine uygun olarak tapu kayıtlarında tescil edilir o zaman değerleme firmasının raporuna istinaden şirketin bu gayrimenkulleri ne şekilde tasarruf edeceğine uygun olarak (satış yada kiralama) stoklarda yada yatırımcı amaçlı gayrimenkuller olarak finansal tablolara alınır. Tabi buna rağmen yatırımcıların bilgilendirilmesi için projenin güncel durumuna ilişkin bir değerleme raporunun yıl sonu itibariyle hazırlanması gerekir ben böyle bir rapor göremedim. Petkim'in İzmir Aliağa'da bir arazisi var son dönemde fiyatlar o kadar hızlı artıyor ki adamlar 3 ayda bir değerleme yaparak aradaki farkı kar olarak gelir tablosuna yansıtıyor. Ancak değerleme raporunu Kap'ta açıklamıyorlar
    **daha öncede yazdım eksper bittiği zamanki değerini yazar 31.12.2022 1 adet 60 m2 daire 2.000.0000 yapıyor der tamamlanma oranı kadar varlığı arttırır %65 tamamlanma oranı olduğundan 31.12.2022 ederi 1300.000 der aktifte 1300 görünür
    ***sözleşme açıklanmamasının ticari sır olacağını sanmıyorum tamamen bilgi saklama amaçlı
    bu gün başvurdum en geç 1 ay içinde detaylı açıklama yapacaklar
    spk değerlemeyi usulsüz bulursa 2021-2022 bilançolar yeniden çıkartılabilir yada 31.12 de düzgün değerle der buda çook yüksek yatıırm faaliyetlerinden gelir yazdırır karı arşa taşır

***takıldığın bir noktada 31.12.2021 göre enerji şirketlerinin varlığı düşmüş
    makina tesis değerlemesi yapılmamış bu çeyrek buda gelecek amortisman düşük normalleşecek aktif çook yükselecek

patronun durumundan dolayı ne kadar güzel hikayesi olup potansiyel taşısada çok yüksek yatırım yapmayacağım

6.  Alıntı Originally Posted by anadolulu alp Yazıyı Oku
    Sn Erdgass yazılarını okuyun çok iyi temel analiz yapar.Bende Menderes hissesi yok Sn Meteor için yazıyorum Sn Erdgass kendisi çok iyi temelcidir.Benim tarzım değil Menderes fakat bence kafanıza talih kuşu konmuştur sabırla bekleyin bence.
    İyi düşüncelerin için teşekkür ederim Sn. anadolulu alp (eski Soda ve İsmen'den ortağım) belki yollarımız başka bir hissede tekrar kesişir. Bol kazançlar dileklerimle..

7. ******** patron aq

8. Haftanın özeti ������

Alıntı Originally Posted by spiderman Yazıyı Oku
    ******** patron aq

Sayfa 527/742 İlkİlk ... 27427477517525526527528529537577627 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz