Sayfa 545/1312 İlkİlk ... 454454955355435445455465475555956451045 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,353 - 4,360 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. https://www.trthaber.com/m/?news=kon...&category_id=7

Diyelim ki 5 milyona ilan verilmiş.Satıcı bu fiyata evi satıp tapuda 2 milyon gösterdiyse hem ödenmeyen yüzde 2 vergi hem de beyan edilmeyen 3 milyonun yüzde 40 ına kadar gelir vergisi talep edilecek.

İşlemler banka üzerinden yapılmayıp elden alınmış olsa bile satıcı ve alıcının yakın zamanda tüm hesaplarına yapılan para giriş çıkışları incelenebilir.

Fiyat artıran 64 bin kişi tespit edilmiş ancak kaçı tapuda işlem yapmış sayısı bilinmiyor.

2.  Alıntı Originally Posted by renkly1i Yazıyı Oku
    Herkes bu konudan dertli. Şu ana kadar bu indirimden faydalanabilen yok. Ayrıca benim takip ettiğim ilanlarda ben bir artış gözlemlemedim. Gelecek ay sahibinden endeks çıksın bakalım. Enflasyon paraleli bir artış beni haklı çıkarabilir.
    Sayın Renkly1,benim takip listemdeki 3 evden 2 sine %20 birine %10 zam yapıldı kredi müjdesinin akabinde....

3.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Düşük enflasyonlu yıllardan, eski yüksek enflasyonlu yıllara geçiş dönemi bu. Tek farkla, düşük enflasyonlu yıllarda yaratılan parasal genişlemeyi inşaat sektörüyle yönettiler/sağladılar. Yani yaratılan para için bir havuz gerekiyordu, o da inşaat sektörü oldu. Şu an büyük bir konut stoğu bunun karşılığı olarak da 'para' var piyasada.

Kriz hali başlayınca, faiz arttırmadılar, tersine parasal genişlemeyi arttırarak sürdürdüler, ki iflaslar olmasın, işsizlik patlamasın, bu konut yükünü/stoğunu sırtlayan bankalar sıkıntıya düşmesin diye.

Yani enflasyonu bilinçli olarak yaratmayı, sonra da arttırmayı tercih ettiler, diğer her şey halkı kandırmaya yönelik.

Tabi dünya da sıkıntıda, o da eklemlendi, enerji fiyatları arttı, o gıda enflasyonunu patlattı. Tam petrol fiyatlarını kontrol altına alırlar, gıda enflasyonu daha da artmaz derken, Çin karşı hamle yaptı, buğday üretmeyeceğini açıkladı, ardından Hindistan da buğday ihracını azaltacağını açıkladı, üstelik bunlar yine büyük üreticilerden olan Ukrayna ve Rusya meselesi üzerine bindi. Şu an gıda fiyatları tekrar uçacak görünüyor.

ABD de bile asıl artış gıda ve enerjide, ve daha da artacak Çin ve Hindistan' ın son açıklamaları daha yakın tarihli, o yönde. Bu durumda FED daha erken, veya daha sert müdahale edecek tablosu çıkıyor ortaya.

Bu durumda enflasyon bizde de tepe yapıp kıvrılacak ümitleri söndü, yani %66 bu sene olur ama, seneye de %66 olmaz %40 olur, bunların bileşik etkisi var malum, sonra da çıkacaklardı, enflasyonu bakın %66 dan %45 e düşürdük başardık diyeceklerdi. Ama son gelişmelere göre, demek ki enflasyonun tepesi çok daha yukarılarda. Resmi ve gayrı resmi enflasyon meselesi zaten herkesin malumu.

Parasal genişleme devam ettikçe, TL değer kaybedecek. KKM geçici ve uzun vadede çok daha maliyet yaratan bir uygulama. En azından seçime kadar işimize yarasın diye tutturdular bir yol. KKM ile eskiden TL mevduatçı olanları da dolarize etmiş oldular, işte sistemin uygulanmaya başladığı günden bu yana dolar artış oranını faiz kabul edin yıllığa vurun, yıllık faiz ortada. Tabi KKM ile dolar tutmadığı için bankalar, dolar zorunlu karşılığını da dolara müdahale için kullanma imkanına kavuştular, kullandılar etkisi bitti. Sırada süper bono, o da olmazsa dolar bonosu var, son kurşunlar bunlar.

Son düşük faizli kredi de hala aynı yolda olduklarının emaresi, parasal genişleyelim, konut satalım, uzun vadeli borçlandıralım, stoğu eritelim, paranın dönmesi lazım yani, ticari kredi ile bunu yapamıyor kimse önünü göremediğinden.

%32 ila %38 veya ilave ek zam yaparsa %40 a kadar Temmuz zammı konuşuluyor, işte bunun bir kısmı kiraya gidecek, öyle görünüyor.

Şöyle kendiniz bakın, bu direk enflasyon yaratmak demek. Şu düşük yoğunluklu, bir türlü patlamaya evrilemeyen kriz hali geçene kadar bu böyle. Dünya faiz arttırınca, çevirmek zorunda kalacağımız dış borçtan, ya da doları baskılayarak oluşan büyüyen cari açıktan bahsetmedik bile. Bosporos'a kızıyoruz, papağan gibi aynı şeyleri tekrar ettiği için ama, doğru söylüyor, son sürat hatta daha da hızlanarak gidiyoruz bir yere.

Saygılar

Bu grafiğe göre 2018 de dolar 3.5 civarında iken para arzı 1.5 T, şimdi dolar 16 ve para arzı 6T ye yakın.

Buna göre dolar kuru için 1.5 x 4= 6 iken 3.5x4= 14 TL adil olmuyor mu?
    KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
    Sadece Kendi Düşüncelerimdir. Buna göre işlem yapmayınız.

4.  Alıntı Originally Posted by virtue Yazıyı Oku
    Bu grafiğe göre 2018 de dolar 3.5 civarında iken para arzı 1.5 T, şimdi dolar 16 ve para arzı 6T ye yakın.

Şöyle Sn Virtue,

O şekilde bakılamaz, yani sadece iki değişken var ve bunlar arası lineer bir fonksiyon varmış gibi orantılanamaz, interpolasyon deniyor buna.

İki değişken var ve lineer değilse, non lineer regresyon analizi yapıyorlar, ikiden fazla değişken var ve non lineer ise, simpleks optimizasyon metodu denen bir metotla bu non lineer regresyon analizini yapmak lazım. Bu hesapları da elle yapmak mümkün değil, simpleks optimizasyonunda binlerce aliterasyon ortaya çıkabiliyor, kısaca hazır bilgisayar programları var, giriyorlar değişkenleri o hesaplayıveriyor. Simpleks optimizasyonu yöneylem araştırmalarında bolca kullanılan bir deneme yanılmayla en iyileme, ya da çok sayıdaki çok değişkenli fonksiyonların hepsini sağlayan en iyi çözümü bulma, şeklinde özetlenebilir.

Yani doktora tezi kadar iş çıkar buradan, ki diğer değişkenlere ait salt veri olması lazım, sağlam bir matematikçi lazım denklemleri kuracak.

Diğer değişkenler kabaca bütün ekonomik veriler kadar, ne kadar enerjide ithalata bağımlıyız, enerji fiyatları bu esnada ne olmuş, sıcak para akıntıları mesela girmesi çıkması bunların hangi safhada olduğu kabaca bu mesela bu denklemde en sağa bağımsız bir değişken olarak eklemlenir.

Yapıyorlar bunları, çok ileri düzey, geçtiğimiz aylarda paylaştım galiba, petrol üreticisi Rusya' nın mesela petrol fiyatları ile Ruble değeri arası nasıl bir fonksiyon var ortaya koymuşlar, tabi birçok değişkeni yok farz ederek, ilginç sonuçlar ortaya çıkmış o kadar da etkisinin olmadığı anlaşılmış, çok fonksiyonlu yapılar.

Çok uzatmadan, doğrusallık var, doğrusal olmayan var, değişkenlik var, veya sadece nedensellik var.

Yani burada, yaratılan parasal genişlemenin, likiditenin nasıl yönetildiği, yatırıma nasıl yönlendirildiği, yatırımların geri dönüşü, ekonomde hangi problemleri çözdüğü veya yarattığı, bu esnada özellikle bizim gibi ülkeler için sıcak para giriş çıkışları, malum carry trade için 20 milyar dolar girse dolar tl nin tümm denklemleri değişiyor bir süreliğine, 100 milyar doların girdiğini veya çıktığını düşünün, her şey değişir.

Saygılar

5.  Alıntı Originally Posted by virtue Yazıyı Oku

neden 4 le carptiginizi anlamadim. 4 nedir?

Para arzı 1,5 T den 6 T ye çıkmış , yani 4 katı artmış grafiğe göre .
    Para arzının artması , aynı oranda enflasyon yaratmalı mantığına göre , para arzı 1,5 T iken dolar kuru 3,5 tl ise , para arzı 4 misli arttığında olması gereken dolar kuru 14 tl olması gerekmez mi sorusunu soran sayın forumdaşa , sn achiles forumdaş da bu düz mantığın kurulmaması gerektiğini açıklamış

7.  Alıntı Originally Posted by cafer76 Yazıyı Oku
    Peki güzel kardeşim uretim maliyetini ne zamana kadar alici tek başına üstlenecek. Ne zaman arsa sahibi de biraz da benden gitsin diyecek. Veya ne zaman müteahhit de biraz da ben fedakarlık yapmaliyim sanirim diyecek.
    Cevabi belli aslinda evler satilmamaya başladığı zaman.
    Kac yuz bin eline keser sapi alan boş insan var müteahhit olarak gezen onlar ne iş yapacak degil mi

M2101K6G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Üretim maliyetini iktidar ya da yönetim anlayışı devam ettikçe alıcı tek başına üstlenecek. Zira, mevcut yönetim, emlak sektörünü desteklemeyi sürdürüyor.

Devlet desteği, yüksek göçmen sayısı, maliyetlerdeki artış, v.s. değişmedikçe, fiyatlar (maalesef) yukarı yönlü gidiyor.

8. Şu paranın pul olduğu dönemde ev alalım mantığıyla yaklaşık bir aydır emlakçı ve mütait ler ile muhatap oluyorum.
    Mütaitlerin istisnasız hepsi vergi kaçırıyor. Temelden devam eden eve 1,5 Milyon istiyor beyim, ancak kredi 400 bin anca çıkıyormuş neymiş vergi vs. çıkıyor diye fatura kesemiyormuş, keresteciden ya da işçiden fatura alamıyormuş... Öbürü başka muhitte bitmiş eve 1,25 Milyon istiyor, lakin kredisi 250 bin anca oluyormuş.
    Başka bir it, pardon mütait 1,35 istiyor kredisi 250 bin olur diyor.
    Yahu nefret ediyorum artık bu insanlardan nefret, şu gerzek fiyatlara ev almanın tek mantıklı yolu maxsimum kredi ile borçlanma iken, bu beyzadeler daha iyi yesin, daha iyi arabaya binsin ve daha çok..... yapsın diye ev alamıyoruz yahu.
    Normal bir ülkede bırakın mütaitliği bu adamları sokakta gezdirmezler ticaret hayatını bitirirler bunlar alenen vergi kaçırıyor.
    Yahu koskoca ülke bunlar yüzünden battı, tüm pahalılığın sebebi bu adamlar hala ben daha fazla kazanayım diyorlar.

Sayfa 545/1312 İlkİlk ... 454454955355435445455465475555956451045 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •