Sayfa 556/567 İlkİlk ... 56456506546554555556557558566 ... SonSon
Arama sonucu : 4530 madde; 4,441 - 4,448 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

1. Bu yıl faiz indirimi olmayacak mı şimdi?

https://apolloacademy.com/the-fed-wi...rates-in-2024/

Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    Seni niye üzdü tam anlayamadım? İlgisizlikleri ve işin üzerine düşmemeleri mi?

Yapabilecekleri bir şey yok, kimse liyakatlı olmayınca muhatap alıp konuyu aktaracak doğru kurumlar yok. Emirler tepeden...

Bunun yanında analist toplantısında henüz Mittal'in satışları bitmemişti ama atı alan Üsküdar'ı geçmişti. Bu toplantıda bence gayet olumlu mesajlar verildi, %90 kapasite, anti-damping (dürüstlük yaptı), gelecek sigorta parası, çin'in toparlanmasını beklemeleri... Hemen Mittal satışı akabinde de BOFA'nın hedefine kafa tutuş...

Neyse sen şimdi bana kızma, senin yaklaşımın ile benimki farklı, sen daha realistsin! Saygı duyuyorum. Belki bu yorumlarla kızdırıyorum seni.. Kusura bakma...

Ne yapalım, ne teknik, ne temel hiç bir şey işlemiyor şirkete bizde niyet okuyoruz

Bundan sonra her şeyden önce gözleyeceğim iki şey var.

1) Yönetimin hissede olan aman yükselmesin algısının değişip, değişmediğini görmek ki, bunu sunumda hissettim, BOFA'ya kafa tutuşta gördüm... Devamını artarak görmek istiyorum.

2) Hissedeki her fiyat yükselişinin, geri alınmaya çalışılıp çalışılmaması.

Eskiden şirkete kızmam ve üzülmem aynı nedenlerdendi. Yıllardır olan bir şey. Herkes aynı şeyi söylüyor zaten. Yönetim gerçekten boş. Alıştım buna, artık takmıyorum.

Son analist toplantısında kızıp üzüldüğüm şeyler ise;
    - Anti-damping konusu hakkında "yıl sonuna kadar sonuçlanır" demeleri. Ulan piyasadaki herkes "anti-damping" konusunu sıcak tutarak, motive oluyor, umutla bekliyor. Pozitif indikatör deniyor. Sen çıkmış "şirket temsilcisi olarak" yıl sonuna kadar sonuçlanır diyerek ne amaçladın? Ben şahsen en geç Nisan' da çıkar diye düşünüyordum, ama tüm motivasyonum bozuldu.
    - Toplantıların üzen kısmı ise yabancılara yapılan sunumda tek bir soru bile gelmemesidir.

Anti-damping' te önemli noktalar;
    MADDE 12- (1) 10 uncu maddenin ikinci fıkrasında belirtilen bildirimin gönderildiği bütün ilgili taraflar için soru formunu cevaplama süresi, soruşturmanın açılışına ilişkin bildirimin gönderildiği tarihten itibaren posta süresi dâhil 37 gündür.

(üstteki konu çoktan halloldu)

MADDE 14- (1) Kanun ve Kararın ilgili hükümleri uyarınca, soruşturma süresince geçici önlem uygulanması kararlaştırılabilir ve kesin önlem geriye dönük olarak uygulanabilir.
    (burada ise, bir aciliyet gerekirse devlet "geçici önlem" getirebilir denmiş)

Ereğli' nin çok değerli temsilcisi, keşke en azından yukarıdaki maddelerden bahsederek "kısa sürede sonuçlanmasını bekliyoruz" diyebilirdi. Ben bu maddeleri okuyunca pozitif beklentiye giriyorum. Hatta anti-damping tebliğinin aşağıdaki tüm maddeleri okuyunca, devletin zaten tüm incelemeleri yaptığını, sektördeki şirketlerin gerekli bilgileri verdiği anlaşılıyor. Tek kalan kısım, soruşturma açılan şirketlerin savunma yapması. O da en geç Aralık ortası bitmiştir.

Anti-damping tebliğ: https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20231031-5.htm

BoFa raporuna kafa tutuş ne abi Hakkaten o kadar acizleşmişler ki gözümüzde, köşedeki bakkalın bile *ötüyle güldüğü rapora adam çıkıp iki kelam etti diye "kafa tutuş" şeklinde yorumlanıyor.
    Ereğli' nin satış sorunu yok. %90 kapasite ile çalışmaları senin için önemli bir gelişme mi?
    Çin' in toparlanmasını beklemeleri seni neden mutlu etti anlamadım. Tüm dünya bekliyor zaten. Adam bunu söyleyince seni pozitif mi motive etti

3. Beni maalesef motive eden hiç bir şey yok, keşke olsa. Ama Mittal sonrasını görmek istiyorum.

Bofa'ya kafa tutmasında ironi yapıyorum aslında. Burada 2 şey var;

1- Normal şartlarda kimse buna cevap vermez, bizimki neden verdi? Daha önce Bofa 19 lira fiyat verdiğinde sesleri çıkmamıştı.
    2- Vergiyi dillendirmeye başladılarsa bence yıl sonundan baya önce bu olacak.

Kapasite artışı, Çin... Belki sana küçük şeyler gibi geliyor, zaten olacak diyorsun Bunların gerçekleştiğini görmek benim için önemli.

Çünkü bunların olmama ihtimali de var. Faizler Mart'ta artabilir diyorduk, şimdi 2024'de artamayacağı konuşuluyor.

Çin'de toparlanma olmaz, Ereğli'de kapasite düşerse, çok daha zor zamanlarla karşılaşabiliriz.

Anti-damping konusu bir ülke gerçeği, birileri Çin'den malı yeterince götürdükten sonra çıkartacaklar sanırım. Bu açıdan bakınca çok acınası bir tablo...

4. Kabaca enerji maliyeti ve GES yatırımları hakkında düşüncelerim...

Ereğli yıılık elektrik maliyeti yaklaşık 500 milyon $...

Yıllık elektrik tüketimi yaklaşık 3,5 mlyon mw...

2025 sonunda faaliyete geçmesi planlanan GES kapasitesi...kurulu güç 954 mwp...yıllık elektrik üretimi 1,71 milyon mw...

GES maliyeti yaklaşık 1 milyar $...( güncel maliyet blgisi olmayabilir)

Yani 1 milyar $ yatırım ile hem sera gazı azaltımı (yaklaşık yüzde 5), hem de elektrik maliyetinde azalma (yaklaşık yüzde 50)...

2026 dan itibaren 500 mlyon $ olan maliyetin yarı yarıya azalacağı düşünüldüğünde yıllık azalan elektrik maliyeti 250 milyon $...

Yatırımın kendini amorti süresi 4 yıl...

Yani 4 yıl sonunda... planlanan maden yatırımından elde edilecek gelir kadar maliyet azalması....

Bence gayet güzel...

Sesli düşündüm, yanlış vardır mutlaka, düzeltirseniz sevinirim...

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hesap için teşekkürler zars.

Tüketim rakamını nereden almıştın. Bendeki rakamlar aşağıdaki gibi.
    Ayrıca GES yatırımın üreteceği enerji de yeni karbon yol haritasında aşağıdaki gibi paylaşıldı.
    GES' in karşılayacağı enerji, devede kulak kalıyor maalesef.

6.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Hesap için teşekkürler zars.

Tüketim rakamını nereden almıştın. Bendeki rakamlar aşağıdaki gibi.

Aslında bilançoda 12,3 milyar enerji giderini ortalama sanayi elektrik kwh fiyatı 3,5 a böldüm öyle bir çıkarımda bulundum...sizin tablo gayet detaylı, kaynaktan eminseniz bunu kullanalım...ancak biraz fazla geldi bana tabloda Ereğli İsdemir toplam 50 milyon mw enerji tüketiyor gözüküyor, Türkiye'nin 2023 yılında toplam elektrik tüketimi 330 milyon mw...birinlerde bir karışıklık olabilir...

Alıntı Originally Posted by zars Yazıyı Oku
    Aslında bilançoda 12,3 milyar enerji giderini ortalama sanayi elektrik kwh fiyatı 3,5 a böldüm öyle bir çıkarımda bulundum...sizin tablo gayet detaylı, kaynaktan eminseniz bunu kullanalım...ancak biraz fazla geldi bana tabloda Ereğli İsdemir toplam 50 milyon mw enerji tüketiyor gözüküyor, Türkiye'nin 2023 yılında toplam elektrik tüketimi 330 milyon mw...birinlerde bir karışıklık olabilir...
    Erdemir enerji görünümünü detaylı incelemedim. Belki farklı bir şey anlatmışlardır bilmiyorum ama Erdemir Entegre Faaliyet Raporu 2022 sayfa 114' te bu verileri paylaşmış Erdemir.

2021 Entegre raporuna da baktım şimdi. Herhangi bir nokta, virgül, birim hatası yok.

8.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Erdemir enerji görünümünü detaylı incelemedim. Belki farklı bir şey anlatmışlardır bilmiyorum ama Erdemir Entegre Faaliyet Raporu 2022 sayfa 114' te bu verileri paylaşmış Erdemir.

2021 Entegre raporuna da baktım şimdi. Herhangi bir nokta, virgül, birim hatası yok.

Anladım, kafam karıştıı burda enerjiden bahsederken, elektrik, doğalgaz ve kömürden elde edilen enerji şeklinde bir değerlendirme yaoılmış olabilir diye düşünüyorum, sadece elektrik değildir diye düşünüyorum...ben de bir araştırma yapayım kömür enerjisi ve doğalgaz enerjisi mwh cinsinden gösterilebiliyor mu diye...muhtemelen dediğim gibi sadece elektrik değil, bilançoda maliyetlerde ilk madde ve malzeme giderleri içinde kömür var...enerji giderleri ise elektrik ve belki doğalgaz dahil olabilir....Aslında Ereğli, Türkiye toplam elektrik tüketiminin yüzde 1 ila 1,5 u kadar elektrik tüketiyor diye bir şey okumuştum bu da 3,5 milyon mw hesabımı yapmamda yardımcı oldu...ama yanlış da olabilir...hesabı da tekrar yapmak gerekebilir...

Son düzenleme : zars; 03-03-2024 saat: 01:53.

Sayfa 556/567 İlkİlk ... 56456506546554555556557558566 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •