Sayfa 625/1002 İlkİlk ... 125525575615623624625626627635675725 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,993 - 5,000 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1.  Alıntı Originally Posted by delpiero7474 Yazıyı Oku
    Korku başlamış 5000 bin korkusu)

M2003J15SC cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    ben hiç korkum yok demedimki. bu işte kormayan ya acemidir ya kafasında tahta kırıktır: ) ama aşağı trend başlamadıkça kesseler satmam onu hep söylüyorum.

2. tca altın fonuna koyduğum 1/10 tutardaki paramdan bile pişmanım. 10 senedir aynı yerde sayan onsa ne akılla para yatırdım ki. ya fonların çoğu her ay %25 kar yazıyor düşünün bunun %25 yazması için onsun 2200 usd'yi aşması gerek, yakın zamanda mümkünmü? her ay %10 kazanç için bile martta onsun 3000'i geçmesi gerek. mümkünmü? imkansız. paramı altından çekip yabancı borsa fonların şu andaki getiri lideri afv fona kaydırmayı düşünüyorum. daxa endeksli 2 aydır güzel kar yazıyor.

3. Hiper enflasyon ortamında Vatandaş köşeye sıkışmış fare gibi. Faiz çöp. doları baskılıyorlar. Bundan dolayı altında bir şey değişmiyor. Kkm de yalan oldu. Paran gayrimenkul için de yetmiyor. Tek seçenek borsa diyorlar.

4.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    tca altın fonuna koyduğum 1/10 tutardaki paramdan bile pişmanım. 10 senedir aynı yerde sayan onsa ne akılla para yatırdım ki. ya fonların çoğu her ay %25 kar yazıyor düşünün bunun %25 yazması için onsun 2200 usd'yi aşması gerek, yakın zamanda mümkünmü? her ay %10 kazanç için bile martta onsun 3000'i geçmesi gerek. mümkünmü? imkansız. paramı altından çekip yabancı borsa fonların şu andaki getiri lideri afv fona kaydırmayı düşünüyorum. daxa endeksli 2 aydır güzel kar yazıyor.
    Hep söylerim altın güvenli liman derler ama güvenli liman falan değil.
    Bizde yani Türkiyede altını götüren genelde dolar artışı oluyor, milette sanıyorki altın kazandırıyor. Halbuki iş onsa kalırsa senelerce sürünmüşlüğü var altının.
    Şu gerilim ve enflasyon ortamında prim yapmayan ons ne zaman yapacak?
    Onsun prim yapması için en uygun dönemler ama tık yok.

Ons 2018 sonrası 1200'lerden 2200'lere gelip görevini yaptı ve tekrar geriledi, bundan sonrası da bekleyiş gibi görülüyor.
    On yıl yerinde saymışlığı var onsun.

Yanlız şu söyleniyor bazı merkez bankaları altın stokluyorlarmış.ABD'de dolardan altın bazlı bir sisteme kayılmaması için onsu baskılıyormuş.Doğrudur değildir bilemem.

Benim tek bildiğin altın güvenli liman lafının tamamen fos olması.

Dünyada tek güvenli liman var o da maalesef dolar.

5. AFV ile ilgili ilginç bir anım var.

Geçen 20 aralık günü bir miktar AFV aldım. hesaba girdi. Niye aldım pandemi bitti avrupa hisseleri yürür demiştim.
    Sonra ne oldu
    O gece kkm açıklandı.Gittimi 1 gecede %20.
    Yav ne oluyoruz dedim, bekledim.

Sonra ne oldu Ukrayna savaşı.

Avrupa borsaları düştü, euro düştü.

Bir ara bir baktım benim afv -25 falan olmuş.
    İnat ettim satmadım ufak ufak toparladı, artıya geçtik, şimdilik hiç değilse mevduat üstü getiriye geldi o afv parçası.

Demem o ki bu işler riskli işler. Alım yapılan günün gecesi kkm açıklanabiliyor.
    Birazda sabır gerekiyor
    Herşeyden önemlisi en az 6 ay hatta 1 yıl lazım olmayacak parayla bu işlere girilmesi gerekiyor.

6. myfinans'a katılıyorum. Yatırım vadesi, hedefi, getirisi ve hedefe ulaşmak için alınması gereken risk uyumlu olmalı. Getiri kadar, parayı korumada önemliyse iyi bir çeşitlendirme yapılmalı.

Özellikle yüksek enflasyon ve hisse senetlerindeki son dönemlerdeki hızlı artış nedeniyle, kredi ile yatırım yapanların arttığı söyleniyor. Bununla paralel yatırımcılarda finansal okur yazarlık konularına dikkat te artıyordu umarım.

7.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    AFV ile ilgili ilginç bir anım var.

Geçen 20 aralık günü bir miktar AFV aldım. hesaba girdi. Niye aldım pandemi bitti avrupa hisseleri yürür demiştim.
    Sonra ne oldu
    O gece kkm açıklandı.Gittimi 1 gecede %20.
    Yav ne oluyoruz dedim, bekledim.

Sonra ne oldu Ukrayna savaşı.

Bir ara bir baktım benim afv -25 falan olmuş.
    İnat ettim satmadım ufak ufak toparladı, artıya geçtik, şimdilik hiç değilse mevduat üstü getiriye geldi o afv parçası.

Demem o ki bu işler riskli işler. Alım yapılan günün gecesi kkm açıklanabiliyor.
    Birazda sabır gerekiyor
    Herşeyden önemlisi en az 6 ay hatta 1 yıl lazım olmayacak parayla bu işlere girilmesi gerekiyor.
    güzel yazmışsınız söylediklerinize %100 katılıyorum. hadi ben 5 yıldır ciddi manada bu riskli yatırım işlerindeyim bloomda bakıyorum 40 senelik ekonomist altın güvenli liman olmaktan çıktı diyor: ) yahu güvenli liman olmaktan çıkan birşey zaten güvenli liman olabilir mi? millet olarak en büyük eksiğimiz kendimiz düşünerek tartarak değil başkalarından kopyaladığımız cümlelerle yaşamamak. sanatçısı da aynı profesörü de aynı. insanlar düşünce tembeli, herkes ne yapıyorsa doğrudur mantığında, halbuki hiç ama hiç öyle değil. kitleler akılsız, saçma klişeler ve hurafeler ile ömür geçiriyor.

daha geniş bir persfektiften, ons doğduğum yıl 1980 fiyatı 700 usd, yahu 42 senede %110 kar eden bir enstrumandan bahsediyoruz ve insanoğlu bu şeye yatırım gözüyle bakıyor, akıl alır gibi değil. ha spekülatif bir hareketi önceden tahmin edip yakalarsın, ama günümüz dünyasında borsalar para basarken bu işlerin peşinde vakit harcamak akıllı bir yatırımcının yolu değil.(bu arada doğduğum sene akrabalar 10 tane gram altın getirmiş anneme hala sandıkta duruyor hatıra niyetine ve bir servete dönüşmediği ortada. yine de allah razı olsun: )

dolar konusunda gelirsek hükümetin doları düşürmek isteyeceğini sanmıyorum hocam ya. bloomda sanayiciler her gün lira çok değerli battık bittik diye ağlıyor zaten. hükümet bu konuda kendi ayağına sıkar mı? şu ortamda faiz düşürenden herşey beklenir gerçi de, çözüm ne? hadi düşürdüler diyelim ne kadar süre orda kalacak kkm yaptılar 1 yıl dayanmadı. dediğiniz gibi ihtiyaç olmayan para olmalı, onun için de lira bazlı bir gelir kaynağınız olmalı. ful biste geçmek de çözüm değil öyle doları 13'e falan düşüşürlerse sırf şirketlerin dolar stoğu yüzünden bistin burda kalması imkansız.birikimin değerini başka korumanın yolu yok. ben dünya borsalarında dipten döndüğümüze %99 eminim, aoy ve afv ideal şu anda.
    Son düzenleme : friendly_1980; 26-11-2022 saat: 12:17.

8.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    güzel yazmışsınız söylediklerinize %100 katılıyorum. hadi ben 5 yıldır ciddi manada bu riskli yatırım işlerindeyim bloomda bakıyorum 40 senelik ekonomist altın güvenli liman olmaktan çıktı diyor: ) yahu güvenli liman olmaktan çıkan birşey zaten güvenli liman olabilir mi? millet olarak en büyük eksiğimiz kendimiz düşünerek tartarak değil başkalarından kopyaladığımız cümlelerle yaşamamak. sanatçısı da aynı profesörü de aynı. insanlar düşünce tembeli, herkes ne yapıyorsa doğrudur mantığında, halbuki hiç ama hiç öyle değil. kitleler akılsız, saçma klişeler ve hurafeler ile ömür geçiriyor.

daha geniş bir persfektiften, ons doğduğum yıl 1980 fiyatı 700 usd, yahu 42 senede %110 kar eden bir enstrumandan bahsediyoruz ve insanoğlu bu şeye yatırım gözüyle bakıyor, akıl alır gibi değil. ha spekülatif bir hareketi önceden tahmin edip yakalarsın, ama günümüz dünyasında borsalar para basarken bu işlerin peşinde vakit harcamak akıllı bir yatırımcının yolu değil.(bu arada doğduğum sene akrabalar 10 tane gram altın getirmiş anneme hala sandıkta duruyor hatıra niyetine ve bir servete dönüşmediği ortada. yine de allah razı olsun: )

dolar konusunda gelirsek hükümetin doları düşürmek isteyeceğini sanmıyorum hocam ya. bloomda sanayiciler her gün lira çok değerli battık bittik diye ağlıyor zaten. hükümet bu konuda kendi ayağına sıkar mı? şu ortamda faiz düşürenden herşey beklenir gerçi de, çözüm ne? hadi düşürdüler diyelim ne kadar süre orda kalacak kkm yaptılar 1 yıl dayanmadı. dediğiniz gibi ihtiyaç olmayan para olmalı, onun için de lira bazlı bir gelir kaynağınız olmalı. ful biste geçmek de çözüm değil öyle doları 13'e falan düşüşürlerse sırf şirketlerin dolar stoğu yüzünden bistin burda kalması imkansız.birikimin değerini başka korumanın yolu yok. ben dünya borsalarında dipten döndüğümüze %99 eminim, aoy ve afv ideal şu anda.
    Şu ortamda doların düşmesi kadar anormal bir durum olamaz.
    Olsa olsa bakın dolar da düştü demek için suni bir düşüş yaratılabilir,
    Nasıl olsa enflasyon da %150'den %80'e düşecek ya.
    Enflasyon da düştü, dolar da düştü hatta faiz de düştü olacak.

Ama işler normale dönünce yani seçim işi bitince ben doların yükseleceğini, kurda oluşan enflasyon farkını kapatacağını düşünüyorum.
    Dolar çılgınca artmasın diye faiz de yükseltilecek

Olan bist'e olacak gibime gelyor.

Önce bir miktar geri çekilecek sonra da uzun süre belli bir seviyede sürünecek.
    Sonra kur yükseldiği için ucuz gözüken bist'i gözüne kestiren yabancı gelirse yeni bir yükseliş dalgası oluşacak.

Tabi seçime kadar bist nerelere gelir ne olur bilinmez 9000 diyen de var.

Ayrıca bunlar benim tamamen hayali düşüncelerimdir. Tam tersi şeylerde olabilir.

Sayfa 625/1002 İlkİlk ... 125525575615623624625626627635675725 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •