Sayfa 631/1001 İlkİlk ... 131531581621629630631632633641681731 ... SonSon
Arama sonucu : 8005 madde; 5,041 - 5,048 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Bence ; olmayan para ile ''mecburiyetten'' bono aldıkları için , bonoları fonlamak amacıyla GLP'ye müracaat etme mecburiyeti doğuyor.

Bono yoksa , fonlamaya da ihtiyaç yok !
    Bono aldıkları para da likidite havuzunun dışına çıkmadığı için bence durum daha farklı, zira likidite açığı oluşuyor ve tcmb bunu kapatıyor. Verilen teminat ta parasal olarak likidite havuzunun dışına çıkmadığı için aslında tam bir tasarruf açığı söz konusu yoksa devlet istediği kadar bono satsın aynı havuzun içinde döner durur.

Ah zorunlu karşılıklar aaaaahhhhh. Bence zorunlu karşılıkları fonlamak için GLP'ye başvuruyorlar.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    %18.50 te ben süpürürüm, benden kalanı %22 ile pazarcuşükrü temizler sana %31'de pek birşey kalmaz be kardeş.
    ne yapalım daha aşağı olmaz GELİŞİ kurtarmıyor

3.  Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    ne yapalım daha aşağı olmaz GELİŞİ kurtarmıyor
    İn biraz gelişine gidişine bakma vallahi bu gidişle paran evde kalır , talip bulamazsın sonra.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

4.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    İn biraz gelişine gidişine bakma vallahi bu gidişle paran evde kalır , talip bulamazsın sonra.
    talip çoktan bulundu: U.S Dollar ve coinler. ben artık evlendirdim şimdi torunları bekliyorum.

5. Para var ise ; neden likidite açığı oluşsun ki ?

Ben, param kadar bono alıyorum ...

GLP'ye ihtiyacım yok !

Ancak; PY bankalar , parası olsada-olmasada ihaleden belli bir yüzde bono almak zorunda ...
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

6.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Para var ise ; neden likidite açığı oluşsun ki ?

Ben, param kadar bono alıyorum ...

GLP'ye ihtiyacım yok !

Ancak; PY bankalar , parası olsada-olmasada ihaleden belli bir yüzde bono almak zorunda ...
    Şöyle düşünelim:

L: toplam likidite

(aktörleri basitleştirelim)

A: Vatandaşlar

B: Bankalar

C: Devlet

L=A+B+C

Devlet 100 birim tahvil çıkardığında

L= A+(B-100) + (C+100)

Görüldüğü gibi toplam likiditede değişim olmuyor.

L likiditesini değiştirecek durum tcmb'nin zorunlu karşılıkları arttırması, Hazineye borç vermesi ya da borç alması , paranın dolaşım hızının ve para çarpanının değişmesi sonucu geniş para arzındaki toplam nihai tasarrufların azalması gibi etkenler olabilir.

Likidite açığı her zaman kötü bir şey olarak ta algılanmamalı, likidite açığının merkez bankasının piyasadaki etkinliğini arttırması gibi bir etkisi de var.

7. Anlaşamadık .

Piyasa her gün neden (-) açıyor ?

'' TCMB'nin 19 Aralık için açıkladığı geçici rezerv 124.262,5 milyon ekside .''

Bu rakkam bugün için 110.569,9 milyon eksi idi ...

Dün , 112.581,1 milyon TL eksi idi ...

Bu para nereye plase ediliyor sizce ?
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

8. Daha net sorayım ;

Roll edilen borç ne borcudur ?

Sayfa 631/1001 İlkİlk ... 131531581621629630631632633641681731 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •