Sayfa 64/671 İlkİlk ... 1454626364656674114164564 ... SonSon
Arama sonucu : 5368 madde; 505 - 512 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    Evet Türkiyede hesabın olması şu aşamada daha mantıklı görünüyor. Ama verginizi vereceğiniz günü ben merakla bekliyorum hocam. Bakalım nasıl olacak işleyiş yurtdışı hesapları şeffaftır deniyor ama hesabı kilitlenen. Kapanan. Ufak tefek kesintiler yapılan o kadar çok müşteri olmuş ki. İnsan ister istemez güvenemiyor. Düşünün bin dolar swift yapacaksınız para ortada yok buyurun düşün peşine ya da kaynağını ispat etmenizi istiyorlar bloke koyuyorlar. Ne diyelim şanslı mıyız. Şanssız mıyız bilemedim. Ama bist kumarhanesinde yatırım olmayacagı belli. Tamamı bile olmasa bir kısımın yurtdışına kayması çok daha mantıklı. Gerçekten güzel şirketler var. Bistte 300 şirketten 20 si iyiyse onlarda 100 şirketin 70 i iyi. Ve tutulabilir ama işte alım gücü

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Adamların bir netflix gibi şirketinin piyasa değeri bizim tüm borsa eder. Bende kraft heinz var mesela aynı şirkete Warren Buffett da yatırım yapıyor temettü de veriyor. Yurt dışına gittiğimde görüyorum kraft ürünleri heryerde millet yiyor içiyor. Bunları görmek güzel. İnsana güven veriyor yatırım yaparken. Bir de bu iyi şirketler temettü de verince kaymaklı kadayıf. Türkiyede yılda yüzde 30 kazansan ne olacak resmi enflasyon bile %30 olmuş o da doğruysa tabi. Gel gör ki yurtdışı işlemin vergisi herşeyi kitliyor. İlk çözülmesi gereken konu bu.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. Paşa paşa vergisini vereceğiz o zaman ne yapalım. Kazanç yoksa vergi de yok. Bu risk alınabilir. Çıkan vergiden düşülen giderler neler olabilir ? Sağlık , eğitim , bağış , hayat sigortası vs. Özel sigortalar vs olabilir mi ?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,352
     Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    Paşa paşa vergisini vereceğiz o zaman ne yapalım. Kazanç yoksa vergi de yok. Bu risk alınabilir. Çıkan vergiden düşülen giderler neler olabilir ? Sağlık , eğitim , bağış , hayat sigortası vs. Özel sigortalar vs olabilir mi ?

Burada detaylica anlatmis.

https://vergialgi.net/2017-beyanname...ak-indirimler/

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,352
     Alıntı Originally Posted by roterio2 Yazıyı Oku
    Gedik e sordum bugün biz bi bildirim yapmıyoruz dedi. Ayrıca 10 bin dolar gibi bir limit de yok orada

Onlarin bildirim yapmiyoruz demesi sizi tatmin etti mi?
    Kazanci elde eden, temettuyu alan sizsiniz.
    Vergi mukellefiyeti olan da sizsiniz.
    Maliyeden sari saman kagidina basili, gecikme faizi ve vergi kaybi cezasi haric su kadar vergi borcunuz vardir diye bir yazi geldiginde Gedik'e gidip beni neden bildirdiniz diye hesap mi soracaksiniz?
    Syg,

5.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Onlarin bildirim yapmiyoruz demesi sizi tatmin etti mi?
    Kazanci elde eden, temettuyu alan sizsiniz.
    Vergi mukellefiyeti olan da sizsiniz.
    Maliyeden sari saman kagidina basili, gecikme faizi ve vergi kaybi cezasi haric su kadar vergi borcunuz vardir diye bir yazi geldiginde Gedik'e gidip beni neden bildirdiniz diye hesap mi soracaksiniz?
    Syg,
    Matrah artırımları var. Vergi barışları var. Var da var...Bi de maliye tebligat göndermeden cezaları kesemiyor. Danıştay kararları o yönde. Kesse de iptal ediliyor.

6.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku

Bu yazıyı ben de okudum. Özet olarak

Sağlık sigortası
    Çocuk özel okul masrafı
    Yardım bağış tutarı
    Engelli olma durumunda vergi indirimi söz konusu.

Hiç biri bende yok. Bir de şu var tabi. Esnaf gelir göstermez vergi ödemez, ülkenin en büyük şirketlerinin bile milyarlarca liralık vergisi silinir vergi ödemez, biz bordrolu çalışan olarak hesaba yatmadan vergimizi öderiz, bir de üzerine üç kuruş kazancından (o da olursa) vergi ister devlet. Ne söyleyim Türkiye işte. Vergi vicdan meselesidir türkiyede kazanırsam öderim ama yurtdışında yatırım alternatifini hep araştırmaya devam edeceğim

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,352

Sağlık sigortası
    Çocuk özel okul masrafı
    Yardım bağış tutarı

Hiç biri bende yok. Bir de şu var tabi. Esnaf gelir göstermez vergi ödemez, ülkenin en büyük şirketlerinin bile milyarlarca liralık vergisi silinir vergi ödemez, biz bordrolu çalışan olarak hesaba yatmadan vergimizi öderiz, bir de üzerine üç kuruş kazancından (o da olursa) vergi ister devlet. Ne söyleyim Türkiye işte. Vergi vicdan meselesidir türkiyede kazanırsam öderim ama yurtdışında yatırım alternatifini hep araştırmaya devam edeceğim

Ben hic faal olmamis bir sirketi 3 yil sonra tasfiye ederken tasfiye surecinde kdv beyannamesi verme yukumlulugum olmadigi halde var sanip bana ceza yazan ve eski adresime teblig eden bir isguzar memur yuzunden 8 sene sonra trafikte gezerken aracimdan indirilip ailece sokakta birakildim.
    Aracim emanet garajina cekildi.
    Ailece taksi ile eve donduk.
    500 mio ceza 13 Milyar olmustu. ( 6 sifir atilmadan onceki rakam)
    Haksiz yazildigini ispat edip 4 gun sonra aracimi geri almak icin 1 milyar TL harcadim.
    Bir ozur bile dilemediler.
    O zamandan beri hic bir zaman devlet ile isim olmamasina azami dikkat etmisimdir.
    Dogrudur buyukler pek vergi odemezler.
    Yandaslarin vergileri silinebilir.
    Ama kucuk mukellefler vergi yuku altinda inim inim inletilir.
    Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,352

Sağlık sigortası
    Çocuk özel okul masrafı
    Yardım bağış tutarı

Saglik harcamalari ( doktor, ilac, tahlil, hastane v.s)
    Ozel okul ucreti, kirtasiye, okul servisi
    Ozel saglik sig. primleri
    Vergi muafiyeti taninmis hayir kurumlarina yapilan bagislar
    Ilk ikisi matrahin %10 u ile sinirli, digerleri saniyorum sinirsiz ama emin degilim.
    Onemli not: bu harcamalar yurticinde yapilmis ve belgelendirilmis olacak.
    Syg,

Sayfa 64/671 İlkİlk ... 1454626364656674114164564 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •