Sayfa 645/1016 İlkİlk ... 145545595635643644645646647655695745 ... SonSon
Arama sonucu : 8127 madde; 5,153 - 5,160 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

Sn enki japonyada basliyan şey zaten bir plan dahilinde tüm dünyada uygulanıyor.sistem birileri tarafından teslim alınıyor.daha önce bir soru sormuştum tüm dünya borçlu kim alacaklı.

Bir diğer soru ülkeler neden kendi paralarını kendileri basamiyor.merkez bankaları neden özel neden devletlerin degil

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Sn enki japonyada basliyan şey zaten bir plan dahilinde tüm dünyada uygulanıyor.sistem birileri tarafından teslim alınıyor.daha önce bir soru sormuştum tüm dünya borçlu kim alacaklı.
    Sn. Hkm sistemin bence esir alınması söz konusu değil..korkulan zincirleme reaksiyonlar sonucu borç deflasyonu..taş taş üzerine kalmaz..yoksa onlar bilmiyorlar mı, batırılması gerekenleri batırmayı..artık çok geç kalındı, epeydir belli, sonsuza kadar para basılacak..ha nereye kadar gider, bilinmiyor..bilinmeyen sulardayız..

Dünyada MBlarınca para tabanı arttıkça(para basıldıkça) bu kredili sistemde borçlarda artıyor..artık kim kime borçluysa..

RTE 2002 de biz geldiğimizde TCMB sının rezervleri 25 milyardı, şimdi ise 95 milyar dolar oldu diyor(emanet dövizler vs. kısmını geçiyorum)..oysa 2002 de tüm MB larının rezervleri 2 trilyon dolar civarlarında iken şimdilerde bu rakam 13 trilyon dolar civarlarında..ehh nereden geldi bu kadar para?tabi aynı mantıkla borçda?

Kısaca para tabanı değişti, esasen çok arttı..yoksa Ecevitte çıkıp deseydi(o zamanlar) ''biz rezervlerimizi 25 milyar dolar yaptık, oysa 80 yılların başında rezervlerimiz ancak 1-2 milyar dolardı''..

Not: Şu an rezervlerimiz 95 milyar dolarda olsa, oransal olarak 2002 den azdır..bu arada emanet dövizleri vs. karıştırmıyorum ..
    Son düzenleme : enki; 11-03-2021 saat: 00:06.

Bir diğer soru ülkeler neden kendi paralarını kendileri basamiyor.merkez bankaları neden özel neden devletlerin degil
    Bu konuyu daha önce konuşmuştuk, bilmediğimi söylemiştim..

Sn enki cevap orada misal fed bankaların elindeki çöp herşeyi alıyor buna parasal genişleme diyoruz.bu aldığı şeyler aslında birilerinin borçları.birileri artık fede borçlu oluyorlar.kilit soru da şu fed bu birilerinin borçlarını neyle satın alıyor.elbet kağıt basarak emek vermeden ve haksız bir şekilde sistemi kendilerine borçlu hale getiriyorlar.bunun hesabını sorması gereken hazinenin başınada yellen getirildi.ironik değil mi.

Sn enki cevap orada misal fed bankaların elindeki çöp herşeyi alıyor buna parasal genişleme diyoruz.bu aldığı şeyler aslında birilerinin borçları.birileri artık fede borçlu oluyorlar.kilit soru da şu fed bu birilerinin borçlarını neyle satın alıyor.elbet kağıt basarak emek vermeden ve haksız bir şekilde sistemi kendilerine borçlu hale getiriyorlar.bunun hesabını sorması gereken hazinenin başınada yellen getirildi.ironik değil mi.
    Ne diyeyim bilemedim..bu arada Abd Şubat bütçe açığı rekor 311 milyar dolar..bunu nereye koyacağız..

Sayfa 645/1016 İlkİlk ... 145545595635643644645646647655695745 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •