Sayfa 652/853 İlkİlk ... 152552602642650651652653654662702752 ... SonSon
Arama sonucu : 6817 madde; 5,209 - 5,216 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    USD 9.18 den dönmüş. Şu an 9.14 civarında.
    TCMB den 3 kişi görevden alınmış. tayyipin bir emrine eylemine itiraz etmiş olmalılar.

USD de tepki göstermiş. TR kapalı iken yükselmiş yani yabancılar tepki göstermiş. viop da eksi açtı. Yabancılar banka satar diye endişeli açılış olacak gibi.

abd hisse borsasına bakarsak, günlük grafik dünde söylediğim gibi yükselecem görüntüsü içinde. Aslında düşmesini beklediğimide söylemiştim ancak dümdüz bir çubuk halinde değil. Küçük dalgalar yaparak düşüyor. Bir kaç gün yeşil bir kaç gün kırmızı şeklinde.

4.400 e çıkma isteği var diye dün yazmıştım. Ancak enflasyon verisinin iyi gelmesi hisse borsasına yaramadığından dün akşam abd de düşüş bekliyordum. Yazdığım gibi dalga oldu ancak tahmin edemediğim bir şey oldu. hisse borsası tekrar toparladı. Asya piyasasındada yükselmiş görünüyor.

Ama düşmesi gerekir. Neden yükseliyor.? Bizde olsa BIST manipulatörleri gel gel yapıyor derdim. Mal vermek için endeksi yükseltiyorlar. Ancak abd piyasasını anlamadım. Bu son hareketi Anlamadığım için grafiğe güveneceğim ve bugün en azında avrupa piyasası yada abd piyasası açılana kadar yükselecek olarak varsayacağım. Sonrasını tahmin edemem. Çünki grafik yükseleceğim diyor, enflasyon verisi ise düşmesi gerektiğini söylüyor.

Bekleyip görme pozisyonuna geçeceğim.

BIST ise abd yükseliyor ama USD çok yükseldi. Düşmesi ve yükselmesi gereken 2 veri var elimizde. Ben yükseleceğini düşüneceğim çünki önceki bir kaç gün yükselme hevesindeydi. MSCI(gelişmekte olan ülkeler endeksi) da yükselmiş.

Oynama şeklim aynen devam. Ay sonuna kadarda sonraki vadeye geçmeye başlıyorum.

ek: Bu arada ons altının neden yükseldiğini net olarak bulamadım ancak eur ile pozitif korelasyona sahip. Son günlerde usd düşmüş eur yükselmiş. Sebep bu olabilir. Kendilerine Beleş trilyonlara sahip finans kurumları, piyasadan usd trilyonların çekileceği dönemlere girildiğinden, nereden kan emebilirlerse saldıracaklardır. Ama hareketler uzun ömürlü olup trende dönemeyecektir. Kasım yada aralıkta usd çekilmeye başlanınca, azalan malın değeri yükselir kuralı sonucu usd değerlenmeye başlayacaktır. En azından teoride böyle. Global balinalarında işine geliyorsa teoriyi işletirler.

.
    Son düzenleme : alicemal; 14-10-2021 saat: 10:42.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    İlginç.

Geçen gün dünya kırmızı iken, herkes short a dönmüş iken, BIST yüksek yeşil yaptı.
    Bugünde dünya yeşilken yükselmiyor, terse yükselirken hızla düşüp duruyor, tekrar toparlıyor gibi yapıyor.

Bir kaç günlük görüntü, BIST büyüklerinin shortçu ve longcu avladığı yönünde.

Bugün ki görüntü normal gibi ama geçen günki yeşille birleştirince anormal hale geliyor.

Bir yerde birikme olursa avlamaya çalışıyorlar gibi bir izlenim edindim. Doğru ise bildiğin manipulasyon yapıyorlar. Soygun yani.
    Bu çürümüşlükte buna şaşırmak gerekirmi.?

Başrolde katarlıların(qnb finansbank) elinde olduğunu düşündüğüm garan var. froto dün tavan yaptığından bugün kırmızı olması doğal.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Nobel ödülü almışım haberim yok.

Nobel ödülleri dağıtıldı. Bu sene ilgimi çekmedi. Sanırım BIST de sinirlerim bozulduğu için.

Bugün sözcü de odaTV nin sahibi Soner Yalçın'ı okuyunca, Nobel aldığımı öğrendim. Sevindimmi.? Hayır.

Yazılarım okunsa en az 20 Nobel daha verilmesi gerekir.

Ekonomi dalında verdikleri ödül, "alt gelir grubuna zam yapılsa, alt gelir grubunda işsizlik artmaz tersine azalır" görüşüne verilmiş.

abd de yaşayan 2 ekonomist bu görüşü dillendirmişler. Biri ölmüş, diğeri nobel almış.

Biliyorsunuz bu görüş bana ait.

Bu görüşü ilk kez ne zaman dillendirdim.? kılıçdaroğlu cehape başganı olmadan önceydi. Genel seçimlere hazırlanıyorlardı. 15 yıl olmuştur. O zaman henüz baykal ve kılıçdaroğlunun abd den emir aldıkları düşüncesine sahip değildim. Bu zibidi ye bir kaç mail atmış, cehape nin seçimleri kazanmasına yardımcı olabilecek fikirlerimi göndermiştim. Üç beş ekonomi projesi vardı, biri boğaz akıntılarına hidro türbinler kurulması, diğeri İstanbuldan Çin'e düz giden az istasyonu olan dev tren yolu projesiydi. Bu projeler hakkı ile uygulansa batıya bağımlılığımız bitecekti. Ne bileyim cehape dahil tüm meclis partilerinin batı uşakları olduğunu. Yanlış oldu, cehape hariç diğerlerini biliyordum. hatta geçen gün genelkurmay içinden bilgi aldım, meclis dışı bazı partilerin hangisinin fransız gizli servisi, hangisinin ingiliz gizli servisi tarafından kurulduğunu ve maddi açıdan desteklendiğini filan söylemişti. 3 parti söyledi aklımda kalmadı. Bu ara HKP ye yoğunlaştım, o parti hakkında şimdilik söylenti yok.

Birde devletlerin finansa ve dev şirketlere yaptığı yardımları eleştirmiştim. abd o zaman 2008 den çıkmış ve Finans a trilyonlar dağıtıyordu. O trilyonların nerelere gittiğini görmüş ve krizin bitmeyeceğini tekrar alevleneceğini yazmıştım. EMTİA ve para piyasalarına giden trilyonlar, tepe kesimin servetlerine ekleniyor, reel kesime inmiyordu. Gelir dağılımını çok hızlı bir şekilde bozuyordu.

kılıçdaroğluna cehape için bu konuda şu bilgiyi göndermiştim.

Şirket sahiplerine yani çok zenginlere ilave para verirseniz, o para REEL piyasaya girmez. para piyasalarına girer ve tepedekilerin servetine eklenir. O servetler vergi cennetlerine gider, paralar ülkeden çıkmış olur. veya kasalara girer, piyasaya girmez. O para ile yeni fabrika açmazlar çünki mevcut fabrikalarındaki ürünleri satamıyorlar. kriz bu sebeple var.

Parayı en alt gelir grubuna dağıtırsanız, o gelir grubu zaten hayatı eksik yaşıyor. gelen parayı saklamaz, saklayamaz. Harcamak zorundadır. Hurdaya dönen çamaşır makinesini değiştirir yenisini alır, çamaşır makinesi üreten fabrika kazanır. Ek gelirle yediği yiyeceği artırır, bakkal, market, kasap, lokantalar, çay bahçeleri kazanır. Yiyecek üreten satan firmalar kazanır. Ailenin Eskiyen delinen elbise ve ayakkabılarını değiştirir, elbise ve ayakkabı üreten fabrikalar kazanır. harcamalarını artıran alt gelir grubu kredi kartlarını daha çok kullanır bankalar kazanır. Evini boyar tamir eder, boyacılar hırdavatçılar kazanır. perakendeci satış yapınca fabrika siparişlerini artırır. Bu şekilde ülkedeki çeşitli kesimlerdeki fabrikaların iş hacmi artar. Tüm fabrikaların satışları artınca, gider kredi çeker yeni fabrika açar. Banka kazanır, fabrika sahibi kazanır, yeni fabrikada işe girecek insanlar kazanır. İşe girenler daha artacağı, piyasa canlanacağı için vergiler artar devlet kazanır.

Zincirleme bir reaksiyon doğuyor ve dağıtılan para en alttan en üste kadar çıkıyor. HERKES KAZANIYOR. para fakirin cebinde kalmıyor, kalamıyor.

İşte bu yazının benzerini yazdım gönderdim.

ne projeleri kaale almışlardı, nede üstteki nobel ödüllü yazımı kaale aldılar. Sadece üstteki paragraftaki cümlelerden bir slogan yaratmışlardı. bakkal kazanır, kasap kazanır vb bişeydi, hatırlamıyorum şimdi.

Ayrıca düzenli okuyanlar hatırlarlarmı bilmem. Ege hocanın kelini tokatladığım günlerden birinde söyle yazmıştım.

Ege hoca sürekli "çalışanların maaşını azaltın enflasyon düşsün" diyordu ya. Ona cevaben, "çalışanların geliri düşerse, ürettiğiniz malı kime satacaksınız allahın dingili.?" Gibi bişeyler yazmıştım. Hatta benden sonraki günlerde başka biri gece marabasının TV programında bu soruyu Ege hocaya internet üzerinden sormuş ve Ege hoca panik yapmış aklına ilk geleni söylemişti. "İhracat yapacağız, ihracat yapacağız."
    O cümleye ilave soruyu ben buradan yazmıştım. "peki ihracat yapacağın ülkedede Ege hocalar varsa, kime ihracat yapacaksın be allahın beni bilmez tilkisi".

Gördüğünüz üzere nobel kazanan görüşün ÖZÜ BANA AİT.

Nobel jürisi beni arayacaksa şu an müsaitim, bekliyorum.

Bu arada bu görüşü dile getiren bu 2 bilim adamı, batı ekonomi dünyasında diğer ekonomistler tarafından dışlanmış ve aşağılanmışlar. Görüyorsunuz zor bir iş yürütüyorum. Benim gibiler yanlızdır. Savunduğu zor durumdaki insanlar bile saldırırlar. hatta en acımasız saldırıları onlar yaparlar çünki cahil bırakılmışlardır ve bilinçsiz kalmışlardır. beyinlerinin gelişmesine izin verilmemiştir. İlkel kalmıştır ve ilkelce saldırır.

Geçmiş sayfalara bakarsanız epey bir dayağa maruz kaldım. Hüzünlendim bak. Gidip biraz içip hüzünleneyim. Ne zor hayatım var yaw. Yaklaşık 6 aydır içmiyordum. Bi istisna yapayım. İrademe hakimimdir yeniden başlamam zaten sosyal içiciydim, çok küçük bir kazadan sonra tamamen bırakmıştım. Bir arabaya arkadan hafifçe çarpmıştım. Öndeki araba sürücüsüde içmişti ama görmemezlikten gelip kendimi cezalandırmak amaçlı suçu üstlendim. Aniden önüme fırlayan oydu. Yağmurda başladı tam hüzün havası. Nobel jüriside hala aramadı. Neden acaba.?

.
    Son düzenleme : alicemal; 14-10-2021 saat: 14:45.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    2 kuralı sık sık yazıyorum.

1- "Üretim artmadan cebine para girmişse, mutlaka ve mutlaka o para diğerlerinin cebinden çıkar." Parayı yerde bulsan bile fark etmez diyede eklemiş ve sebebinide yazmıştım.

2- "İnsanların %80'i ezber beyinlidir ve düşünme yetenekleri yoktur. Ezbere yaşarlar. Ezberlerinde olmayan konuda %100 oranında yanlış sonuca ulaşırlar"

3- "İnsanlar 3 maymun grubundan evrilmişlerdir. Asya maymunları makak grubu, Afrika maymunları şempanze ve benzerleri grubu, güney asya maymunları orangutan grubu. şempanze ve makak dan evrilenlerin oranı %80 dir."

Bu 3 önermem yada tezim yada fikrim artık her neyse, nobellik.

Bunlar için ayrıca Nobel bekliyorum. Ekonomik görüşüm bir nobel aldı ise bu 3 önermem dörder Nobel almalı. Çok daha önemli ler.

2 Kural dedim şaşırtıcı şekilde 3 çıktı.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yanlız Soner Yalçın her ezber beyinlinin yapacağı gibi yazısını yanlış bağlamış.

Önce nobel ödülünü "alt gelir grubuna zam yaparsanız işsizlik azalır" alan bilim adamının araştırmasını övmeye ayırmış. Sonra bu önermeyi sosyal devlet ile birleştirip kapitalist devlet bitiyor sosyal devlet geliyora bağlamış.

Bende diyorum ki soner abimize, odunsun.

"Farenin ayakları kesilince hopla dedim hoplamadı, demekki ayakları kesilen farenin kulakları duymuyor." çalışmasında soner abim farenin ayaklarını kesme zamanı geçti, göbeğini kesme zamanı geldi demiş.

Bende diyorumki sorun farede değil bilim adamında.

Sorun sistemde değil. Kapitalizm yada sosyalizm suçlu değil. Bu sistemleri kullanmayı beceremeyen, doğaları gereği sürücülük yapan hayvanlar suçlu.

Sosyalizm, kapitalizm, şeriat devleti veya başka devlet. Kurallar ahlaklı ve edpli konulursa ve aynı şekilde uygulanırsa aynı sonuç alınır.

Ama ahlaksızlara hangi sistemi verirsen ver yine aynı rezil sonuç çıkar. ne din suçludur nede ekonomik sistemler. Suçlu olan o sistemi kullanan insanlar.

kapitalist sistemi batı uygulamadıki düzgün sonuç çıksın. Sistemi sadece ibrani-yahudi şirketleri için kullandılar. Belli bir zümrenin çıkarı gözetildi. Sürücülük yapıldı ki insanın doğası bu şekildedir başka türlüsü olamaz. Az yada çok mutlaka olur. Özellikle makak ve şempanzeden evrilen insan gruplarında yüzde yüz olur. Doğalarında sürü'cülük vardır ve çok baskındır.

Ama keçi'ler öyle değildir. Hangi sistemi bana verirseniz verin sonucu mükemmel olur. Dağ Keçisinin doğasında sürü olayı yoktur. Belli gruplara hizmet etmez. Hayvanların hepsine aynı derecede yakındır. Çünki hepside hayvandır, niye ayırayımki.? O hayvan benden bu hayvan senden. bana uymaz. Keçi de hayvandır yani hepimizin doğası hayvandır. Ayrım yapan hayvanoğlu hayvandır. Bi hayvan olmayın yaw.! Pardon zaten hayvanızda, adil hayvanlık yapın ne biliim işte "domuz hayvanda, sırtlan değilmi.? Ayrım niye. tabi keçi olarak ben dağdayım ayrım yapmıyorum, uzaktan tüm hayvanlar aynı görünüyor. Ama sırtlan sürüsü içindeyseniz, domuz sürüsü lezzetli görünür. Yani hepinizi anlıyorum. Bak duygulandım, çok yüceyim yaw.

Her neyse... uzatmayayım, bu kaçıncıdır suç sistemde değil sisin gibi odunlarda yazısı yazıyorum. Ama keçi öylemi değil.

Umut olmadığından cıvıttım biraz ama bi nobel daha almışımdır. Hala nobel jurisi ortada yok.

Not: Soner abim Ermenidir ve siyasetçiler içinde Ermeni olanları fark edince kendi sitesi olan odaTV sitesinde övmeye başlar.
    Şunuda söyleyeyim her ne kadar ermeni ulusu rus fransız ve abd-ingilizler tarafından bizi güçsüz düşürmek için kullanılsada, Soner abimin ülkeye faydası büyüktür. Tabi ermeni olduğunu açık ettiği için mecburen ülke yararına çalışıyor, yoksa doğasında bu ülkeyi yok etme iç güdüsü var. Bunun ip uçlarını arada sırada yakalıyorum.
    @NeAcaipDunya

6. Sistem maymunlar kadar keçilerin de olmasını ister. Denklemin denkliği için pozitif sayılar kadar negatif sayıların da olması yani herşeyin karşı ağırlıkla dengelenerek sistemin yürümesi sağlanır. "Hangi sistemi bana verirseniz verin sonuç mükemmel olur" demeniz sisteme bağlılığınızı gösterse de yürümeyecek bir iddiadır. Sistem keçilerin elinde olsa eminim maymunlara ihtiyaç duyacaksınız.

Çünkü sistem denilen her tür insanın bağlı olduğu network-ağdır. Herkes aynı ağa bağlı yaşar.Sorun maymunlar değil. Sorun olan kısmı şudur; bu ağdan oluşan sistem, insanların yalanlarıyla oluşmuştur. Yani başkasının yalanı sizin gerçeğinizdir, sizin yalanınız başkasının gerçeği olur. Herkes kendi yalanını, gerçek olarak tanıtıp sisteme bağlanır. İnsanlığın total zekasının oluşturduğu ve bizim gerçek sandığımız şey budur. Ve bu toplu gerizekalılığın yaşaması için çok basit araçlar kullanılır. Mesela sistemden çıkarsan mahfolursun, inandıkların doğrultusunda ilerle kurtuluşa erersin, sistem sana fırsatlar sunuyor.. gibi. Tüm bu matriksten çıkmanın yolu kendine ve başkalarına karşı dürüst olmaktır.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    cumartesi abimiz olaya daha yukardan yaklaşmış. Bilirsiniz ben hep öze odaklıyımdır. Temele inerim, yüzey aldatıcıdır.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    S&P yukarı atak yaptı. 4140 a inme ihtimali kalmadı. Yaklaşık 38 günlük kısa-orta vade düşüşü sonlandı.

2013 deki tapering döneminde grafiğe bakarsanız, bu kadar bile düşmemiş. Bu düşüşünüde 4260 da sonlandırdı. Toplamda %6.7 düştü.

2 ay boyunca bluumberg in kadınları 2013 deki gibi %30 düşermiyiz diye her gün soru sorarak korku saldılar. Gerçekleşmedi. Çünki şartlar çok çok farklıydı. Bu şartları ortaya koyup farkı söyleyerek sonucu açıklayacak beyin yoktu. Veya kötü niyetliydiler, korku salarak birilerine hizmet ettiler. Üçüncü seçenek yok, ya ezber beyinliler düşünme yetenekleri yok veya kötü niyetliydiler.

Tapering konusunda artık düşüş olmazmı.? Tapering takvimi açıklandığında ve ilk kesinti başladığında dalga olabilir ancak trend değişmez. Ne bizde ne abd de.

Sonraki abd kaynaklı ana problem FED in faiz artışına başlaması. Tabi tapering de olduğu gibi faiz artışı başlamadan çok önce korku başlayacak ve düşüşler olacak. Bu düşüş için henüz ip ucu yok. Faiz artışı 2022 sonunda başlar deniyor ancak enflasyon yükseliyor ve düşme umudu kalmazsa faiz artışı konusu açılacaktır.

abd sebebi ile düşmedik, iç sorunlarımız sebebi ile yükselemedik. Son 3-4 günki görüntü pek iyi değil. Dünya kırmızı iken habere dayalı olmayan yüksek yeşil yaptık, dünya yeşil iken habere dayalı olmayan kırmızı yaptık. Evet TCMB den 3 kişi ayrıldı bu haber vardı. Bu 3 kişinin ayrılması faiz indiriminin kesinliğine işaret ediyor dendi ancak zaten faizin indirileceği biliniyor. Ayrıca faiz inecek diye yaygara koparıp satanlar batılı yabancılardı, dün satışı garan tahtası başlattı ve garan tahtasının sahibi son aylarda katar lılar gibi görünüyor. Satışı yapan batılı yabancılar değildi. Bence habere dayalı satış değildi. Peki ne oldu son günlerde, aklıma bir yöne biriken viop çuları soyma girişimi geliyor.

Teknik desen, 1423 de dirençden döndü desen.? Bir önceki gün 1423 ü dünya kırmızı iken çok kolay geçmiş. Bu sefer dünya yeşilkenmi teknik çalıştı.? TR de teknik balinaların işine geliyorsa çalışıyor. O sebeple BIST güvensiz. Sadece uzun vade temel analize güvenebilirsiniz. Ondada temel analizde süper olsanız bile tayyip in kararları belinizi kırıyor.

Her neyse artık. Bugünde dün ile aynı şeyi yapacaklarmı.? Kim bilebilirki.?
    Dün dünyanın görünümüne güvenip long alanları doğradılar, daha önceki gün yine dünya görünümüne güvenip short alanları doğradılar.

Uzun vade oynasanız, tayyip bir karar alıyor, aylara dayalı tüm kazancınız gidiyor. Kısa vadeye dönseniz, BISTin manipulatöründen dayak yiyorsunuz.

Her neyse.. Az miktar kemik longla güne girdim. Bakalım ne olacak.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 652/853 İlkİlk ... 152552602642650651652653654662702752 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •