Sayfa 66/567 İlkİlk ... 1656646566676876116166566 ... SonSon
Arama sonucu : 4530 madde; 521 - 528 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

1. vire bismillah die başlıyoruz
    33.26 hanemize hayırlı olsun
    Yazılarım ve Paylaşımları YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR

2. tüm çelikler düşüyor olaya bak çimentolar tavan şaşırtmaca bu ...

3. 32.92 den 2 vireyi atıyorum

4. çimsa satmışlar bunlar manyak sahol de satmamışlar

borsanın adaletini seveyim top gibi oynuyorlar günlükçü olmak lazım %25 parayla bu ortamda

5. 28 rakamını kendimize taban yapamadık yine, denemeye devam, bir gün taban olacak.

6. 35 tl kaçınılmaz

7. TEMETTÜ EMEKLİLİĞİ ve TEMETTÜ HİSSELERİNDE TRADE YAPMAMA ÜSTÜNE DÜŞÜNCELERİM

Temettü emekliliği ya da finansal özgürlük denilen hedef üstüne de bolca düşünme fırsatım oldu. Temettü esasında pasif gelir. Yani biz çalışmadan ortak olunan firma tarafından bize uyurken dahi sağlanan gelir.

Şimdi gelir deyince de iki kavram öne çıkıyor. Varlık ve gelir. Varlık arsa, arazi, ev vs gibi gmenkul olabileceği gibi hisse senedinin temsil ettiği şirket de olabilir. Ben zenginliği çok varlıktan ziyade çok gelir olarak görenlerdenim. Nice insanlar tanıyorum bir sürü gmenkulü var lakin bir restorana gidip yemek yiyip gelecek faturayı ödeyecek nakdi yok!! Bu zenginlik değil benim cephemden bakınca.

Şimdi gelir deyince de bunun kaynakları var. Basitçe düşünürsek borsayla ilgilenen ve aktif bir işte çalışan kişinin 2 temel gelir kaynağı vardır.

İşi
    Borsa trade kar/zararı

Yıllarca benim de böyle oldu. Ancak temettü ya da kira vs gibi pasif bir gelir kaynağı bu denkleme eklemek zorunda kişi. Aksi takdirde bu 2 kaynakla bir yere kadar gidebilir ki zaten ikincisi (trading) esasında ticaret yapmak demek. Ticaret de kar kadar zarar da son derece mümkün. Hal böyle olunca geriye kalan öngörülebilir olan sadece işinden ettiği gelir. Burada da sağlık işini kaybetme vs vs bir sürü risk faktörü var.

Buradan şuna gelmek istiyorum. Kişi kaç yaşında olursa olsun mutlaka 3 bir gelir kaynağı bulmak ve bu gelir kaynağı için de kendisinin herhangi bir şey yapmasına gerek olmadığı duruma ulaşması gerekiyor.

Temettü tam da bu noktada devreye giriyor. Temettü şirketin malum yıl içinde elde ettiği gelirden paydaşlarına yaptığı nakit ödeme. Esasında temettü aktif çalışma döneminden ziyade ilerisi için çok daha büyük öneme haiz. Amaç maksimum temettü geliri ya da pasif gelir elde etmek olmalı aslında. Maksimum pasif gelir ise bu gelirin altında yatan bu geliri sağlayan varlığa maksimum sahip olmaktan geçiyor. Evin dükkanın sayıca (dikkat önemli olan sayıca) fazla olacak ki kira gelirin fazla olsun. Hisseye uyarladığında bunun karşılığı maksimum lot sayısına sahip olmaktır. Ne kadar çok lot o kadar çok temettü.

İyi tamam da maksimum lota nasıl ulaşacağız? Yatırımın kaynağı tasarruf olduğuna göre tasarruf ederek. Hayat koşulları belli gelir belli tasarruf etmek zor. Doğru. O zaman ikinci bir kaynak lazım. Trading geliri becerebiliyorsan o da olur ama yeterli değil. Başka kaynak ne olabilir? İşte benim açımdan burada Eregl (İsdmr) öne çıkıyor. Nedir gerekçe? Bu şirketlerin geriye dönük verileri incelendiğinde temettü verimlerinin ne seviyede olduğu dikkat çekecektir. Nedir temettü verimi? Aldığın hisse senedi sayısının kendi kendini büyütmesi bu yüksek temettü verimiyle mümkün hale gelir.

Örneğin bugün 10 bin lotla işe başlayan kişi ortalama temettü verimi % 10 olsa hiç bir şey yapmadan sadece temettü ile hisse alırsa sonraki ilk sene 1000 adet ilave lot elde eder. Gelirinden tasarruf etmedi trade para kazanmadı!!! Elindeki lotlar kendi kendini besledi. Peki 10 bin değil de 100 bin lot olursa ya da 1 milyon lot olursa ne olur!!!

Uzatmayayım temettü hissesi benim açımdan trading alet edilecek kadar basit bir mesele olmaktan çıktı. Lot artırmanın değişik yolları var ki kendi adıma başarıyla uygulayabiliyorum. Yüksek temettü verimi Eregl(İsdmr) hisselerini bu piyasada ayrıcalıklı kılan en önemli faktördür. Hem yüksek temettü versin hem de değeri artsın matematiğe aykırı bir durumdur. Tercihi ona göre yapmak lazım. Ben yüksek temettü yüksek cash flow(nakit akışı) tercih ediyorum. Çünkü girişte de belirttiğim gibi zenginlik anlayışım sahip olduğum varlığın nominal değerinin artmasındansa cebimde yüksek nakit bulunmasıdır. Bu nedenle Eregl benim önceliğimdir başkasının Sasa ya da Hekts olabilir. Yüksek temettü verimi olmazsa olmaz benim için.

Hisse fiyatı bu nedenle zerre umrumda değil 25 olmuş 35 olmuş anlamsız. Portföyde anlamı olan tek husus lot sayısı. Çünkü pasif geliri bana sağlayacak ana unsur temel varlığın sayıca artması ki bu da lot

8. Kamyona dayama vakti geldi 32.96 ve altı her yerden alıcıyım

Sayfa 66/567 İlkİlk ... 1656646566676876116166566 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •