Sayfa 814/985 İlkİlk ... 314714764804812813814815816824864914 ... SonSon
Arama sonucu : 7880 madde; 6,505 - 6,512 arası.

Konu: Viop - XVII

1.  Alıntı Originally Posted by savasC Yazıyı Oku
    reklama girmez zannımca ,
    https://www.iftarver.com//
    hayırlı ramazanlar..
    Paylaşım için teşekkürler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    AKİNONYA ŞATOSU
    Gönderi
    11,797
    Blog Entries
    1
     Alıntı Originally Posted by ugolnili Yazıyı Oku
    yapamaz,sabit kur rejimi felaket olur,örnekleri mevcut......
    Yabancı mı kaçar. Zaten gidiyor yabancı. Sabit 6 olur. Bozacak olan bozar. Hem MB borcunu öder mis gibi.

Psikolojik YAS süreci
    1.İnkâr 2.Kızgınlık/öfke 3.Pazarlık 4.Depresyon 5.Kabullenme

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    AKİNONYA ŞATOSU
    Gönderi
    11,797
    Blog Entries
    1
     Alıntı Originally Posted by ugolnili Yazıyı Oku
    yaparsa enflasyon yüzde 300-500 arasına yükselir en azından......
    Yüzde 5 iyi bence.

Psikolojik YAS süreci

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    5,796
     Alıntı Originally Posted by Zinedrimed Yazıyı Oku
    Endekstede uzun yapamıyorum...Yurt dışı sağlam tepkisini aldı...
    Savunma düştüğünde hareket sert olabilir...
    Bu ara senin gibi altın düşünüyorum, sanki para altına akabilir...
    Cuma akşamı 1724.60 maliyetli Haziran vadelileri aldım, bu hafta biraz daha alacağım...
    Endeks, bankalar falan derken hareketlerden rahatsız oldum... Açıkçası yukarı bir 3-4 Binlik bekliyordum ama kaygan zeminlerden dolayı risk almadık...
    Bakalım...
    Hisse tarafında da beklentim büyük ama sanki önce altın ve dövizde hareket göreceğiz gibi. Belki hepberaber yükselirler kim bilir
    Canın bile emanetken, Kaybedecek neyin olabilir ki?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    5,796
     Alıntı Originally Posted by secbul Yazıyı Oku
    Yabancı mı kaçar. Zaten gidiyor yabancı. Sabit 6 olur. Bozacak olan bozar. Hem MB borcunu öder mis gibi.
    Kur 6 tl sabitledim dese kim tl mevduatta kalır? Sabit kur sistemine genelde yüksek kurla geçilir. Dolar/tl 10 dersin ve 2 yıl kamu zammı yok dersin ancak bu şekilde olur.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    AKİNONYA ŞATOSU
    Gönderi
    11,797
    Blog Entries
    1
     Alıntı Originally Posted by Serkan23 Yazıyı Oku
    Kur 6 tl sabitledim dese kim tl mevduatta kalır? Sabit kur sistemine genelde yüksek kurla geçilir. Dolar/tl 10 dersin ve 2 yıl kamu zammı yok dersin ancak bu şekilde olur.
    Yoo kur 6 dersen mevduata kaçarlar dolarda mi beklesin yıllarca hatta faizler eksi bile olur ilk kez ülkede hem iyi propaganda olur.
    Mb da kasası bol dolar olur hem.
    Yada serbest bekleriz kur 5 e düşer kendiliğinden ..

Psikolojik YAS süreci

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    5,796
     Alıntı Originally Posted by secbul Yazıyı Oku
    Yoo kur 6 dersen mevduata kaçarlar dolarda mi beklesin yıllarca hatta faizler eksi bile olur ilk kez ülkede hem iyi propaganda olur.
    Mb da kasası bol dolar olur hem.
    Yada serbest bekleriz kur 5 e düşer kendiliğinden ..
    Hiç öyle birşey olmaz. Herkes bankadan parasını çeker ve banka kuru dışında karaborsa kuru oluşur. Bankada 6 tl karaborsada 30-40 tl gibi öyle bir durumda döviz mevduatın yanında tl mevduatta çekilir. Bankada %8 faiz yerine altın kara borsa döviz gibi yerlere gider para. Mevduatsız kalan bankalar kredileri geri çağırır vs. Mal fiyatları karaborsaya düşer. 10 yılda toparlanamayacak bir hâl alırız.

Tabi bunlar saçma bir senaryo hiçkimse böyle birşey yapmaz. Dalgalı kurda bırakırsın dövizi uçsada geri gelir.

-Şu an Türkiye'de döviz kurları - her ne kadar kamunun fiyat oluşum mekanizmasına müdahaleleri olsa dahi- arz ve talebe göre serbestçe oluşuyor.Merkez Bankasının ,serbest piyasa rejiminde, hiç bir tarafa karşı kurun seviyesi ile ilgili bir yükümlüğü yok.

-Sabit kur rejiminde ise merkez bankasının tüm taraflara yükümlüğü vardır.Örneğin 1usd:6 TL dersen,dolar getirene 6 TL veririrsin ama 6 TL getiren herkese de merkez bankası 1 dolar vermek zorundadır.Yani merkez bankası,örneğin önümüzdeki 1 yıl içinde 156 milyar dolar borç ödemesi olan özel sektör,borç vadem geldi al 6 TL'yi karşılığında 1 dolar ver,borcumu ödeyeceğim dediği zaman bunu temin etmek zorundadır.TL varlıkları satıp yurt dışına giden yabancılara 6 TL den dolar vermek zorundadır,yurt dışına turistik amaçlar için gidenlere,ithalat yapanlara 6 TL karşısında 1 dolar vermek zorundadır.Zaten sabit kur sisteminde sadece kamu borçlanabilir,sabit kur rejimine geçilmesiyle birlikte özel sektörün borç çevirmesi de biter,vadesi gelen borçlar kapatılır yenilenmez.Özal döneminde serbest kambiyo rejimine geçilinceye kadar böyleydi.Yabancı yatırımcılar 3 şart ileri sürdü:1)Kurların serbestçe oluştuğu,sermaye hareketlerinin serbest olduğu kambiyo rejimi 2)En az 2 rating kuruluşunun Türkiye'nin kredi notunu belirlemesi 3)Uluslararası tahkimin Türkiye devleti tarafından kabulü.Bu şartlar gerçekleştikten sonra bankalarımız ve şirketlerimiz yurt dışından borçlanmaya başladılar.

-Merkez Bankası rezervleri çok yetersiz olduğundan büyük döviz kıtlığı olur,döviz karaborsası oluşur,ithalatçılar ve yurt dışına gidenler dövizi çok yüksek pariteden karaborsadan bulmaya çalışır.
    İsterse denensin de ne olduğunu hep beraber görürüz.Yaşı fiilen sabit kur rejimini görmeye yeten birisi olarak olarak söylüyorum,bunları yaşadık, üniversite öğrencisiyken yurt dışına giderken resmi kurun 2 katına kapalıçarşıdan döviz aldığımı hatırlarım.

Sayfa 814/985 İlkİlk ... 314714764804812813814815816824864914 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •