Sayfa 87/402 İlkİlk ... 3777858687888997137187 ... SonSon
Arama sonucu : 3214 madde; 689 - 696 arası.

Konu: ALKA - Alkim Kağıt

Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    stoklar ve stokların hammadde fiyatları karı olumlu veya olumsuz etkilemektedir..geçmişte erbosta bir bilançodan önce şirketin ucuzdan hammaddeyi stokladığını görmüştüm sonrasında çok iyi bilançonun geleceğini tahmin edererk 32,00 dan 45,00 leri görmüş ve 43,00 civarlarına inmiş bir erbosu fuul olarak almıştım..bir kaç gün sonra gelen bilanço mükemmel gelince sadece bir ay içinde 65 civarlarından satmıştım....o vakit neredeyse %50 kar elde etmiştim...evet arkadaşlar stokların bilançolara etkisi büyüktür..

şu anda da alkada bu durum göze çarpıyor...alka fiyat 37,5-40,00 brim fiyatlarından tam 65 milyonluk bir stok yapmıştır..ve bu stok şu an itibari ile tam %16 değerlenmiştir..bu değerlenme ilk etapta 10,5 milyon ekstra bir kar yazmasına neden olacaktır..tabi şu anki fiyatlara göre söylüyorum....eğer fiyatlar önceki yıllardaki gibi 54 birime çıkarsa bu kar da artar..yok gevşerse o vakit normal olarak da bu miktar azalacaktır...
    1. Kağıt fiyatları artınca hemen fiyatlara yansımaz bunu Alkada çok gördük , 2 . Kağıt fiyatları artarsa seliloz fiyatları artmış demektir yani maliyet yüksek satış fiyatı yüksek , ekimde 19 tl olan kağıt fiyatı şuan 14 tl, 3. Alka normalde 6-10 milyon arası kar yazar her çeyrek önemli nokta dolar - tl fiyatı dolar 6 olursa ortalık cennet 5 olursa cehennem Alka için ,4. Tahtanın tek sıkıntısı spekler çarpışıyor birilerinde mal var ısrarla satmıyor ,5. Bu sene efsane temettüler var hepsi sürünüyor petun - Ereğli - Alka ...... Herkese bol kazançlar birde mahkeme var tabi inşallah sonuçlanırda güleriz hep birlikte

2.  Alıntı Originally Posted by Atma Yazıyı Oku
    1. Kağıt fiyatları artınca hemen fiyatlara yansımaz bunu Alkada çok gördük , 2 . Kağıt fiyatları artarsa seliloz fiyatları artmış demektir yani maliyet yüksek satış fiyatı yüksek , ekimde 19 tl olan kağıt fiyatı şuan 14 tl, 3. Alka normalde 6-10 milyon arası kar yazar her çeyrek önemli nokta dolar - tl fiyatı dolar 6 olursa ortalık cennet 5 olursa cehennem Alka için ,4. Tahtanın tek sıkıntısı spekler çarpışıyor birilerinde mal var ısrarla satmıyor ,5. Bu sene efsane temettüler var hepsi sürünüyor petun - Ereğli - Alka ...... Herkese bol kazançlar birde mahkeme var tabi inşallah sonuçlanırda güleriz hep birlikte
    Değerli atma dostum peki üçüncü çeyrekte 105 milyon ciro yapmış iken 25,2 milyon kar yapmasına rağmen , dördüncü çeyrekte 96 milyon ciro yapmasına rağmen sadece 3,4 milyon kar yapmasını nasıl açıklayabilirsiniz ?? ciro sadece 9 milyon azalmış iken kar tam 21,8 milyon tl azalmıştır...

döviz varlığına baktığımızda 38,8 milyondan 32 milyona düştüğünü ve tam 6,8 milyonluk bir erime olduğunu görüyoruz..o halde 21,8-6,8 =15 milyon azalmayı da açıklamamız gerekiyor...kalan 15 milyon azalışı da bir çok arkadaşın belki de bakmayı unuttuğu stoklardan bulabiliriz...malum dönem başında 60 milyonluk stok varmış...hammade fiyatları 50 birimden 37,5 birimi görecek kadar düşmüş idi...burada aşağı yukarı %20-25 lik bir düşüş var...

60 milyon stok *%25 fiyat düşüşü =15 milyon işte size cevabı..

kağıt dolar ile alınıp satılıyor ...bir de kağıdın fiyatı uluslarası piyasa tarafından belirleniyor..yani siz yurtiçinde fiyat belirlerken bunu yurtdışı fiyatlarını gözardı ederek belirleyemezsiniz ki zaten benim hatırladığım tüketimimizin %80 civarı yurtdışından dolar bazlı vede uluslararası fiyatlardan temin ediliyor...

belki de bir iki ay önce fiyatı 14-15 tl den aldığınız kağıt fiyatları , geçmişte uluslarası fiyatlar 50 brimden 37,5 birime vede dolar 7 kusurlardan 5,30 küsürlara düşerken oluşan fiyatlar idi...şu anda bu fiyattan satabilen esnaf büyük bir ihtimalle fiyatlar çok düşerken bol stok yapmış ve o stok mallarını satıyor olmalıdır...

fiyatlar arttığı zaman doğrudan doğruya piyasaya yansımaz..çünkü önce stokların erimesi lazım..eridikten sonra yeni fiyatlar devreye girecektir...

benim gördüğüm kadarıyla kağıt fiyatları %16 civarında yükselmiştir...ayrıca dolar da hafif hafif yükseliyor...bu iki faktör alkanın karını artıracaktır...alkanın başka bir özelliği de enerjisini kendisi üretiyor olması idi (ben böyle hatırlıyorum ) bu şekilde rakiplerine göre daha rekabetçi bir fiyat belirleyerek satışlarını destekleyebiliyor..

2019 yılı ilk çeyrek başlarında stok tam 65 milyon tl değerinde idi..işte bu stok miktarı hem fiyat artışlarından hem de doların fiyatının artışından güzel bir kar bırakacaktır...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

Değerli atma dostum peki üçüncü çeyrekte 105 milyon ciro yapmış iken 25,2 milyon kar yapmasına rağmen , dördüncü çeyrekte 96 milyon ciro yapmasına rağmen sadece 3,4 milyon kar yapmasını nasıl açıklayabilirsiniz ?? ciro sadece 9 milyon azalmış iken kar tam 21,8 milyon tl azalmıştır...

döviz varlığına baktığımızda 38,8 milyondan 32 milyona düştüğünü ve tam 6,8 milyonluk bir erime olduğunu görüyoruz..o halde 21,8-6,8 =15 milyon azalmayı da açıklamamız gerekiyor...kalan 15 milyon azalışı da bir çok arkadaşın belki de bakmayı unuttuğu stoklardan bulabiliriz...malum dönem başında 60 milyonluk stok varmış...hammade fiyatları 50 birimden 37,5 birimi görecek kadar düşmüş idi...burada aşağı yukarı %20-25 lik bir düşüş var...

kağıt dolar ile alınıp satılıyor ...bir de kağıdın fiyatı uluslarası piyasa tarafından belirleniyor..yani siz yurtiçinde fiyat belirlerken bunu yurtdışı fiyatlarını gözardı ederek belirleyemezsiniz ki zaten benim hatırladığım tüketimimizin %80 civarı yurtdışından dolar bazlı vede uluslararası fiyatlardan temin ediliyor...

belki de bir iki ay önce fiyatı 14-15 tl den aldığınız kağıt fiyatları , geçmişte uluslarası fiyatlar 50 brimden 37,5 birime vede dolar 7 kusurlardan 5,30 küsürlara düşerken oluşan fiyatlar idi...şu anda bu fiyattan satabilen esnaf büyük bir ihtimalle fiyatlar çok düşerken bol stok yapmış ve o stok mallarını satıyor olmalıdır...

fiyatlar arttığı zaman doğrudan doğruya piyasaya yansımaz..çünkü önce stokların erimesi lazım..eridikten sonra yeni fiyatlar devreye girecektir...

benim gördüğüm kadarıyla kağıt fiyatları %16 civarında yükselmiştir...ayrıca dolar da hafif hafif yükseliyor...bu iki faktör alkanın karını artıracaktır...alkanın başka bir özelliği de enerjisini kendisi üretiyor olması idi (ben böyle hatırlıyorum ) bu şekilde rakiplerine göre daha rekabetçi bir fiyat belirleyerek satışlarını destekleyebiliyor..

2019 yılı ilk çeyrek başlarında stok tam 65 milyon tl değerinde idi..işte bu stok miktarı hem fiyat artışlarından hem de doların fiyatının artışından güzel bir kar bırakacaktır...

Keko mütişsin

Neden borç hanesine bakmıyorsunuz 9 aylıkta olan 43 milyon kısa vadeli borç 12 aylıkta 4 milyona düştü

5. 2018 yılı üçüncü çeyreklerde 104,8 milyon ciro yapmış ve tam olarak 25,2 milyon net kar (döviz varlığı karı ile beraber ) yapmış idi..şu anda gördüğüm kadarıyla seçimlere yaklaşıldıkça dolar hafif hafif yükseliyor...bu yükselişin desteği ile 2019 yılı ilk çeyreğe benzer bir ciro ve karın gelme ihtimali yüksektir..

görmekten de görmeye fark var...yatırımcı var gününü bile göremiyor ama yatırımcı da var bir kaç ay sonrasınıhatta bir kaç yıl sonrasını görebiliyor...boşuna dememişler gözler bu günü ,akıl ise yarını görür diye...

en son geldiğim hisseyi ben aldığımda millet bol bol 3,50-4,00 aralığından satıyordu...ama biz şirketin yepyeni bir kişiliğe bürünmeye başladığını görmüş ve pozisyonumuzu almıştık...gelen bilançolar gerçekten de tahminlerimizin gerçekleşmekte olduğunu gösterdi...hisse şu anda 6,15 civarındadır ve en son 7,52 zirvesini gerçekleştirdi...bizim maliyet ise 3,90 idi...hatta yaptığımız başarılı bir tradeyi de hesaba katarsak 3,60 civarı idi...o hisse kısa vadede biraz daha baskı altında kalabilir ama orta ve uzunda hakketiği yere gidecektir..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

6.  Alıntı Originally Posted by para Yazıyı Oku
    Neden borç hanesine bakmıyorsunuz 9 aylıkta olan 43 milyon kısa vadeli borç 12 aylıkta 4 milyona düştü
    buna ben de dahil bakmayı unuttuk...o halde bu borcun neredeyse bitmiş olması şirketin finansal giderlerini çok kısacaktır...buda şirketin karlılığını artıracaktır...bize bu bilgiyi de verdiğin için gerçekten de çok teşekür ediyoruz...

Bilmukabele...

Dostum 3 . Çeyrek te dolar çok artı yaklaşık 9 milyon kambiyo karı yazdı . 4. Çeyrekte 5 milyon zarar . Alkanın karını dolar sabitse 8 milyon al çeyrek olarak buraya kambiyo karı ve stoklardan oluşacak döviz hareket karını koy , şimdi 8 milyon normal kar 9 milyon kambiyo karı 17 milyon eder 60 milyonluk stoktan yüzde 30 artış karını koysan 18 de burdan gelmeliydi toplam 3. Çeyrekte 35 milyon kar gelmeliydi senin hesapla ama gelmedi , şimdi son çeyrekte pozitif makyaja rağmen 3 milyon kar geldi istese 3 milyon zararda olurdu , Alka iyi hissedir 2019 ilk çeyrek kar beklentim dolar 5.4 kaparsa 6-10 milyon arası olur , sizde 15-20 milyonlar bekliyorsunuz , alkanın bilançolarını 4-5 yıl geriye bakın böyle yüksek karlar sadece dolar artınca var saygılar bol kazançlar

Sayfa 87/402 İlkİlk ... 3777858687888997137187 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •