Sayfa 33/86 İlkİlk ... 2331323334354383 ... SonSon
Arama sonucu : 686 madde; 257 - 264 arası.

Konu: KRDMA - Kardemir A

1. Açıklamayı beklemediler.

tanesinde bir liraya yakın kardayım.topikde emeğini esirgemeyen sar kardeşime selam ve sevgiler.

3. %11 karla verdik

Aşağıdaki yorumu 2017 temmuzu başlarında yapmıştım. Hatırlatmakta fayda var diye alıntı yaptım. Zira mart sonuna doğru geçen senenin değerlendirilmesi için olağan genel kurul yapılacak. O zamana kadar bilanço da açıklanmış olacak. Nakdi temettü (şirketten nakit çıkmasını isteyeceklerini pek zannetmiyorum) ve bedelsiz sermaye artırımı falan düşünülüyorsa belki bu arada genel kurul onayına sunulmak üzere yönetim kararı alınabilir....

Alıntı Originally Posted by sar Yazıyı Oku
    Üretim artışı devam ettikçe sermaye artırımına ihtiyaç duyulacak..

Kabaca hesaplarsak:
    Kardemir'in %95 civarı bedelsiz verme potansiyeli var...

Öz kaynaklar : 2.231.217.983 tl.
    Ödenmiş sermaye: 1.140.000.000 tl.

(Öz kaynaklar - Ödenmiş sermaye)x100/Ödenmiş sermaye = %95,7

....

Bu oranda sermaye artışı olabilmesi için, 2013 yılında yayınlanan spk tebliğine göre hisse değeri 4 lira civarında bir ay dolaşması lazım (bedelsiz açıklandığı tarihten önceki 30 günlük ağırlıklı fiyatların ortalaması üzerinden düzletilmiş hisse fiyatı 2 liranın altına düşmemesi gerekli).
    Hisse 4 lira olur mu?

D için düşünürsek:

D grubu paylarının nominal değeri 780.226.001,64 tl.
    Eğer hisse 4 lira olursa D grubunun şirket piyasa değeri = 780.226.001,64 x 4= 3.120.904.006,56 tl. olur...

Ereğli'nin fiyat kazanç oranı halihazırda 10 civarı. Kardemir'in de 10 olacağını varsayarsak;
    Yıllık 312 milyon lira kar yazması lazım....

Ereğli'nin defter değeri şu anda 1,63 civarı.

Kardemir 4 lira olursa d grubunun piyasa değeri 780.226.001,64 x 4 = 3.120.904.006,56 tl.
    Halihazırdaki öz sermayenin d grubuna düşen payı 1.527.065.163 tl.
    Sene sonu da 312 milyon liralık kardan (bu rakam yukarıda f/k hesabındaki rakamdır. illa kar gelecek diye birşey yok. varsayımdır yani) d grubuna 213.535.537 tl. düşeceğini ve bu paranın halihazırdaki öz sermayeye ekleneceğini düşünürsek, d grubunun öz sermayesi
    1.740.600.700 tl. olacaktır. Ve;

pd/dd = 3.120.904.006/1.740.600.700 = 1,79 olacaktır..

......

Ereğli ile kıyas yapınca ve;
    F/K oranı açısından bakılınca; 312 milyon civarı kar gelmesi lazım.
    pd/dd oranı açısından bakılınca, hisse 4 liraya çıksa hemen hemen Ereğli'nin pd/dd oranı civarında olacak.

......

Olur mu olmaz mı?
    Herkes kendisi karar versin.
    Ben kabaca bir fikir eksersizi yaptım...

a ve b grupları için de aynı hesap geçerli.
    Genelde a ve b grubu d'den yüksekte seyrediyor. Ama böyle sabit bir oran yok. bu iki grubun derinliği olmadığı için kolaylıkla aşağı yada yukarı sürülebiliyor..
    d'nin 4 lira olduğu yerde bu grupların kaç lira olacağını söylemek zor.....

Eğer ülkede kaos olmaz se, çelik fiyat/taleb ve ihracat trendi de böyle seyrederse, döviz kuru da nispeten stabil kalırsa neden olmasın?

Peşin peşin söyleyeyim, yanlış anlaşılmalardan gereksiz atışmalar ortaya çıkıyor çünkü;
    4 lira rakamı bir hedef verme değildir. Hisse o fiyatı görür görmez, görürse ne zaman görür belli olmaz. Yarın bir olumsuz haber çıkar şelale şeklinde düşer.
    Borsanın doğasında düşmek de var çıkmak da var. Çıkıp çıkmayacağını bilmek çok zor, bilenler varsa da büyük yatırımcılardır.
    On milyonlarca dolar parası olanlar olumlu gidişatı olan şirketlerin hisselerini tabana, batık olan öz sermayesini yitirmiş şirketlerin hisselerini de tavana çakabiliyorlar. Yani hisseleri yönlendirebiliyorlar...

O yüzden bu yorumun bir eksersiz olduğu ve yatırım tavsiyesi olmadığı gözardı edilmesin...
    Ayrıca beklentiler, yorum ve hesaplamalar yanılgılar da içerebilir...
    Hisse taşıdığımdan olaya olumlu tarafından bakma durumum da olabilir.

......

Varsa bir yanlışlık, eksiklik katkıda bulunanlar olursa sevinirim.
    Ben de hatamı görmüş ve doğrusunu öğrenmiş olurum.....
    Forum da bunun için var zaten...

Alıntı Originally Posted by sar Yazıyı Oku
    D'nin derinliği A ve B'ye göre daha sığ. Ben genelde şirketin durumunu ve piyasayı takip ediyorum, takas takip etmiyorum ama, d topiğine girdiğimde paylaşımlardan d'ye yabancı talebinin yoğun olduğunu görüyorum...
    Yabancı "ha!" deyince çıkamayacağı hisseye pek girmek istemez, derinlik ister..

Şirketin genel durumu iyi. Yabancının ilgisini de önümüzdeki dönemde dünyada çelik piyasasının yüksek seyredeceği ile ilgili olduğunu düşünüyorum (Bilmediğimiz başka sebebleri de olabilir)...
    Bir de Kardemir yönetimindeki değişiklik de etkili olmuş olabilir. Yukarıda birkaç kere değindiğim üzere çelik piyasındaki yükseliş beklentisinin yanında grafit elektrot sıkıntısı Kardemir'e rekabet üstünlü de sağlayacak...
    Grafit elektrot fiyatlarının yükselmesi ark ocaklı firmaların maliyetini yükseltirken, grafit elektrota ihtiyaç duymayan Kardemir avantajşı duruma geçmş oluyor). Ola ki grafit elektrot bulmak zorlaştı ve ark ocaklı şirketler üretim kısmak veya durdurmak zorunda kaldı piyasa entegre tesislere kalır o zaman....
    Ayrıca hurda fiyatları da yükseliyor. Çin çevre kirliliği sebebiyle eski ve verimsiz entegre tesislerinin bir kısmını hurdadan üretim yapan ark ocaklı tesislere dönüştürüyor. Kardemir'in birincil hammaddesi hurda değil cevher. Türkiye'nin çelik üreticilerinin ekseriyeti hurdadan üretim yapan ark ocaklı tesisler. Ve iç piysadaki hurda arzı yetersiz olduğundan Türkiye dünyanın en büyük hurda ithalatçısı. Dünyada hurda arzında sıkıntı olunca Kardemir yine ark ocaklılara göre avantajlı oluyor. ABD'nin çelik üretiminin %65'i hurdadan ark ocaklı tesislerde yapılıyor. ABD'nin altyapı yatırımları başlarsa ABD'nin hurda ve elektrot ihtiyacı artacak....
    (Bu arada Cevher fiyatları ne olur bilemiyorum. Cevher fiyatları artarsa Kardemir'in üretim maliyeti açısından olumsuz etkilenir)....

İleriye bakınca en başta bu durumu görüyorum....
    Başka bir sebeb 2 yıl üst üste zarar eden şirketin bu yıl kara geçmesi de dikkat çekecek.
    Yatırımların bitmiş olması, Filyos limanı işletmesi muhtemelen Kardemir'in olur zira limanın en büyük müşterisi Kardemir olacak...

2014 yılında da rekor kıran hisse fiyatları kar gibi eriyiverdi. Düşüşlere pek anlam verememiştim. Şahsen ben şimdi döner, biraz sonra döner diye hisselerimi satmamıştım. Sonradan gördük ki, dünya bir çelik krizine giriyormuş/girecekmiş. Çin tarafından dünya çelik seline boğuldu. 2 yıl çelik fiyatları süründü. Bu sefer de onun tersi oluyor sanki....

A ve B olayına bir şey diyemeyeceğim. Sağı solu belli olmuyor.
    Belki de d'leri sattırıp A' ve B'ye geçilmesini de isteyebilirler. O zaman d grubu tahtasında büyük ortakların oynadığını düşünürüm. D'yi topladıktan sonra, A ve B'yi toplamak çok daha kolay olur. D'yi topladıktan sonra A ve B'de bir iki sene hisseyi süründürüp ky.ları kaçırtabilirler...

Ama ne olduğunu pek bilmiyorum.....
    Benim de içimden ara sıra d'yi bozup A veya B almak geçiyor.
    Vagon değiştiriken kafa göz yararım diye de vazgeçiyorum.....
    selamlar saygılar sn sar.

sizi krdmd forumda epeydir göremiyordum, meğerse krdmd foruma artık katılmıyorsunuz. bu yazınızın baş taraflarını okurken, artık d grubunda değil de, a grubu hisselerinde pozisyon aldığınızı düşünmüştüm. hatırlar mısınız bilmiyorum, sizle 2014 ortaları gibi idi, d grubu bırakıp a grubuna geçmek daha mı iyi olur diye müzakere ederdik. meğerse, bu yazınızın sonunu okuyunca anlaşıldı ki, d grubundasınız hala. mantıklı olan da bu zaten. d grubu gibi derinliği olmayan a ve b grubu hisselere pozisyon almak benim de yatırım anlayışıma uymuyor (a ve b grubunda olan arkadaşlar lütfen yanlış anlamasınlar, eleştiri bağlamında söylemiyorum. benim kişisel bakışım böyle).

d grubu hisseleri taşıyorsunuz ama, forumuna takılmayı tercih etmiyorsunuz artık. anlaşılıyor ki, özel bir nedeni var. tercihinize saygım var; o yüzden sebebini sormayacağım.

yazınızda dikkatimi çeken bir hususa değinmek istiyorum (yukarda kırmızı olarak işaretledim). şöyle ki, 2014 sonlarına doğru cevher ve kömür fiyatlarında düşüş başlamış idi. bu durum ilk başta tüm üreticiler için olumlu görünüyor gibiydi, ama ben bunun endişe verici olduğunu ısrarla dile getiriyor idim. olumlu görünüyor gibiydi: çünkü üreticilerin maliyeti azalacak ve daha çok kar edecek gibi bir izlenim veriyordu ama, ben tam tersini düşünüyordum. çünkü üreticilerin azalan maliyetlere karşı artan karlılıkları, üreticilerin daha çok üretme yönünde iştahını artıracaktı. bu da arz artışı demekti. öyle de oldu. bilhassa çinliler üretimlerini artırdıkça artırdılar ama talep o denli artmıyordu (artmazdı da zaten). ve kaçınılmaz olarak artan arz ve artmayan talep mecburen satış fiyatlarını baskılayacak idi ve de öyle de oldu zaten. ürünlerin fiyatları biraz azalttılar ama talep tarafı, fiyatlar azaldı biz de talebimizi artıralım demez. yani ihtiyacı olmayan malı alıp ta ne yapacak. böylece sarmala girdi piyasa ve satış fiyatları düştükçe düştü. ve o demir-çelik krizinin başlamasının temel nedenlerinden biri (bence en önemlisi) oldu. o günlerde sizle bu hususu müzakare ederdim ama sizi ikna edememiştim aslında o günlerde üreticiler azalan maliyetlerini satış fiyatlarına yansıtmakta çok geç kaldılar. kim vazgeçer güzel karlardan azalan maliyetlerini hızla satış fiyatlarına yansıtabilselerdi o kriz "bence" kesinlikle yaşanmazdı.

neyse ben 2014 sonunda artık ayrılma vaktidir diye (bir de şirket yönetimi onca borca rağmen bence saçma bir şekilde temettü kararı alması benim açımdan işin tuzu-biberi oldu) hisselerden ayrıldım. keşke sizi de ikna edebilse idim. karlı ayrılmanızı can-ı gönülden istemiştim. neden istemiştim? beyefendi kişiliğiniz/üslubunuz yazılarınızdan belli oluyordu her daim. bu nedenle karlı ayrılmanızı umut etmiştim. neyse, bu işler nasip-kısmet işleridir. Yaratanın takdir ettiğinden fazlasını elde etmek mümkün değil. yanlış anlamadı isem, o günlerden buyana siz hiç satmadınız. eğer öyleyse, sizin adınıza hala sevinirim. malum o günlerde bölünmemiş hali ile 2,5Xli fiyatları zirve yapmıştı, bölünmüş hali ile 2,3Xlara tekabül ediyor yanılmıyorsam. yine malum d hisseleri geçen ay başlayan ralli ile 3,3Xlerde seyrediyor. sadece zaman kaybı olmuş sizin açınızdan. herşeyde bir hayır vardır diyelim.

uzun ayrılıktan sonra yakın zamanlarda yine krdmd ye döndüm. ne kadar süre tutarım elimde bilmiyorum ama, yukarda bahsettiğim hususlar tekrar ederse (yani üreticler maliyet azalışlarına karşın satış fiyatlarını indirmezlerse. bir de kardemir borçlara rağmen temettü kararı alırsa) yine arkama bakmam, kaçarım

herşey gönlünüzce olsun. sağlıcakla kalınız.
    halka arzlara dair düşüncelerim http://www.hisse.net/topluluk/entry.php?b=135
    açıkçılara bakışım http://www.hisse.net/topluluk/entry.php?b=146

.

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

Arrowstreet 02/01/2018 günü yaptığı alımla hisse sahiplik oranında %5'lik dilimi yukarı geçmiş ve mevzuat gereği zorunlu olarak duyuru göndermiş....
    Ancak KAP'taki şirket bilgi formunda pay sahipliği %5 oranından yüksek olan ortaklar arasında gösterilmemiş.....

Alım/satım duyurusu:

https://www.kap.org.tr/tr/ek-indir/4...60d979078878b4

......

Şirket bilgi formu:
    (GENEL BİLGİLER/SERMAYE VE ORTAKLIK YAPISI BİLGİLERİ)

https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bil...ve-ticaret-a-s

80 milyar liralık süper teşvikli 14 proje açıklanacakmış.
    Metalurji ve petrokimya sektörleri ağırlıklıymış.
    Yatırımlar nelermiş merak ettim doğrusu...
    https://www.dunya.com/ekonomi/zeybek...-haberi-398016

Yer tercihi olmamakla beraber yatırımlar Doğu Akdeniz ve Batı Karadeniz'de yoğunlaşacakmış...
    Doğu Akdeniz'e petrokimya yatırımı yapılacakmış. Herhalde Batı Karadeniz'e de metalurji olacak...
    Batı Karadeniz denilince aklıma Filyos Endüstri bölgesi geliyor....
    Bir ara ark ocaklı çelik üreticilerinin ortak yüksek fırın kurma düşünceleri vardı. Metalurji denilince "acaba demirçelik konusunda da bir yatırım mı var?" sorusu geliyor insanın aklına...

Ayrıca Kardemir'in de Filyos'a 6 milyon ton/yıl kapasiteli yeni bir demirçelik fabrikası kurma planı vardı. Hatta Kardemir Filyos Endüstri bölgesinde 5 bin dönümlük arazi talebi de yapmıştı....
    https://www.haberler.com/kardemir-he...039646-haberi/

Acaba diyorum!......

80 milyar lira bugünün kuru ile 20 ila 22 milyar dolar civarı ediyor...
    Büyük para.
    Bakalım paketten neler çıkacak?

Sayfa 33/86 İlkİlk ... 2331323334354383 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •