1. Genel Forum Kuralları

1. hisse.net forumu kendine özgü kuralları olan ve hiç kimseye hiç bir zaman sınırsız demokrasi ve özgürlük vaat etmeyen bir ortamdır. Üye olurken herkes kendi özgür iradesi ile ve forum kurallarını kabul ederek üye olduğuna göre herkes site kurallarına uymak durumdadırlar. Kurallara uyan tüm üyelerimiz sevgilerimizi ve saygılarımızı sunuyoruz. Aksini düşünen üyelere hizmet vermek zorunda olmadığımız için kendilerine başarılar dileyerek güle güle diyoruz.

2. Forum tamamen sanal bir ortamdır. Size kayıt olurken ne nüfus kağıdı, ne TC vatandaş numarası sorulmamaktadır. Seçilecek nickler de tamamen sanaldır. Bu nedenle forumdaki nickler (takma isimler) ve bu nicklere ait yazılar gerçek hayatla birleştirilemez.

3. Forumda ayrılan yerler haricinde dini içerikliyazılar yazılamaz. Genel ahlaka ve edep kurallarına aykırı yazılar, hakaret benzeri yazılar kabul edilmez. Ayrıca forumda hiç kimseye din polisliği ve ahlak zabıtalığı yapılması için görev verilmemiştir. Forumdaki her hangi bir kişinin dinine, inancına, ahlakına ve siyasi görüşüne karışılmaz eleştirilemez.

Açıklama 1. Dini içerikli bir yazılar haber verilmeksizin kaldırılacak ve yazan kişilere verilen hizmet bir müddet duracaktır.

4. Başka bir forum katılımcısını yada üçüncü bir şahsı küçültücü veya hakaret edici yazılar da kabul edilmeyecektir. Her türlü hakaret, aşağılama ve tehdit hiç bir şekilde tolere edilmemektedir ve forumda barındırılmamaktadır.

5. Başkalarının portföyünü etkilemeye yönelik olarak alım ve satım önerileri, veya senedin çok düşeceği - çok yükseleceğini söyleyerek senet alım satım kararlarına tesir edebilecek tarzda yazı yazılamaz. Portföy yönetimi yaptığını iddia etmek, her ne amaçla olursa olsun senet önermek, senet satışı önermek şu kağıdı alın, bunu satın, şu kağıt şuraya gidecek almayan ...., uçacak kaçacak tarzı yazılar forumda tolere edilmemiştir ve edilmeyecektir. Forumda hisseler hakkında kendi görüşlerinizi belirtebilirsiniz ancak genele yönelik ifadeler kullanamazsınız. Yani şu hisseyi aldım ya da sattım denebilir ve fakat şu hisseyi alın ya da satın, şurayı geçerse alın burayı kırarsa satın denilemez. Aynı şekilde alım ve satım konusunda direkt yardım istenemez. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

6. Forumda seçilen isimler sanal olduğu ve kayıt olurken kimseden nüfus kağıdı ile ikametgah istenmediği için ekonomi, siyasi veya diğer alanlarda tanınan bir şahsiyet adı ile foruma girilmesi etik açıdan doğru olmadığı için bu tür isimler kabul edilmemektedir.

7. SPK'nın belirttiği yatırım danışmanlığı kapsamına girebilecek her türlü yazı kabul edilmeyecek ve bu tür davranışlarda bulunanların forum yazma hakları engellenecektir. Yine SPK kanun ve yönetmelikleri ile TC kanunlarına aykırı hiç bir yazının foruma ve BLOG'lara yazılmaması gerekir.

8. Foruma borsa ve ekonomi hakkında bir şeyler okumak üzere giriyoruz. Borsa ve Ekonomi konusundaki yazılarda kişisel çekişme ve atışmalar tolere edilmemektedir. Bu tür yazılar mutlaka gerekli ise kesinlikle Özel Mesaj sistemi kullanılarak yazılmalıdır. Kişisel çekişme içeren yazılar görüldüğü yerde filtrelenecektir.

9. Yeni bir başlık açmadan önce Arama özelliği mutlaka kullanılmalıdır. Aynı konuya temas eden daha önceden açılmış başlık varsa sonradan açılan başlıklar silinebilir.

10. Üyelik sonlandırılması sadece kesin olarak kurallara uymayan kişilere uygulanır. Bunun haricindeki üyelik sonlandırılması, yazıların silinmesi, üyeliğin silinmesi gibi istekler geçersizdir çünkü yazılar ve yazan üye isimleri foruma mal olmuştur. Bu tür isteklere cevap verilmeyecektir.

11. İspat edilemeyen/edilmemiş şahsi düşünceleri gerçek olarak öne sürmek, bu sayede isim vermeden birini/birilerini veya bir dini/milleti veya bir zümreyi karalamak, aşağılamak veya hakaret etmek kesinlikle kabul edilemez davranışlar arasındadır.

12. Mesaj yazarken büyük harf kullanmak bağırmak anlamına geleceği için kesinlikle büyük harf kullanarak yazmayınız. Yine mesajın tamamı veya tamamına yakını farklı renkle, büyük fontla veya kalın olarak yazılmamalıdır.

13. Forum itibar puanı ya da forum katılımını artırmak amacıyla yapılan hareketler hoş karşılanmayacağı ve bir yerde yüksek katılımı ve itibarı almış üyelerin puanları çalınmış gibi olacağı için bu tür istek ve eylemlerden uzak kalınmalıdır.

14. Forum bir bilgi paylaşımı yeridir. Günlük sohbet tarzı yazılar, "chat" tipi muhabbetler foruma gönderilmemelidir. Yani -nasılsın, -iyimisin, -merhaba, -günaydın tarzı gönderiler görüldüğü yerde filtrelenecektir. Özellikle geyik amaçlı başlıklara izin verilmeyecektir.

15. Avatar ve İmzalar: Edindiğimiz tecrübeler din konusunu tartışmanın üyelerimiz arasında huzursuzluk ve bölünmelere neden olduğudur. Bu nedenle bildiğiniz gibi forumumuzda din konusu tartışmaya kapalıdır. Buna paralel olarak avatar ve imzalarda da üyelerimizin kendini incinmiş hissedebileceği, huzursuzluk yaratabilecek ve bölünmüşlük duygusu uyandırmasından çekinildiği için aynı şekilde dini ve siyasi simgeler ve imzaların kullanılmamasına, futbol ile ilgili imza ve simgelerin de aynı şekilde kullanılmaması gerekmektedir.

16. Forum, üyelerin paylaşımı için vardır. Başka forumlara, başka sitelere veya e-mail listelerine üye sağlamak amacıyla kullanılmaması gerekir. Forum içerisinde gruplaşmalara ve kamplaşmalara izin verilmez. ( Forumda kurulmasına izin verilen özel kulüpler bu kuralın istisnasıdır)

17. Kendisini bir aracı kurumda ya da resmi dairede ya da önemli bir mevkide göstererek gerçek bir kişinin adı ve soyadı ile yazmak isteyen üyelerin forum yönetimi ile temasa geçerek kendilerini tanıttıktan sonra bu isim ve soyad altında yazmalarına izin verilecektir. Bu izin alınmadan ticari şirketlerde çalışan, firma sahibi, yönetim kurulu üyesi, resmi dairede çalışan vs benzeri isimler altında yazı yazılmasına izin verilmeyecektir.

2. Mesaj Yerleri

Forum katılımcıları yeni bir konu başlığı açmadan önce o konunun forumda mevcut olup olmadığını kontrol etmeliler. Bunun için forumun arama özelliği kullanılabilir. Aynı isimli veya aynı tartışmaları içeren konular açılamaz. Ayrıca endeksli senet bölümlerinde yeni başlık açılamaz, sadece mevcut başlıklara ekleme yapılabilir.

Foruma yazılacak konular ilgili bölümlere yazılmalıdır.

Borsa-Genel: Diğer bölümlere girmeyen ve senet önerisi içermeyen borsa ve ekonomi ile ilgili konular buraya yazılmalıdır.

Senetler (A-Z) : Özellikle bir senet hakkında fikir bildirecekseniz senet koduna göre sıralanmış olan senetler bölümü hoşunuza gidecektir.
Senetler bölümü, senetlerle ilgili temel analiz teknik analiz ve ilgili haberlerin paylaşılması için açılmıştır. Burada kesinlikle sohbet tarzı yazılar yer almamalıdır.

Teknik Analiz
: Şirketlerin temel ve teknik analizleri, ayrıca endekslerin teknik analizi için açılmıştır.

Gündem :
Bu bölümde Türkiye ve dünya gündemindeki maddeler tartışılabilir ve siyasi tartışmalar yapılabilir.

SPOR KISMI
: Burada her büyük takım için ve diğer takımlar ayrıca milli takım ve dünya futbolu için birer forum alanı tahsis edildi.


3. Sorumluluk ve Yetki

1. Foruma yazılan her mesaj yazanın sorumluluğu altındadır. Hiçbir şekilde hissenet yönetimi ve forum yöneticilerine sorumluluk yüklenemez.

2. Yöneticiler her yazılan mesajı yönetemeyebilirler. Yöneticilerden önce uygunsuz bir mesajla karşılaştığınızda lütfen o bölümden sorumlu yöneticilere bildiriniz. Bunun için uygun olmadığını düşündüğünüz yazının sol altındaki yönetime bildir butonuna tıklamalısınız.

3. Yöneticiler, yazılan yazının konusuyla ilgili olmayan bir bölümde yazıldığına karar verirlerse yazıyı uygun bölüme aktarır veya silerler. Bu nedenle itiraz türü yazıların da silinmesi, veya cevaplandırılması yönetici yetkisindedir.

4. Forum Yönetimi tarafından, aynı kişinin birden fazla rumuz veya isimle, farklı kişilermiş gibi aynı konuda görüş belirttiğini tespit etmesi durumunda, kişinin tüm mesajlarını silinir ve foruma girişi yasaklanır. Bu hissenet forumunun spekülasyonlara alet olmamasını sağlamak için alınmış bir karardır. Tecrübelerimizle bu konunun özellikle spekülasyona alet olduğunu gördüğümüz için bu konu tarafımızca sürekli araştırılmakta ve forumun temiz kalması sağlanmaktadır. yine buna bağlı olarak aynı kişinin birden fazla e-mail adresi ile başvurarak farklı isimler ile yazdığının tespit edilmesi durumunda forumla ilişkisi kesilecektir.

5. Forumda Türk hukuk kanunlarına ve SPK hükümlerine aykırı yazılar görüldüğü anda silinmeye çalışacaktır fakat geç kalınan veya gözden kaçan mesajlar hakkında kanuni takibat yapılması gerektiği hallerde yazı sahibinin IP adresi kanuni mercilere teslim edilecektir.

6. Forumda, hisse.net yönetimi veya moderatörlerinin isteği ve/veya bilgisi dışında, yanlış veya eksik veya gecikmiş, görüş, bilgi ve verilerin bulunması yüzünden doğabilecek bir durumda hissenet veya moderatörlerin herhangi bir hukuki sorumluluğu bulunmamaktadır. Sitede ve forumda sunulan görüş, bilgi ve veriler, yatırımcılara, kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte olup, herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan hissenet veya moderatörlerin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

7. Forumun işleyiş ve kuralları konusunda katılımcıları bilgilendirmek forumun veya moderatörlerin görevi değildir. Katılımcılar bu kuralları okuyup uymak zorundadır.

8. Forum kurallarına uymayan katılımcıların foruma yazı yazması engellenecektir. Bu işlem ihtar verilmeden yapılabilir.

9. İtibar puanı sistemi kullanılarak yapılan itibar puan sistemi filtrelenemeyeceği için kural ihlalleri forumda yapılmış gibi değerlendirilecektir. Özel Mesaj sistemi ile kural ihlali yapılırsa buna forum yönetimi müdahale etmeyecektir çünkü özel mesaj sisteminde bir kişiye kapatabilir veya Özel Mesaj sistemini tamamen kullanmayabilirsiniz.

4. En Önemli Tavsiye
Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır.

5. Reklam
Forumda reklam yapılamaz. Konusu ne olursa olsun,akçeli işlerle ilgili olarak doğrudan veya dolaylı yoldan reklamının yapılması kesinlikle yasaktır. İletiler ile kullanılan imza ve avatarlar da bu kapsamdadır. Bu tarzdaki ileti ve başlıklar silinecek, imza ve avatarlar kaldırılacak ve bunu devam ettirenlerin üyelikleri sonlandırılacaktır. Siteye reklam vermek isteyen firmalar iletişim formundan ya da Google reklamları ile reklamlarını verebilir.

6. Forum Özellikleri ve Yardım
Forum özellikleri ve forum hakkındaki sıkça sorulan sorulara “Sık Sık Sorulan Sorular sayfamızdan erişebilirsiniz. Bu bölüm gerçekten her seviyeden katılımcı için oldukça yararlıdır. Eğer sorunuzun cevabını burada bulamazsanız forumdaki arama fonksiyonu ile arayabilir ve Forum Hakkında bölümünü inceleyebilirsiniz.