Sayfa 77/1000 İlkİlk ... 2767757677787987127177577 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 609 - 616 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Realtor Yazıyı Oku
    Sn arkadaşlar,

iki sorum var, yanıtlarsanız sevinirim ;
    1) X Türk bankasından yabancı bir bono aldığımızda, (abd bonosu mesela), aldığımız risk bonoyu çıkaran firmanın riski değilmi? Yani X Türk bankası iflas/tasfiye vs olur ise bonomuzun bir riski yokmu?

2) X Türk bankasından yerli bir bono/eurobond aldığımızda (Hazine yada Özel sektör) aldığımız risk yine bonuyu çıkaran firmanın riski.Yani Bonuyu aldığımız X Türk bankası iflas/tasfiye olur ise, bomomuzun riski yok?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler
    Bildiğim kadarı ile yazayım kesin bilgi olarak kabul etmeyin.

2. sorunuzun bono kısmı kolay; MKK isme göre saklıyor.
    https://www.mkk.com.tr/tr/content/Uy...erkezi-Saklama

Eurobond ise Belçika şirketi olan Euroclear'da saklanıyor. Burada da kişi adına saklanabiliyor ama zorunluluk yok sanıyorum.

Akbank : Bankamızdan Eurobond yatırımı yapan müşterimize, aldığı tahvilin karşılığında saklama makbuzu verilmektedir. Saklama işlemi, Brüksel'de bulunan, bankamızın da müşteri hesabının olduğu ve EUROCLEAR olarak adlandırılan Takasbank sisteminde yapıldığından, tahvillerin fiziki teslimi mümkün olmamakta, yalnızca hesaplarda görülmektedir. Saklamada yatırımcılarımız adına tutulan bu Eurobond'lardan herhangi bir ücret veya komisyon talep edilmemektedir.

İş yatırım: Eurobondlar yurtdışı kuruluşlarda bulunan İş Yatırımın hesabında saklanmaktadır.

Gördüğünüz üzere 2 kurum farklı cevaplar veriyor saklama ile ilgili.

Bence doğrusu bankadan/aracı kurumdan saklama makbuzu almak olmalı.

Sahiplik kanıtlanırsa Euroclear "gerçek sahibi" olarak sizi görüyor.

Amerikan hazine bonosunu Türkiye'de almak çok zor ben denedim başarılı olamadım. Belki şirket bonosunu almak daha kolay olabilir. Onlar da Euroclear'da saklanıyordur sanıyorum, çünkü Euroclear'ın kurucusu abd bankası olan J.P.Morgan.

Saygılar.
    Son düzenleme : Epicurist; 03-10-2018 saat: 15:56.

2.  Alıntı Originally Posted by Realtor Yazıyı Oku
    Sn arkadaşlar,

iki sorum var, yanıtlarsanız sevinirim ;
    1) X Türk bankasından yabancı bir bono aldığımızda, (abd bonosu mesela), aldığımız risk bonoyu çıkaran firmanın riski değilmi? Yani X Türk bankası iflas/tasfiye vs olur ise bonomuzun bir riski yokmu?

2) X Türk bankasından yerli bir bono/eurobond aldığımızda (Hazine yada Özel sektör) aldığımız risk yine bonuyu çıkaran firmanın riski.Yani Bonuyu aldığımız X Türk bankası iflas/tasfiye olur ise, bomomuzun riski yok?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler
    benim de aklıma takılan sorulardı bunlar.. daha nice soru var akılda. hepsini burada sormaya da çekiniyor insan, bezdirmemek adına. zaten üstadlar da uğramaz olmuş başlığa..

bu konuda profesyonel destek nereden alınır? şube mt lerine hatta müdürlerine (özel bankacılıkta dahi olsa) pek güvenemiyorum zira basit işlemlerde bile şüpheli/çelişkili cevaplar aldığım oldu zaman zaman.

yatırım şirketlerinden yardım almak da mümkün değil anlaşılan. gördüğüm kadarıyla eurobond işlemleri yok. özel bankacılıkta eurobond konusunda uzmanlaşmış kişiler ya da böyle bir departman var mıdır mesela?

diyeceksiniz ki aç sor bankaya.. ama mt'yi ezmek olur, bu konuda uzmanlaşmış biri var mı oralarda demek diye çekiniyorum açıkçası.

3. Bonoyu, tahvili, eurobondu satanın kim olduğuna fazla odaklanıyorsunuz. Alırken şunu soracaksınız:
    1. Nerede saklanıyor? (Takasbank, Euroclear, Clearstream)
    2. Nasıl kontrol edebilirim?

Detaylı soruları Özel Bankacılık birimleriyle görüşmelisiniz.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Bonoyu, tahvili, eurobondu satanın kim olduğuna fazla odaklanıyorsunuz. Alırken şunu soracaksınız:
    1. Nerede saklanıyor? (Takasbank, Euroclear, Clearstream)
    2. Nasıl kontrol edebilirim?

Detaylı soruları Özel Bankacılık birimleriyle görüşmelisiniz.
    Bu sorular icin dogru ya da en azindan dogru kabul edilebilecek cevaplar nedir Sn. Jondowes?
    Kiyaslayabilmek adina soruyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    imza yok.

5. Yabancı tahviller ve Eurobondlar için genelgeçer cevap Euroclear'dır. İmarbank gibi tamamen çakma bir "hesap ekstresi, sertifika vs" sistemi kurduklarından şüphe etmiyorsanız, bankaların ilettiği bilgileri doğru kabul edebilirsiniz.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

Duhul
    Oct 2018
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    99
    Blog Entries
    3

EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Sayfanın başında eurobond için garantisi yok, olması için sigorta olması lazım yazılmış. Devlet bonolarında garanti olmamak ile beraber Yunanistan ve Arjantin dışında ödeyemeyen çok az.

Bizim Türkiye ilginç bir istatistiğe sahip, game of thrones lannister ailesi gibi.

Türkiye her zaman borçlarını öder

Not: %8,5’luk on yıllık eurobond bizim çocukların eğitimi için çok güzel bir kaynak oluyor.

10.000$’ ı at unut. Sonrasında eğitim parasını dert etme.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Baş Ekonomi Yazarı @minikyolculuk
    Değer Yatırımcısı,VIOP Trader,SK007 Hisselerini takipçisi -

Duhul
    Oct 2018
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    99
    Blog Entries
    3
     Alıntı Originally Posted by 40YILLIKSANAYICI Yazıyı Oku
    Bence ilginin az olmasının en önemli iki sebebi var birincisi vergilendirmenin karmaşık olması ve beyannameye tabi olması (İtfa tarihinden önce satıldığında kur farkı gelirinin vergisi dolar bazında karı sıfırlayabiliyor hatta eksiye geçirme olasılığı var) ikincisi de getirisi daha yüksek olan Banka ve Şirket Eurobondlarının min 200bin Nominal olarak satılıyor olması.

Mesela 50bin USD lik parçalı satan bir aracı kurum var mıdır acaba?
    Merhaba, ben Akbank’tan 10.000$ ve 1.000$’lık alıyorum eurobond ama Türkiye ihracı tabiki.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Baş Ekonomi Yazarı @minikyolculuk
    Değer Yatırımcısı,VIOP Trader,SK007 Hisselerini takipçisi -

8. Bugün müşteri temsilcime sordum, Euroclear'da banka/aracı kurum hesabında müşteri adına saklanıyor dediler. Bilginize.

Sayfa 77/1000 İlkİlk ... 2767757677787987127177577 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •