Charles George Gordon Sudan valisi, Mehmet Emin Paşa ise Ekvator valisi iken Sudan’da Batı sömürgeciliğine ve İngilizlere karşı ünlü İslamcı Mehdi Hareketi patlıyor. 1880

Mehdi Hareketi’nin lideri Muhammet Ahmet bin Abdullah (1844-1885)

Batı hemen bu İslamcı hareketin liderine ‘Mad Mehdi’ (Çılgın Mehdi) lakabını takıp aşağılıyor…
Ama Muhammed Ahmet Sudan’da güçlü Samaniye Cemaati’nin lideri olarak, Vahabilerden de destek alarak, Kara Afrika halkının sömürgecilere nefreti ile hızla yükseliyor…

Muhammet Ahmet ‘cihat’ ilan ediyor ve o sırada İngiliz işbirlikçisi Mısırlı yöneticiler bölgede ‘Türk’ olarak adlandırıldığı için beyanlarında Türklere karşı savaş açtığını söylüyor.

NOT: Bir önceki paylaşımda yazmıştım. Kim bakar senin özdemi yoksa şeklenmi yönettiğine. O yıllarda Mısır kimin? Ne desin adam? "Osmanlı toprağı gibi duran ama Mısır hidivliği adı altında İngilizlere karşı" diyecek hali yok ya..

Sudan’da Muhammet Ahmet taraftarlarına ‘Ensar’ deniyor.(Ensar Vakfı’nın ve övenlerin kulakları çınlasın!…)

1885’te Mehdi hareketi Hartum’da Gordon Paşa’yı kuşatıyor… 28 Ocak 1885’teki Hartum Savaşı’nda kenti ele geçiren Mehdi kuvvetleri Gordon Paşa’yı Saray merdivenlerinde öldürüyor, başını kesip meydana asıyor… Mehdi Hareketi lideri Sudan’da Şeriat ilan ediyor… Ancak Mehdi lideri Muhammet Ahmet 6 ay sonra tifüsten ölüyor