Sayfa 2110/2120 İlkİlk ... 1110161020102060210021082109211021112112 ... SonSon
Arama sonucu : 16953 madde; 16,873 - 16,880 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

2024 yılı Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre; ihracat %0.1 oranında artışla 19 milyar 271 milyon
    dolar, ithalat %4.2 oranında artışla 29 milyar 171 milyon dolar oldu.
    2024 yılı Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre dış ticaret açığı %13.3 artarak 9.900 milyar dolar oldu.

Nisan ayında tüketim malları ithalatı %34.1 arttı.

Dış ticaret açığı(milyar dolar)

OCAK:-6,222

ŞUBAT:-6780

MART:-7,341

NİSAN:-9,900

Çok güzel!...Bu kafayla devam!...

Friday May 03 2024 Actual Previous Consensus
    03:30 PM
    US
    Non Farm Payrolls APR 175K
    315K 243K
    US
    Unemployment Rate APR 3.9%
    3.8% 3.8%

US
    Average Hourly Earnings MoM APR 0.2%
    0.3% 0.3%
    US
    Average Hourly Earnings YoY 3.9%
    4.1% 4%
    US
    Participation Rate APR 62.7%
    62.7% 62.7%
    US
    Average Weekly Hours APR 34.3
    34.4 34.4

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    2024 yılı Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre; ihracat %0.1 oranında artışla 19 milyar 271 milyon
    dolar, ithalat %4.2 oranında artışla 29 milyar 171 milyon dolar oldu.
    2024 yılı Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre dış ticaret açığı %13.3 artarak 9.900 milyar dolar oldu.

Nisan ayında tüketim malları ithalatı %34.1 arttı.

Dış ticaret açığı(milyar dolar)

OCAK:-6,222

ŞUBAT:-6780

MART:-7,341

NİSAN:-9,900

Çok güzel!...Bu kafayla devam!...
    doları burada tuttukça tüketim malları ithalatı patlar
    bu içerideki firmaları özellikle araba dayanıklı tüketim eşyaları parfüm ve aklıma gelmeyen birçok malın dışarıdan alınmasına yerli malı pazarının çok daha hızlı daralmasına neden olur
    buda iflasları kapanmaları vemaliyet düşürmek için işten çıkarmaları arttırır sigortasız çalıştırmayı patlatır
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

https://www.ekonomim.com/gundem/koc-...k%20şekillendi.

Koç Üniversitesi, Konda işbirliği ile ilk kez hanehalkı enflasyon beklenti anketi sonuçlarını yayımladı. Anket sonuçlarına göre hanehalkının enflasyon beklentisi, piyasanın yüzde 43,5, Merkez Bankası'nın yüzde 36 seviyesindeki tahmininin çok çok üstünde yüzde 96 olarak şekillendi. Ankette emekliler en kötümser tahminde bulunarak, enflasyonun yüzde 118'e ulaşmasını öngörüyor.

Avrupa ve amerikada merkez bankalarının para politikaları bizdeki gibi çok az sayıdaki piyasa oyuncusunun beklentilerine göre değil,tüketicilerin enflasyon beklentilerine göre düzenleniyor.Piyasa oyuncuları bir kuruma bağlı olarak çalıştıkları için öngörülerinde bağımsız değiller ve daha ziyade merkez bankasının görüşü neyse öngörülerini de buna paralel yapıyorlar ,dolayısıyla çok sağlıksız oluyor.Her sene piyasa oyuncularının öngörüleri ile gerçekleşmeler arasında uçurum oluyor.Halbuki tüketicilerin enflasyon beklentisi piyasa fiyatlaması üzerinde bire bir etkili oluyor ve gerçekleşenlerle büyük ölçüde örtüşüyor.
    Umarız bizde de enflasyon beklentileri bağımsız kurumlar tarafından tüketiciler arasında yapılacak anketlerle ölçülür ve ekonomi yönetimi para ve maliye politikasını kurgularken bu beklentileri dikkate alarak program yaparlar.

https://tradingeconomics.com/united-...n-expectations

https://tradingeconomics.com/united-...n-expectations

https://tradingeconomics.com/euro-ar...n-expectations
    Son düzenleme : deniz43; 03-05-2024 saat: 18:58.

2 sene önce eknomim yazarı ünlü ekonomist yazar Alaattin AKTAŞ a bir mail yazmıştım. Bilen biliyor , kendisi gerçek bir üstad tır.
    Alaattin bey , her ayın son haftası enflasyon tahminleri yapar ve bunları da bu topiğin sahibi ve hepimizin severek takip ettiği Deniz bey gibi kantitatif modellemelerle desteklerdi , kısaca üfürmezdi.
    Ben mail i yazmadan önceki son aylarda özellikle Alaattin bey in yazdığı enflasyon oranları tahminleri ile devletin yani Tüik in açıkladığı oranlar arasında büyük farklar çıkıyordu. Ben de bu durumu ortaya koyan biraz da ağırca bir eleştiri mail i yolladım kendisine. Sağolsun kendisi de hemen kendi karşı fikirlerini belirten mail i ni olgunlukla göndermişti.

Kısa bir süre sonra da , günlük köşesinde bundan sonra bir daha enflasyon tahmini ile ilgili yazılar yazmayacağını , çok uzun zamandır her ayın son haftasında üstelik bir çok rakamların da ortada olmasına rağmen yaptığı tahminlerin tutmadığını , halbuki enflasyonu oluşturan majör rakamlar belli olmasına rağmen bu kadar farkın olamayacağına istinaden bu konudaki yazılarına son verdiğini yazdı. Gerekçesi de , bana yazdığı yazının neredeyse kopyasıydı. Yani , ben enflasyon oranlarını gerçeğe çok yakın hesap ettiğime inanıyorum ama Tüik in ne hesapladığının garantisini veremem minvalinde bi şeyler yazmıştı. Üstad haklıydı ve benim eleştiri yazım yanlıştı.
    Devlet zamları Tüik e göre veriyor , fiili sonuç bu. Ve toplum hiç bir şey yapamıyor , tek yapabildiği Tüik e beddua etmek

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,715
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Düşmez.Mahfi Bey'in akıl yürütmesi ,faiz %80 olunca parası dövizde olan herkesin TL'ye geçeceği varsayımına dayanıyor.Halbuki dövizde pozisyonları olanların en az %80'i reel getiri arayışı için değil, defansif amaçlarla,kendisini güvende hissetmek için uzun vadeli olarak pozisyonlarını koruyorlar.Zaten dövizde getiri arasalar ,düşük faizle dövizde durmak yerine, yumurtaları farklı sepetlere koyarak ,riski dağıtarak , döviz getirisi olan eurobond ya da dolar ya da euro cinsinden getiri sunan avrupalı amerikalı şirketlerin hisse senetlerine ya da fonlara yatırım yaparlardı.

Not:Zaten halkın çok büyük çoğunluğu enflasyon olarak ENAG'in rakamını doğru görüyor ve gerçek enflasyonun %100'ün üzerinde olduğunu düşünüyor,yani %80 faiz de reel olarak negatif kalıyor.Ama faiz pozitif bölgeye geçse bile, yine de pozisyonlarını -yukarıda yazdığım gibi- ,değiştirmezler.
    {deniz43 adlı kullanıcıya tekrar itibar puanı vermeden önce biraz diğer kişilere de puan vermelisiniz.}

Teşekkürler.

https://www.ekonomim.com/gundem/son-...-haberi-741006

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart Poor's Global, Türkiye'nin kredi notunu beklentiler doğrultusunda bir kademe yükseltti.

Son güncellemelerle Türliyenin kredi notu Fitch ve Standart Poor's'de yatırım yaplabilir seviyenin 4 kademe altı,Moody's'de yatırım yaplabilir seviyenin 6 kademe altı oldu.

https://www.cnbc.com/2024/05/04/corn...ther-woes.html

Corn hits 3-month high; soy, wheat climb on global crop weather woe

Sayfa 2110/2120 İlkİlk ... 1110161020102060210021082109211021112112 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •