Sayfa 243/963 İlkİlk ... 143193233241242243244245253293343743 ... SonSon
Arama sonucu : 7698 madde; 1,937 - 1,944 arası.

Konu: PNSUT - Pınar Süt

1. Kisa vadeli borç ve döviz açik pozisyonu 3 aylık bilancoyu ve ardindanda gelecek diğer bilancoları baskılıyor.
    Mutlaka yonetimin kasada duran geçmiş yıl karlarini acilen kullanmak için birseyler yapması lazim.bu yıl bürüt karda ve ciroda makulun ustunde artış olabilecegini ancak net kara fazlaca yansimayacağını düsünuyorum.
    Biran once pinar et'teki hisselerini holdinge satsa iyi olur.

[device_name] cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Umudum yok.. vardı biraz ama.. kalmadı..

2018 Türkiyesinde ürettiğiniz şeyin adı çöptür..
    Sokak sütü almayın diye bir reklam vardı 10 sene önce.. kamu spotu yoktu o zamanlar.. o zamanlarda böyle bir reklam vardı.. Şaka gibi..
    Buldum..
    https://www.youtube.com/watch?v=C9epaelE0ao

belki istanbul ve ankara civarında yaşayanlar bilmez ama İnekten sağılan sütün kokusu ile marketten aldığınız UHT sütün kokusunu bir karşılaştırın..

Tengri yazar güncel 1 litre sütün market fiyatını.. ben söyleyeyim sokak sütünün fiyatını.. 2.5 tl.. eğer ödemiş tire bayındır torbalı ya giderseniz 1.75 tl ye bulursunuz..

İzmirli Hoca yı ben çok iyi anlıyorum..

Anlatmak istediğinide çok iyi anlıyorum..
    Yaşarlar da her şeyi çok iyi biliyor..
    Terzico dan da özür diliyorum geçmişte hata ettiysem..

Çok basit bir gözlemimi söyleyeyim. İzmirliler bilir..
    Güzelyalı park içindeki migros.. (Karşıyakalıyım ama Güzelyalıda oturuyorum)
    Tüm migrosta satılan süt ürünlerinin toplamı sadece aynı park içinde satılan Çamlıköy Mandırası nın sattığı ürünlerin bence 1/3..
    Eleman sayısı bile bunu doğrular.. Hatta şunu söyleyeyim Migrosun eleman sayısı ile Çamlıköy mandıranın eleman sayısı aynı..
    Güzelyalıdaki diğer sütçüleri ve peynircileri saymadım..
    Pakistan dan yeni geldim.. Parkın girişine İzmir BB de bir kamyonet ile stand açmış.. Tire süt koop ile ortak yürüttüğü işi devam ettiriyor sanırım..

Yani the end..

borsinaner kardeşte pnsut yatırımcısıyım sloganını kaldırmış twitter hesabından.. uzun yıllar yatırımcısıydı .. saygı duyarım .. insanların fikirleri değişir..

Pınar et çalışanı idim.. az çalıştım sadece 14 ay.. geçiş dönemim idi.. Ne çalışılacak ne iş yapılacak nede yüzüne bakılacak bir şirket..

kağıt üzerinde belki bir marka ama yüzüne tükersen yarısı boşa gidecek bir süslü var maalesef..

Ben bir İzmirli bir Karşıyakalı olarak üzülmekten öte kahroluyorum..

Sütün yoğurdun ayranın fiyatından çok insanların neyi tercih ettiğine odaklanın..

PINAR tüketicisi alım gücü yüksek olan tüketici idi..
    Şapka düştü.. Kel göründü..

Pınar ın 4,75 tl lik labnesi yerine doğal olan 8 liralık tire peynirimi alacak gücüm var..

Size Bim de hayırlı işler..
    Bu güzel günleriniz..
    Denge ve Şölen vardı alt segmentte..
    Denge sütün şölen etin di.. şimdi yok gibiler..
    Pınar et in Yozgat fabrikası kapandı.. Pınar Sütün urfa fabrikası zararda..
    İzmir dışında bir eskişehir var..

Büyük resme dikkatli bakkınca durum kötü..
    Süslünün hükümete sarılması normal..

Bende yanıldım ama uçurumun kenarından döndüm.. Bir ara zararım 30 bin tl idi.. 4 5 bin kar ile 12 14 aralığında 14 ten çıktım..

Bir şirket 20 yıldır borç ödemez yahu.. AYIP AYIP AYIP..

Türkiye de en çok günlük nakit tl nin toplandığı şirketlerden birisiniz..
    Yaşar Factoring ile para satıyorsunuz..
    Nedir bu borç..

Markanız 5 para etmez artık..
    Düşünüyorum ne yapılabilir.. Pazar payınızı satacaksınız.. yani Pınarı..

Benim hayalim Pınarın bir avrupa şirketi olmasıydı.. Çikolata bisküvi vs ile devam etmesiydi..

Ama nerede sizde o vizyon..

3 evlat bir babanız bir dedeniz olamadınız..
    35 ½

Bim kasar peyniri

yatırım için yazdiklarim tavsiye edilmez

4. Bir hatirlatma;
    Malumunuz ülker grup birkaç yil önce Ak gida (İçim süt) ü bir fransiz firmasina sattı.

Şuan piyasadaki en büyük firma icim sut.

2015 cirosu yaklaşık 2 milyar idi.

Ayni zamanda bu firmaya topbas'lar yani BİM 'in sahipleride ortak

Anlayacagıniz BİM de olan süt,yoğurt,peynir urunlerinin (DOST,AKNAZ) büyük bölümünü bu fransiz firması uretiyor.

Anlayacağıniz BİM'deki bu urunlerMilli ve yerli degil kazanilan para hooop fransaya ucuyor.

2017 cirosu 24 milyar olan BİM rekabeti zorlastiriyor.

Dikkat ederseniz PINAR SÜT son donemde katma degeri yuksek urunlere yoneliyor.

Urun gamı ve kalitesi piyasadan hayli yüksek.

Geçenlerde pınara bir mail attim.

"NEDEN PINAR ALMALI" Halka yeniden hatirlatilmalı,pinar düsmanlıgı yapanlarin karsısindaki kitle daha buyuk

Orta segmentte bir marka ya satin alınsin yada olusturulsun dedim.

Pınar pahaliysa al sana yeni bir marka fiyatları daha ucuz.

Bu durum pınar markasini daha yukarı tasır.

Pahalı damgasindan kurtulur.saygilarimla

5. http://www.borsagundem.com/haber/tka...iliriz/1285218

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
     Alıntı Originally Posted by aturkoz Yazıyı Oku
    Bir hatirlatma;
    Malumunuz ülker grup birkaç yil önce Ak gida (İçim süt) ü bir fransiz firmasina sattı.

Şuan piyasadaki en büyük firma icim sut.

2015 cirosu yaklaşık 2 milyar idi.

Ayni zamanda bu firmaya topbas'lar yani BİM 'in sahipleride ortak

Anlayacagıniz BİM de olan süt,yoğurt,peynir urunlerinin (DOST,AKNAZ) büyük bölümünü bu fransiz firması uretiyor.

Anlayacağıniz BİM'deki bu urunlerMilli ve yerli degil kazanilan para hooop fransaya ucuyor.

2017 cirosu 24 milyar olan BİM rekabeti zorlastiriyor.
    2015 Mayıs ayında Ak Gıda Fransız Lactalis'e satıldı denildi. Satış sonrası ortaklık yapılarını hiç açıklamadılar ancak Ülker ailesi halen yönetim kurulunda. Halka kapalı olduğundan finansallarına erişim yok. Ürettiği en büyük süt markaları Dost, Mis ve İçim. Yani 3 tane çok büyük markaya üretim yapıyor ki Dost evet Türkiye'nin en çok satılan sütüdür. Pınar o yüzden Bim hariç birinciyiz diyor. İçim markası Pınar kadar büyük değil.

Dost, Mis, İçim, Aknaz vs bilimum Ak Gıda tarafından üretilen ürünü almakla evet hakim ortağı fransız olan bir şirkete para kazandırılıyor, ve bunu yerli ve milliliğe en çok önem veren muhafazakar kesim yapıyor. Bu onların suçu mu hayır, zaten %99 farkında değil, Bim Mağazalar'ın borsadaki hisselerinin de çoğunun yabancılarda olduğunu vs vs. Çoğunluk müslüman şirket diye gidiyor özellikle.

Ben alışveriş etmeye Bim'e gitmiyorum artık, ortaklarının dahil oldukları cemaati ve fikirlerini de bizzat gördüğümden. Babam hala gider ama, ucuz olmasına bakıyor çünkü, ona göre ha Pınar ha Dost süt aynı şey, sen hüsnü kuruntu yapıyorsun diyor. Türk halkının çoğu da babam gibi farkındayım.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    Halen Pınar Süt yatırımcısıyım. Twitter profilimden kaldırma sebebim, takipçilerim son zamanlarda çok arttığından ve SPK hisse konusunda yönlendirme yapan kişilere acımadığından sildim. Birkaç ay içinde profesyonel aracı kurum hayatına girince zaten şunun bunun yatırımcısı yazmam direkt yasak olacak. Araştırma bölümünde çalışıp belli şirketlere yakınlığım olduğu düşünülmemeli, tarafsız olmalıyım.

Şirketi kurumsal olarak zayıf bulduğumu çeşitli yerlerde birden çok kez dile getirdim. İdil Hanım'a bir sözüm yok ancak Selim Yaşar 32 yıldır halka açık şirket yönettiklerinin daha bilincinde hareket etmeli. Yani sosyal medyada herhangi bir şeyi özgürce söyleyebilecek konumda değiller. Şirket %100 kendilerinin olsa istediklerini söylesinler ancak %38 borsada olan şirket yönetim kurulundaysanız konuşulacak her lafı tartıp konuşmalısınız. Ayrıca bu grupta daha önce çalışmış olanlar şirketlerin acemice yönetildiğini söylüyorlar aksatmadan. Koç şirketlerinde olduğu gibi bir büyük yabancı ortak olsa kurumsallık bambaşka bir noktada olurdu. Bu anlamda uzun vadede markanın el değiştirmesi ve daha büyük bir gruba geçmesi şirketi kökten değiştirebilir. Belki Selçuk Yaşar'dan sonra böyle olacak, bilemeyiz.

Açık sütlere tamamen karşıyım ve elimden geldiğince insanlara sakıncalı olduğunu anlatıyorum. Türk halkı da aksi gibi açık ürünlere sardıkça sarıyor, bilinç sıfır. Belki bağırsak hastalıkları, eschericia coli, brucella falan kaparlarsa akılları başlarına gelir. Devlet yine süt için bol bol tarzı bir kamu spotu yayınlamış ancak bizim halkımız açık süte yönelebilir bundan sonra bile.

Pınar ARGE'ye gerçekten önem veriyor ve yeni ürünler konusunda öncülüğünü koruyor. Protein segmentini ilk biz çıkardık, sadece İçim süt rakip olarak girdi. Protein yoğurtta halen rakipsiz. Bakanlık onaylı organik sütte rakipsiz. Laktozsuz sütü (Denge) diğer markalar daha 2017 yılında yeni çıkardılar (Sek, Sütaş) bu arada Pınar laktozsuz yoğurt ve peynir çıkardı. Süzme peynirde pazarda 3. sıradan 2. sıraya yükseldi. Çocuk sütü segmentinde yükselişi devam etti. Ben de gelecekte daha iyi bir yere gelecekse niş ve yüksek katma değerli ürünler sayesinde geleceğini düşünüyorum. Yoksa yoğurt, tereyağı, ayran pazar paylarının düşmesi çok önemli değil zaten herkesin üretebildiği ürünler.

Urfa fabrikası 2015 yılında açıldı ancak halen çalışan sayısı ve üretimin az olduğu, temel ürünlerin dışına çıkılamadığı düşünülüyor. İstanbul'da 200ml sade sütlerin URF kodlu olduğuna rastlayabiliyoruz. Oranın esas amacı Arap Dünyasına yakın olmaktı. Pazarda rekabet çok fazla demekten dilimizde tüy bitti. Şirket kesinlikle yayınlamıyor ancak toplam kapasite kullanım oranları çok düşük sanırım 50-60% arasında yani kapasitenin yarısını kullanmaya sıra gelmiyor.

Ben yine de her şeye rağmen hisse biriktirmeye ve olumlu bakmaya devam ediyorum. 2018 yılından beklentilerim yüksek, ilk çeyrek tarihin en yüksek FAVÖK'ünü açıklamasını bekliyorum çok ters bir şey olmazsa. Hisse yatırımında çok kısır dönemler olur. Bazen şirketlerden tüm umut kesilir. Ancak her şeyi bütünleşik düşünürseniz Pınar Süt 0 bir şirket değil. Bir sürü olumlu yanları var. Dost Süt bu kadar ucuz olmasına rağmen 20 yıldır batıramadı Pınar'ı. Her şey çok düz mantık ilerlese şu anda Türkiye'de Dost ve Mis'ten başka marka kalmazdı. Fiyat her şey değil. 45 Yılda oturmuş bir algı var. Nesillere yayılmış, 7'den 70'e biliniyor.

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

8. Herkese selam,
    Bir miktar yatırım yaptım. İlk çeyrekte tarihsel en iyi bilançosunu açıklayacağını düşünüyorum. 33-35m EBITDA beklentim var. Hissenin buralara düşmesinin en büyük nedeni norveç varlık fonunun satışıdır. %5 den 2017 sonu itibariyle 2% ye düştü. 300 400bin lot malı kaldığını düşünüyorum. Satış pınar süte özel bir satış değil tat gıda da 4m lot satıp malı sıfırladılar. İlk çeyrek bilançoyla beraber sert yukarı hareket bekliyorum.

Sayfa 243/963 İlkİlk ... 143193233241242243244245253293343743 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •