Sayfa 371/371 İlkİlk ... 271321361369370371
Arama sonucu : 2962 madde; 2,961 - 2,962 arası.

Konu: SAYAS - SAY Yenilenebilir Enerji Ekipmanları San. ve Tic. A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by cido Yazıyı Oku
    ayrıca şirkete sorduğum soruları buraya bırakayım belki ekleme yapmak isteyen arkadaşlar olur.

iyi akşamlar. öncelikle yıl boyunca verdiğiniz emekleriniz için teşekkür ederim. bir yatırımcı olarak açıklanan bilançoyla ilgili bazı sorularım olacaktı.
    1-2023 son çeyrekte brüt kar marjının dolayısıyla favök marjının bu kadar düşük olma nedeni nedir. ivmelenen bir sektörde brüt kar marjının bu kadar düşmesinin nedeni rekabet koşulları mı veya başka bir şey mi?

2-stoklar 187 milyon görünüyor, ayrıca peşin ödenmiş gider olarak 70 milyon görünüyor. bunlar sonraki çeyreklerde bize ekstra kar olarak gelecek mi yoksa çeyreklik bazda bu rakamlar normal mi( gerçi ilk defa 70 milyonluk peşin ödenmiş gider gördüm ama belki de ben bir şeyleri kaçırdım)?

3-ateş çelik satışlarımız 2022 yılında 631 milyon iken 2023 yılında 361 milyona düşmesinin nedeni nedir?

4-şirketin kasasında bu kadar nakit varken bunu yatırım yapmak veya daha etkili kullanmak yerine kkm de tutmanın nedenini öğrenebilir miyim?

5-plaka mobilyanın yerini sayas olarak 2024 yılından itibaren biz kullanıyoruz diye geçiyor faaliyet raporunda, kapasite artışına burası da dahil miydi yoksa bu ekstra mı olacak?

6-280 milyona mal olacağı söylenen fabrika duran varlıklarda, yeni fabrika inşaatı bittikten sonra mı görünecek( eğer öyleyse 2024 1. çeyrekte de duran varlıklarda görünmeyecek doğru mudur? ayrıca bunun için alınan 228 milyonluk teşvik belgesinin bize dönüşü inşaat bittikten sonra mı olacak?

7-faaliyet raporunda inşaatın mayıs sonunda biteceği yazıyor ama inşaatın durumu bizim gibi anlamayanlar için soru işareti oluşturduğu için tekrar teyit etmek istiyorum. fabrika mayıs ayının sonunda tam kapasite olarak çalışacak duruma gelir değil mi?

8-yine faaliyet raporunda '' kapasitemizi arttıracak olan profil lazer kesim makinesi ve robot kaynak makinesinin kurulumları tamamlanmıştır. ayrıca, fotoğraflarda tam olarak bitmemiş inşaat halindeki bina, mayıs sonu itibariyle galvaniz bakım ve kalite kontrol alanları olarak kullanılacaktır '' deniliyor. benim bu cümleden anladığım şu; mevcut yerimizde esas işimizi yapacak makinalar kurulmuş ve faaliyete geçmiştir, yeni binada ise işin daha az önemli kısmı olan galvaniz bakım ve kalite kontrol alanı olarak kullanacağımız için aslında fiili olarak kapasite artışımız yaklaşık %80-90 oranında tamamlanmıştır diyebilir miyiz?

9-profil lazer kesim makinesi ve robot kaynak makinesinin kurulumunun tamamlanması demek bu makinelerin üretimde kullanılmaya başlanması demek midir yoksa üretime geçmesi için başka makina veya malzeme gerekiyor mu?

10-kap açıklamalarıyla ilan edilen ve 2023 yılında teslim edilmesi planlanan 984 bin euroluk enercon,580 bin euroluk martifer( 2024 ilk hafta denilmiş ama) ,2.176.721 euroluk chengxi, ve 508 bin euroluk dongkuk( 2024 yılı içinde tamamlanacak olan) işlerinin teslimatları tamamlandı mı?

11-1.945.000 euroluk gri,850 bin euroluk vieira, ve 1.689.000 euroluk chengxi siparişleri açıklandığı gibi ilk çeyrekte teslim edildi mi?

12- faaliyet raporunda, planlamamız doğrultusunda teslimler gerçekleştirilecektir diye bir ibare bulunduğu için şöyle diyebilir miyiz; 2024 ilk yarısının sonunda kamuoyuna açıklanan iş anlaşmalarının hepsi teslim edilecektir. bir diğer deyişle şu anda ateş wind dışında 2024 2. yarısı için aldığımız bir siparişimiz yok, yani yeni sipariş için kapasitemiz ateş wind harici boş, doğru mudur?( 500 bin euro altı işler hariç)

13-GE ile 2024 içinde yapılan 6.1 milyon euroluk anlaşma kapsamında, 8 mart kap açıklamasında şimdiye kadar 4 milyon dolarlık sipariş aldığımızı ve 1.438.000 dolarlık teslimatın yapıldığını açıklamıştınız. acaba bu tarih itibariyle verilen ve teslim edilen sipariş miktarı nedir?( lütfen bana '' gerekli açıklamaları kap aracılığıyla yapıyoruz diye cevap vermeyin, çünkü bu konudaki kap açıklamanızı, yatırımcılarımızın soruları doğrultusunda yapma gereği duyduk dediniz)

14-GE ile yapılan anlaşmada aylık olarak kapasitemizi bildirme taahhüdü vermiştik. bu şu demek midir; benim bu ay şu kadar fazla kapasitem var, isterseniz size verebilirim.. yani daha önce açıklandığı gibi GE, amiyane tabirle bize '' ne kadar malınız varsa talibim'' demektir bu değil mi?

15-2023 yılında Almanya ihracatımız bir önceki seneye göre dramatik düşmüştür. bunun nedeni nedir?

16-verilen siparişlerin finansallara etkisi ne zaman oluyor. tüm siparişler teslim edildikten sonra mı yoksa peyder pey teslim edilen her parti için ayrı ayrı mı oluyor? mesela amerika teslimatı yapılmıştı 8 martta, siparişin teslim edilen kısmı hemen ödeniyor mu bize?

teşekkür ederim...
    Dostum bunlar ne sorulara adam akıllı cevap verirler, ne de heybelerini tamamen doldurmadan olumlu bir haber paylaşırlar.

Sadece dökülenlerin dökülmesini bekleyeceğiz. Yapacak başka bir şey yok. Yoksa fkaymış oymuş buymuş bunlar bu seviyedeki bir hisse için lüks kavramlar.

Buradaki tek mesele yeterince malı topladıklarında karşılarında da herhangi bir oyuncu kalmadığında yukarı sürmek, o da patronun keyfine kalmış

2. Borsada Enerji Hissesi Alırken Dikkat Edilecekler:

https://www.youtube.com/watch?v=2YsMzmwW6to

Sayfa 371/371 İlkİlk ... 271321361369370371

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •