Sayfa 90/101 İlkİlk ... 40808889909192100 ... SonSon
Arama sonucu : 806 madde; 713 - 720 arası.

Konu: orta vade model portföy ( temel-teknik-kademe analizi )

1.  Alıntı Originally Posted by Metalist Yazıyı Oku
    Çok önceleri, Salıpazarı'nda seyyar olarak tahtaların üzerinde hisse senedi satışları yapılırken tanıştım borsa ile. Genellikle ilgilenen tanıdıkların tavsiyesi ile kağıt alır, bir müddet bekler ve satardım. En son 2013 de aldığım kağıtta yaklaşık 2 sene bekleyip iyi bir getiri elde ettim. Daha sonra nereden bulaştıysam al sat yapan birinin peşinden giderek kardan zarar ettim. Zararına elden çıkardığım tüm kâğıtların bir süre sonra en azından maliyet yerlerine geldiğini ve sizin de belirttiğiniz gibi stres yönetiminin olmamasından kaynaklı panik şeklinde satış yaptığımı ve para kaybı sonucunda psikolojimin ciddi şekilde bozulduğunu farkettim.Çok şükür şu anda sizin topiği takip ediyorum. Sizin ve diğer forumdaşların paylaşımlarından bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Teknik, analiz, v.b. konularda bir bilgim olmadığı için sadece izlemedeyim.
    cok onemli bir nokta var bu samimi yazida...

yillar gecsede birseyleri degistirmeden sonuc degismiyor ... deneyim sirf zaman ilerlemesi demek degildir arkadaslar ....

ikinci bi onemli noktada su ...

borsada kaybedeceginiz en hafif bedel para olur ...
    psikolojiyi etkiler aileyi etkiler sosyal hayati etkler ... ve inanin para ile halledilemeyecek sorunlara sebep olabilir ...

daha oncede soyledim burasi herkesin kazanabilecegi bir mecra degil maalesef .... kendinizi analiz edin tartin gecmise geldiginiz yere bakin sonuc eksiyse uzaklasin ... arsa alin gayrimenkul alin dviz alin....

bu samimi yazi icin tekrar tesekkur ederim sayin forumdasim ....

2.  Alıntı Originally Posted by Aksakal Yazıyı Oku
    arkadaslar ....
    hazir haftasinonu iken soyle birsey yapalim diyorum .

herkes ilk gununden bugunune borsa hikayesini anlatsin ...
    nasil aklina geldi nasil karar verdi hangi hisseleri aldi ne kadar kar zarar etti ne hatalar yapti neyi duzelti. neye gore alir neye gore satar vs ..
    .

bence istifade edilecek cok sey cikar herkes samimiyetle hikayesini paylasirsa....

burayi tamamenbegitim yazilarina donusturmek istiyorum ...

ve genel tabloyu gorursek daha faydali bir yol izleriz
    (ilk genel mesajım)4 ay kadar önce borsanın yükseleceğini söyleyen bir arkadaş sayesinde tanıştım
    elimde kullanmadığım mevduata olan bir miktar param vardı, amacım mevduat üstü getiri sağlamaktı
    bana söylemiş olduğu THYAO , TKNSA , BIMAS , PGSUS , PETKM , KCHOL.. ISCTR , VAKBN , HALKB , YKBNK , GARAN hisselerinden HALKB VE VKBN fazla olmak üzere(tamamen duygusal karar) ve diğerlerinede paylaştırarak aldım
    bu forumla 3 ay kadar öncede tanıştıktan sonra da elimdeki hisseleri yavaş yavaş satarak tamamen forumda sözü edilen SODA,AFYON,ASELSAN,CELEBİ,HEKTAŞ, YAZICI aldım,
    Sizin topiğinizin başlangıcından itibarende diğerlerini satıp TAV,MİGROS ve YAZICI ya yöneldim ,
    geriye dönük olarak bakıldığında kar zarar durumu + %15 civarında
    hatalarımı ve yanlışlarımı göremeyecek kadar amatörüm, öğretici çalışmalarınızın üzerinden tekrar geçip kafamda oturtmaya çalışıyorum,şu an için sadece bölümünüzü takip ediyor ona göre pozisyon alıyorum,

3.  Alıntı Originally Posted by peyami Yazıyı Oku
    (ilk genel mesajım)4 ay kadar önce borsanın yükseleceğini söyleyen bir arkadaş sayesinde tanıştım
    elimde kullanmadığım mevduata olan bir miktar param vardı, amacım mevduat üstü getiri sağlamaktı
    bana söylemiş olduğu THYAO , TKNSA , BIMAS , PGSUS , PETKM , KCHOL.. ISCTR , VAKBN , HALKB , YKBNK , GARAN hisselerinden HALKB VE VKBN fazla olmak üzere(tamamen duygusal karar) ve diğerlerinede paylaştırarak aldım
    bu forumla 3 ay kadar öncede tanıştıktan sonra da elimdeki hisseleri yavaş yavaş satarak tamamen forumda sözü edilen SODA,AFYON,ASELSAN,CELEBİ,HEKTAŞ, YAZICI aldım,
    Sizin topiğinizin başlangıcından itibarende diğerlerini satıp TAV,MİGROS ve YAZICI ya yöneldim ,
    geriye dönük olarak bakıldığında kar zarar durumu + %15 civarında
    hatalarımı ve yanlışlarımı göremeyecek kadar amatörüm, öğretici çalışmalarınızın üzerinden tekrar geçip kafamda oturtmaya çalışıyorum,şu an için sadece bölümünüzü takip ediyor ona göre pozisyon alıyorum,
    siz borsadan uzak durmayi onerdigim arkadastiniz yanlis hatirlamiyorsam

arkadaslar bu vesile ile genel birkac sey soyleyim ...

borsada acemiyseniz baskalarinin kararlariyla al sat yapiyorsaniz duygusal hareket ediyorsaniz yeni basladiysaniz tanidik tavsiyesiyle zengin olma hayaliyle. girdiyseniz borsadan uzak durun.

ben asla daha once borsa gecmisi olmayan birine borsaya gir demem asla onermem tesvik etmem... aksine cayrirmak icin elimden geleni yaparim. cunku bprsaya boyle yaklasan biri bir iki defa kazansada eninde sonunda o para sifirlanir .
    .boyle arkadaslara tavsiyem arsa yatirimi yapmalari ... dogru secimle emin olun sizin icin daha faydali bi yatirim olur ...

4.  Alıntı Originally Posted by Aksakal Yazıyı Oku
    arkadaslar ozelden sık sık teknik analize nerden baslanmali diye sorular geliyor.... burdan toplu bir cevap verelim ...

cok cesitli kaynaklar olmakla birlikte ben yeni baslayacak arkadaslar icin ilk olarak Ali Perşembe nin "teknik analizmi dedin hadi canim sende " isimli kitabini oneririm ...

4 ciltlik bir kitaptir ozellikle ilk uc cildi size buyuk fayda saglar ....

bence basitten baslayip daha sonra yabanci kaynaklara derinllemesine egitimlwre girin ....
    ben olsam Aksakal'ın tek ciltlik "orta vade model portföy (temel-teknik-kademe analizi)" kitabını önerirdim ama kitpçılarda bulunmuyor maalesef...

ha bunun için üzülmeye gerek yok, çünkü forum dört beş ciltlik kitap gibi maşallah...

5. yanlış hatırlamıyorsunuz hocam

6.  Alıntı Originally Posted by se7en Yazıyı Oku
    ben olsam Aksakal'ın tek ciltlik "orta vade model portföy (temel-teknik-kademe analizi)" kitabını önerirdim ama kitpçılarda bulunmuyor maalesef...

ha bunun için üzülmeye gerek yok, çünkü forum dört beş ciltlik kitap gibi maşallah...
    tesekkurlwr sayin se7en ... katkilariniz sayesinde epey birsey paylastik ..

aslinda bastaki şevk kalsa idi dahada fazlasi vardi aklimda ama inanin bazi mesajlardan sonra kan beynime sicriyor

birlikte guzel karlara....
     Alıntı Originally Posted by peyami Yazıyı Oku
    yanlış hatırlamıyorsunuz hocam
    bu vesileyle ayni oneriyi tum topige yapmis olduk ...

size daha oncede demistim burdada diyim borsadan uzak durun ogudu kardesime verdigim oguttur...

kardesin bile olsa baskasinin bilgi tecrube birikimiyle borsada yatirim yapilmaz..

onada soyledigim arsa almasi ...

keyifli pazarlar dilerim

7. Borsaya ilgi alakam yaklaşık 10 yıl önce eski bir asker arkadaşımın kabaca anlatımı ve "sağlam şirkete uzun vadeli yatırım" tavsiyesiyle başladı. Arkadaşla birlikte bir süre takip ettim ama onun askerliği bitince uzunca bir süre ara verdim. 3-4 yıl önce borsa tekrar ilgimi çekmeye başladı. Başta arkadaşımın tavsiyesine uyup uzun vadeli hisse tutmaya başladım ama Mynetten bazı hisselerin yıllık değişimlerini gördükçe heyecanım arttı, günlük en çok artan hisseleri gördükçe de heyecanım tavan yaptı, kendi kendime "hisseler tavşan gibi kaçışıyorken kaplumbağa gibi niye bekliyorum ki" dedim ve arkadaşımın "sağlam şirket, uzun vadeli yatırım" tavsiyesi oldu 2 yıl önce oldu bana "süpriz şirket, kısa vadeli yatırım"... (Sonunda kaplumbağa yine tavşanı geçti)
    Netice olarak; bu stratejiyle kazandığım kârı yine aynı stratejiden dolayı (hatta %20 civarında fazlasını) kaybettim.
    Sn Aksakal ın forumunu takip etmeye başladığımdan bu yana yine ilk başlangıç stratejime dönmüş bulunmaktayım.
    (Sn Aksakal ve forumdaşların tüm yazılarını okuyor ve hepinize teşekkür ediyorum. İş yoğunluğundan dolayı foruma sizler kadar katkıda bulunamadığımdan dolayı özür diliyorum)

8.  Alıntı Originally Posted by kahraman123 Yazıyı Oku
    Borsaya ilgi alakam yaklaşık 10 yıl önce eski bir asker arkadaşımın kabaca anlatımı ve "sağlam şirkete uzun vadeli yatırım" tavsiyesiyle başladı. Arkadaşla birlikte bir süre takip ettim ama onun askerliği bitince uzunca bir süre ara verdim. 3-4 yıl önce borsa tekrar ilgimi çekmeye başladı. Başta arkadaşımın tavsiyesine uyup uzun vadeli hisse tutmaya başladım ama Mynetten bazı hisselerin yıllık değişimlerini gördükçe heyecanım arttı, günlük en çok artan hisseleri gördükçe de heyecanım tavan yaptı, kendi kendime "hisseler tavşan gibi kaçışıyorken kaplumbağa gibi niye bekliyorum ki" dedim ve arkadaşımın "sağlam şirket, uzun vadeli yatırım" tavsiyesi oldu 2 yıl önce oldu bana "süpriz şirket, kısa vadeli yatırım"... (Sonunda kaplumbağa yine tavşanı geçti)
    Netice olarak; bu stratejiyle kazandığım kârı yine aynı stratejiden dolayı (hatta %20 civarında fazlasını) kaybettim.
    Sn Aksakal ın forumunu takip etmeye başladığımdan bu yana yine ilk başlangıç stratejime dönmüş bulunmaktayım.
    (Sn Aksakal ve forumdaşların tüm yazılarını okuyor ve hepinize teşekkür ediyorum. İş yoğunluğundan dolayı foruma sizler kadar katkıda bulunamadığımdan dolayı özür diliyorum)
    dogru bir tane ve aslinda cok basit sayin forumdaslarim....

aslinda herkes dogrunun ne oldugunuda biliyor ....

lakin pratikde uygulamak bambaska birsey ...

hep diyorum borsadan zengin olunmaz ...

elinize hesap makinasini alip uc yil sonra parayi suraya katlarim diyorsaniz batarsiniz bu kadar net ..

daha oncede soyledim bunu ben bistte uzun vade yatirima inan biri degilim orta vade saglam hisse ....

saglam hisselerden sapmazsaniz kaybiniz en fazla zaman olur ( tabii zirvelerden girmeyi kastetmiyorum )

samimi paylasim icin size teswkkur ederim sayin forumdasim ...

Sayfa 90/101 İlkİlk ... 40808889909192100 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •