Sayfa 693/890 İlkİlk ... 193593643683691692693694695703743793 ... SonSon
Arama sonucu : 7120 madde; 5,537 - 5,544 arası.

Konu: TCELL - Türkcell

1.  Alıntı Originally Posted by çulsuzBorsacı Yazıyı Oku
    Hasılat
    2020/4 (7.9 milyar) 2020/3 (7.6 milyar) 2019/4 (6.7 milyar)

Brüt kar
    2020/4 (2.3 milyar) 2020/3 (2.4 milyar) 2019/4 (2.1 milyar)

Esas faaliyet karı
    2020/4 (1.1 milyar) 2020/3 (3.1 milyar) 2019/4 (1.9 milyar)

FAVÖK
    2020/4 (1 milyar) 2020/3 (3.1 milyar) 2019/4 (1.9 milyar)

VÖK
    2020/4 (900 milyon) 2020/3 (1.5 milyar) 2019/4 (900 milyon)

Net kar
    2020/4 (1.3 milyar) 2020/3 (1.2 milyar) 2019/4 (700 milyon)

Esasında bakılırsa gelir tablosu rakamları 3. çeyreğe göre kötü. 3. çeyrekten daha fazla hasılat elde etmesine rağmen, brüt kar, esas faaliyet karı, favök ve vök hepsi 3.çeyreğe göre düşük ki bu da kar marjları düşmüş demektir. Peki o zaman 3. çeyrekte 1.2 milyar kar ederken, nasıl son çeyrekte 1.3 milyar elde etmiş dersek, bunun vergi gelirleri sayesinde olduğunu görüyoruz. 3.çeyrekte 350 milyon vergi gideri varken, son çeyrekte 450 milyon vergi geliri elde etmiş. Buradaki 800 milyonluk değişim 3. çeyrekten daha yüksek kar elde etmesini sağlamış. Bilançoda ya da nakit akışında bir olumsuzluk gözüme çarpmadı. Belki başka birisi de olumlu tarafları yazar

Tabi şöyle bir şey de var. Bu yazdıklarımı ağaların bilmemesi veya öngörmemesi imkansız. Zaten benim değil ağaların görüşü önemli. Beklenti 1.1 milyar iken 1.3 milyar gelen kar tüm hissedarlara hayırlı olsun.

Yazdıklarım deli zırvası olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Herkes kendi kararını kendisi versin.

TCELL'in 2019 yılının tamamına ilişkin net dönem karı : 3.276.690.000 TL iken,

TCELL'in 2020 yılının tamamına ilişkin net dönem karı ise : 4.239.620.000 TL 'dir

Bu rakamlara göre TCELL 2020 yılında net dönem karını bir önceki yıla göre (4.239.620.000 TL - 3.276.690.000 TL =) 990.599.000 TL /3.276.690.000 TL=% 30,51 oranında artırmış gibi görünmektedir.

Muhtemelen; kendisine çok haklı nedenlere dayalı olarak veya salt espritüel kişiliği nedeniyle çulsuz borsacı lakabını takan arkadaşımız yukarıya alıntılamış olduğum mesajında ; TCELL'in 2020 yılındaki karlılığının olduğundan da daha yüksek görünmesinin yegane nedeninin gelir tablosuna yansıtılan vergi gelirleri olduğu tespitinde bulunmuş ve böylece tüm kamuoyuna TCELL'in mali performansında olağan dışı bir durum olmadığı, hatta vergi geliri olmasa şirketin mali performansının bir önceki döneme göre daha kötü olabileceği imasında bulunmuştur. (Neden bilmiyorum ama bu arkadaşımızın elinde sanki hiç TCELL hissesi yoktur diye tahmin etmekteyim)

Ancak, mali analizin hem lehte hem de aleyhte olan tüm unsurlar göz önünde bulundurularak ve ilaveten sahip olunan yatırım pozisyonu dikkate alınmadan yapılması lazımdır ki; yanlış sonuç üretmesin ve yatırımcıları yanlış karar vermeye sürüklemesin.

Doğrudur, şirket 2020 yılında Ukrayna operasyonlarını gerçekleştirdiği lifecell LLC Şirketinin geçmiş yıl zararlarının, muhtemelen bu şirketin karlılığını 2020 yılında ciddi bir şekilde artırmış olması ve gelecek yıllarda da karlılığını artıracağı ve geçmiş yıl zararlarını mahsup edebilme imkanı bularak vergi avantajı sağlayabileceği öngörüsüne dayalı olarak LifeCell'in geçmiş yıl zarar tutarı olan 665.842.000 TL'yi ertelenmiş vergi varlığı olarak TCELL'in konsolide finansal tablolarında muhasebeleştirmiş ve ancak bunun sadece 337.495.000 TL'lik kısmını 2020 yılının bütününe ilişkin gelir tablosunda vergi geliri olarak dikkate almıştır. (Bakınız 2020 Yılı Finansal Rapor sayfa 4 https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/911162)

Evet, doğrudur, şirketin 2020 yılı net dönem karı, salt bu vergi geliri nedeniyle 337.495.000 TL tutarında artmıştır.

Ancak, önceki döneme (2019 yılı) göre kar artışı değerlendirmesinde dikkate alınması gereken çok önemli bir unsur daha bulunmaktadır. Nitekim TCELL 'in 2019 yılı net dönem karı içerisinde bir defalık kar niteliğinde olan Fintur hisselerinin Sonera Holding'e satışından kaynaklanan 772.436.000 TL tutarında iştirak satış karı da vardır.

Adil ve doğru olan, 772.436.000 TL tutarındaki Fintur satış karının şirketin 2019 yılı karından, 337.495.000 TL TL'lik arızi nitelikteki vergi geliri rakamının da 2020 yılı net dönem karından düşülmesi ve ancak ondan sonra mukayese yapılarak artış oranının bulunmasıdır.

Hesabın ayrıntıları şu şekildedir.

TCELL'in Fintur İştirak satış kazancından arındırılmış 2019 yılı karı : ( 3.276.690.000 TL- 772.436.000 TL = )2.504.254.000 TL
    TCELL'in bir kezlik Vergi Geliri Rakamından arındırılmış 2020 yılı karı : ( 4.239.620.000 TL- 337.495.000 TL = ) 3.902.125.000 TL

Bir kezlik kar rakamlarının eliminasyonu sonrası önceki yıla göre kar artış tutarı ve oranı :

(3.902.125.000 TL - 2.504.254.000 TL = )1.397.871.000 TL /2.504.254.000 TL =% 55,82 olmaktadır.

Görüleceği üzere; eğer şirketin sadece asli faaliyet konusundan elde ettiği karlar dikkate alınarak bir performans değerlendirmesi yapılması istendiğinde ve bu amaçla bir kezlik kar niteliğinde olan rakamlar hem 2020 hem de 2019 yılı net dönem karından düşüldükten sonra kıyaslama yapıldığında ; TCELL'in Covid 19 döneminde olağan dışı gelir ve karlardan arındırılmış net dönem karını bir önceki yıla göre TL ve dolar bazında olmak üzere ciddi bir şekilde artırmış olduğu sabittir.

Uyarı Notu: Bu bir yatırım tavsiyesi olmayıp, sadece makul ekonomik ve finansal gerekçelere dayalı olarak yapılmış bir kişisel kanaat, tahmin ve daha da çok bir temenni açıklamasından ibarettir. Bu tip tahmin, yorum ya da öngörülerde yanılmanın adeta esas, isabet ettirmenin ise neredeyse istisnai bir durum olduğu ve manipülasyonun her çeşidinin fasılasız bir şekilde her gün sahneye konulduğu borsada, daima bir ters köşeye yatma ihtimalinin bulunduğu unutulmamalı ve herkes yatırım kararını; sadece kendi akıl ve muhakeme yeteneğine dayalı olarak vermelidir.
    Son düzenleme : Burutay; 20-02-2021 saat: 15:33.

2. Burutay hocam emeğinize sağlık
    2019 ile 2020 arasında ki çok ince bir nüansı dikkatlere getirmişsiniz

Kem küm edilmesine en ufak bir kapı açmayan muhteşem bir bilanço performansı ile mutlu olduk

Dileğimiz hayırlısı ile artık ederine doğru yolculuğa başlaması

Dün yukarıda bir arkadaş yazmış

4 milyar kâr açıklayan froto nun piyasa değeri 67 milyar
    4,2 milyar kâr açıklayan tcell in piyasa değeri 37 milyar

Başka söze de gerek yok
    Az insan çok huzur

3. BofA robotu artık ters çalışmak zorunda.
    Yüksek açılış yapıp zıp zıp yaparak yükselecekmiş havası verip sonra dibe kadar basıp kapanışta açığını kapatıyordu.
    Şimdi tersi olacak.
    Açılışta tepesine vura vura dibe gidecek havası ile düşük tutarak alacak, kapanışta tepeden satacak. O ara piyasaya bir iki de haber sıkıştıracak.
    AĞAÇ İSTEYEN TOHUM EKER....

4.  Alıntı Originally Posted by ric Yazıyı Oku
    Burutay hocam emeğinize sağlık
    2019 ile 2020 arasında ki çok ince bir nüansı dikkatlere getirmişsiniz

Kem küm edilmesine en ufak bir kapı açmayan muhteşem bir bilanço performansı ile mutlu olduk

Dileğimiz hayırlısı ile artık ederine doğru yolculuğa başlaması

Dün yukarıda bir arkadaş yazmış

4 milyar kâr açıklayan froto nun piyasa değeri 67 milyar
    4,2 milyar kâr açıklayan tcell in piyasa değeri 37 milyar

Başka söze de gerek yok
    Rica ederim. "Her şerde (işte) bir hayır vardır" derler. Demek ki doğruymuş.

Nitekim eğer, Hisse Net'e duhulu 13.02.2021 yani çok yeni olan, daha önce bu hisse hakkında hiç bir şey yazmayan ve muhtemelen ; Cuma günü oluşan prim üzerine "...burada ne oluyor, bu yükseliş neden acaba?" diye merakla başlığa gelen ve yine muhtemelen hevesimizi kursağımızda bırakmak ya da aklımıza bir kurt düşürmek için söz konusu mesajı kaleme alan bu arkadaş olmasaydı, ben de, bu şirketin bir önceki yıl mali tablosu ile finansal raporunu dipnotlarına kadar gözden geçirmeyecek, Fintur İştirak satış kazancı meselesini asla gündeme getirmeyecek ve TCELL'in asli faaliyetlerinden kaynaklanan mali performansının aslında göründüğünden daha iyi olduğunu ortaya koyma fırsatı bulamayacaktım.

Yani aslında buna vesile olan bu arkadaşımıza teşekkür etmek lazım.

Bu arada Pazartesi günü olması gerekenin ne olduğunu çok iyi biliyorum ama olayların fiilen nasıl gelişeceği hakkında çok fazla fikrim yok. Umarım her şey beklentilerimiz doğrultusunda gelişir ve hem bu tahtanın hem de BİST'in asli oyuncuları daha önce ihmal ettikleri bu hisse ile daha fazla ilgilenmek gerektiği konusunda hemfikir olurlar.

Ayrıca umarım ve temenni ederim, algoritmalarının tamamen günlük al-sattan kazanç elde etmek üzere kurgulandığı, gelecek haberleri dikkate almadan alım satım yaptıkları anlaşılan (oysa şirketin mali tablolarını Cuma günü açıklayacağını sağır sultan bile duymuştu) ve bilanço beklentisi oluşan güçlü Redditvari alım talebi üzerine fena halde afallayıp sattıkları tüm hisse senetlerini panikle yerine koyan BofA ve Yapı Kredi Robotları Pazartesi günü ve devamında da yine ters köşeye yatmaya devam eder.

Uyarı Notu: Bu bir yatırım tavsiyesi olmayıp, sadece makul ekonomik ve finansal gerekçelere dayalı olarak yapılmış bir kişisel kanaat, tahmin ve daha da çok bir temenni açıklamasından ibarettir.

5.  Alıntı Originally Posted by Burutay Yazıyı Oku
    TCELL'in 2019 yılının tamamına ilişkin net dönem karı : 3.276.690.000 TL iken,

TCELL'in 2020 yılının tamamına ilişkin net dönem karı ise : 4.239.620.000 TL 'dir

Bu rakamlara göre TCELL 2020 yılında net dönem karını bir önceki yıla göre (4.239.620.000 TL - 3.276.690.000 TL =) 990.599.000 TL /3.276.690.000 TL=% 30,51 oranında artırmış gibi görünmektedir.

Muhtemelen; kendisine çok haklı nedenlere dayalı olarak veya salt espritüel kişiliği nedeniyle çulsuz borsacı lakabını takan arkadaşımız yukarıya alıntılamış olduğum mesajında ; TCELL'in 2020 yılındaki karlılığının olduğundan da daha yüksek görünmesinin yegane nedeninin gelir tablosuna yansıtılan vergi gelirleri olduğu tespitinde bulunmuş ve böylece tüm kamuoyuna TCELL'in mali performansında olağan dışı bir durum olmadığı, hatta vergi geliri olmasa şirketin mali performansının bir önceki döneme göre daha kötü olabileceği imasında bulunmuştur. (Neden bilmiyorum ama bu arkadaşımızın elinde sanki hiç TCELL hissesi yoktur diye tahmin etmekteyim)

Ancak, mali analizin hem lehte hem de aleyhte olan tüm unsurlar göz önünde bulundurularak ve ilaveten sahip olunan yatırım pozisyonu dikkate alınmadan yapılması lazımdır ki; yanlış sonuç üretmesin ve yatırımcıları yanlış karar vermeye sürüklemesin.

Doğrudur, şirket 2020 yılında Ukrayna operasyonlarını gerçekleştirdiği lifecell LLC Şirketinin geçmiş yıl zararlarının, muhtemelen bu şirketin karlılığını 2020 yılında ciddi bir şekilde artırmış olması ve gelecek yıllarda da karlılığını artıracağı ve geçmiş yıl zararlarını mahsup edebilme imkanı bularak vergi avantajı sağlayabileceği öngörüsüne dayalı olarak LifeCell'in geçmiş yıl zarar tutarı olan 665.842.000 TL'yi ertelenmiş vergi varlığı olarak TCELL'in konsolide finansal tablolarında muhasebeleştirmiş ve ancak bunun sadece 337.495.000 TL'lik kısmını 2020 yılının bütününe ilişkin gelir tablosunda vergi geliri olarak dikkate almıştır. (Bakınız 2020 Yılı Finansal Rapor sayfa 4 https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/911162)

Evet, doğrudur, şirketin 2020 yılı net dönem karı, salt bu vergi geliri nedeniyle 337.495.000 TL tutarında artmıştır.

Ancak, önceki döneme (2019 yılı) göre kar artışı değerlendirmesinde dikkate alınması gereken çok önemli bir unsur daha bulunmaktadır. Nitekim TCELL 'in 2019 yılı net dönem karı içerisinde bir defalık kar niteliğinde olan Fintur hisselerinin Sonera Holding'e satışından kaynaklanan 772.436.000 TL tutarında iştirak satış karı da vardır.

Adil ve doğru olan, 772.436.000 TL tutarındaki Fintur satış karının şirketin 2019 yılı karından, 337.495.000 TL TL'lik arızi nitelikteki vergi geliri rakamının da 2020 yılı net dönem karından düşülmesi ve ancak ondan sonra mukayese yapılarak artış oranının bulunmasıdır.

Hesabın ayrıntıları şu şekildedir.

TCELL'in Fintur İştirak satış kazancından arındırılmış 2019 yılı karı : ( 3.276.690.000 TL- 772.436.000 TL = )2.504.254.000 TL
    TCELL'in bir kezlik Vergi Geliri Rakamından arındırılmış 2020 yılı karı : ( 4.239.620.000 TL- 337.495.000 TL = ) 3.902.125.000 TL

Bir kezlik kar rakamlarının eliminasyonu sonrası önceki yıla göre kar artış tutarı ve oranı :

(3.902.125.000 TL - 2.504.254.000 TL = )1.397.871.000 TL /2.504.254.000 TL =% 55,82 olmaktadır.

Görüleceği üzere; eğer şirketin sadece asli faaliyet konusundan elde ettiği karlar dikkate alınarak bir performans değerlendirmesi yapılması istendiğinde ve bu amaçla bir kezlik kar niteliğinde olan rakamlar hem 2020 hem de 2019 yılı net dönem karından düşüldükten sonra kıyaslama yapıldığında ; TCELL'in Covid 19 döneminde olağan dışı gelir ve karlardan arındırılmış net dönem karını bir önceki yıla göre TL ve dolar bazında olmak üzere ciddi bir şekilde artırmış olduğu sabittir.

Uyarı Notu: Bu bir yatırım tavsiyesi olmayıp, sadece makul ekonomik ve finansal gerekçelere dayalı olarak yapılmış bir kişisel kanaat, tahmin ve daha da çok bir temenni açıklamasından ibarettir. Bu tip tahmin, yorum ya da öngörülerde yanılmanın adeta esas, isabet ettirmenin ise neredeyse istisnai bir durum olduğu ve manipülasyonun her çeşidinin fasılasız bir şekilde her gün sahneye konulduğu borsada, daima bir ters köşeye yatma ihtimalinin bulunduğu unutulmamalı ve herkes yatırım kararını; sadece kendi akıl ve muhakeme yeteneğine dayalı olarak vermelidir.
    Yalnız şöyle bir durum var. Ben 2020 yılı 4.çeyrek (2020/4) ile 2020 yılı 3.çeyrek (2020/3) sonuçlarını kıyaslayarak bir yorumda bulundum ki evet şirket 3. çeyrekte 350 milyon vergi gideri kaydetmişken, 4. çeyrekte 450 milyon vergi geliri kaydetmiştir ve marjlarda 3. çeyreğe nazaran düşüş olmasına rağmen, bu sayede 3. çeyrekten daha yüksek kar elde etmiştir. Kısaca burada çeyreksel bazda bir yorumda bulunulmuştur (yıllık bazda değil). Bahsettiğim budur.

Siz benim neyle neyi kıyasladığımı yanlış anlamış gibi görünüyorsunuz. Belki ben düzgün yazamamışımdır. Yıllık olarak bakarsak, yazdığım rakamlar da dikkate alındığında, şirketin 2020 yılı rakamlarının 2019 yılından ve 2020 yılı 4. çeyrek (2020/4) rakamlarının 2019 yılı 4. çeyrek rakamlarının çoğundan (2019/4) daha iyi olduğu zaten gözükmektedir.

Ağaların bir önceki çeyreğe göre marjlarda meydana gelecek düşüşü bilmemeleri ve öngörmemeleri ihtimal dışıdır. Bu doğrultuda ağalar tabloları nasıl yorumlar, ''biz zaten marjların düşeceğini tahmin ediyorduk'' deyip öyle ya da böyle beklenti üzeri gelen kara mı odaklanırlar, tahtada ne tür hareketler olur onu ağalar bilir. O ayrı konu.

Son olarak şunu da söylemek isterim ki, neden hemen ''elinde hisse yok. ondan kasıtlı böyle yorum yapıyor'' gibi bir tavra büründünüz onu da anlayamadım

Analiziniz için teşekkürler.

Yazdıklarım deli zırvası olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Herkes kendi kararını kendisi versin.
    Son düzenleme : çulsuzBorsacı; 20-02-2021 saat: 20:12.

6. Sn. Burutay
    Biraz önce bir mesaj yazmıştım ama silindi galiba..

Uzun zamandır bu kadar güzel bir "dil" e sahip kelimelere rastlamamıştım..
    Saygılar..

7.  Alıntı Originally Posted by çulsuzBorsacı Yazıyı Oku
    Hasılat
    2020/4 (7.9 milyar) 2020/3 (7.6 milyar) 2019/4 (6.7 milyar)

Brüt kar
    2020/4 (2.3 milyar) 2020/3 (2.4 milyar) 2019/4 (2.1 milyar)

Esas faaliyet karı
    2020/4 (1.1 milyar) 2020/3 (3.1 milyar) 2019/4 (1.9 milyar)

FAVÖK
    2020/4 (1 milyar) 2020/3 (3.1 milyar) 2019/4 (1.9 milyar)

VÖK
    2020/4 (900 milyon) 2020/3 (1.5 milyar) 2019/4 (900 milyon)

Net kar
    2020/4 (1.3 milyar) 2020/3 (1.2 milyar) 2019/4 (700 milyon)

Esasında bakılırsa gelir tablosu rakamları 3. çeyreğe göre kötü. 3. çeyrekten daha fazla hasılat elde etmesine rağmen, brüt kar, esas faaliyet karı, favök ve vök hepsi 3.çeyreğe göre düşük ki bu da kar marjları düşmüş demektir. Peki o zaman 3. çeyrekte 1.2 milyar kar ederken, nasıl son çeyrekte 1.3 milyar elde etmiş dersek, bunun vergi gelirleri sayesinde olduğunu görüyoruz. 3.çeyrekte 350 milyon vergi gideri varken, son çeyrekte 450 milyon vergi geliri elde etmiş. Buradaki 800 milyonluk değişim 3. çeyrekten daha yüksek kar elde etmesini sağlamış. Bilançoda ya da nakit akışında bir olumsuzluk gözüme çarpmadı. Belki başka birisi de olumlu tarafları yazar

Tabi şöyle bir şey de var. Bu yazdıklarımı ağaların bilmemesi veya öngörmemesi imkansız. Zaten benim değil ağaların görüşü önemli. Beklenti 1.1 milyar iken 1.3 milyar gelen kar tüm hissedarlara hayırlı olsun.

Alıntı Originally Posted by çulsuzBorsacı Yazıyı Oku
    Yalnız şöyle bir durum var. Ben 2020 yılı 4.çeyrek (2020/4) ile 2020 yılı 3.çeyrek (2020/3) sonuçlarını kıyaslayarak bir yorumda bulundum ki evet şirket 3. çeyrekte 350 milyon vergi gideri kaydetmişken, 4. çeyrekte 450 milyon vergi geliri kaydetmiştir ve marjlarda 3. çeyreğe nazaran düşüş olmasına rağmen, bu sayede 3. çeyrekten daha yüksek kar elde etmiştir. Kısaca burada çeyreksel bazda bir yorumda bulunulmuştur (yıllık bazda değil). Bahsettiğim budur.

Siz benim neyle neyi kıyasladığımı yanlış anlamış gibi görünüyorsunuz. Belki ben düzgün yazamamışımdır. Yıllık olarak bakarsak, yazdığım rakamlar da dikkate alındığında, şirketin 2020 yılı rakamlarının 2019 yılından ve 2020 yılı 4. çeyrek (2020/4) rakamlarının 2019 yılı 4. çeyrek rakamlarının çoğundan (2019/4) daha iyi olduğu zaten gözükmektedir.

Ağaların bir önceki çeyreğe göre marjlarda meydana gelecek düşüşü bilmemeleri ve öngörmemeleri ihtimal dışıdır. Bu doğrultuda ağalar tabloları nasıl yorumlar, ''biz zaten marjların düşeceğini tahmin ediyorduk'' deyip öyle ya da böyle beklenti üzeri gelen kara mı odaklanırlar, tahtada ne tür hareketler olur onu ağalar bilir. O ayrı konu.

Son olarak şunu da söylemek isterim ki, neden hemen ''elinde hisse yok. ondan kasıtlı böyle yorum yapıyor'' gibi bir tavra büründünüz onu da anlayamadım

Analiziniz için teşekkürler.

Bak muhterem kardeşim. Zaman zaman, tamamen doğruyu anlamış olduğum halde sırf polemiği sürdürmemek adına "ben konuyu yanlış anlamışım deyip geçiştiriyorum ama bu kez demeyeceğim".

Ben tabii ki yazdıklarınızı çok iyi okudum ve spesifik olarak 3. çeyrek ile 4. çeyrek sonuçları arasında bir mukayese yaptığınızı çok iyi anladım ama şirketin tüm mali performansını, salt 2020 yılının 4. çeyreğinde kaydedilen vergi gelirine indirgeyerek analiz etmiş olmanız ve bütüncül bir değerlendirme yapma yoluna gitmemiş olmanız benim sizin niyetinizi sorgulamaya itti. Açıkçası sizin açıklanan mali tablolarda hangi olumsuz unsuru bulabilir ve kullanabilirim niyeti ile yaklaştığınız izlenimine kapıldım ve bu nedenle de bir karşı analiz yapma gereği duydum.

Kaldı ki, sizin de bildiğiniz üzere; bir şirketin mali performansının değerlendirilmesi açısından çeyrek dönemlerdeki ticari performans da önemlidir ve mali gidişatı görebilmek için çeyrek dönemlik sonuçlar da dikkatle takip edilir ama bir şirketin mali performansının değerlendirilmesi açısından en önemli unsur yıllık bazda oluşan mali sonuçlardır. Nitekim kurumlar vergisi yıllık net kar üzerinden hesaplanır ve ödenir ve kar payı yıllık net kar baz alınarak hesaplanır ve dağıtılır.

Böylesi bir gerçek var iken sizin ;

-Adeta cımbızlama yöntemi ile tek bir unsuru (şirketin vergi geliri kaydetmiş olması) magnifiye ederek negatif bir yorum yapmış olmanız ve diğer tüm olumlu unsurları adeta vaka-i adiyeden hususlar gibi lanse etmiş olmanız ,

-Bununla da yetinmeyerek olayın sadece negatif yönünü görmeye çalıştığınızı itiraf edercesine ben bilerek olumsuz kısmını yazdım " Belki başka birisi de olumlu tarafları yazar " demiş olmanız ,

-Hatta bununla da yetinmeyerek, sanki bu mecrayı takip ettiğini düşündüğünüz büyük ölçekli yatırımcıları /analistleri eğer görmedilerse ben uyandırayım niyetiyle söylenmiş gibi duran " Tabi şöyle bir şey de var. Bu yazdıklarımı ağaların bilmemesi veya öngörmemesi imkansız. Zaten benim değil ağaların görüşü önemli.",

cümlesini sarf etmiş olmanız nedeniyle ben de daha bütüncül yaklaşımla olayı değerlendirme ve kendi tezimi açıklama gereği duydum.

Son olarak; merak etmeyiniz, o kadar uzun süredir bu piyasada işlem yapıyorum ki, ben bir yatırımcıyı, spesifik olarak bu şekilde yazmaya iten psikolojiyi çok iyi bilirim.

Sizin elinizde külliyatlı miktarda TCELL olacak, pandemi ortamında halka açık şirketlerin önemli bir kısmı zarar ya da geçmiş yıla göre çok daha kötü karlar açıklamış iken bu şirket geçmiş yıla kıyasla oldukça iyi bir yıllık kar açıklamış olacak ve buna rağmen primsiz olacak ve ortalıkta bir sürü aracı kurum kaynaklı hedef fiyat uçuşuyor olacak, ilaveten bağlı ortaklık konumundaki Superonline'ın 2021 yılında halka arz edilebileceği söylentileri kamuoyuna bir haber sitesinde yayınlanacak şekilde sızmış ve yalanlanmamış olacak ve güya elinde külliyatlı miktarda TCELL bulunduran siz, vergi geliri meselesini büyüterek (üstelikte geçmiş yıl en az bu tutara yakın bir iştirak satış gelirinin, mukayesede baz rakam olan önceki yıl dönem net kar rakamını büyütmüş olduğu hususunu ihmal ederek) negatif bir portre çizecek ve Pazartesi bu şirkete alıcı olabilecek tüm potansiyel yatırımcılara ama özellikle de sizin ağalar diye tabir ettiğiniz büyük yatırımcılara " bu şirketin karlılığı aslında göründüğü kadar iyi değil, gidişat da o kadar parlak değil " doğrultusunda mesaj vermeye kalkışacaksınız. Kusura bakmayın ama bu hiç inandırıcı değil. İnsanın doğasına aykırı.

Bu yüzden ben halen, sizin elinizde tek bir lot dahi TCELL hissesi olmadığını veya eğer varsa bile çok az miktarda olduğunu düşünüyorum. Ama siz, eğer buna rağmen, benim elimde kayda değer miktarda TCELL var diyorsanız ve bunu değer verdiğiniz herhangi bir unsura atfen burada ifade edebiliyorsanız ifade edin kabulümdür.

Bu arada son derece nazik bir üslup kullandığınız için teşekkürler.

Uyarı Notu: Bu bir yatırım tavsiyesi olmayıp, sadece makul ekonomik ve finansal gerekçelere dayalı olarak yapılmış bir kişisel kanaat ve tahmin açıklamasından ibarettir. Bu tip tahmin, yorum ya da öngörülerde yanılmanın adeta esas, isabet ettirmenin ise neredeyse istisnai bir durum olduğu ve manipülasyonun her çeşidinin fasılasız bir şekilde her gün sahneye konulduğu borsada, daima bir ters köşeye yatma ihtimalinin bulunduğu unutulmamalı ve herkes yatırım kararını; sadece kendi akıl ve muhakeme yeteneğine dayalı olarak vermelidir.
    Son düzenleme : Burutay; 20-02-2021 saat: 23:00.

8.  Alıntı Originally Posted by dandanakan1453 Yazıyı Oku
    17.39 geçerse şelale
    ralli demek istediniz sanırım...

Sayfa 693/890 İlkİlk ... 193593643683691692693694695703743793 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •