Sayfa 728/890 İlkİlk ... 228628678718726727728729730738778828 ... SonSon
Arama sonucu : 7120 madde; 5,817 - 5,824 arası.

Konu: TCELL - Türkcell

1. Tabii herkes bu şirket ve hisse ile ilgili tüm faktörleri ayrıntılı olarak değerlendirecek ve ancak ondan sonra zihninde oluşan kanaat veya hissiyat çerçevesinde bu hisseyi elinde tutup tutmayacağına, alıp almayacağına veya satıp satmayacağına dair nihai kararını verecektir.

Şirketin halka azından bu yana olan borsa performansı tam bir rezalettir. Yani geçmişe yönelik olarak hangi olumsuz yargı bildirilirse bildirilsin haklı gibi durmaktadır. Şirket yatırımcısına para kazandırmamış hatta al-sat yapanlar dışındaki herkese kaybettirmiştir.

Ancak bu gün durum biraz geçmişten farklıdır. Bu şirketin geçmiş öyküsünü ayrıntılı olarak bilmiyorum ama kadim yatırımcıların yazıp çizdiklerinden ve kamuoyuna yansıyan haberlerden hareketle söylüyorum, geçmişte şirket hep çok başlı olarak yönetilmiş, ortaklar arasında ihtilaflar oluşmuş ve anladığım kadarıyla bu yüzden olsa gerek şirket iyi yönetilememiş ve alınması gereken bazı radikal kararlar da bir türlü alınamamış.

Oysa, Ekim 2020 döneminden başlayarak şirketin yönetimi imtiyazlı hisselere sahip olan kamusal otoritenin (Türkiye Varlık Fonu) eline geçmiş durumdadır ve bu yeni durumun hem olumlu hem de olumsuz bazı yanları vardır.

Kamunun, kar amaçlı bir şirketi, gözünü sadece kar bürümüş makyavelist özel sektör mensupları kadar rantabl (karlı) işletemeyeceği ön yargısı ve imtiyazlı hisse durumu nedeniyle halka açık kısmın piyasadan satın alınarak şirketin ele geçirilemeyecek olması negatif yanlar gibi durmaktadır.

Ancak, şirketin yönetiminin tamamen kamuda olmasının şöyle avantajları vardır;

-Şirketin iflasına izin verilmeyecektir.

-Şirketin faaliyet konusuna darbe vuracak ya da çok olumsuz etkileyebilecek yasal düzenlemelerin yapılması ihtimali düşmüştür.(Yapılacak yasal düzenlemelerin oluşturacağı sakıncaları yasa koyucuya / iktidara çok daha rahat anlatabileceklerdir)
    ,
    -Aksine şirketin faaliyetini kolaylaştıracak /önünü açacak yasal düzenlemelerin yapılması ihtimali artmıştır,(Projelerini yasa koyucuya /iktidara çok daha rahat anlatabileceklerdir)

-Yönetimde çok başlılık olmadığı için radikal bazı kararlar (İştirak ya da bağlı ortaklık veya geliştirilen uygulamaların satışı gibi) önceki duruma göre çok daha kolay alınıp uygulamaya konulabilecektir.

Sonuç olarak TCELL'in 20 yıllık borsa öyküsünde yeni bir durum vardır ve bazı şartlar da olgunlaşmıştır (Superonline rüştünü ispat etmiş, belli bir pazar payına sahip olup belli bir karlılığa ulaşıp halka açılabilir hale gelmiştir ilaveten her biri parlayıp dünya yıldızı olabilecek ve daha sonra rüya gibi fiyatlara satılabilecek Bip, PayCell, Fizy gibi bazı uygulamalar geliştirilmiştir.) ve ilaveten "biz bu varlıkları satıp şirketi yüksek temettü dağıtabilir nakit zengini bir şirket yapacağız" diyen bir yönetim başa geçmiştir ve bu yeni durum bana göre bu şirkete ve yönetimine bir süreliğine de olsa kredi açmayı gerektirmektedir. TVF'nin temel hedefinin dünyanın en büyük varlık fonlarından birisi olan ve 1 trilyon dolar üzerinde varlığa sahip olan Norveç Varlık Fonu gibi olmak olduğu düşünülürse menfaatlerimiz aynı yöndedir.

Tabii, yeni yönetim idare-i maslahat yoluna gidip bu atılımlardan hiç birisini hayata geçiremeyebilir yani böyle bir olasılık muhakkak ki vardır.

Ama meşhur Nasrettin Hoca fıkrasıdır; Ya göle çalınan maya bu kez tutarsa...

Uyarı Notu: Bu bir yatırım tavsiyesi olmayıp, sadece makul ekonomik ve finansal gerekçelere dayalı olarak yapılmış bir kişisel kanaat, tahmin ve daha çok bir temenni açıklamasından ibarettir. Bu tip tahmin, yorum ya da öngörülerde yanılmanın adeta esas, isabet ettirmenin ise neredeyse istisnai bir durum olduğu ve manipülasyonun her çeşidinin fasılasız bir şekilde her gün sahneye konulduğu borsada, daima bir ters köşeye yatma ihtimalinin bulunduğu unutulmamalı ve herkes yatırım kararını; sadece kendi akıl ve muhakeme yeteneğine dayalı olarak vermelidir.
    Son düzenleme : Burutay; 01-03-2021 saat: 11:24.

2. Yatırımcı ilişkilerine 2. defa mail atıp sorularımı yönelttiğim halde geri dönüş yapılmadı
    Telefonla aramadığım için telefonlara çıkılıp çıkılmadığı hakkında bilgim yok
    Cimer e şikâyet etmeyi düşünüyorum
    Ortağı olduğumuz ve üstelik ülkenin en büyükleri arasında ki şirket neden yatırımcılarını ciddiye dahi almaz?
    Tenezzül mü edilmiyor?
    Kurumsal iletişime ne oldu?
    Üstelik bir iletişim şirketi bunu yapıyor
    En dandik şirketlerde dahi geri dönüş oluyor tcell e ne oluyor peki?

Telefonla arayıp ulaşanınız var mı arkadaşlar?
    Az insan çok huzur

3. Bu hissede, günlük işlemlerden para kazanmak için yapılacak tek bir şey var gibi görünüyor. Borsada alım satım yapan bir robot yazılım kullanmak ve algoritmasını tek bir parametreye bağlamak : BofA ve Yapı Kredi robotları hangi yönde işlem yapıyorsa sen de mili saniye sonra aynısını yap.

Bu hisse hakikaten de tam bir ömür törpüsü. Bakar mısınız? Endeks % 2 civarı primli oysa bu onda biri oranında (%0,20) primle ayak sürüyor ve ayrıca adeta düşmek için bahane arıyor.

Yatırım tavsiyesi değildir.

4. Bir cinnet işi çözecek. Satıp gideceğim bu diyardan.
    Yalnız en son 2,5 yıl taşıdığım Konya Çimentoyu 275’den satıp, bu eşşeğe geçtikten sonra Konya Çimento 1800 TL’ye gitmişti
    2. yi yüreğim kaldırmaz...
    Satmamak için kendimi durmadan motive ediyorum...

5.  Alıntı Originally Posted by Burutay Yazıyı Oku
    Tabii herkes bu şirket ve hisse ile ilgili tüm faktörleri ayrıntılı olarak değerlendirecek ve ancak ondan sonra zihninde oluşan kanaat veya hissiyat çerçevesinde bu hisseyi elinde tutup tutmayacağına, alıp almayacağına veya satıp satmayacağına dair nihai kararını verecektir.

Şirketin halka azından bu yana olan borsa performansı tam bir rezalettir. Yani geçmişe yönelik olarak hangi olumsuz yargı bildirilirse bildirilsin haklı gibi durmaktadır. Şirket yatırımcısına para kazandırmamış hatta al-sat yapanlar dışındaki herkese kaybettirmiştir.

Ancak bu gün durum biraz geçmişten farklıdır. Bu şirketin geçmiş öyküsünü ayrıntılı olarak bilmiyorum ama kadim yatırımcıların yazıp çizdiklerinden ve kamuoyuna yansıyan haberlerden hareketle söylüyorum, geçmişte şirket hep çok başlı olarak yönetilmiş, ortaklar arasında ihtilaflar oluşmuş ve anladığım kadarıyla bu yüzden olsa gerek şirket iyi yönetilememiş ve alınması gereken bazı radikal kararlar da bir türlü alınamamış.

Oysa, Ekim 2020 döneminden başlayarak şirketin yönetimi imtiyazlı hisselere sahip olan kamusal otoritenin (Türkiye Varlık Fonu) eline geçmiş durumdadır ve bu yeni durumun hem olumlu hem de olumsuz bazı yanları vardır.

Kamunun, kar amaçlı bir şirketi, gözünü sadece kar bürümüş makyavelist özel sektör mensupları kadar rantabl (karlı) işletemeyeceği ön yargısı ve imtiyazlı hisse durumu nedeniyle halka açık kısmın piyasadan satın alınarak şirketin ele geçirilemeyecek olması negatif yanlar gibi durmaktadır.

Ancak, şirketin yönetiminin tamamen kamuda olmasının şöyle avantajları vardır;

-Şirketin iflasına izin verilmeyecektir.

-Şirketin faaliyet konusuna darbe vuracak ya da çok olumsuz etkileyebilecek yasal düzenlemelerin yapılması ihtimali düşmüştür.(Yapılacak yasal düzenlemelerin oluşturacağı sakıncaları yasa koyucuya / iktidara çok daha rahat anlatabileceklerdir)
    ,
    -Aksine şirketin faaliyetini kolaylaştıracak /önünü açacak yasal düzenlemelerin yapılması ihtimali artmıştır,(Projelerini yasa koyucuya /iktidara çok daha rahat anlatabileceklerdir)

-Yönetimde çok başlılık olmadığı için radikal bazı kararlar (İştirak ya da bağlı ortaklık veya geliştirilen uygulamaların satışı gibi) önceki duruma göre çok daha kolay alınıp uygulamaya konulabilecektir.

Sonuç olarak TCELL'in 20 yıllık borsa öyküsünde yeni bir durum vardır ve bazı şartlar da olgunlaşmıştır (Superonline rüştünü ispat etmiş, belli bir pazar payına sahip olup belli bir karlılığa ulaşıp halka açılabilir hale gelmiştir ilaveten her biri parlayıp dünya yıldızı olabilecek ve daha sonra rüya gibi fiyatlara satılabilecek Bip, PayCell, Fizy gibi bazı uygulamalar geliştirilmiştir.) ve ilaveten "biz bu varlıkları satıp şirketi yüksek temettü dağıtabilir nakit zengini bir şirket yapacağız" diyen bir yönetim başa geçmiştir ve bu yeni durum bana göre bu şirkete ve yönetimine bir süreliğine de olsa kredi açmayı gerektirmektedir. TVF'nin temel hedefinin dünyanın en büyük varlık fonlarından birisi olan ve 1 trilyon dolar üzerinde varlığa sahip olan Norveç Varlık Fonu gibi olmak olduğu düşünülürse menfaatlerimiz aynı yöndedir.

Tabii, yeni yönetim idare-i maslahat yoluna gidip bu atılımlardan hiç birisini hayata geçiremeyebilir yani böyle bir olasılık muhakkak ki vardır.

Ama meşhur Nasrettin Hoca fıkrasıdır; Ya göle çalınan maya bu kez tutarsa...

Uyarı Notu: Bu bir yatırım tavsiyesi olmayıp, sadece makul ekonomik ve finansal gerekçelere dayalı olarak yapılmış bir kişisel kanaat, tahmin ve daha çok bir temenni açıklamasından ibarettir. Bu tip tahmin, yorum ya da öngörülerde yanılmanın adeta esas, isabet ettirmenin ise neredeyse istisnai bir durum olduğu ve manipülasyonun her çeşidinin fasılasız bir şekilde her gün sahneye konulduğu borsada, daima bir ters köşeye yatma ihtimalinin bulunduğu unutulmamalı ve herkes yatırım kararını; sadece kendi akıl ve muhakeme yeteneğine dayalı olarak vermelidir.
    Agzina saglik burutay abi...

Bist icerisinde bu kdr cok hikaye yazabilecek potansiyelde kac hisse var?

Gsm ve mobil data ile garanti nakit akisi...toplam ciro icinde henuz yuzde 14 katki saglayan digital kanallar...

Gameventure dan cikabilecek bir oyun? Tv plus in kullanimin yayginlasmasi,paycell ile odeme aliskanliginin yayginlasmasi,kripto alisverisi...pasaj in buyuk alisveris siteleri arasina girmesi...superbox satislarinin patlamasi...

Zaten kendi carpanlarinin yuzde 40 altinda islem goren sirket icin digital tarafta yasanabilecek bir ciro patlamasi ile fk nin nasil baskilanabilecegini hayal edebiliyor musun?

Kendi adima hisseyle ask yasama diyenlere inat buralardan toplayabildigim kadar toplamaya devam...

O kedi buraya gelecek!

Sayfa 728/890 İlkİlk ... 228628678718726727728729730738778828 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •