Sayfa 338/880 İlkİlk ... 238288328336337338339340348388438838 ... SonSon
Arama sonucu : 7040 madde; 2,697 - 2,704 arası.

Konu: VESBE - Vestel Beyaz Eşya

1. Bilançodan hatırladığım kadarıyla faiz oranı piyasa koşullarına göre normal gelmişti bana. (tekrar bakılabilir)
    Aynı holding çatısı altında nakit değişimi iyi değil mi? Yoksa vesbe nakitini faizle bankaya yatırsa, Vestel bankadan kredi cekse arada banka kazanır sadece. Vesbe bankadan da aynı faiz gelirini elde etse dahi çatı zarar edince kendi de dolaylı zarar görür kanaatindeyim.

Alıntı Originally Posted by different Yazıyı Oku
    değerli balıkadam ve analizleriyle topiğe emek veren tüm ortaklara tşk ederim,kafama takılan bir durum var belki irdelenmiştir ama ben bulamadım,vesbe 650 milyon vestele borç veriyor vestelde vesbeye faiz ödüyor,ama vesbe yatırım için gidip kredi çekiyor oysa vestele verdiği kendi parasını kullansa sıfır borçlu bir şirket olacak,bankalara da faiz ödemeyecek,vestel madem faizli borç alıyor neden doğrudan bankadan değil de vesbeden alıyor parayı ve burayı da sıkıntıya sokuyor bu çok mantıksız geldi bana,ha eğer vesbeden aldığı paranın faizini piyasadan düşük tuttularsa bu halka açık bir şirketin parasını hortumlamak olmuyor mu bu büyük suç,eğer şirketi borsaya açmışsan böyle konularda da yatırımcıya karşı sorumlu olmaları gerekir,parayı vestel ve ana ortak kullansın ama verdikleri faizin fazlasını vesbe bankalara ödesin saçma ve artniyetli işler gibi geldi bana,eskiler şirketi bizlerden daha iyi tanıyanlar olarak bu durumlar için yorumlarınız nedir merak ediyorum

2. citi ve deutche satmaya devam ediyor
    sattıkça bunlar düşüş devam ediyor
    2 kere 2 4 tek gördüğümüz gerçek bu

3. Örnektir
    45 tl param vardı
    1 kilo salça 4.50 tl idi
    10 kilo salça alacak param vardı 45 tl

Şimdi 1 kilo salça 9.50 tl
    10 kilo salça 95 tl oldu

Vesbe 10 tl fiyatdaydi ve ben 10 tl ye 2 kilo salça alabiliyordum suan tekrar paramin değerini korumam için vesbenin kaç lira olması gerek kısaca tüm gıda fiyatları yükseldi elektirik doğalgazda yükseldi bizim bu vesbe bu enflasyona karşı şuan çok düşük kaldı en az bire bir yaparsa enflasyondan dolayı eriyen alım gücümüz eski seviyeye gelir kar etmiş sayılmayız yani bire birden sonraki primler bizi kara geçirir ytdt

SM-G532F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. hesabın biraz eksik
    son 2 yıl temettüleri eklersen 12+2,2 = 14,2 ₺ eder.Ayrıca salça biraz ekstrem bir gösterge olmuş. Dolara göre gidersen ve yine örneğin son iki yılı alırsan %50 dolar arttı desek >15 ₺ olmalı.

Alıntı Originally Posted by berat37 Yazıyı Oku
    Örnektir
    45 tl param vardı
    1 kilo salça 4.50 tl idi

10 kilo salça 95 tl oldu

Vesbe 10 tl fiyatdaydi ve ben 10 tl ye 2 kilo salça alabiliyordum suan tekrar paramin değerini korumam için vesbenin kaç lira olması gerek kısaca tüm gıda fiyatları yükseldi elektirik doğalgazda yükseldi bizim bu vesbe bu enflasyona karşı şuan çok düşük kaldı en az bire bir yaparsa enflasyondan dolayı eriyen alım gücümüz eski seviyeye gelir kar etmiş sayılmayız yani bire birden sonraki primler bizi kara geçirir ytdt

5.  Alıntı Originally Posted by different Yazıyı Oku
    değerli balıkadam ve analizleriyle topiğe emek veren tüm ortaklara tşk ederim,kafama takılan bir durum var belki irdelenmiştir ama ben bulamadım,vesbe 650 milyon vestele borç veriyor vestelde vesbeye faiz ödüyor,ama vesbe yatırım için gidip kredi çekiyor oysa vestele verdiği kendi parasını kullansa sıfır borçlu bir şirket olacak,bankalara da faiz ödemeyecek,vestel madem faizli borç alıyor neden doğrudan bankadan değil de vesbeden alıyor parayı ve burayı da sıkıntıya sokuyor bu çok mantıksız geldi bana,ha eğer vesbeden aldığı paranın faizini piyasadan düşük tuttularsa bu halka açık bir şirketin parasını hortumlamak olmuyor mu bu büyük suç,eğer şirketi borsaya açmışsan böyle konularda da yatırımcıya karşı sorumlu olmaları gerekir,parayı vestel ve ana ortak kullansın ama verdikleri faizin fazlasını vesbe bankalara ödesin saçma ve artniyetli işler gibi geldi bana,eskiler şirketi bizlerden daha iyi tanıyanlar olarak bu durumlar için yorumlarınız nedir merak ediyorum
    Öncelikle serzenişinizde haklısınız ama bu tür işlemler bütün şirketlerde oluyor. Tamamen patronların insiyatifinde olan bir konu. Yasal mı yasal.

Benim son bilançodan hatırladığım %39 gibi oldukça yüksek bir meblağaydı borcun faizi. Ama o zamandan bu zamana piyasa faizleri bir miktar geri geldi bu borcun faizi de piyasa faizine paralel düşmüş olabilir ama vesbe açısından çok negatif bir durum değil bence.

6.  Alıntı Originally Posted by berat37 Yazıyı Oku
    Örnektir
    45 tl param vardı
    1 kilo salça 4.50 tl idi

10 kilo salça 95 tl oldu

Bu hesaplara girersek işin içinden çıkamayız. Bist te işlem gören 500 civarında şirketin %75 i 2018 yıl başına göre yarı fiyatında şuanda. o şirketlerin yatırımcısı ne yapsın.

Haa bir de enflasyon yıllarca %10 civarında seyrederken vesbe 2 tl lerden buralara geldi. Uzun vade bakınca vesbe enflasyonu yenmiş yani.

7.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Bu hesaplara girersek işin içinden çıkamayız. Bist te işlem gören 500 civarında şirketin %75 i 2018 yıl başına göre yarı fiyatında şuanda. o şirketlerin yatırımcısı ne yapsın.

Haa bir de enflasyon yıllarca %10 civarında seyrederken vesbe 2 tl lerden buralara geldi. Uzun vade bakınca vesbe enflasyonu yenmiş yani.
    Bu değer kaybı yanlızca vesbe için değil yerinde duran tüm hisseler için geçerli şuda bir gerçekki
    Vesbe en azından düşmedi vesbede yüzde 50 aşsaya gelseydi duman olmuştuk ben hissemizin bu zamlara göre ucuz kaldığını anlatmaya çalıştım malesef tüm ürünler zamlandı vestel beyaz da bu zamlara göre fiyatı düşük kaldı ytdr

8. Körler sağırlar birbirini ağırlar misali...
    100er 500er 1000er lot ile
    Alıp satıyorlar. Islem yapanlar Muhtemelen k.yatirimcilar.
    12.20 üzerine atsada içimiz kıpır kıpır etse biraz
    YTD

Sayfa 338/880 İlkİlk ... 238288328336337338339340348388438838 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •