Sayfa 1029/1312 İlkİlk ... 29529929979101910271028102910301031103910791129 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 8,225 - 8,232 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Yıl 2013
    Yaşlı bir adam ve ailesi karşımızdaki inşaattan 65 m2 bir ev aldı.
    Adamla tanıştık konuştuk. Ev almadan önce hep kiracı olarak yaşamışlar. Adam emekliymiş, ek gelir olarak da bir yerde gece bekçiliği yapıyormuş.

Çok merak ediyorum, "ödeme gücü olan(!)" ve beleş krediyi emcükleyen bu ilkokul mezunu cahil amca bile ev sahibi olurken, sen ne yapıyordun?

Milletten zorla kesilen BES'ler sayesinde suni olarak şişirilen borsada kazandığın paranın keyfine bakıyordun di mi?

Alıntı yaptığın kişi de "üç kuruşa istediğim evi kiralıyorum, eve yatıracağım parayı borsada milyon yaptım" diye övünüyordu.

Ha bu arada ben zaten düşük faizli krediye karşıydım o dönem.
    Çünkü ben evleri nakit almaya çalışırken, parası olmayanlar benim önüme geçiyordu.

Hani senin "ödeme gücü olan" dediğin parasızları kastediyorum.

O yılları biz de yaşadık.
    Yaşamasak "zalım zenginler bütün emlakları topladı" masalını yedireceksiniz.
    Ben de krediyle mülk almadım. Daha doğrusu mortgage ile almadım, evimi ipotek etme yerine, eksik kalan miktarı bireysel kredi ile kapattım (toplamın %20-25 i). Akıl edemedik, biz de biraz emcüklerdik beleş kredilerden.

Bir de fazla zekiler var. Şimdi dönüp 5 yıl önce dağıtılan krediler için beleş, emcük vs diye ahkam kesiyor. Ama o zamanlar da kümes kadar eve o kadar para verilir mi diyor, verene de enayi muamelesi yapıyordu. Bu günleri öngörebilse, kendi de emcükleyecekti, bal gibi.

Şimdi delikanlı gibi çıkıp işler öngördüğümüz gibi gitmedi, şimdiki aklım olsa ben de o kazık fiyatlardan ev alırdım diyemiyor. Emcük diyor, beleş kredi diyor vsvs.

Bu arada değil konut konusu,,,her konuda serbest piyasa mekanizmasının çalışması taraftarıyım. Faiz de piyasa şartlarına göre belirlenmeli, arsa rantına engel olmalı. Birilerinin 30-40 yıl önce bir yerleri çevirip, 40 yıl sonra zengin olmalarının önüne geçilmeli.

Zaten bu düzenden rant yemeyen, avanta almayan birinin mevcut iktidarı desteklemesi, bana çok tuhaf geliyor...Zaten bu nedenle okumuş etmiş, belli bir düzeye gelmiş ve haram paradan nemalanmamış kişiler arasında destekleri %10-15 i geçmiyor.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2. Ah canıııım... Kafalar, kafalar bu ne güzel kafalar...
    Neymiş efendim ucuz faizle ev alırken iyiymiş miş.

Ben tüm gayrimenkullerimi cash nakit aldım hem de %100'ü nakit. Çünkü bankalar bana zaten kredi vermiyor. Ayrıca Türkiye'de satılan her 5 evin sadece 1'i krediyle satın alınıyor kalan 4'ü nakitle.. Ayrıca adam riske girmiş kredi çekmiş ve dişinden tırnağından biriktirerek kredilerini ödemiş size ne... Yaptığı kredili gayrimenkul yatırımının sonunda kaybetmek de vardı adam riske girip kazanmış. Size ne... Siz de riske girseydiniz siz de kazansaydınız...

Aktrollerin bu algı manipülasyonlarını burada muhalif görünümlülerden de dinlemek ne acı.. Demek ki mesele miletin malına çökme aşkı olunca işin dini siyaseti aynıymış..

Bakın bir daha diyorum hayatım boyunca kiracı olarak yaşadım ve bir defa olsun ev kiralayarak para kazanmadım ama kesin bir şey var o da bu %25 olayı bildiğin ev sahiplerinin hakkını yemek demektir. Yani Kul hakkı yenmektedir.

Yukarıda Sn. Hkm sözleşmeler yasalara aykırı olamaz demiş. Doğrudur Sözleşmeler yasaya, Yasa da anayasaya aykırı olamaz. Bu %25 yasası anayasanın mülkiyet hakkına aykırıdır. Zaten geçmişte buna benzer yazalar anayasaya aykırı bulunduğundan iptal edilmiştir.

------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

3. %25, mağdur, inim inim inleyen kiracı başkasına oy vermesin diye uydurulmuş bir şeydir. Seçim sonrası mevcut iktidar kazanırsa bir güzel unutulur.

Saf olmayın, mevzu kiracı vs değil. ne güzel tüik in tıraşladığı tüfe kadar zam yapılıyordu. benim gibi enayiler en fazla tüfe kadar zam yaptı, yeri geldi pandemi var, yeri geldi kriz var denip kiracıyla anlaşıp zam yapmayan bile olmuştur belli yıllar.

O zaman da birileri yasa, yönetmelik vs takmayıp kiracıyı taciz edip, evi daha yüksek fiyattan kiralayabilecekse tüfe den çok zam talep etti. Yani kiracı daha dişili ya da pislikse kiracı ev sahibini sömürdü; tersi durumda ev sahibi kiracıyı sömürdü.

Bu yönetim 20 yılda, yaptıklarıyla sorunun kaynağı olmuştur. %25 vs de sorunu çözmek değil, oy kaybı olmasın diye geçici bir bal sürmedir. Yine borusunu öttüren öttürüyor.

Bu durumda %25 saçma sapan bir düzenlemedir. Hiç düşündünüz mü neden %50 gibi daha makul bir oran değil de %25 gibi saçma sapan bir oran. Çünkü kaba saba, işini kaba kuvvetle çözmeye çalışan kiracı da, ev sahibi de %25 ten memnundur. Kiracıyı kaba kuvvet dışında %25 üstüne ikna edemezsin, kuralı kendi koyan ev sahibinin de %25 ile alakası yok zaten.

Olay, kavga gürültü sevmeyen, düzenli vergisini ödeyen, eğitimli kesime oluyor. Onların da kime oy verdiği belli zaten. Ne halleri varsa görsünler diyor birileri.

O yüzden kimse enayilik yapıp %25 i savunmasın bence, ister kiracı olsun, ister ev sahibi. Eğer eğitimli, iyi niyetli, arsız ve hırsız biri değilse tabi.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    kısa dönemden kastım airbnb tarzı kiralama, gayet te yapılabiliyor. artık almancılar dahi akrabalarının yanında kalmak yerine yazın bu tarz evleri kiralıyor. 3-4 ayda bir yıllık kiranızı alırsınız zaten.

diğer konulara girmeyeceğim ülkede aym kararlarına uymayan bir hükümetin çıkardığı yasalar(üstelik bu çıkardığı yasa da anayasaya aykırı) umrumda değil, bir yasanın etrafından dolanma ihtimali varsa orayı kullanmak lazım. aynen vergi kaçırmak yerine vergiden kaçınmak gibi.

bu ülkede millet 40 yaşına emekli edildi seçim rüşveti olarak, kusura bakmayın kiracılara rüşvet vereceklerse ev sahiplerinin cebinden veremezler
    ağir bnb de vergi olayı nasıl oluyor ?
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

5.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Sonuc olarak reis kazanirsa birilerine %25 i gecirecek...

Hadi iyisin ben yine senin taraftariyim , padişahlik yeter diyorum 14mayis bir cok sey icin milat olsun..

Hep ayni muabbet baydi bu forumda, biraz da baska sey tartisalim.

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    keşke kira zammına getirilen sınırı keşke diğer kalemlere de uygulasalar mesela süte maks senede %25 zam ya da kırmızı ışıkta geçmenin cezası maks %25 artsa

6. izmir folkart 1,5 milyon eurluk daireler çıra gibi yandı...

şimdi bunlar ne alacak 30 milyonluk dairesi karşılığında...
    Yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by akcay Yazıyı Oku
    izmir folkart 1,5 milyon eurluk daireler çıra gibi yandı...

şimdi bunlar ne alacak 30 milyonluk dairesi karşılığında...
    daskı var ve bu yangın kapsama giriyorsa 300-400 bin gibi bir sigorta ödemesi alabilirler. ama arsa üzerindeki payları devam eder.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

8. Fahiş? Fırsatçı?
    Hımm ok.
    Boş daireler artık kiralık değildir kardeşim.
    Çay var içersen. Yol var gidersen.

https://twitter.com/safakktan/status...31944315908096
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Sayfa 1029/1312 İlkİlk ... 29529929979101910271028102910301031103910791129 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •