Sayfa 407/412 İlkİlk ... 307357397405406407408409 ... SonSon
Arama sonucu : 3296 madde; 3,249 - 3,256 arası.

Konu: GSDHO - GSD Holding

1.  Alıntı Originally Posted by 1prometheus Yazıyı Oku
    Gsdho Silopi elektrik hisselerinin %10 unu 80 milyon dolara alınmışsa. (yanlış hatırlamıyorsam hemde iskontolu aldık diye bildirim yapılmıştı). Bu durumda Silopi elektriğin değeri 800 milyon doların üstü olmalı.. tabi 4 yılda yaptığı karlarda yedek akçe yapılmışsa değeri daha yüksek olmalı.

Sektörü bilenler acaba Silopi elektrik borsata kota edilirse ne kadar değer biçilir diye bir fikri var mı acaba?
    GSDHO finansal raporunda Silopi Elektrik değerlemesi mevcut, en son 31.09.2023'te yapılmış ve 750.617.000 TL olarak belirlenmiş, bu tarihte usdtry 27.4131 olduğunu göz önünde bulundurursak yaklaşık 27m $ civarında diyebiliriz. 30m $ altına düşmesi herhangi bir fark yaratmıyor çünkü GSDHO'nun bu hisseleri 30m$'dan satış opsiyonu var.

Zeyno Gemisi Satış Fiyatı?

Zeyno kuru yük gemisinin satışının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen satış detayına ilişkin bir açıklama yapılmadı.
    Gemi alış-satış detaylarını haftalık bülteninde paylaşan Compass Maritime'nin verilerine göre gemi satış bedeli 21.500.000 Dolar!

zeynoo.jpg

Kaynak:https://compassmar.com/wp-content/up...-Feb-26-24.pdf

3.  Alıntı Originally Posted by Alesta Tramola Yazıyı Oku
    Zeyno kuru yük gemisinin satışının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen satış detayına ilişkin bir açıklama yapılmadı.
    Gemi alış-satış detaylarını haftalık bülteninde paylaşan Compass Maritime'nin verilerine göre gemi satış bedeli 21.500.000 Dolar!

zeynoo.jpg

Kaynak:https://compassmar.com/wp-content/up...-Feb-26-24.pdf
    Sn Alesta, süpersiniz bilgi için çok teşekkürler.

Piyasa fiyatının bir tık üstüne satılmış gibi anlıyorum benzer DWT ve genişlikte gemiler ile kıyasladığımda, fiyatını direkt olarak görebileceğimiz gemi sayısı kısıtlı dolayısıyla bunu referans alıyorum:
    https://horizonship.com/ship/229m-bu...wts-dwt-81678/
    https://horizonship.com/ship/229m-bu...649/?measure=1
    https://horizonship.com/ship/229m-bu...602/?measure=1

Bu gemilerin hepsinin DWT'si ve uzunluğu Zeyno'dan %20 yüksek olmasına rağmen fiyatları 22m civarı. Eğer Zeyno 21,5m$'dan satıldıysa bunu olumlu değerlendirmek gerekir.

Onur Bey bahsettiğiniz gibi Ultramax sınıfı gemilerin sayısı kısıtlı. Yine Compass Maritime şirketinin paylaştığı verilere göre kuru yük gemilerinin değer tablosu ektedir.

compass vessel size.jpg

5. Ayrıca şunu belirtmekte fayda var, gemilerde amortisman süresi 18 yıl. Dolayısıyla Zeyno'nun 9,5m $ olan defter değerinin 5,3m $'ı bilançoda gözükmüyordu.

21,5m $'a satılması sonrasında bilanço defter değerinin 17,3m$ artması gerekiyor. Çünkü geminin değeri bilançoda amortisman sebebiyle büyük oranda erimişti.

Mevcut defter değeri, son finansal tabloya göre 6.617b TL, neredeyse tamamı döviz cinsi olduğu için kur düzeltmesi ile --> 7,610b TL'e çıkacaktır.

Bunun üstüne Zeynodan gelecek amortisman farkını eklediğimizde defter değeri 8,156b TL'ye çıkıyor. Bu da sonraki bilançoda pd/dd'nin ortalama 0,45'lere düşeceğini gösteriyor.

Şirket ile ilgili 2018 yılından itibaren pd/dd ratiosunda düzenli bir artış var, 0,25'lerden başlayıp en son 0,65-0,85 civarlarında geziniyormuş:

Yani yalnızca defter değeri üstünden gidersek bile şirketin bilançodan sonra %44 ile %80 arası getiri potansiyeli var. Tabi bilançoda kızıldeniz olayı sebebiyle denizcilik tarafında alışılmadık derecede yüksek bir kar gelme potansiyeli de çok yüksek, bunu da hesaba katarsak şirketin ciddi ciddi nereye gidebileceğini kestirmek çok güç.

Sanırım bu analiz son 3 aydaki tüm bu baskılamanın sebebini de az da olsa açıklıyor.

Sn onurgrsn ben şirketi aramıştım,bilanço ne zaman gelecek diye,baya gecikecek gibi duruyor dediler.Bu enflasyon muhasebesi hesabı nedeniyle alışıldık zamanda açıklamayacağız dediler.Çok takip edemedim diğer holdingler aynı durumda mı,holdinglerde muhasebe daha karmaşık tabi.

7. Red face

Sn hkm bilgi için teşekkürler.

Ben de şimdi holdingin yatırımcı ilişkilerine bir mail gönderdim bilanço zamanı hakkında bilgi alabilmek için. Yahoo finance'de Mar 11, 2024 - Mar 15, 2024 gözüküyor, investing'de ise 8 Mart gözüküyor. Şirketlerin bilanço dönemini yanlış bilmiyorsam 3 aya kadar uzatma hakları var enflasyon muhasebesi sebebiyle ama kullanıp kullanmamak şirket insiyatifinde.

Bilgi aldığımda buradan en güncel veriyi buradan paylaşırım.

8. Merhaba,

Neyse ki şirletin Mali İşler ve Yatırımcı İlişkileri Yönetmeni Tuğrul bey gayet ilgili yatırımcılar ile

Şu şekilde bir cevap geldi mail tablolar ile ilgili:
    Finans kanallarına bilanço tarihiyle ilgili herhangi bir bildirimde bulunmadık. Enflasyon muhasebesi konusunda danışmanlık hizmeti alıyoruz ve danışmanlarımızın bilançoları gözden geçirmesi gerekiyor. Dolayısıyla, bilanço tarihi normalden daha ileri bir tarihte açıklanacaktır.

Zeyno Maritime satışının etkisi yıl sonu bilançosuna değil, satış prosedürleri tamamlandığında, mali tablolara yansıyacaktır.

Sayfa 407/412 İlkİlk ... 307357397405406407408409 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •