Sayfa 159/267 İlkİlk ... 59109149157158159160161169209259 ... SonSon
Arama sonucu : 2130 madde; 1,265 - 1,272 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. ISKPL- Işık Plastik

Likidite, Borçluluk ve Borç Karşılama Oranları:

Cari Oran: 1,51 (Şirket likit durumda ve İşletme Sermayesi için ek finansman ihtiyacı gerektirmez durumda)
    Toplam Borç Oranı: % 34,59
    Net Borç Oranı: % 6,97
    Finansal Borç Oranı: % 19,19
    Net Finansal Borç Oranı: % 16,11
    Öz Kaynak Oranı: % 65,41
    Toplam Borçlar / Öz Kaynaklar Oranı: 0,53 (1'in epey altında)
    Net Borçlar / Öz Kaynaklar Oranı : 0,11 (1'in epey altında)
    Net Finansal Borç / FAVÖK: 1,08 (eksi olmasını tercih ederdim, ama gayet güzel bir borç karşılama oranı)

Büyüme Rakamları fena değil, ama çok parlak da değil.. Satıslar bir önceki yıla göre % 47,00 artmış, FAVÖK ise % 76,1 civarında artış göstermiş. İki rakam da Haziran sonu TUİK yıllık enflasyon oranının üzerinde en azından. Net Kâr iyi görünse de, geçen yıl aynı dönemin Net kârı çok iyi büyüme gösterdiği için baz etkisi ile bu yılki sönük kalıyor ve değişim sadece % 18,4 olarak gerçekleşmiş.

FAVÖK büyümesine göre Net Kar büyümesindeki düşüklüğün ana sebeplerinden birisi de geçen yıl Ertelenmiş Vergi Geliri eklenmiş Net Kâra ve vergi ödemek yerine 8,6 milyon TL Vergi Geliri oluşmuş. Bu sene ise tam tersi dönem vergisine ilaveten bir de Ertelenmiş Vergi Gideri eklenmiş ve 16 Milyon TL Vergi gideri oluşmuş. Birinde eklenirken diğerinde çıkarılınca sırf vergilerden dolayı geçen yılınki 24,4 milyon TL fark yapmış gibi oluyor bu yılınkine, o da Net Kâr'daki büyümeyi kırpmış. Vergi Öncesi Kârları karşılaştırsak % 67,92 civarı büyüme var demektir. Bu da reel olarak çok parlak bir büyüme olmasa da nominal olarak iyi sayılabilecek bir büyüme.

Kâr Marjları geçen yıla göre Brüt Kar Marjı ve FAVÖK Marjı daha iyiyken, Net Kâr Marjı daha düşük seyretmiş. Net Kar marjının düşük seyretmesindeki temel sebep yine yukarda belirttiğim Ertelenmiş Vergi Gelirleri ve Giderlerinden kaynaklı bir durum.

Ufak tefek bazı defoları olsa da, ben bilançoyu ve gelir tablosunu genel hatlarıyla beğendim.

Son zamanlarda bilançoyu önceden fiyatlayan bir gidişat olduğu için de rasyoları maalesef çok ucuzlayamadı. Alınır mı, satılır mı, tutulur mu bilemedim. Benim elimde olduğu için şimdilik tutmaya devam edeceğim bir süre. Sepete eklenebilir daha iyi alternatifler gördüğümde değiştirebilirim belki.

Kendi görüşlerimdir. Yatırım tavsiyesi içermez.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    ALKIM'in finansal tabloları geldi. Adet olduğu üzere herkes önce Gelir Tablosuna baktığı için ben de oraya bakayım dedim. 6 aylık dönemsel Satışlar, FAVÖK ve Net Kâr geçen yılın ilk 6 aylığına göre düşmüş. Burası negatif. Pozitif tarafı ise 4 çeyrektir aşağı giden FAVÖK ve Net Kâr ve son 3 çeyrektir aşağı giden Satışlar düşeni kırmışlar ve en kötü çeyrek yılın 1. Çeyreği olarak gerçekleşmiş.

Satışlar ilk çeyreğe göre % 21,1
    FAVÖK ilk çeyreğe göre % 68,4
    Net Kâr ilk çeyreğe göre % 132,1

artmış.

Bilanço tarafında

Cari Oran hafif düşse de 2,2 ile Bist ortalamalarından oldukça yüksek bir rakam. Şirket oldukça da likit durumda.

Finansal Borç Oranı % 2,34 ile belki de Bist'te en az finansal borcu olan şirketlerden birisidir, belki de en iyisidir.

Net Finansal Borç Oranı % -39,36 ile net finansal borcu eksi oranda yani nette finansal borcu olmayıp Net Nakit tarafında olan güzide şirketlerden birisi kendileri.

Toplam Borç Oranı % 38,20 ile yine Bist'in en az borçluluk oranına sahip olanlardan birisi.

Net Borç Oranı ise % -4,77 ile eksi bir oran olduğu için şirketin gerçek anlamda alacakları borçlarından düştüğünde borçlu değil Net Alacaklı olduğunu görüyoruz. Bu nokta da finansal açıdan belki de Bist'in en sağlam şirketi olmaya namzet olabilir, tüm bilançolardan sonra bir sıralama yapıp durumu burada yayınlayacağım.

Bu durumda borçlar ile öz kaynakları karşılaştırmaya bile gerek duymuyor insan, zira şirket net alacaklı durumunda hem finansal borç-alacak pozisyonu olarak hem de toplam borç-alacak pozisyonu olarak.

Gelir Marjlarında ciddi bir düzelme var bir önceki çeyreğe göre. Brüt Kâr Marjı, FAVÖK Marjı ve Net Kâr Marjı yükselmiş. Ancak benim Getiri ya da Verimlilik marjı olarak gördüğüm Öz Kaynak karlılığı ve AKtif Karlılıkta bir önceki döneme göre düşme olmuş. Yani kısmen pozitif kısmen negatif bir durum.

Toplamda baktığımda

Finansal Sağlık açısından şirketin Bilançosu oldukça iyi. Net Alacaklı, Net nakit pozisyonunda, likiditesi yüksek ve çok defansif yönetilen bir şirket.

Büyüme açısından geçen yılın aynı dönemine göre durum parlak değil. Satışlar, FAVÖK ve Net Kâr küçülmüş. Ama Çeyreksel bazda bir önceki çeyreğe göre üçü de ciddi düzelmiş ve büyümüş. Özellikle Net kâr. Tabii burada Vergi öncesi Karın % 19,7'sinin kur farkı geliri katkısı olduğunu da göz ardı etmeyelim. Gerçi faaliyet kârları dipte iken sadece kur farkından gelir elde eden şirketlere nazaran bu oran çok da yüksek değil, ama olsun kârın yine de 1/5'i civarında.

Öz Kaynakları maalesef Dönem Kârı kadar artmamış. Bunda da ödenen 162 Milyon TL civarı Temettünün Öz Kaynaklardan çıkışının etkisi var.

Genel notum 6,5/10.. Kırılan notlar tamamen geçen yılın aynı dönemine göre hem nominal bazda hem de reel bazda Satışlardaki, FAVÖK'teki ve Net Kârdaki azalmadan kaynaklı. Pozitif taraflarını zaten izah ettim.

Ben piyasa olsam nasıl tepki verirdim?

Bir kaç gün muhtemelen yatay ya da kısmen düşey tepki verirdim, herkesin ilk baktığı yerlere bakarak. Sonrasında ise şirket dibi görmüş ve toparlamaya başlamış, önümüzdeki çeyrekler daha iyi olacak gibi görünüyor der, önümdeki çeyrekleri fiyatlamaya başlardım.

Ama ben piyasa mıyım? Sadece bir parçasıyım. Diğer parçaların avukatlığını yapmayalım, yarından itibaren onun verdiği not ve ne kadar adil davrandığını izleyelim.

"ALKIM 'satışlar'da, 'favök'te ve 'net kâr'da düşeni kırmış." dedik ya, bu da görseli.. Hep fiyat grafiğinde düşeni kırdı yorumu yapıyoruz, biraz da Gelir Tablosu verilerinde trend çizelim, değil mi ama? Bu da bilanço verileri okuma işinde teknik analiz yaklaşımımız olsun. Yakında bunlarda formasyon avına da çıkarız
    Son düzenleme : deva-i dert; 17-08-2023 saat: 03:41.
    Clausewitz

3. Bilançosunu genel hatlarıyla oldukça beğenmeme rağmen, ISKPL paylarımı an itibariyle yeterince iskontolu bulmadığım ve yerine daha iyi alternatifler bulmak için şimdilik elimden çıkardım. Çıkış ortalamam 10,01 TL ortalama ile gerçekleşti. Aslında daha iyi alternatifler bulana kadar şimdilik elimde tutabilirim demiştim, ancak aksiyonu şimdi almanın daha iyi olabileceğine kanaat getirdim. Satış kararım ya da zamanlamam çok iyi olmayabilir. Öyle olursa da sağlık olsun deriz. 6 haftada portföyüme % 64,64'lük bir artış ile iyi katkı sunduğu için teşekkürler ediyorum. Sonra tekrar buluşmak üzere.

Yatırım tavsiyesi değildir.
    Son düzenleme : deva-i dert; 17-08-2023 saat: 10:54.

4. ELITE paylarımı da bilançosunu henüz görmeden elimden çıkarma kararı aldım. 27,29 TL ortalama ile çıkış yaptım. İyi bilanço bekliyorum. Zamanlamam çok da iyi olmamış olabilir. Ancak bilanço sonrası bile önden iyi fiyatlama yaptığı için çok iskontolu olabileceğini düşünmüyorum. Bu konuda da satış kararım ve zamanlamam çok iyi olmamış olabilir. Ona da sağlık olsun diyeceğiz sonuçta. 6 haftada portföyüme % 49,13'lük bir artış ile iyi katkı sunduğu için teşekkürler ediyorum ELITE'e de.

Clausewitz

5.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Bilançosunu genel hatlarıyla oldukça beğenmeme rağmen, ISKPL paylarımı an itibariyle yeterince iskontolu bulmadığım ve yerine daha iyi alternatifler bulmak için şimdilik elimden çıkardım. Çıkış ortalamam 10,01 TL ortalama ile gerçekleşti. Aslında daha iyi alternatifler bulana kadar şimdilik elimde tutabilirim demiştim, ancak aksiyonu şimdi almanın daha iyi olabileceğine kanaat getirdim. Satış kararım ya da zamanlamam çok iyi olmayabilir. Öyle olursa da sağlık olsun deriz. 6 haftada portföyüme % 64,64'lük bir artış ile iyi katkı sunduğu için teşekkürler ediyorum. Sonra tekrar buluşmak üzere.

Hocam günaydın,

Devanin fk kaç olur!tahmini olarak
    yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir,lütfen forumun ğirişindeki yazıyı okumadan foruma ğirmeyin.232/643

6.  Alıntı Originally Posted by işçi74 Yazıyı Oku
    Hocam günaydın,

Devanin fk kaç olur!tahmini olarak
    DEVA için birkaç hafta önceki fiyatla yeni bilanço sonrası 6,00-6,10 arası F/K oluşur demiştim kendi başlığındaki yazımda. Ama o zamanki piyasa değerinin üzerine %19 civarı prim yaptı. Şimdi bilanço gelse benim tahminim 7,10-7,30 civarlarında oluşur. Ama fiyatı artarsa bu değer de artacaktır, düşerse bu değer de düşecektir. Bu sadece beklediğim çeyreksel kârın gelmesi durumunda oluşabilecek bir F/K, bunu da unutmayınız. Ayrıca F/K tek başına almak, tutmak ya da satmak için yeterli bir sebep değildir.

Clausewitz

7.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    DEVA için birkaç hafta önceki fiyatla yeni bilanço sonrası 6,00-6,10 arası F/K oluşur demiştim kendi başlığındaki yazımda. Ama o zamanki piyasa değerinin üzerine %19 civarı prim yaptı. Şimdi bilanço gelse benim tahminim 7,10-7,30 civarlarında oluşur. Ama fiyatı artarsa bu değer de artacaktır, düşerse bu değer de düşecektir. Bu sadece beklediğim çeyreksel kârın gelmesi durumunda oluşabilecek bir F/K, bunu da unutmayınız. Ayrıca F/K tek başına almak, tutmak ya da satmak için yeterli bir sebep değildir.

Tskler ,bol kazançlar..
    yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir,lütfen forumun ğirişindeki yazıyı okumadan foruma ğirmeyin.232/643

8. ELITE'TEN gelen nakti VAKKO paylarımı artırmak için kullandım.
    Clausewitz

Sayfa 159/267 İlkİlk ... 59109149157158159160161169209259 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •