Sayfa 212/267 İlkİlk ... 112162202210211212213214222262 ... SonSon
Arama sonucu : 2129 madde; 1,689 - 1,696 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Vizyon önemli.. Biraz abartılı ifadeler olsa da, bazı yatırımlarının gelecekte neler getirebileceğini iyi hesap etmek lazım:

TFG'nin 7 Temmuz'da yayınladığı rapordan ufak bir alıntı:

"İtalya'da Cuoio Rönesansı

** Şirkete Bir Tutamda La Dolce Vita

Mayıs 2023'te Toscana'da 5 bin metrekarelik bir arazi üzerinde 2 bin metrekarelik
    fabrika yatırımının tamamlanmasıyla Desa, en çok aranan "Made in Italy" nişanıyla
    en lüks İtalyan markaları için deri ürünleri üretebilir hale geldi. Deri için kullanılan
    ana malzemeler öncelikle Türkiye'den geliyor ve İtalya'da finisaj işleminden geçerek
    saygın İtalyan pasaportu kazanıyor. Bu yılın cirosuna ilk etkisinin birkaç milyon
    Euro'dan fazla olmayacağı tahmin etsek de, 2024 yılı için ciroya 15 milyon Euro'luk
    bir katkı öngörüyoruz. Ciroya beklenen bu %20'lik katkı, fabrikanın lüks markalar
    dünyasına stratejik yakınlığı sayesinde katlanarak büyüyecek.

** Bavul segmenti para basıyor
    Desa, kendi ürünlerini satmak için 53 kendi markalı mağazasının yanı sıra, Samsonite
    markalı ürünleri 36 Desa-Samsonite ve 16 Samsonite JV mağazasından oluşan bir ağ
    üzerinden satmaktadır. Samsonite ile yapılan stratejik bir anlaşma uyarınca, valizler
    TL cinsinden maliyetlendirilmekte ancak geçerli döviz kuruna göre satılmaktadır. Bu
    fiyatlandırma düzenlemesi, elverişli döviz kurları devreye girdiğinde şirketin ek kar
    elde etmesini sağlıyor. Desa ayrıca, şirketin cirosunu desteklemeye hazır olan
    potansiyel olarak güçlü bir turizm sezonundan da yararlanmaya hazırlanıyor."

TFG MENKUL DEĞERLER 7 TEMMUZ, 2023

Bunları bugün DESA'yı sattıktan sonra paylaşıyor olmak da tuhaf açıkçası.. ORGE, PNLSN, ARDYZ'ye nasıl güveniyorsam büyüme ve kârlılıkta istikrar anlamında, DESA'ya da farklı bakmıyorum. (O nedenle bunlar arada portföyümden kâr realizasyonları için çıksa da tekrar tekrar giriş yapıyorlar) DESA'nın uzun vadede daha gidecek çok yolu var, tabii ki bana göre. YTD.

Şirketin CEO'su Burak Çelet'in videosu da şirketin mevcut durumu ve gelecek planları hakkında bazı ipuçları veriyor:

https://www.desa.com.tr/araci-kurum-raporlari/
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. Hep satışlardaki ve kârlardaki büyümelere odaklanıyoruz. Bir de şirketleri "Öz Kaynak Büyümesi"ne göre sıralayalım.. Bu büyümenin ne kadarı "Gelirler"den ne kadarı "Yeniden Değerlemeler"den kaynaklı ayırt edelim.. Sonra da bu büyümenin fiyata nasıl yansıdığına bakalım.. Gelecek adına bir fikir verir mi dersiniz fiyatlama açısından?
    Clausewitz

3. Öz Kaynak Büyümesi de nereden çıktı diyebilir birçoğumuz. Ancak, çok emin olmamakla birlikte, özellikle enflasyon muhasebesi sonrası piyasanın bakış açısında ve odak noktasında bir değişiklik olabileceği ihtimali üzerinde düşünmeye başladım. Bu durumda dededen kalma diye çok da fazla itibar etmediğimiz PD/DD ve PD/A rasyoları bir anda ön plana çıkabilir.. Şirketlerin kazançlarına göre değerlenmesinden çok varlık değerlemeleri daha fazla itibar görebilir belki.. Başta da dediğim gibi çok da emin değilim, ama böyle bir ihtimal her zaman var. O zaman da öz kaynakların büyümeleri (şekli ve keyfiyeti nasıl olduğuna fazla bakılmaksızın) ön plana çıkabilecek. Sonuçta bir şirketin net varlık değerinin karşılığı bu değerlemeler sonucunda biraz daha gerçekçi olabilecek. Bu da elbette fiyatlamalara etki etme potansiyeli taşıyor.

Sadece fikir jimnastiği yapıyorum. Piyasanın neye niçin öncelik verebileceğini kestirmeye çalışmaktan başka bir çıkış noktam yok.
    Clausewitz

4. DİĞER KAPSAMLI GELİR UNSURLARI VE BİST 100'DE YER ALAN FİRMALARDA RAPORLANAN DİĞER KAPSAMLI GELİR UNSURLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ
    Doç.Dr. Deniz Umut ERHAN

Makale Gönderim Tarihi : 04/12/2018 / Kabul Tarihi : 14/01/2019

https://dergipark.org.tr/en/download...e-file/1869623
    Clausewitz

5. Enflasyon muhasebesi konusunda millet neler konuşuyor diye dinliyorum. Herkesin kafası karışmış durumda. Bunun etkilerinin ne olacağı ve piyasanın hangi şirketlere ilgi duyacağı konusunda benim kafam da belki çok net değil, ama milletin genel kanaatinin aksine düşünüyorum bazı şeyleri. Çoğunluk genelde enflasyon muhasebesi sonucu bazı şirketlerde Vergi Matrahı artacağı için çok vergi ödeyecek şirketlerden uzaklaşma eğilimi içinde, ona göre gardını alacakmış gibi görünüyor. Bense tam tersi bir yaklaşım içerisindeyim. Sonuçta Kurumlar Vergisi (teşvik ve vergi indirimlerine tabi olanları hariç tutarsak) herkese eşit oranda uygulanan sabit bir oran, nominal olarak ödeyeceğin verginin artıyor olması aslında senin Vergi Harcırahının artıyor olmasını, dolayısıyla Vergi Öncesi Kârının artıyor olmasını gösterir. Sonuçta çok vergi ödeyecekmiş diye Vergi Öncesi Kârı artacak olan şirketten uzaklaşma eğilimine girmek bana saçma geliyor. Yaklaşımın mantığını anlıyorum, o şirketten daha çok para çıkacak diye ürküyor insanlar, ve bu konuda daha inceci düşünenler bazı şirketlerin nakit akışları bozulabilir, bu sebeple tekrar borçlanma zorunda kalabilir diye bakıyor olaya. Doğrudur. Ama Öz Kaynak zengini olan şirketlerde bu risk daha az olacağı için, bunların arasından enflasyon muhasebesi sonucunda olası vergi harcırahı daha çok artacak olanlar benim kabulümdür. Sonuçta fiktif ya da değil, ortada artan bir gelir olacak, artan bir Öz Kaynak olacak. Sonuçta bir firmanın değerlemesini yaparken baktığımız temel şeylerden birisi Net Varlık Değeri yani Öz Kaynakları değil mi, kazançları ve kârlılığının gidişatı haricinde. Öz Kaynak büyümesine yol açacak ve göreceli olarak da aynı zamanda toplam borç yüzdesini düşürecek bu durum neden kaçılacak bir şey olsun ki?

Piyasa eninde sonunda bu noktaya gelecek bence. Bu sebeple dededen kalma değerleme rasyoları ve Öz Kaynak Büyüme potansiyelleri dikkatle izlenmeli diye düşünüyorum.

Bu konuda farklı düşünen arkadaşların burada fikirlerini paylaşmalarını rica edeceğim.
    Clausewitz

6. PNLSN’leri alış fiyatıma göre %5.5 ortalama kâr ile realize ettim.

7. DESA’ları biraz erken satmışız gibi duruyor. İnşallah PNLSN’de de aynı akibet olmaz. Hayırlısı.

8. Oluşan nakdi yine DOAS’a çevirdim 239,50’den. Hayırlısı. Bu ben değilim ama ne olacak göreceğiz.

Sayfa 212/267 İlkİlk ... 112162202210211212213214222262 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •