Sayfa 266/266 İlkİlk ... 166216256264265266
Arama sonucu : 2123 madde; 2,121 - 2,123 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    https://twitter.com/ValueInvestorAc/...85743936344337

Kırmızı kazaklı pirim, sonsuz saygı duyduğum hocam beleş dersler verirken, sesi arada cırtlayan yerli ve milli ama özgür hocamız aylık abonelikle zengin olmayı seçmiş durumda.

Ben kırmızı kazaklıdan yanayım. Allah razı olsun, kendisi sayesinde finansal özgürlüğümü yıllar önce elde ettim. Binlerce şükür...
    Finansal özgürlüğümü elde etmemde pek bir etkisi/katkısı olmadı ama Damadoran saygıyı hak eden birisi. Verdiği beleş derslerin Türk piyasalarında fazla alıcısı maalesef olmadı. Türkiye’de DCF’i hakkını vererek yapabilen pek fazla analist yok. Burası bakkal hesabı ile forward fd/favök ya da f/k hesaplayıp şirketlerin tarihsel ortalamalarına ya da muadillerine kıyasla hedef fiyat veren analistlerin piyasaya hakim olduğu bir ortam. Ya da destek-direnççi ya da çanak-kulpçuların takipçi devşirip kalabalıkla hisseleri hareketlendirmeyi umduğu bir hayal dünyası. Ne kısa vadecisi, ne uzun vadecisi neyi niçin aldığını, niçin sattığını, neyi niçin tavsiye ettiğini çoğunlukla izah edebilmekten yoksun. Burası daha çok momentum piyasası, ve kaynayan çorbadan bir kepçe de ben devşirebilir miyim mantığı güden spekülatörlerin yoğun olduğu sokak lezzetleri dünyası.

Belki biraz ağır kaçacak ama, Özgür efendinin borsa yatırımı konusunda kifayetli olduğunu da pek düşünmüyorum, kifayetten çok muhterislik benim gördüğüm. Üst perdeden konuşanın çok bilmiş göründüğü ortamda her zaman alıcısı bulunur.

2. Siyasal Bilgiler mezunu herkesin iyi bir kamu idarecisi olabileceği tezi ne kadar gerçekçi bir yaklaşımsa her İktisat Profesörünün de finansal piyasaları iyi okuyabildiğini söylemek o kadar gerçekçi. Peter Lynch’in ‘1980’lerdeki ekonomik krizin geleceğini öngören bir tane iktisatçı görmedim’ diye ekonomistleri ‘ti’ye aldığı video onlar hakkındaki en gerçekçi yorum olarak arşivlerde duruyor. F… the macro… söylemi henüz unutulmuş değil.

3. Hocam kendi özelimden konuşabilirim ancak. Kimin ne yaptığıyla pek ilgilenmiyorum. Hoca bana muazzam katkı yapmıştır, ufkumu açan, öğretici pek çok çıkarım ve yöntemi kendi yatırım felsefeme uydurup bundan ciddi fayda sağladım. Bu demek değil ki herkes bu yoldan gitsin. Öyle bir söylemim asla olamaz. Ben gittim, yıllar önce de özgürleştim.

Belki yarın bir başkası başka bir şekilde özgürleşir. Bilemem. Benim arayışım bitti sadece. Uyguladım, kazandım, özgürüm. Gerisi çok da mühim değil. Her yatırımcı kendi yolunu çizsin, özgür olabiliyorsa ne ala, hala arıyorsa o vakit böylesi hocalar da katkı sağlayacaktır, başkaları da elbette.

İktisat profesörleri değerli insanlar, makro veya mikro katkısı olan çoktur. Ama sahada olan her zaman bir adım öndedir, yeter ki vizyonu açık, ufkunun önünde engel olmasın, engeller varsa da kaldırmayı biliyor olsun. O vakit yatırımcı olma macerasında bir kaç adım önde olur. Benim inancım bu yönde.

Sevgiler, saygılar, bol kazançlar deva hocam.

Sayfa 266/266 İlkİlk ... 166216256264265266

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •