Sayfa 32/33 İlkİlk ... 2230313233 SonSon
Arama sonucu : 262 madde; 249 - 256 arası.

Konu: Züğürtler geyik laklak kıraathanesi

Duhul
    Apr 2022
    İkamet
    adana
    Gönderi
    6,110
     Alıntı Originally Posted by Ayasofya 2005 Yazıyı Oku
    Ariston abi kültürel hazine gibisin. Sen yazarken ben direk taca çıkıyorum. Ne yazacağımı nasıl etek altı fıkra anlatacağım bilemiyorum. Şimdilik okumayı tercih ediyorum. Kendimi toparlar güç bulursam yazarım yoksa bizim dükkan iflas edecek

Geldim gece geyiğe,
    Gözde uyku ne arar
    Dizdim aristona methiye,
    Bizde düzgün cümle ne arar.

He ya Salih ağabey
    Çokca ve herkonuda çok düzgün yazıyor Ariston dostum.Helal olsun.Kalemine kuvvet.
    Son düzenleme : pisyedili01; 06-05-2023 saat: 02:08.
    Yatırım uzmanı değilim .Aracı kurumlarda bolca uzman ve uzman görüşleri var.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,279
     Alıntı Originally Posted by ariston Yazıyı Oku
    Normalde Derviş olanların çok zengin olması gerekir ama hep fakir fukara oluyorlar. Millt de sonuca bakıp derviş olmak için çok fakir fukara olmak gerektiğini düşünüyor.

Bence hiç alakası yok, heriflerin zengin olmaya muhtemelen zamanı olmuyor artık ne ile uğraşıyorlar ise.

>>>>>>>>
    Dervîşlik başdadır tâcda değildir
    Kızdırmak oddadır sacda değildir

Eğer bir mü'minin kalbin yıkarsan
    Hakk'a eylediğin secde değildir

Ararsan Mevlâ'yı kalbinde ara
    Kudüs'de Mekke'de Hac'da değildir

Kabûl et Yûnus'un ergen sözünü
    Tezce gelir başa yaşca değildir
    ya da ilgileri başka şeye yönelince zenginliğin geçer akçe olmadığını görünce prim vermiyorlar mı desek

3.  Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    ya da ilgileri başka şeye yönelince zenginliğin geçer akçe olmadığını görünce prim vermiyorlar mı desek
    Bence de öyle olmalı.

"Bu dünya hayatı hakikatte sadece bir oyun ve eğlenceden ibarettir; âhiret yurduna gelince işte asıl hayat odur; keşke bunu bilselerdi"

Bunu biz tam idrak edemiyoruz, idrak etsek de insanların aileleri, çevreleri, geçim için işleri var onlardan ayrı düşmemek için dünyadaki oyuna dahil oluyoruz. Oyun dışı kalmak istersen alıp götürebiliyorlar.
    Tüm yorumlarım asla/zinhar alım veya satım tavsiyesi değildir.
    "Zayif devamli adalet ister, halbuki bu kuvvetlinin umurunda bile değildir."

4. Dertsiz insan olmaz

https://www.youtube.com/watch?v=lLaX93RCql4
    Cem Karaca - Hep Kahır

5. Geçen Semiramis Pekkan TV'deydi zengin kocasından yıllar önce boşanmış artık milyarder değilim dedi. İnsan diğerini bir noktada kendi malı olarak görmek istiyor dedi. Malesef önemli bir hakikati dile getirmiş oldu.

İnsanlar kedi ve köpek vs besliyor tam anlamı ile ona sahip olup ona bakıyor. Eşyaya, mala mülke sahip olma da bu nevi bir şey olabilir.

Son dönemde de twitter'da buna benzer çok şey gördüm. Üniversitede bir hoca dersde aşırı sevgi öldürür demişti, yani seven kiş sevdiğini en sonunda öldürürmüş. Bir kaç film bu konuda izlemiştim. Yani aşırı sevgi karşıdakini tam anlamı ile sahiplenmek anlamına gelebiliyor ve onu kendi kafasına göre şekile sokmak istiyor olabilir.

Her insan hürdür prensibini unutmamak gerekiyor, yani bir insana tam anlamı ile sahip olmak diye bir şey yok.

Öte yandan birine gönüllü köle olma durumu zaman zaman oluyor, tabi onun bunu isteme durumu olmayabiliyor. Sevenleri sevdiğine versinler türünde çok fazla şarkı türkü var.

Bu eski şarkı güzel anlatmış.

https://www.dailymotion.com/video/x1nun8z
    MODERN FOLK ÜÇLÜSÜ-Gül Yüzünde Göreli Zülf-i Semen-Sây Gönül

Gül yüzünde göreli zülf-i semen-sây gönül
    Kara sevdaya yiler bî-ser ü bî-pây gönül
    Dimedüm mi sana dolaşma ana hay gönül

Vay gönül vay gönül vay gönül ey vay gönül
    Bizi hâk itdi hevâ yolına sevdâ n’idelüm

Pây-mâl eyledi bu zülf-i semen-sâ n’idelüm
    Kul idinmezdi güzeller bizi illâ n’idelüm

Vay gönül vay gönül vay gönül ey vay gönül
    Bizi hâk itdi hevâ yolına sevdâ n’idelüm

6. Bu dünya oyun ve oyalanma yeri, ben oyun dışıyım, kendi kendime var olma mücadelem var.

Fakat oyunun tam göbeğinde olan cesaretli azimli karakterli insanlar da bu dünyada her zaman var olmuş. Bazı sözlerin devamını da irdelemek de büyük fayda var.

>>>

'Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben milletimin en büyük ve ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım. Çocukluğumdan bugüne kadar ailevi, hususi ve resmî hayatımın her safhasını yakından bilenler için bu aşkım malumdur. Bence bir millette şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin özgürlük ve bağımsızlığına sahip olmasıyla mümkündür.Ben, şahsen bu saydığım vasıflara, çok ehemmiyet veririm. Ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia edebilmek için milletimin de aynı vasıfları taşımasını esas şart bilirim. Ben, yaşayabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım. Bu sebeple millî bağımsızlık, bence bir hayat meselesidir. Millet ve memleketin menfaatleri icap ettirirse, insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan dostluk ve siyaset münasebetlerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim. Ancak, benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgeçinceye kadar, amansız düşmanıyım.''

7. Normalde "o zaman ben de yürüyerek geleyim" demesi lazımdı.

>>>>>>>>>>
    http://lostincinematography.blogspot...e-in-west.html

Filmin açılış sahnesi tüm dünya sinema tarihinin en başarılı açılış sahnelerinden biri olarak bilinir. Enfes bir mızıka melodisi, keskin ve derin bakışlar ardından zekice kurgulanmış bir diyalogla başlıyor film. Bu esnada her karakter ayrı ayrı sahnelerle işleniyor. Biri tavandan damlayan suyu şapkasının kenarında biriktirip daha sonra o suyu içen, diğeri kendisini rahatsız eden sineği silahın namlusuna hapsedip bundan garip bir haz alan, bir diğeri ise tren yolu kenarında bir avcının avını beklemesi misali sessizce trenin gelmesini bekleyen 3 adam karşılıyor trenden inen Harmonica’ yı.

Sonrasındaki diyalog ve kapışma sahnesi ise müthiş bir keyif veriyor seyirciye. İşte o efsane diyalog;

(Harmonica)— Frank nerde?

(3 haydut)— Frank bizi gönderdi.

(Harmonica)— Bana da bir at getirdiniz mi?

(3 haydut)— Görünen o ki, bir at eksik getirmişiz (aşağılayıcı gülüşmeler)

(Harmonica)— Hayır. Fazladan iki tane getirmişsiniz. (suratlar düşer)

…silahlar…

8. Diyelim Galatasaray Başkanısın, kalkıp Fenerbahçe'nin santraforu yok, bizde 2 tane var birini onlara verelim diyorsun. Olacak iş değil, Fenerbahçe parası var ise gidip alır yoksa alamaz, gerekirse bir santrafor yedekte tutulur. Çünkü oyun bu şekilde oynanır ve rekabette ödün verilmez.

Öte yandan Anadolu'da ortalama bir takımsan ya da amatör ligde isen ortada oyun oynayacak rakibi desteklemen gerekebilir.

Sayfa 32/33 İlkİlk ... 2230313233 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •