Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
Günaydın. Yav yok caktirmama demeyelim de becerememek diyelim. Yoksa saklanması kime yararı var. Düzenli yapabileni tebrik etmek gerek, yapamayanda benim gibi uzaktan seyreder.
Abicim kimse her işleminde kar edemez, %80'inde tuttursak yetiyor matematiksel olarak. Or.spuya sormuşlar, nasıl hiç tanımadığın erkeklerin altına yatıyosun, nasıl katlanıyosun buna, zor olmuyor mu? Demiş ki, ilkinde zordu, ilk yatıştan sonrakiler kolay oldu.

Ben de Al sata Froto'da ilk 50 lotla başlamıştım. Bir iki kez para kazanınca -ki o da bugünün 90-100 lirası- sonra 100 lota daha sonra da 200 lota çıkarmıştım. Denemek istiyor ama cesaretin yoksa gözüne kestirdiğin kademeden sanal olarak 200 lot sattığını düşün, 3-4 lira düşünce de aldığını. Bak bakalım sanalda kar edebilecek misin.

Dediğim gibi burda en önemli şey komisyon oranı, ondan sonra da hisse fiyatı.

1.200 liradan 1.000 lot satan Dudu, 1.2 mn liralık hacim yapmış ve 120 lira komisyon ödemiş olur.
1.199 liradan 1.000 lot alan Dudu, 1.199 mn liralık hacim yapmış ve 120 lira komisyon ödemiş olur.

Brüt 1.000 lira kazandı, 240 lira komisyonu düş, 760 lira net kazanç.

Oysa aynı işlemi 4 ay önce hisse 800 lirayken yapınca, yani

800 den 1.000 lot sat, 799 dan al yapınca brüt kazanç yine 1.000 lira ama komisyon ise 80+80=160 liradan net kazanç 840 lira oluyordu.

Yani hisse fiyatı arttıkça 1 lira aşağıdan almanın marjinal faydası azalıyor, 2 lira 3 lira hatta 4 lira aşağıdan almak lazım.

Yapı Kredi Koç İştirakleri Fonu (YAS)

Hisse dağılımı

Geçen burda adı geçmişti.